KAUKAZ, TRZY KRAJE

.
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Warszawa - Baku


Spotykamy się na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy przez jeden z portów międzynarodowych do Azerbejdżanu.

DZIEŃ 2. Zwiedzanie Baku 

Przylot. Transfer do hotelu. Zwiedzanie Baku, stolicy Azerbejdżanu. Dzisiaj postaramy się zobaczyć wszystko, co najciekawsze w Baku. Odwiedzimy tzw. „wewnętrzne miasto”, czyli zabytkową dzielnicę Icheri Sheher, która zdaje się odcinać od reszty miasta, zdecydowanie bardziej nowoczesnej. Zobaczymy Basztę Dziewiczą (zabytek z XII wieku), z której szczytu rozpościera się wspaniały widok na całe miasto, Pałac Szachów Szyrwanu (XV w.), a także Meczet Piątkowy, wzorowany na świątyni Hagia Sophia ze Stambułu. Udamy się również do nowoczesnej części miasta, która niezwykle kontrastuje z zabytkową częścią. Nic dziwnego, że jest ono nazywane „wewnętrznym miastem”, gdyż sprawia wrażenie, jakby w Baku znajdowało się dodatkowe, nieco zapomniane miasto, kuszące swoją historią.                                                                    

DZIEŃ 3. Baku – Qobustan – Baku

Dzisiaj będziemy zwiedzać Park Narodowy Qobustan, gdzie znajduje się ponad 4000 skał z petroglifami przedstawiającymi życie pradawnych mieszkańców i będące dowodem na to, że w epoce kamienia łupanego istniały tu osady. Odnajdziemy tu nie tylko wspaniałe petroglify, ale również imponujące konstrukcje megalityczne. Później odwiedzimy Muzeum Narodowe w Baku.

DZIEŃ 4. Baku - Szamachy - Szeki - Lagodechi - Telawi 


Przejazd do Szeki. Zwiedzanie meczetu Cüma, mauzoleum Yeddi Gumbeza oraz mauzoleum Diri Baby w mieście Maraza. Meczet Cüma, nazywany też Piątkowym, pochodzi z VIII wieku i został ufundowany przez kalifa Valila I, który obrał sobie Szamachy za rezydencję. Jego powstanie przypadło na lata świetności i ekspansji arabskiej na tych terenach. Mauzoleum Yeddi Gumbeza to zabytkowy cmentarz położony w pobliżu Szamach. Pochodzi z XVIII wieku i zostało wybudowane dla rodziny Mustafy khana. Stanowi przykład wspaniałej architektury szyrwańsko-apszerońskiej. Udamy się również do mauzoleum Diri Baby, które znajduje się w okolicznym mieście Maraza i zostało wybudowane dla szejka Diri Baby. Jest to dwukondygnacyjne mauzoleum-meczet pochodzące z XV wieku. Jest to miejsce niezwykle popularne wśród pielgrzymów, gdyż według legendy tutaj właśnie został pochowany Diri Baba, uważany za człowieka świętego. Podobno jego szczątki przetrwały w mauzoleum w nienaruszonym stanie. Później przejedziemy na granicę Azerbejdżan - Gruzja (Lagodechi) i do Telawi.                          

DZIEŃ 5. Kachetia - Sighnaghi - Tbilisi

Dzisiejszy dzień rozpoczniemy zwiedzaniem zespołu klasztornego Nekresi. Pochodzi z IV-VI wieku i znajduje się na wysokim wzgórzu, a prowadzącą do niego malownicza droga sama w sobie jest atrakcją. Następnie czeka nas zwiedzanie Muzeum i Rezydencji Tsinandali, należącej niegdyś do księcia i poety Aleksandra Czawczawadze. Odziedziczył on tę wioskę leżącą w dolinie rzeki Alazani po swoim ojcu, księciu Garsewanie. Odnowił posiadłość, wybudował pałac w stylu włoskim oraz niezwykle dekoracyjny ogród w 1835 roku. W tym pałacu Czawczawadze często umilał czas swoich zagranicznych gości muzyką, dowcipem oraz najlepszymi rocznikami wina ze swojej własnej winnicy. Później odwiedzimy kompleks średniowiecznych klasztorów- Shaumtę Starą i Nową. Będziemy mieli dzisiaj możliwość zobaczyć, w jaki sposób przygotowuje się gruzińskie wino, które znacznie różni się od wina europejskiego. Oczywiście odbędzie się również degustacja. Następnie udamy się w podróż do miasta Sighnaghi, gdzie zwiedzimy muzeum etnograficzne. Powrót do Tbilisi.

DZIEŃ 6. Tbilisi - Mccheta - Gori - Tbilisi

Dzisiaj czeka nas zwiedzanie dawnej stolicy i religijnego centrum Gruzji – Mcchety i jej historycznych zakątków: monastyru Dżwari (VI wiek) i katedry Sweti Cchoweli (XI wiek). Dżwari i Sweti Cchoweli znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie udamy się do Gori - serca regionu Kartlii, gdzie zwiedzimy skalne miasto Uplisciche. To starożytne miasto wykute w skalnej ścianie z interesującymi piwniczkami do przechowywania wina, piekarniami, bazyliką, a nawet zwariowanym teatrem obok Muzeum Stalina. Następnie opcjonalne zwiedzanie Muzeum Stalina. Później musimy się wspiąć słynną Gruzińską Drogą Wojenną (prowadzącą do granicy gruzińsko-rosyjskiej). Po drodze odwiedzimy twierdzę Ananuri. Powrót do Tbilisi.                                                                                                                 

DZIEŃ 7. Tbilisi - Sadakhlo (granica Gruzja – Armenia) – Dilidżan 

Dzisiaj będziemy zwiedzać przepiękną gruzińską stolicę. Możemy tu znaleźć wiele budynków o charakterze religijnym lub kulturowym: kościoły, synagogi i meczety które składają się na koloryt XIX wieku. Zażyjemy kąpieli siarczkowych. Później odwiedzimy wspaniałe Muzeum Historii i Narodowe Muzeum Sztuki (w zależności od tego, które będzie otwarte). Następnie przespacerujemy się Rustawelis Gamziri - główną ulicą Tbilisi. Na własne oczy przekonamy się o kosmopolitycznym i nowoczesnym charakterze tego miasta. Następnie udamy się na granicę Gruzja - Armenia (Sadakhlo) i po jej przekroczeniu będziemy kontynuować naszą podróż do Armenii. Odwiedzimy Dilidżan, gdzie zatrzymamy się na nocleg.

DZIEŃ 8. Dilidżan - Selim - Norawank - Chor Wirap - Erywań

Przed nami wycieczka do klasztoru Norawank, pochodzącego z XII wieku i położonego wśród niesamowitych, stromych skał przy przełęczy Selim. To jedyny klasztor, gdzie możemy znaleźć unikalną rzeźbę Boga Ojca. Klasztor Chor Wirap (IV-XVIII wiek) jest natomiast bardzo ważny z punktu widzenia historycznego: Grzegorz Oświeciciel, który wprowadził chrześcijaństwo do Armenii został tam uwięziony na ok. 13 lat, bo w tamtym czasie w miejscu klasztoru znajdowało się więzienie. Możemy tu podziwiać spektakularne widoki na górę Ararat- nieśmiertelny symbol Armenii. Powrót na noc do Erywania.         

DZIEŃ 9. Erywań - Eczmiadzyn – Zwartnoc - Erywań

Dzisiaj będziemy zwiedzać wielowiekowe zabytki: katedry Eczmiadzyn i Zwartnoc. Miejsca te znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Katedra Eczmiadzyn, ufundowana w 303 roku, jest oficjalną siedzibą katolików obrządku ormiańskiego. Świątynia Zwartnoc została zbudowana w VII wieku przez katolikosa Nersesa III Budowniczego. Powrót do Erywania. Później zwiedzimy Vernissage; słynny targ sztuki współczesnej (otwarty tylko w soboty i niedziele). Nocleg w Erywaniu.                        

DZIEŃ 10. Erywań – Garni – Geghard – Erywań

Dzisiaj udamy się na wycieczkę do świątyni w Garni, gdzie zwiedzimy pogańską świątynię, wybudowaną w I wieku n.e. na cześć boga słońca, Mitry. To jedyna zachowana z pogańskich czasów świątynia tego typu w Armenii. W 1679 roku została zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi, a w 1975 odrestaurowana. Następnie udamy się do klasztoru Geghard. Jego nazwa pochodzi od legendarnej włóczni, którą przebito ciało Jezusa przed zdjęciem z krzyża. Pozostaje w niezmienionym stanie od wieków. Choć dokładna data ufundowania monasteru nie jest znana, obecny kompleks został zbudowany w połowie XIII wieku. Powrót na noc do Erywania.

DZIEŃ 11. Lot powrotny do Warszawy

Transfer na lotnisko na lot powrotny do Warszawy.

GRUPOWA
11 DNI
KAUKAZ, TRZY KRAJE
OD:

1600 USD

+ bilet lotniczy
INDYWIDUALNA
KAUKAZ, TRZY KRAJE
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
KAUKAZ, TRZY KRAJE
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

SUDAN-NUBIA

16 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

PEJZAŻE BIRMY

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BOLIWIA TREKKING

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BRAZYLIA

18 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ