PLAN WYPRAWY
DZIEŃ 1. Warszawa - Lima
Spotykamy się na lotnisku Okęcie 2 h przed wylotem, odprawa i wylot do Limy z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Staramy się, aby połączenie lotnicze było jak najbardziej komfortowe, z krótkimi tylko postojami na lotniskach transferowych.
DZIEŃ 2. Lima - Iquitos
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Iquitos. Po przylocie zakwaterowanie w hotelu. Popołudnie przeznaczymy na przygotowanie się do wyprawy.
DNI 3-9. W głąb amazońskiej dżungli
Bardzo wcześnie (ok. 6:00) wyjedziemy z hotelu, a później samochodami przemieścimy się z Iquitos do Nauty. Powinno to zająć nie więcej niż 1,5 h. Następnie czeka nas niezwykły spływ łodzią motorową w dół rzeki, z Nauty w okolice Marañón. Po drodze wypatrujemy różowych delfinów (inii amazońskich), swoistego symbolu Ameryki Południowej. Według legend i podań, różowe delfiny posiadły niesamowitą moc, polegającą na tym, że w nocy zmieniają się w mężczyzn, uwodzących napotkane na swej drodze kobiety. Jeśli bliscy nieszczęśliwie zakochanej nie zaprowadzą jej w porę do szamana, ta będzie stracona- podąży za ukochanym do rzeki, której już nigdy nie opuści. W czasie spływu zatrzymamy się u lokalnych plemion indiańskich- Candoshis i Quechuas. Poznamy ich zwyczaje oraz zobaczymy, jak wygląda ich codzienne życie. Ostatnim etapem tej części naszej podróży będzie spływ w okolice Pastaza, skąd wstąpimy na terytorium tajemniczego plemienia Jíbaro. Nie ma co liczyć na wygody, podczas tego etapu wyprawy nocować będziemy na plażach, w prostych osadach indiańskich lub po prostu w dżungli.
DNI 10-16. W gościnie u plemienia Jíbaro
To dzisiaj rozpocznie się właściwa część naszej podróży. Wkroczymy na terytorium wojowniczego plemienia Jíbaro, aby poznać jego zwyczaje oraz zobaczyć, jak wygląda tutaj codzienne życie. Żeby lepiej zrozumieć styl bycia Jíbaros, postaramy się żyć według ich zasad. Nauczymy się zbierać plony z tzw. „chacras”, czyli niewielkich plantacji, które zapewniają Indianom pożywienie. Udamy się w głąb dżungli z samymi Jíbaros, by pokazali nam jak polować przy użyciu tradycyjnych dmuchawek. Nauczą nas również, jak przygotowuje się śmiertelną truciznę „curare”, pozyskuje wodę pitną z lian „soga de agua”, rozpoznaje rośliny lecznicze oraz zastawia tradycyjne pułapki na zwierzęta. Czekają nas wyprawy tradycyjnymi łodziami w poszukiwaniu dzikich, egzotycznych gatunków ptaków. Postaramy się również wytropić ssaki z rodziny naczelnych, a nocą udamy się na ekspedycję w poszukiwaniu kajmanów, węży, tarantuli oraz innych gatunków, które mogą na nas czyhać w dżungli. We wszystkich tych czynnościach będą nam towarzyszyć członkowie plemienia Jíbaro. Poza nauką podstaw przetrwania możemy liczyć na opowieści o pradawnym rytuale ścinania ludzkich głów “Tsansa”. Będziemy nocować w osadzie, w tradycyjnym indiańskim domu lub w samym sercu dżungli. Porozmawiamy z Jíbaros, wypytamy o ich historię, zwyczaje, a także zakupimy tradycyjne rękodzieło lub plemienną broń (możliwy również barter, czyli tradycyjny system handlu, który nadal funkcjonuje wśród Indian).
DNI 17-21. Spływ powrotny do Iquitos
Po kilkunastu dniach wypełnionych trudem codziennego życia w dżungli i koniecznością zdobywania pożywienia oraz wody, czeka nas droga powrotna do Iquitos. Spływ potrwa trzy dni, a po drodze będziemy odwiedzać przybrzeżne osady, gdzie zatrzymujemy się na nocleg. Łodzią dotrzemy do Nauty, skąd czeka nas wyprawa samochodem do Iquitos (ok. 1,5 h jazdy). Wczesnym rankiem, około 7:00 dotrzemy nareszcie do Iquitos. To będzie czas na zasłużony odpoczynek i regenerację. Po południu przelot do Limy.
DZIEŃ 22. Powrót do Warszawy
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.