KLASYCZNA SZKOCJA

SUROWE WYŻYNY HIGHLANDS I WYSKPA SKYE
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Przylot do Edynburga

Spotkanie na lotnisku na 2 godziny przed planowanym odlotem. Lot do Edynburga. Z lotniska prywatny transfer do hotelu. Po zameldowaniu i krótkim odpoczynku czas na spacer po mieście. Edynburg ma długą historię, iście legendarną, nie brakuje więc muzeów i zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w tym majestatycznego zamku w Edynburgu. Po centrum z łatwością można poruszać się pieszo. Spacerując wzdłuż Royal Mile lub na Wzgórze Zamkowe, można podziwiać spektakularny widok na miasto. Dla lepszego zrozumienia ciekawej historii miasta warto dołączyć do wycieczki z przewodnikiem autobusem piętrowym lub piechotą po starym mieście. Żeby uprzyjemnić sobie zwiedzanie zaglądniemy do miejscowych restauracji i barów, w których można zaznać prawdziwej szkockiej gościnności - nie wspominając o smaku lokalnej whisky. Nocleg w hotelu w Edynburgu. 

DZIEŃ 2. Highlands

Po śniadaniu zaczynamy podróż przez Szkocję. Najpierw czeka nas przejazd przez niezwykły most Forth Road, by w końcu ruszyć w kierunku majestatycznych szkockich Highlands. Po drodze warto zrobić kilka przystanków. Warto zobaczyć malowniczą wioskę Dunkeld położoną nad brzegiem rzeki Tay oraz XIII-wieczny zamek Blair w sercu Highland Perthshire. Podróżując przez Park Narodowy Cairngorms, kolejny idealny przystanek to Highland Folk Museum w Newtonmore, gdzie w odrestaurowanych budynkach aktorzy ożywiają atmosferę i historię regionu. Udamy się też na pole bitwy pod Culloden Moor, gdzie w 1746 roku doszło do ostatniej bitwy na ziemiach brytyjskich. Można tam również odwiedzić Clava Cairns, serię grobowców i stojących kamieni, które pochodzą sprzed tysiąca lat wcześniej niż Stonehenge. Wieczorem dojeżdżamy do miasteczka Inverness uważanego za "Stolicę Wyżyn”, gdzie zatrzymujemy się na nocleg. 

DZIEŃ 3. Loch Ness - Wyska Skye

W dniu dzisiejszym, bo angielskim śniadaniu, ruszamy w podróż by poznać niektóre z najbardziej znanych atrakcji Szkocji. Najpierw skierujemy się do brzegu jeziora Loch Ness, gdzie zwiedzimy Centrum i Wystawę Loch Ness. Wybierzemy się także na wycieczkę łodzią po jeziorze Loch Ness w poszukiwaniu słynnego i nieuchwytnego potwora oraz udamy się zwiedzić pobliskie ruiny zamku Urquhart. Ruszamy w dalszą drogę, a na naszym szlaku zatrzymamy się przy słynnym zamku Eilean Donan, który z pewnością wszyscy kojarzymy z zdjęć, filmów czy zdjęciach, filmach i programów telewizyjnych. Po zwiedzaniu wyjeżdżamy w kierunku malowniczej Isle of Skye, największej i położonej najbardziej na północ wyspie w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Nocleg na wyspie. 

DZIEŃ 4. Wyspa Skye

Cały dzień przeznaczamy na poznanie uroków Skye, raju dla miłośników przyrody i entuzjastów historii. Poświęcimy trochę czasu, aby pospacerować po malowniczej miejscowości Portree z kolorowymi budynkami i butikami. W planach mamy także przejażdżkę po północnej części wyspy przez zapierający dech w piersiach półwysep Trotternish. Wybierzemy się na lekki trekking na szczyt "The Old Man of Storr", skąd będziemy podziwiać przepiękne widoki na morze i wodospad Kilt Rock. Jeżeli starczy nam czasu zatrzymamy się także na plaży An Corran w Staffin, gdzie znajdują się ślady dinozaurów sprzed 165 milionów lat. Nocleg na wyspie. 

DZIEŃ 5. Półwysep Sleat - Glenfinnan

Po śniadaniu ruszamy w drogę w kierunku pięknego półwyspu Sleat na Skye, gdzie zatrzymamy się aby podziwiać krajobrazy z pięknymi plażami, jeziorami, lasami i wąwozami. Przed wejściem na pokład promu warto odwiedzić destylarnię Talisker, aby skosztować prawdziwej whisky Malt Scotch Whisky lub wybrać się na spacer do krystalicznie czystych, naturalnych jezior Fairy Pools położonych w stóp wzgórz Black Cuillin. Po przebyciu krótkiego odcinka promem z Amadale do Mallaig, zatrzymamy się na wspaniałej plaży Camusdarach - rozciąga się stamtąd niesamowity widok z białymi piaskami i czystymi, błękitnymi wodami. Następnie przejedziemy do historycznej miejscowości Glennfinnan, gdzie znajduje się pomnik zbudowany na cześć jakobickich klanów. Z miejsca tego rozpościera się widok na tajemnicze jezioro Loch Shiel. W drodze do Fort William będziemy podziwiać niesamowitą scenerię górską w. Nocleg spędzimy w okolicy Fort William.

DZIEŃ 6. Glens - Loch Lomond

Dzisiejszego dnia zmierzamy w kierunku krainy Rob Roy’a oraz regionów Trossachs i Loch Lomond. Ta podróż prowadzi przez najsłynniejszą dolinę Szkocji - magiczny Glen Coe, łącząc słynne krajobrazy i historię. Inne warte zobaczenia atrakcje to grób Rob Roya w Balquidder, ludowego bohatera notorycznego wyjętego spod prawa, oraz przepiękne wodospady Dochart w wiosce Killin. Alternatywnie możemy wybrać dłuższą trasę widokową z widokiem na jezioro Loch Linnhe przez uroczą nadmorską wioskę Oban oraz historyczną dolinę Kilmartin Glen. To jedna z najważniejszych, szkockich koncentracji pozostałości neolitu i epoki brązu z wieloma kopcami, rzeźbami, kamiennymi kręgami, fortami i zamkami. Na tej trasie można również zatrzymać się w uroczej miejscowości Inveraray nad brzegiem jeziora Loch Fyne, gdzie znajduje się zamek Inveraray, siedziba księcia Argyl. Nocleg w Loch Lomond lub parku narodowym Trossachs.

DZIEŃ 7. Park Narodowy Trossachs - Edynburg

Powoli kierujemy się w stronę Edynburga. Ale najpierw spędzimy przyjemnie czas i nacieszymy się pięknym obszarem jeziora Loch Lomond i parku narodowego Trossachs. Wybierzemy się na spacer i na wycieczkę statkiem po spokojnym jeziorze Loch Katrine, podążając śladami Rob Roya. Przed powrotem nie omieszkamy też odwiedzić lokalną destylarnię whisky. W drodze powrotnej nie zapomnimy o zamku Doune, który stał się tłem klasycznej komedii o „Monty Python & the Holy Grail”. Zwiedzimy też zamek w Stirling i pomnik poświęcony Williamowi Wallace'owi, zbuntowanemu szkockiemu rycerzowi, bohaterowi filmu „Braveheart”. Na wieczór dotrzemy do Edynburga, gdzie będziemy mogli jeszcze nacieszyć się smaczną kolacją pożegnalną. Nocleg w Edynburgu.

DZIEŃ 8. Powrót do Polski

Transfer na lotnisko w zależności od rozkładu lotów. Powrót do Polski. 

GRUPOWA
8 DNI
KLASYCZNA SZKOCJA
OD:

990 EUR

INDYWIDUALNA
KLASYCZNA SZKOCJA
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
KLASYCZNA SZKOCJA
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

GRUZJA - TUSZETIA, MISTYCZNA KRAINA GRUZJI


10 dni ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

KAUKAZ, TRZY KRAJE

11 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

MAROKO

8 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

PAKISTAN - KARAKORUM HIGHWAY

18 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ