ETIOPIA ETNICZNA

PLEMIONA Z DOLINY OMO
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Wylot Warszawa - Addis Abeba

Spotykamy się z tour liderem na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.) i wylatujemy przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych do Addis Abeby.

DZIEŃ 2. Przylot, Addis Abeba

Przyjazd do Addis Abeby, spotkanie z przewodnikiem, a następnie transfer do hotelu.

DZIEŃ 3. Addis Abeba

Rano zwiedzimy miasto. Pójdziemy do muzeum archeologicznego, gdzie znajduje się skamieniały szkielet Lucy (prawdopodobnie naszego przodka) sprzed ponad 3 milionów lat. Odwiedzimy również katedrę św. Trójcy, zbudowaną w 1941 roku. Następnie przejedziemy na północ, na górę Entoto. To w tym miejscu planowano początkowo wybudować stolicę, ale ze względu na wysokość i wiążący się z nią specyficzny klimat, przeniesiono ją na nieco niższe tereny. Zwiedzimy pałac Menelika II oraz pobliskie muzeum, a także katedrę św. Jerzego.

DZIEŃ 4. Addis Abeba - Arba Myncz

Poranny przejazd z Addis Abeby do Arba Mynch. Po drodze zwiedzimy Wielkie Rowy Afrykańskie, czyli region stromych zboczy, wypełnionych jeziorami. Jest to również obszar występowania wielu rzadko spotykanych gatunków ptaków.

DZIEŃ 5. Arba Mynch- rejs po jeziorze Chamo i wycieczka do wioski Dorze

Rano udamy się w rejs po jeziorze Chamo, gdzie będziemy obserwować największe w Afryce krokodyle, mierzące nawet do 7 m. Po południu pojedziemy do wioski Chencha, głównej siedziby plemienia Dorze, znanego z wyrobu placków z miazgi pnia fałszywego bananowca oraz z oryginalnych chat w kształcie czaszek słonia.

DZIEŃ 6. Arba Mynch - Konso - Turmi

Dzisiaj odwiedzimy wioskę Konso, której lud znany jest z bogatych tradycji religijnych i artystycznych, a także z uprawy kawy na polach tarasowych. Szczycą się długą historią wznoszenia totemów na grobach swoich zmarłych. Następnie przejedziemy do Turmi, siedziby plemienia Hamerów. To z kolei, lud znany z niezwykłych strojów i ozdób; ludzie ubierają się w kozie skóry i noszą barwne bransolety, a włosy zaplatają w warkoczyki lub malują kolorową glinką. Kobiety zdobią swoje ciało niewielkimi bliznami, pokrywającymi głównie ich brzuchy i plecy. Liczba blizn świadczy o atrakcyjności kobiety. Nocleg w namiocie na kempingu w Turmi.

DZIEŃ 7. Turmi - Omorate

Na dzisiaj zaplanowaliśmy wycieczkę do Omorate. Przepłyniemy rzekę łodzią i odwiedzimy kolejny lud, tym razem będzie to plemię Galeb (zwane również Dassanech). Jest to społeczność żyjąca w delcie rzeki Omo, zajmująca się głównie rolnictwem. Następnie powrót w stronę Turmi, aż do Jinka, gdzie udamy się na nocleg.

DZIEŃ 8. Jinka - Mursi

Odwiedzimy wioskę Mursi (75 km od Jinka). Mursi to bardzo interesująca grupa etniczna, żyjąca w niziutkich chatach wykonanych ze słomy. Charakterystyczne dla kobiet jest ozdabianie warg glinianymi krążkami. Wielkość krążka świadczy o atrakcyjności kobiety. Powrót do Jinka, gdzie zwiedzimy Muzeum Omo i dowiemy się czegoś więcej o afrykańskich plemionach.

DZIEŃ 9. Jinka - Yabello

Z samego rana udamy się do Yabello, gdzie będziemy podziwiać naturalne słone jezioro, znajdujące się na dnie krateru Elsod. Tam zatrzymamy się również na nocleg. Wielu ludzi mieszkających wokół jeziora zajmuje się wydobywaniem z niego soli. Ta gorszej jakości przeznaczona jest dla zwierząt, a lepsza gatunkowo zostanie drogo sprzedana.

DZIEŃ 10. Elsod - Irgalem

Wczesnym rankiem wybierzemy się na wycieczkę do krateru w Elsod, aby podziwiać z bliska słone jezioro. Prawdopodobnie napotkamy kolejny lud, plemię Borena, które para się wydobyciem soli z tego błotnego jeziora. Następnie zatrzymamy się w Dubluk, gdzie zobaczymy tzw. „śpiewające studnie”, czyli wielowiekową tradycję Borenów, polegającą na śpiewnym umilaniu sobie czasu w trakcie pracy przy wydobywaniu wody ze studni. Następnie przejedziemy do Irgalem.

DZIEŃ 11. Irgalem - Park Narodowy Bale

Wczesnym rankiem przejedziemy do Parku Narodowego Bale, gdzie znajduje się wiele endemicznych gatunków ptaków, takich jak etiopka, czajka czarnogłowa, szponnik górski, wąsal etiopski, a także różne gatunki innych zwierząt. Nocleg na kempingu.

DZIEŃ 12. Park Narodowy Bale

Poranny przejazd na Płaskowyż Sanete. Podczas wędrówki po bujnych, zielonych lasach będziemy mogli podziwiać kaberu etiopskiego, endemiczny gatunek szakala. Przejdziemy również przez wrzosowiska, upstrzone wielobarwnymi kwiatami. Będziemy obserwować wodne ptaki, żyjące w otoczeniu pobliskich jezior. Nocleg na kempingu.

DZIEŃ 13. Park Narodowy Bale - Auasa

Rano pojedziemy do Auasy, które jest tętniącym życiem miastem w samym sercu Wielkich Rowów Afrykańskich. Jest położone nad jeziorem o tej samej nazwie. To miejsce wciąż rozwijające się, głównie przemysłowo. Podstawą lokalnej gospodarki jest rybołówstwo. W mieście znajduje się także lotnisko oraz uniwersytet.

DZIEŃ 14. Auasa - Addis Abeba

Poranna wycieczka nad jezioro Auasa, gdzie można podziwiać stada ptaków i hipopotamy. Przejazd do Wondo Genet, ulubionego miejsca na weekendowe wypady, cesarza Hajle Syllasje. Można tu zażywać kąpieli w ciepłych źródłach. Przejazd do hotelu w Addis Abebie i transfer na lotnisko na lot powrotny do Warszawy.

DZIEŃ 15. Przylot do Warszawy


GRUPOWA
15 DNI
ETIOPIA ETNICZNA
OD:

2800 USD

+ koszty biletu lotniczego
INDYWIDUALNA
ETIOPIA ETNICZNA
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
ETIOPIA ETNICZNA
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

BIRMA

23 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

BOLIWIA

21 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

KILIMANJARO, SERENGETI, ZANZIBAR

18 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

PERU - NIEZWYKŁA WYPRAWA DO KANIONU COLCA

15-16 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ