NIEZAPOMNIANY SYLWESTER W INDIACH

INDIE RADŻASTAN
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Warszawa - Delhi 27 grudzień 

Spotykamy się na lotnisku Chopina w Warszawie na 2 h przed odlotem samolotu do Delhi.

DZIEŃ 2. Przylot do Delhi 28 grudzień 

Po przylocie załatwiamy wszystkie formalności wjazdowe i celne. Na lotnisku czekać będzie na nas opiekun, z którym udamy się do hotelu. Wieczór przeznaczymy na relaks po podróży i chłonięcie pierwszych doświadczeń po spotkaniu z kulturą Indii. 

DZIEŃ 3. Delhi 29 grudzień

W Polsce minusowe temperatury, a New Delhi wita nas falą gorąca. Po śniadaniu ruszymy zwiedzać Stare i Nowe Delhi, które ma wiele twarzy. Stare Delhi pełniło kiedyś funkcję obronną, pozostałością po tej zabudowie jest przepiękny: Czerwony Fort, zobaczymy także Pałac Mughli, Bramę Główną i największy meczet w Indiach Jama Masjid . Chandni Chowk, to tętniący życiem, barwny rynek starego miasta, które było kiedyś głównym handlowym centrum Delhi, spóbujemy zrobić zakupy na gwarnych straganach, a później czeka na nas ekscytujący przejazd rikszami przez kręte uliczki handlowe. Nowe Delhi zostało zaprojektowane i zbudowane przez Brytyjczyków w latach dwudziestych XX wieku - jest to miasto wielkich bulwarów, wzdłuż których piętrzą się budynki rządowe, zielone parki i ogrody. W 1911 r. Król Jerzy V ogłosił przeniesienie stolicy z Kalkuty do Delhi. Architekci króla, Lutyens i Baker rozpoczęli projektowanie i budowę. Lutyens zaprojektował "Cesarskie Miasto” , w którym budynki o bogatych zdobieniach stoją pośród szerokich, zadrzewionych alei zwieńczonych ogrodami w charakterystycznym stylu Mughal. Po południu zobaczymy dwa historyczne zabytki Delhi - Qutub Minar (minaret zbudowany z czerwonego piaskowca w 1199 roku) oraz Grób Humayuna (budowany przez 8 lat przez żonę cesarza Humayuna i uważany za przykład wczesnej architektury Mughala i prototyp słynnego Taj Mahal w Agrze). Wracając do hotelu przejedziemy wzdłuż alei ceremonialnej Rajpath, mijając India Gate 42-metrową Bramę Indii, "i Parlament (symbol demokracji indyjskiej). Po pierwszym dniu wrażeń wracamy na kolację do hotelu.

DZIEŃ 4. Delhi - Mandawa 30 grudzień

Po śniadaniu wyruszymy w podróż do Mandawy, czeka nas ok. 6h drogi. Po przyjeździe zameldujemy się w hotelu i do końca dnia mamy czas wolny na delektowanie się spokojem. Miasto Mandawa położone jest w północno-zachodnim Rajastanie, w regionie Szekhawati, znane jest z pięknie malowanych Havelis (domów kupieckich). Region ten nazywany „Otwartą Galerią Sztuki” to jedna z największych na świecie galerii fresków. Ozdobne fasady i wnętrza haveli to dowód na zamożność klanu Radżputów oraz lokalnych kupców i fabrykantów. Nad miastem dominuje fort, w którym znajduje się pałac, pełen scen z życia Kriszny. Lokalni kupcy wzbogacili się handlując głównie opium, ale sprzedając przyprawy, kamienie szlachetne i tkaniny. Kolaja w hotelu.

DZIEŃ 5. Mandawa - Bikaner 31 grudzień

W ostatni dzień roku zwiedzimy miasto, jego historyczną twierdzę i bazar otoczony zdobnymi we freski domami, które malują sami mieszkańcy od XIX w. Popołudniu udajemy się w podróż do Bikaner (ok. 4h). Miasto Bikaner zachowuje ciągle swój średniowieczny blask. Potocznie nazywane jest „krajem wielbłądów”, ponieważ słynie z najlepszych wielbłądów na świecie. Wielbłądy wykorzystywane są do pomocy przy transporcie ziaren, pracy przy studni czy ciągnięciu wozów. Ciekawą atrakcją miasta są studnie - źródło wody. Są one zbudowane na wysokim cokole ze szczupłymi wieżami przypominającymi minarety. Wieczorem czas przygotowań do uroczystej kolacji, przebieramy się w piękne stroje i przygotowujemy do powitania Nowego Roku smakując przysmaki kuchni indyjskiej.

DZIEŃ 6. Bikaner - Jaisalmer 1 styczeń

Nowy Rok zastanie nas we wspaniałych orientalnych nastrojach. Po śniadaniu, dla chętnych, poranna wycieczka po mieście. Odwiedzimy Fort Junagarh, zbudowany w latach 1588-1593 przez Raja Jai ​​Singh, generała w wojsku cesarza Mogulów Akbara. Zwiedzimy Stare Miasto i świątynię Karni Mata. Następnie jedną ze studni w Bikaner. Po południu wyruszymy w podróż do Jaisalmer (ok. 6h). Jak wspaniale znaleźć się w pierwszy dzień roku w sercu pustyni Thar !!! Bursztynowo miasto ma interesującą legendę zgodnie, z którą Lord Krishna - szef klanu Yadav, przepowiedział, że potomkowie klanu Yadav zbudują swoje królestwo na szczycie wzgórza Trikuta. Jego proroctwo spełniło się w roku 1156, gdy Rawal Jaisal i Bhatti Rajput potomkowie klanu Yadav porzucili fort w Lodurva i założyli nową stolicę - Jaisalmer, znajdującą się właśnie na tym wzgórzu. Po przyjeździe meldujemy się w hotelu i odsypiamy wcześniejszą noc.

DZIEŃ 7. Jaisalmer 2 styczeń 

Po śniadaniu udajemy się na wycieczkę po mieście. Odwiedzimy imponujący Złoty Fort, który do dnia dzisiejszego jest wykorzystywany i zamieszkały przez lokalną ludność, trzy pięknie rzeźbione Świątynie Jain z XII i XV wieku i pięć połączonych ze sobą pałaców. Następnym punktem jest Gadsisar, malownicze jezioro z którego wyłaniają się piękne, zdobione kaplice, które ukochało również ptactwo. Jezioro jest idyllicznym i romantycznym miejscem na wycieczki podczas których można podziwiać kolejne pałace. Wieczorem czeka nas safari na wielbłądach.

DZIEŃ 8. Jaisalmer - Jodhpur 3 styczeń

Opuszczamy piękny Jaisalmer, i ruszamy w podróż do Jadhpura (ok. 6h). Po dotarciu na miejsce meldujemy się w hotelu a następnie zwiedzamy miasto. Jodhpur jest jedną z najbardziej charakterystycznych osad książęcych w Radżastanie. Ta pięciusetletnia osada była siedzibą władców Rathore Rajputs, a jej mieszkańcy słyneli z niezwykłej odwagi. Określane jako "Błękitne miasto”, było symbolem dobrobytu i bogactwa. Podczas spaceru zobaczymy słynny czerwony Fort z piaskowca, zbudowany pięć wieków temu, piękny pałac Maharajy oraz Jaswant Thada, królewski pomnik zbudowany w czystym, białym marmurze. Miasto słynie z wyjątkowo pysznego Szafranowego Lassi, którym będziemy mieli okazję się delktować. Zauroczeni wracamy do hotelu na kolację

DZIEŃ 9. Jodhpur - Ranakpur - Udaipur 5 styczeń

Na naszej trasie kolejne przepiękne miasto Radjastanu - Udaipuru (ok. 5/6h). Po drodze zatrzymamy się w mieście Ranakpur, znane ze swojej marmurowej świątyni Jain oraz wcześniejszej świątyni Słońca, która leży naprzeciwko. Słynna świątynia Jain w Ranakpur poświęcona jest Adinathsze, zbudowana cała z marmuru, z wnętrzami ozdobionymi figurkami dżinijskich idoli którzy patrzą na nas z ponad tysięcy filarów. Popołudniu dotrzemy do Udaipuru, jednego z najbardziej romantycznych miast w Rajasthanie, znanego jako „miasto jezior”. Marmurowe pałace, piękne ogrody i stawy sprawiają, że Udaipur jawi nam się jak miraż na pustyni. Pałac na wodzie jest z pewnością jednym z najpiękniejszych przykładów wyjątkowej mieszanki kulturowo architektonicznej łączącej w sobie wiele styłów. Udaipur jest pełen pałaców, świątyń, które nas zachwycą i będą cieszyć nasze oko. 

DZIEŃ 10. Udaipur - Jaipur 6 styczeń

Po śniadaniu wyruszamy w podróż do Jaipuru (ok. 5/6h). Po przyjeździe meldujemy się w hotelu i popołudnie przeznaczamy na relaks. Jaipur to stolica kolorowego stanu Rajasthan, znana jako „Pink City”. Jest bardzo dobrze zaplanowanym miastem. Zobaczymy jak miasto mieni się kalejdoskopem kolorów i dźwięków o różnych porach dnia. Jaipur jest jednym z głównych centrów handlowych w Indiach - szczególnie w dziedzinie tekstyliów, biżuterii, dywanów i kamieni. Będziemy mieć zatem chwilę by pobuszować po bazarach. 

DZIEŃ 11. Jaipur 7 styczeń

Dzisiejszy dzień poświęcamy na poznanie miasta. Zwiedzimy Fort Amber, cudowny przykład architektury Rajput z tarasami i murami odbijającymi się w jeziorze Maota. Wnętrze twierdzy z wieloma królewskimi salami, ozdobione jest skomplikowanymi wzorami z kości słoniowej, lustrami i szkłem, uzupełnionymi o znakomite obrazy na ścianach. W miarę zagłębiania się w labirynt pokoi, będziemy oddychać przepychem i historią tego miejsca, i zrozumiemy rozmiar dawnego królestwa. Odwiedzimy też Muzeum Pałacu Miejskiego, gdzie można zobaczyć imponującą mieszankę tradycyjnej sztuki Rajasthani i Mughal. Kolekcja zbogacona została o zbiór szat królewskich, dywanów, starej broni, miniaturowe obrazy przedstawiające sceny sądowe, sceny walki i procesje.Odwiedzimy również inspirujący Jantar Mantar (obserwatorium astronomiczne zbudowane w roku 1726). Na koniec zwiedzimy Hawa Mahal (Pałac Wiatrów), przepiękny budynek charakterystyczny dla architektury radźputów, z ogromną fasadą i balkonami „dżarokh”, z których damy dworu obserwowały miasto. Wieczorem wolne chwile podczas których będzie można nacieszyć się atmosferą miasta. 

DZIEŃ 12. Jaipur - Fatehpur Sikri - Agra 8 styczen

Przed nami podróż do Agry (ok. 5/6h). Po drodze zrobimy postój w wioskach Abhaneri i Fatehpur Sikri. Abhaneri to niewielka wioska położona w odległości 95 km od Jaipuru.. Miejsce słynie z niesamowitej "Baoris" (studnia) i świątyni Harshat Mata. Uważa się, że wieś Abhaneri założona została przez króla Raja Chand., dziś większość zabudowań legło w gruzach jednak Abhaneri wciąż przyciąga turystów z całego świata. słynnymi studniami, do zbierania wody deszczowej. To absolutny majstersztyk architektoniczny , który powstał z inicjatywy miejscowej ludności Studnie położone są przed świątynią Harshat Mata. Chand Baori jest jedną z najgłębszych i największych studni stepowych w Indiach. Zbudowana w IX w. posiada 3500 wąskich stopni, 13 pięter i 100 stóp głębokości. Po południu zatrzymamy się też w Fatehpur Sikri, - imperialnym mieście dynastii Mughal, które powstawało w latach 1571 i 1584. zbudowane przez cesarza Akbara. Dziś, gdy wchodzimy do Sikri z Bramy Agry, ukazuje nam się kompleks pałacowy, Diwan-I-Aam i sala publicznych wystąpień. Jest także ogromny prostokątny dziedziniec, w którym wygłaszano petycje, ogłaszane były proklamacje, witani ambasadorzy. Było to prawdziwe miasto z bajki. Wieczorem, po zakwaterowaniu w hotelu w Agrze, będziemy mieć chwilę na odpoczynek i zebranie sił na wczesną pobudkę kolejnego dnia. 

DZIEŃ 13. Agra 9 styczeń

Na to czekaliśmy, Agra: Badal Singh założył miasto w 1475 roku. Sikandar Lodhi uczynił Agrę swoją stolicą. W Agrze miłość Mughali do architektury przekłada się na piękne pomniki, takie jak Taj Mahal, Fort Agra, Fatehpur Sikri i Sikandra. Chwała Agry błyszczała najbardziej za panowania Akbara, Jehangira i Shah Jahana. Akbar uczynił miasto centrum sztuki, kultury, handlu i nauki. Wczesnym porankiem o wschodzie słońca ( t najlepsza pora na zwidzanie) zobaczymy Taj Mahal w promieniach wschodzącego słońca. Obsesyjna miłość króla znalazła wyraz w budowli Taj Mahal, która figuruje dzisiaj jako perła w koronie na liście cudów świata. Taj Mahal jest symbolem czystej miłości. Podczas przejazdu przez Agrę zobaczymy jak toczy się lokalne życie na bazarach, usłyszymy zgiełk codziennych, prowincjonalnych Indii. .

DZIEŃ 14. Agra - Delhi (ok. 3h) 10 styczeń

Kończy się nasza przygoda z kolorowymi Indiami. Wczesnym rankiem przejeżdżamy do Delhi. Tam mamy transfer bezpośrednio na lotnisko i wylatujemy Polski. GRUPOWA
14 DNI
NIEZAPOMNIANY SYLWESTER W INDIACH
OD:

od 2100 USD

+ koszt biletu lotniczego
INDYWIDUALNA
NIEZAPOMNIANY SYLWESTER W INDIACH
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
NIEZAPOMNIANY SYLWESTER W INDIACH
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE