ORIENTALNY SYLWESTER NA JEDWABNYM SZLAKU

UZBEKISTAN
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Warszawa - Tashkent

Po przylocie do Tashkentu udajemy się do hotelu w celu zameldowania. Następnie ruszamy zwiedzać miasto. Zobaczymy zabytki Starego Miasta, takie jak Plac Khast-Imam (XVI-XIXw.), pomnik Barak-Khan z XVI w., którego stan jest wciąż idealny oraz asymetryczne mauzoleum Kafal-al-Shashi Mazar (XVI w.), cel pielgrzymek muzułmanów.W okolicy znajduje się bazar Chorsu, najstarszy bazar w Tashkencie i całej Azji Centralnej. Obfituje w orientalne przyprawy, słodycze i pamiątki. Po lunchu będziemy zwiedzać Nowe Miasto. Odwiedzimy Plac Niepodległości, który jest głównym placem całego kraju. Następnie udamy się do Muzeum Sztuki Użytkowej, które słynie z najciekawszych okazów i dzieł ludów z różnych regionów Uzbekistanu. W muzeum będziemy podziwiać noże z Chust, ceramikę z Rishtanu czy satynę z Margilanu. 

DZIEŃ 2. Tashkent - Samarkand - Nowy Rok w restauracji

Po śniadaniu udajemy się na stację kolejową i ruszamy w podróż do Samarkandu. Po zameldowaniu się w hotelu rozpoczynamy wycieczkę po mieście. Atmosfera Nowego Roku udziela się także w Samarkandzie. Błękitne kopuły pokryte śniegiem sprawiają, że miasto wygląda zupełnie inaczej niż zazwyczaj. Rozpoczynamy naszą wycieczkę odwiedzając Mauzoleum Gur-e Amir (1404, również orkisz Gur-Emir, 1404), grobowiec Timuridów w którym do dziś znajdują się szczątki Tamerlane (Amir Timur), wielkiego średniowiecznego wojskowego i politycznego lidera. Jedną z głównych atrakcji naszej wycieczki w Samarkandzie będzie Plac Registan (XV-XVII w.), Najbardziej spektakularny plac w Azji Centralnej, który zdobiony przez zimę wygląda szczególnie podniośle i zachwycająco. Dalej zwiedzać będziemy także trzy świątynie otaczające rynek :Ulugbek Madrasah (1417-1420), Sher-Dor Madrasah (1619-1636) i Tilla-Qori Madrasah (1647-1660) robią zawsze piorunujące wrażenie przez swoje emanujące piękno i majestatyczność. Po tradycyjnym lunchu, przeniesiemy się do Nekropolii Shah-i-Zinda, która powstawała przez dziewięć wieków (od IX wieku), pięknie ozdobionych kafelkami w błękitnych i granatowych kolorach. W Samarkandzie istnieje ciekawa tradycja noworoczna: w Shah-i-Zinda należy liczyć kroki najpierw wchodząc, a potem wychodząc. Jeśli w obie strony liczba kroków jest taka sama, wtedy spełni się życzenie noworoczne! Na uwagę również zasługują: Meczet Bibi-Khanym (1399-1404) oraz legendarne Obserwatorium Ulugbek (1424-1428). Wieczorem udamy się do restauracji gdzie będziemy podziwiać specjalny pokaz sylwestrowy. Kolacja z orientalnymi przysmakami w towarzystwie wschodniego tańca to doskonała atmosfera, aby świętować Nowy Rok! Niech w tym roku zaczną się nowe emocje, nowe podróże i zdumiewające odkrycia! Szczęśliwego Nowego Roku!

DZIEŃ 3. Samarkand

Po śniadaniu mamy czas wolny na relaks po sylwestrowej nocy. Następnie na obiad udamy się do tradycyjnego domu „U Zarify”, gdzie zostaniemy poczęstowani tradycyjnymi mantami. Są to kluski na parze z mięsnym farszem, cebulką i przyprawami. Polecamy także skosztowanie Szufli - tradycyjnej sycącej zupy, która pomaga odzyskać siły. Jest jednym z najważniejszych dań kuchni uzbekistańskiej. Po obiedzie czeka nas noworoczny, spokojny spacer po świątecznym Samarkandzie. W tym czasie możemy odwiedzić słynny bazar „Siab”. Prawie każdy zabytkowy budynek w Samarkandzie owiany jest ciekawą legendą dotyczącą jego historii i nazwy. Legend dotyczących nazwy miasta jest wiele. Historycy i lingwiści uważają, że słowo „Samarkanda” zostało utworzone z „Marakandy” czyli starożytnego miasta, którego nazwa pochodzi od perskiego „Meru kand” - święte miasto lub „Maurakanda” - miasto nad rzeką z dużą ilością owoców. Według innej wersji Samarkand został nazwany tak po pewnym Samarze i Kamarze, mieli być założycielami miasta.Trzecie legenda głosi, że miasto powstało wokół źródła, które wykopał Samar. Samarkand od zawsze przyciągał wielu mistyków i ludzi, którzy poszukiwali wiedzy ezoterycznej. Do dzisiaj uważany jest przez muzułmanów za miasto chronione przez Boga.

DZIEŃ 4. Samarkand - Bukhara

Po śniadaniu udajemy się do miasta Bukhara, jednego z najbardziej znanych miast Uzbekistanu, położonego na Wielkim Szlaku Jedwabnym. Bukhara jest jednym z głównych ośrodków islamskich, istotnych nie tylko w regionie Azji Centralnej, ale także w całym muzułmańskim świecie. W okresie średniowiecza terytorium Bukhary obejmowało ponad 350 meczetów i 80 szkół teologicznych islamu, z których wiele zachowało się do dziś. Będziemy mieć też czas na zakup pamiątek. W sklepach znajdziemy oryginalny jedwab, dywany i ręcznie robione tkaniny „suzani" (nazywane również suzanem, syuzanem), a także przedmioty z drewna i przepiękną biżuterie. 

DZIEŃ 5. Bukhara

Dzień zaczynamy zwiedzaniem miasta Bukhara. Jest to jedno z najstarszych miast na świecie. Ma ponad 2500 lat i całe emanuje historią. Miasto było dużym ośrodkiem politycznym i religijnym w średniowieczu, jest jednym z siedmiu świętych miast islamu. Bukhara posiada wiele starych meczetów o różnych stylach architektonicznych, a także wiele „madrasah" - szkół teologicznych, minaretów i mauzoleów. Historyczne centrum Bukhara jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na początku odwiedzimy Mauzoleum Ismaila Samaniego (IX-Xw.), jeden z najbardziej cenionych zabytków architektury Azji Środkowej. Został zbudowany jako grobowiec Ismaila Samani, założyciela ostatniej perskiej dynastii panującej w Azji Centralnej. Mauzoleum zbudowane jest z niewielkich cegiełek, ułożonych pod różnymi kątami, przez co wygląd mauzoleum zmienia się w ciągu dnia, w zależności od padania cienia. Będziemy też zwiedzać Mauzoleum Chashma Ayub. Według legendy biblijny święty Job (Ayub) raz odwiedził miejsce w czasie ciężkiej suszy w okolicy i otworzył źródło swoją wewnętrzną siłą. Woda źródlana jest tam nadal świeża, czysta i uważana za leczniczą. Mauzoleum zostało zbudowane w XV wieku przez mistrzów budowniczych, których Tamerlane ściągnął z Khorezm po zdobyciu Khiva, więc budynek zwieńczony jest kopułą stożkową w stylu Khorezm, niezbyt często spotykaną w Bukhara. Następnie odwiedzimy kompleks Bolo Hauz (XVII w.). Są to dwie zachowane struktury centralnego meczetu wraz ze stawem. Wszystkie filary meczetu są pięknie ozdobione,a sam budynek otoczony jest przed sad. Kolejnym punktem na naszej drodze będzie Arka - imponująca twierdza Bukhara, z której rozrastało się miasto. Kompleks Po-i-Kalan (XII - XV w.) obejmuje Meczet Kalyan, Mir-i-Arab Madrasah i słynny Kalyan Minaret - 45,6-metrową wieżę ceglaną, zwężająca się ku górze. Minaret cudownie przetrwał wiele wojen i inwazji. Wieża pełniła funkcję widokowo - obserwacyjną ale także nazywana jest „wieżą śmierci”, z której zrzucani byli przestępcy. Podczas tego intensywnego dnia zobaczymy także Ulugbek Madrasah, zbudowany w XV w. na zlecenie Ulugbek, wnuka Tamerlana, słynnego matematyka i astronoma nazywanego "naukowcem na tronie”. Kończyć będziemy dzień zwiedzając Lab-i Hauz Complex (1568-1622), składający się z Kukeldash Madrasah (1568- 1569), klasztor Khanaka, hospicjum dla podróżników Sufi (1622) i Nadir Divan-Begi Madrasah (1622). Wszystkie budowle kompleksu stoją wokół dużego stawu, które jest doskonałym miejscem na relaks w domach herbacianych na świeżym powietrzu. W programie tego dnia znajdą się unikatowe, średniowieczne sklepiki. Można tam kupić antyczną biżuterię oraz odzież ozdobioną pięknymi haftami, ręcznie robione dywany bułgarskie i suknie suzani i najlepsze orientalne przyprawy. Wieczorem udamy się na dworzec kolejowy w Bukhara aby wrócić z powrotem do stolicy Uzbekistanu.

DZIEŃ 6. Tashkent - Warszawa 

Jeżeli czas nam pozwoli, przed odlotem samolotu, zwiedzimy jeszcze Park Narodowy Alisher Navoi. W przeciwnym razie, będziemy mieć ostatnie chwile na delektowanie się kulturą Uzbekistanu. Lot powrotny do Warszawy. 

GRUPOWA
6
ORIENTALNY SYLWESTER NA JEDWABNYM SZLAKU
OD:

1150 USD

+ bilet lotniczy
INDYWIDUALNA
ORIENTALNY SYLWESTER NA JEDWABNYM SZLAKU
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
ORIENTALNY SYLWESTER NA JEDWABNYM SZLAKU
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

KONTRASTY MADAGASKARU

18 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

WYBRZEŻA GRENLANDII

9 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

KORSYKA GR 20

15/18 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

GRENLANDIA - DROGA KRÓLA

6 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ