TOGO - BENIN FESTIWAL VOODOO

TRANSOWE RYTMY
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Przelot Warszawa - Kotonu
Spotykamy się na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych do Kotonu.
DZIEŃ 2. Przylot do Kotonu
Przyjazd do Kotonu, Międzynarodowe Lotnisko w Beninie. Transfer do hotelu.
DZIEŃ 3. Kotonu – Porto Novo – Ouidah
Poranny przejazd do Porto Novo. Ciekawą atrakcją jest Muzeum Etnograficzne w Porto Novo, jedno z najlepszych w kraju, które przybliży lepiej kulturę Yoruba. Ponadto Porto Novo wraz z Ouidah było jednym z głównych miejsc, skąd odpływały statki z niewolnikami i dokąd wielu niewolników wróciło po wyzwoleniu. Przywieźli z powrotem afro-brazylijską kulturę, której będziemy mieli okazję doświadczyć w muzeach, podziwiając architekturę i pola uprawne. Przejazd do Ouidah, miasta o bogatej historii, znanego również jako „stolica-voodoo Beninu”. 
DZIEŃ 4. Ouidah – Alada – Ouidah 
Całodzienna wycieczka do Alady, aby uczestniczyć w dorocznym Festiwalu Voodoo. To bardzo żywiołowy spektakl z udziałem kapłanów voodoo i wieloma ceremoniami. Festiwal voodoo w Aladzie jest według nas nawet ciekawszy niż festiwal w Ouidah; jest mniejszy przez co i mniej oficjalny.
DZIEŃ 5. Cały dzień w Ouidah
Będziemy uczestniczyć w różnych świętach w Ouidah, gdzie odbywa się główny festiwal. Ponadto Ouidah oferuje szeroki wachlarz wartych zwiedzenia zabytków. Droga Niewolników to jedna z historycznych atrakcji, która przypomina skłaniającą do refleksji historię niewolnictwa i jest 3,5- kilometrową piaszczystą drogą, która stanowiła ostatni etap trasy dla niewolników, wysyłanych następnie do Ameryki. Inne miejsca warte odwiedzenia to Brama bez Powrotu, Muzeum Historii (położone w byłym portugalskim forcie São João Batista) i pięknie odrestaurowany Dom Brazylijski, który prezentuje różne wystawy czasowe. Inne powiązane atrakcje to np. Świątynia Pytonów, gdzie znajdziecie nieszkodliwe pytony, wykorzystywane w ceremoniach voodoo i Święty Las Kpassé, gdzie można posłuchać wspaniałych historii. Ponadto odnajdziemy tam rzeźby symbolizujące voodoo oraz animistyczne bóstwa i wierzenia.
DZIEŃ 6. Ouidah – Ganvié - Abomey
Poranne zwiedzanie pozostałych zabytków. Wyprawa łodzią motorową do Ganvié, niesamowitego miasta zbudowanego na palach w samym sercu Lac Noukoué. Blisko 40.000 ludzi z plemienia Tofinu żyje właśnie tutaj. Jest to jedna z ostatnich ocalałych wiosek na palach, która została zbudowana prawdopodobnie jakieś 400 lat temu. W tamtych czasach ludzie z plemienia Tofinu budowali podobne wioski, aby uciec przez Dahomejami- łowcami niewolników, którym zabroniono podróżować drogą wodną z powodów religijnych. Tofinu żyją niemal wyłącznie z rybołówstwa. Po wycieczce łodzią do Ganvié udamy się do Abomey, starożytnej stolicy Imperium Dahomejów.
DZIEŃ 7. Cały dzień w Abomey
Abomey słynie ze swoich znanych i ważnych dla historii tradycyjnych miejsc takich jak Pałac Królewski i Muzeum (będące częścią światowego dziedzictwa UNESCO), gdzie każdy nowy król dodawał swoją rezydencję, czego wynikiem było 12 pałaców z imperium na szczycie. Do dzisiaj zachowały się tylko dwa z nich. Po południu odwiedzimy pałac, a także pomnik Benhazina, znajdujący się przy wschodnim wjeździe do miasta. Spacer po starym mieście, gdzie zachowały się resztki błotnego muru, okalającego niegdyś granice imperium. 
DZIEŃ 8. Abomey - Natitingou
Na dzisiaj zaplanowaliśmy długą podróż na północ Beninu. Zrobimy krótki postój w Dankoli, mieście u podnóża skalistego wzniesienia, uznanego za jeden z najsilniejszych i najpotężniejszych talizmanów w kraju. Talizman znajduje się pod wspaniałym drzewem i odbiera myśli wierzących, którzy proszą o pomoc i ochronę duchów. Resztę dnia spędzimy w zdecydowanie bardziej kosmopolitycznym mieście Natitingou, prawdziwym tyglu kulturowym, gdzie spotkamy przedstawicieli rdzennych plemion Fon, Dendi, Ditarami, Fulani i wielu innych. 
DZIEŃ 9. Natitingou - Koussoukoingou
Poranek spędzimy w Natitingou i okolicach. To najlepszy moment na prawdziwe poznanie miasta i jego ludzi w trakcie krzykliwych dni targowych. Warto odwiedzić Muzeum Etnograficzne znajdujące się w starym, kolonialnym domu zbudowanym w 1915 roku, gdzie odnajdziemy informacje o plemieniu Somba- jego sposobie życia i niezwykłej błotnej architekturze. Dzisiaj zapraszamy na wspaniałą wyprawę z Ziemi Somba, przez Dolinę Tamberma, aż do Togo. Region ten znany jest z niezwykłej architektury i domów, nazywanych również Tata Somba, które przypominają miniaturowe twierdze otoczone wzgórzami i ogromnymi baobabami. Batamamaria i inne indiańskie plemiona pochodzące z Burkina Faso osiedliły się tutaj przed wiekami. Znane są z kultywowania animistycznych wierzeń oraz wierności swojej tradycji. Popołudnie spędzimy w wiosce Somba, gdzie odwiedzimy miejscowego księdza. Zanurzymy się w tym niesamowitym otoczeniu. Kontynuacja podróży i nocleg w typowym pensjonacie Tata Somba.
DZIEŃ 10. Koussoukoingou - Sokodé
Podróż na dzisiaj to wizyta w Sokodé, którego mieszkańcy znani są ze swojego tradycyjnego tańca ognia. Wierzą oni, że niektórzy ludzie otrzymali od przodków dar i nie mogą zostać poparzeni przez ogień, co udowadniają podczas tradycyjnego i spektakularnego tańca. Nie ma lepszego miejsca niż Sokodé na podziwianie tańca ognia. Jeśli macie ochotę uczestniczyć w tej ceremonii uprzedźcie tylko kierowcę. 
DZIEŃ 11. Sokodé – Lomé
Podróż na południe Togo. Wczujemy się we frankofońską atmosferę stolicy, która była niegdyś nazywana „Paryżem Afryki Zachodniej”. Miasto nadal zachwyca swoim urokiem: szerokie bulwary, plaże otoczone palmami i dawna kolonialna zabudowa. Niesamowita jest również ogromna ilość motocykli, którymi mieszkańcy poruszają się po mieście. 
DZIEŃ 12. Lomé - Davedi – Lomé (lub Grand Popo)
Dzisiaj odwiedzimy wioskę Davedi. Wizyta w niej daje możliwość poznania tradycyjnej kultury Ewe, typowej dla południowego Togo. Region ten znany jest z ogromnych plantacji ananasów i palm. Wybierzemy się na przechadzkę z lokalnym przewodnikiem, aby zobaczyć jak wygląda proces przetwarzania orzechów palmowych w olej palmowy, wino palmowe i gin. Ponadto możemy wziąć udział w ceremonii bliźniaczych lalek, w której biorą udział starsze panie, a także udać się z wizytą do kapłana fetyszu i/lub wziąć udział w pokazie interesującego lokalnego tańca Ewe. Będzie też okazja do skosztowania typowych lokalnych dań, jak akple czy emakume z sosem ademe i poulet bicyclette. W godzinach popołudniowych odwiedzimy niektóre z atrakcji Lomé. Nana Benz to nazwa ekstrawaganckiego targu w Lomé. Prawie wszystko jest tutaj na sprzedaż; spotkacie tu kobiety z wszystkich okolicznych regionów kupujące kolorowo zdobione tkaniny. Inne typowe dodatki, a zarazem piękne pamiątki, to kolorowo tkane kosze. Później odwiedzimy Le Marché des Féticheurs, targ voodoo, gdzie ludzie kupują tajemnicze przedmioty ze zwierzęcej skóry i czaszki, aby móc przeprowadzić tradycyjne ceremonie. Istnieje możliwość popołudniowego przejazdu do Grand Popo i spędzenia całego dnia na plaży (w dniu 12).
DZIEŃ 13. Lomé – Kotonu - lot powrotny
Poranny relaks i przygotowanie do wyjazdu. Transfer na lotnisko w godzinach popołudniowych i lot powrotny do Warszawy.
DZIEŃ 14. Przylot do Warszawy


GRUPOWA
14 DNI
TOGO - BENIN FESTIWAL VOODOO
OD:

2200 EUR

+ koszt biletu lotniczego
INDYWIDUALNA
TOGO - BENIN FESTIWAL VOODOO
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
TOGO - BENIN FESTIWAL VOODOO
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE