PEJZAŻE BIRMY

.
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Warszawa – Yangon
Spotykamy się na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych do Yangon.
DZIEŃ 2. Przylot do Yangon 
Przylot do Yangon, powitanie z przewodnikiem. Zameldowanie w hotelu. Popołudniowe zwiedzanie Yangon obejmie Karaweik Hall, czyli królewską barkę na jeziorze, idealne miejsce na zdjęcie. W jej środku znajduje się m.in. restauracja oraz niewielki teatr, w którym organizowane są przedstawienia, a także pokazy tradycyjnych tańców. Odwiedzimy także pagodę Chaukhtatgyi, w której znajduje się ogromny posąg leżącego Buddy, mierzący 72 m. Przejazd do centrum miasta, gdzie zwiedzimy China Town, a także targ owocowy. Następnie udamy się do słynnej pagody Szwedagon. Według legendy dwóch kupców otrzymało od Buddy jego osiem świętych włosów, które są teraz pilnie strzeżone na terenie stupy. Utrzymuje się, że dzięki tym relikwiom w pagodzie Szwedagon doszło do wielu cudów i uzdrowień. Po południu, w czasie zachodu słońca, będziemy mogli podziwiać jej błyszczącą, złotą kopułę. 
DZIEŃ 3. Wycieczka po Yangon (B)
Rano udamy się na zwiedzanie Yangon. Odwiedzimy pagodę Botahtaung i pomost Nanthida, z którego będziemy mogli obserwować ruch na rzece Yangon. To tutaj często cumują luksusowe promy. Przejdziemy do centrum Yangon, gdzie zwiedzimy pagodę Sule, która została pokryta 24-karatowym złotem, budynki kolonialne oraz muzeum. Po południu odwiedzimy pagodę Kaba Aye (pokoju na świecie), jaskinię Mahapasana, pagodę Kyauk Taw Gyi, w której znajduje się ogromny posąg siedzącego buddy, wykuty w jednym bloku marmuru. 
DZIEŃ 4. Yangon – Mandalay – Hsi Paw (lot) (B)
Z samego rana transfer na lotnisko na lot do Mandalay. Następnie pojedziemy do Hsi Paw.  
DZIEŃ 5. Hsi Paw (B)
Rano wsiądziemy na łódź, która zabierze nas w rejs rzeką Dokthawaddy, biegnącą wzdłuż niesamowitych górskich krajobrazów, ukazujących plantacje i codzienne, wiejskie życie. Wysiądziemy z łodzi, aby udać się na godzinny spacer do 150-letniego klasztoru Shan w samym środku lasu. Będzie możliwość popływania w ujściu rzeki. W drodze powrotnej do Hsi Paw odwiedzimy uroczą, tradycyjną wioskę Shan, gdzie dowiemy się nieco więcej o kulturze miejscowego ludu. Po południu odbędziemy spacer wzdłuż pól ryżowych i innych pól uprawnych. Pokonamy niewielkie kanały rzeczne, zwiedzimy wioskę Shan, lokalne szkoły, grób pierwszego księcia Hsi Paw, miejscowy klasztor żeński, a także drewniany klasztor. Poznamy styl życia miejscowych ludzi, żyjących w Hsi Paw oraz niektóre gałęzie miejscowego przemysłu, np. rolowanie cygar, czy wyplatanie z bambusa. Dowiemy się, dlaczego w każdej wiosce Shan jest dom ducha, wybudowany przy wejściu do wsi.  
DZIEŃ 6. Hsi Paw – Kyauk Me (B)
Wczesnym rankiem odwiedzimy lokalny targ w Hsi Paw i pojedziemy dalej, aż do Kyaukme (ok. 1h). Gdy dotrzemy na miejsce, rozpoczniemy trekking przez góry otaczające Kyaukme. Będziemy mogli przyjrzeć się z bliska życiu górskiego plemienia Palaung. Zjemy obiad w jednej z wiosek, gdzie do dzisiaj można odnaleźć ludzi, którzy nigdy nie widzieli cudzoziemca i żyją według pradawnych tradycji.  
DZIEŃ 7. Kyauk Me – Pyin Oo Lwin (B)
Rano znajdziemy chwilę wolnego czasu, żeby zwiedzić miasto pełne kolonialnej zabudowy, a także wielokolorowy targ. Przejazd na dworzec kolejowy, a następnie trzygodzinna jazda do Pyin Oo Lwin. Po drodze przejedziemy pod potężnym wiaduktem Gokteik, który został zbudowany w 1901 roku przez budowniczych z firmy Pennsylvania Steel i był niegdyś drugim największym wiaduktem na świecie. Trasa pociągu przebiega wzdłuż przepięknych górskich krajobrazów i stacji w małych wioskach, na których do pociągu będą wsiadać sprzedawcy oferujący napoje i lokalne przekąski. Ok. 14:00 wysiądziemy z pociągu i będzie nas czekała jeszcze godzina jazdy do Pyin Oo Lwin. Odwiedzimy ogród botaniczny i niektóre budynki kolonialne, z których to miasto słynie. 
DZIEŃ 8. Pyin Oo Lwin – Mandalay – Amarapura – Mandalay (B)
Dzisiaj czeka nas przejazd samochodem do Mandalay (ok. 1,5h). Przyjazd do Mandalay i podróż do Amarapury, gdzie odwiedzimy klasztor Mahagandayon, gdzie setki młodych nowicjuszy (tzw. Sanga) studiuje buddyjską literaturę, ściśle przestrzegając zasad i reguł klasztoru, zgodnie z nauczaniem Buddy. Przejdziemy też przez most tekowy U Bein Bridge, rozciągający się nad jeziorem Taungthaman. Ma długość około kilometra i został zbudowany w 1850 roku. Uważany jest za najstarszy most tego typu na świecie.
DZIEŃ 9. Mandalay – Mingun – Sagaing – Ava – Mandalay (B)
Dzień rozpoczniemy od spływu po rzece Ayeyerwaddy w stronę Mingun, gdzie zwiedzimy pagodę Pathodawgyi- niedokończony zabytek z 1790 roku w północno-zachodniej części Manadalay. Następnie zajrzymy do 90-tonowego Mingun Bell, który do 2000 roku był największym dzwonem świata. Zwiedzimy również pagodę Myatheintan, wspaniałą, białą świątynię ze stupami. Po południu wrócimy do Mandalay, gdzie odwiedzimy Wzgórze Sagaing- centrum religijne oraz klasztorne Birmy. Znajdują się tam liczne świątynie i stupy. Rozpoczniemy poznawanie Sagaing zwiedzaniem Uminthonze, czyli sanktuarium wybudowanego w jaskini ze wspaniałymi posążkami Buddy wewnątrz. Następnie skierujemy się do Soon U Ponnya Shin Paya, świątyni z XIV wieku, w której możemy podziwiać ogromny posąg Buddy. W świątyni tej mieszkają mniszki w charakterystycznych, różowych strojach. Dzisiejszą wycieczkę zakończymy zwiedzając miasto Ava oraz murowany klasztor Maha Aung Myae Bonsan. 
DZIEŃ 10. Mandalay – Bagan (łódką) (B)
Spływ lokalną łódką przez rzekę Ayeyarwaddy do Baganu. Po drodze będziemy mieli okazję obserwować życie lokalnych społeczności, żyjących nad brzegiem rzeki. Wieczorem przyjazd do Baganu i przejazd do hotelu.
DZIEŃ 11. Zwiedzanie Baganu (B)
Udamy się na zwiedzanie Baganu, które obejmuje wizytę na kolorowym targu Nyaung U, zwiedzanie pagody Shwezigon wraz z jej wspaniałą, złotą stupą; świątyń Kyansittha Umin, Wet-kyi-inn, Gubyaukgi (gdzie znajdują się przepiękne malowidła naścienne z cyklu Jātaka, opowiadające o poprzednich wcieleniach Buddy), a także Htilominlo. Odwiedzimy warsztat zdobienia laką. Jest to tradycyjny sposób zdobienia dzbanów, filiżanek, naczyń talerzy, a nawet niewielkich stolików kawowych, nazywany przez Birmańczyków „panyun”. Okolice Baganu słyną z tego rzemiosła. Później udamy się do świątyni Manuha, następnie do rezydencji króla Manuha, Nanphaya. Później także do świątyni Ananda, architektonicznego arcydzieła i klasztoru Oak-Kyaung, zdobionego różnokolorowymi malowidłami. Będziemy podziwiać zapierający dech w piersiach zachód słońca z pagody Shwesandaw. 
DZIEŃ 12. Bagan – Popa – Bagan (B)
W godzinach porannych, po godzinnej jeździe z Baganu, dotrzemy do góry Popa, która jest górą wulkaniczną o wysokości 1518 m n.p.m., przyciągającą co roku tysiące turystów. Wspinaczka na jej szczyt to jedna z najciekawszych wycieczek. Jakieś 30 minut zajmie pokonanie 777 stopni, ale kiedy dotrzemy wreszcie na górę będziemy mogli podziwiać widoki na całą okolicę, rzekę Irrawaddy, w której pływają delfiny, okoliczne wioski i wiele innych wspaniałych miejsc. W pobliżu góry znajduje się wiele fabryk cukru, które są dostępne dla zwiedzających i pozwalają się przyjrzeć bliżej procesowi wytwarzania cukru palmowego. Przejazd do Baganu i nocleg.  
DZIEŃ 13. Bagan – jezioro Inle (prywatny samochód) (B)
Dzień rozpoczniemy od przejazdu do Nyaung Shwe prywatnym samochodem. W trakcie podróży będziemy mogli podziwiać niesamowite krajobrazy i zatrzymać się na wykonanie pamiątkowych zdjęć. Po mniej więcej 7h jazdy dotrzemy do Nyaung Shwe. Następnie udamy się łodzią do hotelu na jeziorze Inle. 
DZIEŃ 14. Podziwianie krajobrazów wokół jeziora Inle (B)
Przejazd nad jezioro Inle i rejs łódką. Odwiedzimy pagodę Phaung Daw Oo, zobaczymy pływające ogrody, „nożnych wioślarzy” (poruszają się na łodziach w bardzo charakterystyczny sposób, odpychając się nogami), a także tradycyjny sposób połowu, kobiety przędące jedwab, wioski na palach na jeziorze Inle i klasztor Nga Hpe Kyaung (klasztor skaczących kotów). Tak, nazwa w sposób dosłowny odzwierciedla to, co możemy tam zobaczyć. Mnisi wytresowali niegdyś koty tak, aby te skakały- początkowo na kolana, a później po prostu dla rozrywki. Oczywiście można na własne oczy zobaczyć ten fenomen. 
DZIEŃ 15. Inle – Indein (B)
Dzień rozpoczniemy od zwiedzania pagody Indein, która znajduje się obok jednego z kanałów, bardzo wąskiego i składającego się z wielu zakrętów. Pobliskie pola ryżowe są nawadnianie wodą właśnie z niego. To tutaj rozpoczniemy wyprawę do osady plemienia Pa-O, która będzie prowadzić w otoczeniu przepięknych krajobrazów przez liczne kanały. Zwiedzimy lokalny targ, a następnie udamy się na spacer do fascynujących ruin, na które składa się sto starożytnych pagód. Niektóre z nich ukryte są wśród bujnej roślinności.
DZIEŃ 16. Inle – Heho – Kyaikhtiyo (lot) (B)
Wczesnym rankiem udamy się na lotnisko na lot do Yangon. Następnie przejedziemy do Kyaikthiyio, jednego z charakterystycznych punktów Birmy, które znane jest z niepewnej sytuacji i ze swojej wysokiej pozycji w świecie religii. Złota Skała ”Kyaikthiyo” to ogromny głaz całkowicie pokryty złotem, balansujący na krawędzi urwiska. Dotrzemy do obozu bazowego Kinpun i przejdziemy do Złotej Skały górską drogą (ok. 1h jazdy). Odbędziemy łatwą wędrówkę przez las bambusowy na szczyt, z którego będziemy podziwiać wspaniały zachód słońca. 
DZIEŃ 17. Kyaikhtiyo – Bago – Yangon (B)
Rano będziemy podziwiać Kyaikpon, czyli posąg przedstawiający cztery wizerunki siedzącego Buddy. Klasztor Kyakhatwine to miejsce, gdzie tysiące mnichów je swój ostatni posiłek dnia o godzinie 10, w całkowitej ciszy. Później kontynuują medytacje. Zwiedzimy pałac Kanbawza Thardi zbudowany przez króla Bayinnaunga, a także Kalayani Sima, pagodę Shwemawdaw oraz pagodę Shwethalyaung, gdzie znajduje się najpiękniejszy na świecie posąg leżącego Buddy. Poznamy bliżej przemysł snycerski (sztuki rzeźbienia w drewnie) i udamy się na lokalny targ w Bago. Niedaleko Taukkyant odwiedzimy aliancki cmentarz z II wojny światowej. Przejazd do Yangon i nocleg w hotelu.
DZIEŃ 18. Yangon i powrót (B)
Po śniadaniu w hotelu transfer na lot powrotny do kraju. 
DZIEŃ 19. Powrót do Warszawy
GRUPOWA
19 DNI
PEJZAŻE BIRMY
OD:

2600 USD

+ koszt biletu lotniczego
INDYWIDUALNA
PEJZAŻE BIRMY
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
PEJZAŻE BIRMY
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

SUDAN-NUBIA

16 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BOLIWIA TREKKING

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BRAZYLIA

18 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

MOSKWA

7 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ