FAQ

TERRA MAGICA & DOKUMENTY REJESTROWE

Podróże z nami po całym świecie są łatwe i nastawione na maksymalne poznanie wybranego przez Ciebie zakątka ziemi pod względem geograficznym, kulturowym, przyrodniczym czy kulinarnym, a przede wszystkim na poznanie drugiego człowieka. Czas relaksu i odpoczynku będzie się przeplatał z aktywnością górską, raftingiem, i poznaniem kultury danego kraju. Charakter wyprawy wybierasz sam, podzieliliśmy je dla ułatwienia pod względem aktywności i zainteresowań. Ponadto możesz swoją wyprawę zaplanować z naszą pomocą dla swojej rodziny lub grupy przyjaciół, aby maksymalnie odpowiadała Twoim oczekiwaniom i potrzebom. W podróży możesz liczyć przez cały czas na lokalnych przewodników i naszych pilotów, którzy posiadają kilkuletnie doświadczenie i wiedzę, będą Twoim opiekunem ale też będą odpowiedzialni za nadzorowanie każdego szczegółu dla Twojego komfortu i bezpieczeństwa. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że uczestniczysz w wyprawie, która może mieć nieraz nieoczekiwany przebieg w zależności od dynamicznie zmieniających się warunków pogodowych, sytuacji lokalnej lub politycznej. Swoją podróż rozpocznij od kontaktu z nami i określenia w najlepszy z możliwych sposobów Twoich oczekiwań, następnie wybierz odpowiednią dla siebie aktywność i kierunek, ostatnim etapem jest dopasowanie terminu. Zazwyczaj przy każdej wyprawie staraliśmy się proponować minimum dwa terminy. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego i przez e-mail. Odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania. Korzystaj także z newslettera, dzięki któremu otrzymasz info o ofertach specjalnych, nowościach oraz inne aktualne informacje z miejsc, które chcesz odwiedzić. W najbliższym czasie zostanie uruchomiona strefa klubowa, gdzie będziesz mógł podzielić się swoimi wspomnieniami z podróży, zamieścić zdjęcia, korzystać z promocji oraz wymienić lub sprzedać niepotrzebny sprzęt wyprawowy. Gwarancja Ubezpieczeniowa Terra Magica /Jolanta Stachura-Pacholarz (do pobrania w formie PDF)

PODEJMOWANIE DECYZJI; KIEDY I GDZIE JECHAĆ

Na naszej stronie internetowej znajdziesz aktualną pogodę, a także informacje czego się spodziewać o każdej porze roku podczas podróży do wybranych przez Ciebie miejsc. Znajdziesz też odpowiedź na najczęściej zadawane pytania w ogóle, a także dotyczące konkretnego rejonu.

PODJĘCIE DECYZJI O FORMIE WYJAZDU

W ofercie znajdziesz wyprawy we wcześniej ustalonych terminach wyjazdu oraz możliwość zaplanowania swojej podróży uszytej na miarę. Nasze grupy są kameralne i w zależności od specyfiki wyjazdu liczą 5-12 osób. Możesz więc zwiedzać świat wśród nowo poznanych przyjaciół lub podjąć decyzję o innej, indywidualnej formie i terminie. W wyjazdach grupowych, o ustalonych terminach, standard hoteli, transportu i rodzaj wyżywienia jest już skalkulowany. Możesz podjąć decyzję (jeśli taka możliwość istnieje) o zmianie pokoju z 2-3 osobowego lub kilkuosobowego na pokój 1-osobowy, co wiąże się z dopłatą.

WYŻYWIENIE

Rodzaj wyżywienia i sposób jego przygotowania jest określony przy każdej wyprawie. Niektóre wyprawy mają wyżywienie wliczone w cenę, niektóre o charakterze trampingowym nie. Pozwoli Ci to indywidualnie decydować jaka wyprawę wybrać, a w przypadku gdy wyżywienie nie jest wliczone w cenę, dostosować jadłospis do Twoich wymagań i korzystać z lokalnych przysmaków.

TRANSPORT

Transport podczas wyprawy jest określony przy każdej wyprawie i jest uzależniony od rodzaju wyprawy. Korzystamy z transportu zorganizowanego (jeepy, busy, samoloty, statki) i lokalnego (autobusy, promy, samoloty, pociągi, taxi) oraz specyficznego dla danej wyprawy (muły, wielbłądy, tratwy, zaprzęgi konne, własne nogi).

Transport lotniczy odbywa się liniami rejsowymi międzykontynentalnymi i krajowymi (nie korzystamy z charterów).

Z JAKIM WYPRZEDZENIEM REZERWOWAĆ WYPRAWĘ?

Każda wyprawa ma swoją specyfikę uzależnioną od sezonu, charakteru, spraw formalnych i organizacyjnych. Termin wpłaty zaliczki rezerwacyjnej będzie podany przy każdej wyprawie, standardem jest jednak wpłata zaliczki minimum 30 dni przed datą wyjazdu. W przypadku wyjazdów do takich krajów jak Iran, USA, Rosja, Białoruś, Indie, Malawi i podobnych termin ten będzie około 60 dni, co związane jest ściśle ze skomplikowanym procesem wizowym. Płatności wyprawy podzielone są na 3 raty. Należy pamiętać, że przy wyprawach międzykontynentalnych zaliczka rezerwacyjna powinna być wpłacona wraz z kosztem biletu samolotowego. Koszt biletu jest różny w zależności od terminu bookingu. Szczegółowe informacje na temat terminów wpłat znajdziesz przy każdej wyprawie lub ustalisz indywidualnie w przypadku podróży szytych na miarę.

REZERWACJA WYPRAWY

W momencie kiedy podejmiesz decyzję, w którym kierunku chcesz wyruszyć i chcesz zarezerwować wyprawę - wypełnij formularz zgłoszeniowy, który możesz pobrać z naszej strony, zamieszczony jest on pod każdą wyprawą. Po wypełnieniu i wysłaniu formularza zgłoszeniowego, odsyłamy Ci na tej podstawie umowę do podpisania. Podpisanie umowy równa się wpłacie pierwszej raty za wyprawę. Po otrzymaniu podpisanej umowy i wpłacie pierwszej raty rezerwacyjnej, otrzymujesz potwierdzenie tego faktu, a wraz z nim pełny pakiet informacyjny dotyczący wyprawy z terminami bookingu biletów lotniczych, spisem ekwipunku, itd. W przypadku jeśli grupa na wyprawę nie skompletuje się, skontaktujemy się z Tobą i otrzymasz pełną informację o możliwych propozycjach. Np. wzięcia udziału w takiej samej wyprawie w innym terminie lub podobnej wyprawie w zbliżonym terminie. Żeby uniknąć takich sytuacji, pełna płatność jest wymagana do 30 dni przed wyjazdem.

ANULOWANIE UCZESTNICTWA W WYPRAWIE

Jeśli anulujesz swoje zgłoszenie więcej niż 35 dni przed wyjazdem, otrzymasz pełny zwrot pieniędzy za osobę, minus 200 PLN opłaty manipulacyjnej oraz minus koszt biletu jeśli był zakupiony. Jeśli anulujesz swoje uczestnictwo w wyprawie od 34-15 dni przed wyjazdem, otrzymasz 70%, zwrotu minus koszt biletu jeśli był zakupiony. Jeśli anulujesz swoje uczestnictwo w wyprawie 14-8 dnia przed terminem wyjazdu, otrzymasz 50% minus koszt biletu jeśli był zakupiony, jeśli anulujesz swój wyjazd 7 przed wyjazdem otrzymasz zwrot 10 % całości kwoty minus koszt biletu jeśli był zakupiony.

Koszt całości imprezy równa się kosztom w PLN i w walucie plus bilet lotniczy.

CO W PRZYPADKU JEŚLI JEST ZA MAŁO LUB ZA DUŻO UCZESTNIKÓW ABY WYJAZD MOGŁ SIĘ ODBYĆ LUB ZA DUŻO

Sytuacja taka pojawia się rzadko, ponieważ nasze grupy są kameralne. Mamy różne minima na różne wyprawy. W przypadku gdy minimalna liczba uczestników nie potwierdzi swojego uczestnictwa na daną wyprawę, którą masz zarezerwowaną do 15 dni przed wyjazdem, zastrzegamy sobie prawo odwołania wyprawy lub przedstawienia podobnej propozycji w innym terminie. W przypadku jeśli chętnych na jeden termin jest więcej niż założone dla danej wyprawy maksimum, proponujemy inny termin lub tworzone są dwie niezależne grupy z osobnymi przewodnikami pilotami..

PRZED WYJAZDEM

Kilka tygodni przed wyjazdem, wysyłamy do Ciebie szczegółowy pakiet informacyjny, zawierający wyczerpujące informacje o wyprawie, ponad te, które znajdziesz na stronie. W tym informacje o kraju, rekomendowanych wycieczkach fakultatywnych, list przewodni, spis ekwipunku.

UBEZPIECZENIE

Podczas każdej wyprawy jesteś ubezpieczony przez nasze biuro ubezpieczeniem NNW i KL. Ponadto przy wyprawach górskich, specjalistycznych, zalecamy indywidualne ubezpieczenie górskie oferowane przez Austryjacki i Niemiecki klub wspinaczkowy. Posiadają oni dla swoich członków ubezpieczenia specjalnie przystosowane do działalności górskiej. Żeby wykorzystać ten fakt, powszechnym działaniem stało się zapisywanie do tych klubów tylko w celu ubezpieczenia. Skala jest tak duża, że w OEAV Polskich wspinaczy obsługuje się w ich ojczystym języku (duża przewaga nad DAV). Do klubów OEAV lub DAV można zapisać się przez Internet. Pani Agnieszka Lazowska-Hreczycho z OEAV jest pod telefonem w środę od godziny 15.30 do 17.30, tel. 004315131003. Ubezpieczenie wspinaczkowe wydaje się być najlepszym tego typu rozwiązaniem na rynku ale niestety również nie tanim.

ZDROWIE i MEDYCYNA

Kwestie zdrowia są najważniejsze podczas podróży. Poniżej znajduje się link, dzięki któremu uzyskasz informacje na temat szczepień i profilaktyki zdrowotnej w wybranych przez Ciebie rejonach. Ponadto rekomendujemy indywidualne konsultacje z lekarzem.

www.malaria.com.pl
www.szczepieniadlapodrozujacych.pl

Ponadto przed każdym wyjazdem przekażemy Ci informację o chorobach charakterystycznych w danym rejonie, profilaktyce antymalarycznej, zalecanych i wymaganych szczepieniach. Lekceważenie zaleceń zdrowotnych naraża Cię i całą grupę na komplikacje w czasie podróży i poważne konsekwencje. Większość szczepień uodparnia organizm na 10 lat, tak więc raz zaszczepiony nie musisz tego robić przed następną wyprawą. W zależności od miejsca, które wybierzesz, zaleca się szczepienia przeciwko tężcowi/błonicy/polio, żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, w niektórych krajach wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Większość tych szczepień uodparnia organizm na co najmniej 10 lat, warto więc się tym zająć, by przed kolejną wyprawą już się tym nie martwić. W niektórych krajach konieczna jest również profilaktyka antymalaryczna. W trakcie wyjazdu należy zachować podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa. Szczepienia należy wpisywać do tzw. żółtej książeczki (Międzynarodowe Świadectwo Szczepień - International Certificates of Vaccination, wydawane przez stacje sanepidu oraz poradnie medycyny podróży).

DOKUMENTY

Dla bezpieczeństwa powinieneś zrobić ksera wszystkich dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami, biletów lotniczych, ubezpieczenia itd. Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały. W zależności od rodzaju wyprawy i rejonu, może się zdarzyć, że potrzebne będą dodatkowe zdjęcia paszportowe. W przypadku zagubienia przez Ciebie paszportu w trakcie trwania imprezy, pilot pomoże Ci w uzyskaniu kopii paszportu w miejscowej placówce dyplomatycznej. Koszty otrzymania nowego paszportu oraz koszty związane z logistyką otrzymania paszportu musisz ponieść osobiście. W uzasadnionych przypadkach możesz pozostać pod opieką miejscowego kontrahenta, w czasie oczekiwania na wydanie dokumentu. Do uzyskania niektórych wiz, a także żeby wjechać do niektórych krajów, paszport musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy.

WALUTY

Poniżej link do międzynarodowego przelicznika walut, dzieki któremu niektóre kalkulacje będą łatwe i proste.

OANDA