KAMBODŻA, LAOS, WIETNAM

ESENCJA INDOCHIN
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Warszawa – Phnom Penh
Spotykamy się na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych do Phnom Penh.
DZIEŃ 2. Przylot do Phnom Penh (D)
Przylot, transfer do hotelu i zakwaterowanie. Zwiedzimy Pałac Królewski, który jest rezydencją króla Kambodży oraz jego rodziny. Przypomina małe miasto, ale zamieszkane wyłącznie przez dynastie królewskie. Poźniej udamy się do Srebrnej Pagody, która funkcjonuje raczej jako repozytorium skarbów narodowych, takich jak 90-kilogramowy posąg Buddy inkrustowany 2086 diamentami, niż jako świątynia. W końcu dotrzemy także do świątyni Wat Phanom, która jest jedną z najważniejszych pagód w Phnom Penh. Została zbudowana w 1373 roku na sztucznie usypanym wzgórzu, a ufundowa na przez zamożną wdowę Daun Chi Penh.
DZIEŃ 3. Phnom Penh (B, L)


Dzisiaj zwiedzimy muzeum Tuol Sleng znane także pod nazwą więzienie S-21. Ta dawna szkoła spełniała rolę więzienia za czasów Pol Pota. Ponad 17000 osób przetrzymywanych w S-21 zostało wywiezionych do obozu zagłady w Choeng Ek, gdzie zostali straceni. Następnie przejedziemy na Pola Śmierci w Choeng Ek (15 km na południe od Phnom Penh). W latach 1975-1978 ok. 17000 mężczyzn, kobiet i dzieci (w tym dziewięcioro z Zachodu) było tutaj przetrzymywanych i torturowanych. Później odwiedzimy Rosyjski Targ, który zyskał sławę dzięki tanim ubraniom. Można tutaj kupić również figurki Buddy, drewniane rzeźby, skrzynie z palmy betelowej, jedwab, srebrną biżuterię i klasyczne instrumenty. Rejs statkiem wycieczkowym po jeziorze Tonle Sap i rzece Mekong, która za Phnom Penh rozwidla się na 4 ramiona.

DZIEŃ 4. Phnom Penh - Siem Reap (przejazd autobusem lub przelot do Siem Reap) (B)
Rano czeka nas lot do Siem Reap (potrwa 45 minut). Po przylocie zakwaterujemy się w hotelu. Po południu zwiedzimy Wat Thmey lub Pola Śmierci, gdzie znajduje się szklana stupa, gromadząca szczątki ofiar Czerwonych Khmerów. Następnie wizyta w muzeum ludobójstwa.

DZIEŃ 5. Siem Reap (B, L)
Zwiedzanie rozpoczniemy od Angkor Thom, ostatniej stolicy khmerskiego imperium. Zobaczymy m.in. Bramę Południową oraz świątynię Bayon. Kompleks powstał na przełomie XII i XIII wieku i został ufundowany przez króla Dżajawarmana VII. Składa się z 54 wież, królewskiej rezydencji, świątyni Phimeanakas, muru zwanego Tarasem Słoni (znajduje się na nim płaskorzeźba, przedstawiająca to zwierzę), tarasu królewskiego. Następnie odwiedzimy świątynię Ta Prohm, znajdującą się w środku dżungli. W odróżnieniu od innych świątyń, Ta Prohm została prawie całkowicie zachowana w swojej oryginalnej formie. Uzyskała wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Później czeka nas zwiedzanie Angkor Wat, największej na świecie świątyni w kompleksie Angkor, która zajmuje obszar 200 hektarów i jest otoczona fosą. Zewnętrzna ściana ma powierzchnię 1300 na 1500 m. Wczesnym wieczorem wsiądziemy na tuk-tuki (najpopularniejszy środek komunikacji w Kambodży), które zawiozą nas do miejsca, z którego rozpoczniemy rejs wzdłuż Siem Reap. Będziemy uczestniczyć w ceremonii, podczas której buddyjscy mnisi pobłogosławią nas, życząc szczęścia, dobrobytu i bezpiecznej podróży.
DZIEŃ 6. Siem Reap (B, L)
Zwiedzimy dzisiaj Banteay Srei, świątynię zbudowana pod koniec X wieku przez doradcę króla Rajendarvamana. Luźne tłumaczenie nazwy świątyni brzmi „cytadela kobiet”, ale tak naprawdę to stosunkowo nowa nazwa, prawdopodobnie odnosząca się delikatnej urody rzeźbień. Po drodze zatrzymamy się w Pre Rup, której nazwa oznacza „obróć ciało” i odnosi się najprawdopodobniej do tradycji pogrzebowej, wedle której prochy ludzkie były rozsypywane w różnych kierunkach. Obiad w lokalnej restauracji. Następnie zwiedzimy świątynię Preah Khan, zbudowaną przez króla Dżajawarmana VII pod koniec XII wieku i poświęconą jego ojcu. To ogromny kompleks klasztorny, który pełnił niegdyś funkcję buddyjskiego klasztoru oraz szkoły dla ponad 1000 mnichów. Później udamy się do Neak Pean, czyli świątyni wybudowanej na wyspie, w samym centrum Baray. Świątynia została zbudowana przez Khmerów na terenie Angkor.
DZIEŃ 7. Siem Reap - Luang Prabang (B, L)
Przejazd do Chong Kneas, czyli tzw. „pływającej wioski”. Rejs odbędziemy prywatną łodzią. Będziemy zwiedzać wioski rybackie na jeziorze Tonle Sap, odkrywając naturalny splendor i dawny styl życia. Obiad w lokalnej restauracji. Chwila czasu wolnego i transfer na lotnisko w Siem Reap, skąd udamy się do następnego celu, Luang Prabang. Po przylocie udamy się prosto do hotelu. Luang Prabang zostało ogłoszone przez UNESCO „najlepiej zachowanym miastem w południowo-wschodniej Azji”. Podczas naszego pobytu tutaj, zwiedzimy imponującą stupę Wat Visoun, a także świątynie w Wat Aham i Wat Mai. Następnie będziemy mieli okazję wspiąć się na szczyt góry Phousi, gdzie będziemy mogli podziwiać wspaniałą, pozłacaną stupę oraz cieszyć się panoramicznym widokiem na miasto i rzekę Mekong o zachodzie słońca. Stamtąd udamy się na nocny targ, gdzie można kupić wyroby tekstylne, ręcznie tkane przez górskie plemiona, zamieszkujące okolice Luang Prabang.
DZIEŃ 8. Luang Prabang - Pakou - Luang Prabang (B)
Dzisiaj odbędziemy krótką wycieczkę z przewodnikiem, żeby zwiedzić świątynię Wat Sen, najstarszą świątynię w mieście oraz Wat Xieng Thong z charakterystycznym, bardzo niskim dachem, który reprezentuje klasyczną architekturę Laosu. Następnie wybierzemy się w rejs w górę rzeki Mekong, która gwarantuje zapierające dech w piersiach sielankowe, wiejskie krajobrazy. Odkryjemy Pak Ou, czyli dwie połączone ze sobą jaskinie, wypełnione złotymi posągami Buddy w różnych kształtach i rozmiarach, zostawionymi przez pielgrzymów. Po drodze zatrzymamy się w wiosce Ban Xanghai, gdzie skosztujemy tradycyjnego wina ryżowego. W drodze powrotnej zatrzymamy się w wiosce Ban Phanom, słynącej z tkactwa.
DZIEŃ 9. Luang Prabang - wodospad Khouangsi (B)
Jeśli wstaniemy wcześnie, będziemy mieć niesamowitą okazję uczestniczenia w codziennym, porannym rytuale mnichów, którzy najpierw oddają się modlitwie i medytacjom, a następnie udają się w okolice klasztoru, gdzie proszą o jałmużnę. To unikalna tradycja, typowa dla Laosu. Odwiedzimy targ Phosi, gdzie sprzedaje się suszoną bawolą skórę, lokalne herbaty, pieprz, ale również drób, warzywa i tkaniny wykonywane przez okoliczne górskie plemiona. Laos słynie również z tradycyjnego rzemiosła. Odwiedzimy także lokalne wioski mniejszości etnicznych: Ban Ouay, Hmong, Ban Ou, Laoloum, Ban Thapene i Khmu. Później przejedziemy nad wodospady Khouangsi, gdzie będziemy mogli się schłodzić i odświeżyć, pływając w przejrzystej, turkusowej wodzie lub spacerując wzdłuż leśnych szlaków. Wrócimy do miasta późnym wieczorem, aby obserwować zachód słońca w Wat Siphouthabath. 
DZIEŃ 10. Luang Prabang - Hanoi (B)
Odwiedzimy Królewskie Muzeum Pałacowe (zamknięte we wtorki), które znajduje się w dawnym pałacu królewskim. Będziemy tam mogli podziwiać wspaniałą kolekcję artefaktów świadczących o bogactwie kultury Laosu. Pochodzą z czasów pierwszych królów i prezentują zabytki aż do czasów ostatniego władcy. Nie możemy także pominąć głównego targu. Po wizycie w tych miejscach będziemy mieć czas wolny na zwiedzanie miasta i spacer po dzielnicy handlowej. Później przejedziemy do Ban Xangkhong, wioski słynącej z wyrobu jedwabnych tkanin i saa, czyli papieru jutowego. Później czeka nas transfer na lotnisko, gdzie udamy się na halę przelotów międzynarodowych i przelecimy do Hanoi. Przylot i transfer do hotelu.
DZIEŃ 11. Zwiedzanie Hanoi (B, L)
Z samego rana udamy się na zwiedzanie Hanoi. Koniecznie musimy się udać na plac Ba Dinh, na którym milczący strażnicy pilnują mauzoleum Ho Chi Minha, które można zwiedzać (zamknięte w poniedziałki i piątki oraz w październiku i listopadzie) i oglądać zabalsamowane ciało wietnamskiego przywódcy. Później udamy się do Pagody Jednej Kolumny, gdzie usłyszymy legendę o jej powstaniu; została wybudowana w XI wieku przez cesarza wdzięcznego za narodziny syna. Przejedziemy do spokojnej pagody Tran Quoc, najstarszej w Hanoi i znajdującej się na brzegach Jeziora Zachodniego. Zwiedzimy także Świątynię Literatury, która została wybudowana w 1070 roku i zadedykowana Konfucjuszowi, a następnie przekształcona w pierwszy uniwersytet w Wietnamie. Czeka nas tutaj odpoczynek od ruchliwych ulic. Po obiedzie w lokalnej restauracji przejedziemy wraz z przewodnikiem do Muzeum Etnologicznego, gdzie dowiemy się czegoś na temat 54 różnych grup etnicznych zamieszkujących Wietnam. Nauczymy się również orientować w rozgałęzieniach wietnamskich uliczek, na których będziemy podziwiać przykłady francuskiej architektury kolonialnej, w tym niedawno odrestaurowanej opery. Zatrzymamy się nad jeziorem Hoan Kiem, znanym również jako Jezioro Odzyskanego Miecza, co wiąże się z niezwykle interesującą legendą, której przyjdzie nam oczywiście wysłuchać i odkryć tajemnicę jeziora. Po południu udamy się na piesze zwiedzanie Dzielnicy 36 ulic. Ten gęsto zaludniony zakątek był kiedyś ośrodkiem handlu, a produkty były sprzedawane na ulicach, które nazwą odpowiadały asortymentowi. Do dzisiaj jest tutaj mnóstwo sprzedawców, będziecie też mogli podziwiać ulice takie jak Cukrowa, Papiernicza, czy Cynowa. Zabytkowe domy przeplatają się tutaj ze sklepami z pamiątkami.
DZIEŃ 12. Hanoi - Ha Long (B, L, D)

Dzisiaj pojedziemy nad zatokę Ha Long, która często bywa określana ósmym cudem świata Wietnamu i kiedy już raz się ją odwiedzi trudno dyskutować z tym stwierdzeniem. Cztery tysiące wystających wapiennych klifów, łuki i zatoczki stanowią o tym, że zatoka wygrywa wszelkie rankingi o tytuł najpiękniejszej nadmorskiej scenerii w Wietnamie. Po przyjeździe wsiądziemy na pokład drewnianej, bardzo prostej łódki, która zabierze nas do obszaru Ha Long, nazywanego obszarem „schodzącego smoka”. Zatrzymamy się na wysepce i będziemy wspinać wśród pięknych jaskiń i grot oraz podziwiać jedne z najbardziej imponujących stalaktytów i stalagmitów na świecie. Później odpoczniemy na zacisznej plaży, skąd można odbywa rejsy między jaskiniami i podziwiać małe rybackie łódeczki, będące tak charakterystyczne dla tej pięknej zatoki. Przy sprzyjającej pogodzie będziemy mogli pływać, łowić ryby, czy wspiąć się na wzgórze, aby podziwiać niezwykły widok na zatokę. Wszystkie posiłki, składające się zazwyczaj ze świeżych owoców morza, będą się odbywać na łódce. Noc na łodzi. 
DZIEŃ 13. Ha Long - Hanoi (B, L)
Zjemy na łodzi śniadanie w stylu europejskim, a później udamy się do zatoki Ha Long. Około godziny 11:30 zbierzemy się w drogę powrotną i zjemy obiad. Wracając z Ha Long możemy odwiedzić jedną z pobliskich wiosek, aby zobaczyć jak wygląda życie rolników z północy. Jeśli wystarczy nam czasu, odwiedzimy lokalną szkołę. Powrót do Hanoi na nocleg.
DZIEŃ 14. Lao Cai - Sapa (B, L)
Spotkamy się z przewodnikiem na stacji Lao Cai i zjemy śniadanie w lokalnej restauracji. Następnie udamy się na targ, który bywa odwiedzany przez ludzi z lokalnych mniejszości etnicznych. Długą drogę zrekompensują nam wspaniałe krajobrazy oraz niesamowita wizyta na targu. W przeciwieństwie do targów w miejscowościach typowo turystycznych, tutaj nie tylko będziemy mogli udać się na zakupy, ale i zobaczyć, jak miejscowa ludność praktykuje handel wymienny. Będzie kolorowo, zobaczymy piękne, etniczne stroje. Nie kupimy tu raczej pamiątek, chyba że interesuje nas wymiana na worek nawozu lub bawoła! Później przejedziemy do Sapy, malowniczej okolicy, słynącej z wysokich szczytów, rzek, dolin i upraw tarasowych. Tutejsze wioski są bardzo tradycyjne, zazwyczaj schowane pod górskimi stokami. Większość mieszkańców nadal nosi tradycyjne stroje. Będziemy mieli czas wolny, który warto przeznaczyć na zwiedzanie Sapy na własną rękę. Nocleg w Sapie. 
Ucieczka w trudne, górskie regiony na północ od Hanoi, zamieszkane jest przez grupy etniczne, którym obce jest szybkie tempo życia w mieście. Sapa położona jest w pobliżu granicy z Chinami i leży na wysokości 1650 m n.p.m. To dawna francuska stacja górska, która w ostatnim czasie zyskała na popularności jako miejsce dla osób szukających przygody wśród najwyższych pasm górskich Wietnamu. Wietnamski charakter Sapy daje się odczuć szczególnie w trakcie weekendów, kiedy lokalne plemiona H’mong i Dzao schodzą z gór na targ, aby sprzedać tam swoje wyroby. Widać stąd doskonale najwyższy szczyt Wietnamu, Fan Si Pan (3142 m n.p.m.), a w samym regionie znajduje się mnóstwo szlaków i tras spacerowych dla miłośników pieszych wędrówek na wszystkich poziomach zaawansowania. Wycieczka na lokalny targ musi odbyć się: we wtorek (targ Coc Ly), w czwartek (targ Lung Khau Nhin), w sobotę (targ Can Cau) lub w niedzielę (targ Bac Ha lub Muong Hum). 

DZIEŃ 15. Sapa - Lao Cai (B, L)
Zejdziemy do wioski ludu H’mong, skąd pojedziemy samochodami terenowymi do wioski Lao Chai, gdzie zatrzymamy się na piknik. Najpierw pójdziemy pieszo do wioski Lao Chi ludu H’mong, a następnie do wioski Ta Van ludu Day. Będzie to spokojny spacer w dół malowniczej doliny, gdzie przechodząc przez wiszące mosty będziemy podziwiać wodospady. Następnie udamy się do Giang Ta Chai, wioski ludu Red Dao. Przed jazdą powrotną do Sapy odświeżymy się w lokalnym hotelu. Następnie przejedziemy na stację Lao Cai. Każdy znajdzie restaurację, gdzie zje kolację na własną rękę. O 20:00 wsiądziemy do pociągu nocnego, który zawiezie nas do Hanoi. Noc w pociągu. 
Wędrówki wokół Sapy mogą się okazać dosyć męczące. Szlaki bywają wyboiste, a drogi nierówne. Trasa prowadzi wzdłuż wiosek przez faliste pola tarasowe. Konieczne będą wygodne buty do wędrówki oraz krem z filtrem.
DZIEŃ 16. Wylot z Hanoi (B)
Przylot do Hanoi, gdzie udamy się do hotelu, aby móc się odświeżyć. Czas wolny aż do transferu na lotnisko Noi Bai na lot powrotny.
DZIEŃ 17. Powrót do Warszawy


GRUPOWA
17 DNI
KAMBODŻA, LAOS, WIETNAM
OD:

2550 USD

+ koszty biletu lotniczego
INDYWIDUALNA
KAMBODŻA, LAOS, WIETNAM
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
KAMBODŻA, LAOS, WIETNAM
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

GHANA, NAJWIĘKSZE ATRAKCJE

14 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

BIRMA W PIGUŁCE

17 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

IMPERIALNA ROSJA

13 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

KOREA PŁD. I JAPONIA

19 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ