UGANDA

TREKKING NA RUVENZORI
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Warszawa – Entebbe 


Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie i wylot przez jeden z portów lotniczych do Entebbe 

DZIEŃ 2. Entebbe 


Przylatujemy do Ugandy na lotnisko w Entebbe, transfer do hotelu w Kampali i zasłużony odpoczynek po długiej podróży. Później, w zależności od godzin przylotu, krótkie zwiedzanie miasta dla chętnych. Zobaczymy takie miejsca takie jak Grobowce Kasubi, które jest szczególnym miejscem pochówku dla Królewskiego rodu Buganda, świątynię Bahai jedyną w swoim rodzaju w Afryce i afrykańską wioskę rzemiosła, która jest najlepszym miejscem do zakupu sztuki afrykańskiej, rzeźby i innych wyrobów ręcznych. Kolacja i nocleg. 
Odległość z lotniska do Kampali: 35 KM, szacowany czas przejazdu ok 45 min, w przypadku korków 1h. 

DZIEŃ 3. Kampala – Fort Portal 


Wcześnie rano ruszamy z hotelu w kierunku Kassese, jedziemy przez Masaka- drugie co do wielkości miasto w Ugandzie, ważny ośrodek handlu i uprawy kawy , Mbarara. Po drodze zatrzymamy się na przerwę w Mpambire gdzie będziemy śledzić proces powstawania słynnych bębnów. Bębny są wykonane z jedenastu różnych rodzajów drewna, które znajdują się w miejscowych lasach. Drewno, które wykorzystuje się do wyrobu jest odporne na pękanie, ingerencję wody i owadów. Membrana wykonana jest ze skóry bydlęcej, która pozwala na wydobycie siły dźwięku i właściwego tonu. Boki wykonane są najczęściej ze skóry byka. Wspaniała okazja do zakupu oryginalnych instrumentów używanych przez miejscowe rody królewskie. Przekraczamy równik na którym zrobimy pamiątkowe zdjęcie naszej ekipy. Trawersujemy Queen Elizabeth National Park , gdzie będziemy obserwować dzikie zwierzęta i docieramy do Fort Portal. Z którego o świcie ruszymy do Kassese, które jest nasza bazą wypadową w góry Ruvenzori. Trekking w mistycznych górach Rwenzori to fantastyczne i wyjątkowe doświadczenie. Wielkie lodowce, piękno doliny dziewięciu jezior, niezwykłe porosty i gigantyczne wrzosowiska na tle skalnych klifów i ośnieżonych szczytów pozostawiają w wędrowcach wrażenia pamiętane przez lata. Meandrujące strumienie, różnorodność flory i fauny charakterystycznej dla różnych stref klimatycznych czyni ten trekking jednym z najpiękniejszych na świecie, a nas umiejscawia w roli „Alicji w krainie czarów”.
Kolacja i nocleg.
Odległość : 415KM, czas przejazdu 6-8 h 

DZIEŃ 4. Nyabitaba Hut (2650m) 


O świcie, po szybkiej filiżance kawy i śniadaniu, jedziemy do Nyakalengija (1600m) czyli punktu startu naszego trekkingu. Poznamy naszych tragarzy i przewodników, którzy będą nam towarzyszyć podczas wędrówki na szczyt. Naszym pierwszym punktem na szlaku jest Nyabitaba Hut. Droga wiedzie nas przez plantacje bananowców uprawianych na zboczach, będziemy mijać nieliczne domostwa Bakonjo. Po przekroczeniu rzeki Mahoma, iść będziemy dość stromym odcinkiem przez połacie paproci i deszczowe lasy, aż do Nyabitaba Hut. Kolacja i nocleg w Nyabitaba Hut. 

DZIEŃ 5. John Matte Hut (3350 m) 


Od Nyabitaba idziemy szlakiem, który opada nieco w dół przez las do wiszącego mostu Kurta Shafera, położonego wśród niezwykłych lasów, poniżej którego łączą się rzeki Mubuku i Bujuku. Przechodząc przez bambusowy las, rozpoczyna się długi i dość wyczerpujący odcinek przez porośnięte mchem skały. Później droga nasza wiedzie przez ogromne wrzosowiska i podmokłe tereny po których docieramy John Matte Hut na kolację i nocleg w schronisku. 

DZIEŃ 6. Bujuku Hut (3969 m) 


Od John Matte Hut szlak biegnie przez rzeki spływające z górskich lodowców, które będziemy przekraczać. Za nami zostaje niesamowita roślinność tropikalnych lasów. Zbliżamy się do terenów bagnistych, które po za trudnością pokonywania ich grzęznąc po kolana, nie sprawiają zagrożenia. Po wyczerpującym marszu pełnym przygód, dochodzimy na brzeg górskiego jeziora Bujuku z widokiem na południową ścianę Mt Baker i zachodnią ścianę Mt Stanley . Mimo że położone na tak dużej wysokości jezioro Bujuku nigdy nie zamarza ale tez pozbawione jest ryb. Nasze schronisko Bujuku Hut znajduje się w wąskiej dolinie poniżej przełęczy Stuhlmanna. Kolacja i nocleg w schronisku i zasłużony odpoczynek. 

DZIEŃ 7. Elena Hut (4541 m) 


Pozostawiamy w tyle jezioro Bujuku, nasz szlak prowadzi teraz przez torfowiska, i strome zbocza na zachód od jeziora. Mamy wokół siebie spektakularne widoki na najwyższy szczyt masywu Ruvenzori, lodowce, przełęcze. Po osiągnięciu przełączy Scott-Elliot na wysokości 4372m, czeka nas wspinaczka po metalowej drabinie zawieszonej na stromej części zbocza, która przeniesie nas do punktu gdzie następuje rozwidlenie szlaku, jego jeden odcinek prowadzi do naszego celu, najwyżej położonego schroniska wśród stromych skał w masywie Ruvenzori . Druga część szlaku prowadzi do przełęczy Scott-Elliot, a następnie wśród jezior i malowniczych widoków w dół do Kitandara Hut. Kolacja i nocleg. Na tej wysokości w nocy jest już zimno. 

DZIEŃ 8. Margherita peak (5109 m) 


Dla tych, których celem jest osiągnięcie Margherita Peak (5109m), pobudka o świcie. Szlak prowadzi przez lodowiec Stanleya. Miejscami jest dość stromo i musimy wspomagać się rakami, czekanem i liną. Przed nami około 5-7 h wspinaczki w zależności od tempa, które sobie narzucimy i naszego kondycyjnego i technicznego przygotowania oraz warunków atmosferycznych. Pokonywać będziemy trzy lodowce. Najtrudniejsze prawie pionowe odcinki wspinaczki pokonujemy spięci liną i wspomagani metalowymi drabinkami. Po krótkim trawersie, granią dochodzimy na szczyt. Sam szczyt położony na granicy Ugandy i Kongo daje możliwość zobaczenia spektakularnych widoków. Mimo trudów wspinaczki to doświadczenie jest wielką przygodą i nagrodą. Schodzimy przez Elena Hut po drodze mijając wspaniałe widoki na jezioro Bujuku, MT Stanley i MT Speak. To szlak na którym spotkamy rzadką, alpejską roślinność. Naszym celem jest Kitandra Hut położone nad jeziorem Kitandra. Kolację i nocleg w schronisku Kitandara. 

DZIEŃ 9. Guy Yeoman Hut (3260m) 


Z Kitandara Hut, idziemy wznoszącym się stromo w górę szlakiem. Wokół nas zobaczymy inne szczyty masywu Ruvenzori. Schodzimy doliną u podnóży MT Baker aż do przełęczy za którą rozpościerają się bezkresne przestrzenie. W tym miejscu możemy zobaczyć tereny Konga na zachodzie i wzgórza Mt Stanley na północy. Z przełęczy, przejdziemy obok starego, kamiennego schroniska na Bujongolo, bazy pierwszej wyprawy na szczyt Margharita. Szczyt zdobył roku Ludwik Sabaudzki, książe Abruzji i nazwał go na cześć swojej ciotki. Kolacja i nocleg w Guy Yeoman Hut. 

DZIEŃ 10. Nyabitaba (2650m) 


Ostatni odcinek naszej wędrówki to naszpikowany przygodą i różnorodnościami szlak. Ścieżka może być śliska i błotnista i wymaga ostrożnego wyważenia kroku. Mijać będziemy wodospady, deszczowe lasy, skalne urwiska. Pamiętaj, to jest część przygody i obcowania z piękną przyrodą i pewne niedogodności trzeba przyjąć z optymizmemBłotnistymi ścieżkami schodzimy łagodnie w dół. Kolacja i nocleg. 

DZIEŃ 11. Park Narodowy Queen Elizabeth 


Po wczesnym śniadaniu błotnistymi ścieżkami schodzimy łagodnie w dół do bram parku. Po lunchu w Kasese jedziemy do Queen Elizabeth National Park gdzie czeka nas rejs po kanale Kazinga (3h) i gdzie możemy obserwować wiele zwierząt takich jak hipopotamy, słonie, bawoły przychodzące do wodopoju, różnorodne i kolorowe ptactwo. Kolacja i nocleg i zasłużony odpoczynek i relaks. 

DZIEŃ 12. Queen Elizabeth NationalPark - Bwindi National Park 


Wstajemy dzisiaj przed wschodem słońca i po filiżance gorącej herbaty wyruszamy do parku na safari tropić drapieżniki. Park ten jest znany ze swojej otwartej sawanny, lasów tropikalnych i gęstych bagien porośniętych papirusem, a niezwykły Jezioro Edwarda czyni go najbardziej różnorodnym pod względem różnych eco systemów w Afryce. Wokół niezwykłego Jeziora Edwarda, żyje prawie 100 gatunków ssaków i 606 gatunków ptaków, co sprawia, że safari w parku jest wspaniałym i niezapomnianym doświadczeniem obserwacji zwierząt i przyrody. Zobaczymy słonie, hipopotamy, żyrafy, bawoły guźce, rzadkie lamparty, lwy, zebry , hieny. Uganda jest jednym z najlepszych miejsc w Afryce, gdzie można łatwo je obserwować. Nie ma nic bardziej mrożącego krew w żyłach, jak ryk lwa w nocy, w pobliżu kempingu, który na pewno usłyszymy. Po safari wracamy wygłodniali na zasłużone śniadanie. Na lunch przeniesiemy się do Bwindi National Park przez obszar Ishasha w Queen Elizabeth National Park gdzie żyje jedna z nielicznych na świecie populacji lwów „wspinaczy drzewnych”. Drzewa figowe, które rosną przy trasie naszego safari pozwalają zobaczyć lwy z bliska, wylegujące się i odganiające od muchy tse- tse. Przyjazd do Bwindi na kolację i nocleg. 

DZIEŃ 13. Goryle we mgle - zwiedzanie wioski 


To jest jeden z najbardziej oczekiwanych punktów programu. Poszukiwanie rodzin goryli zagubionych w gęstych równikowych lasach. Wcześnie rano po śniadaniu i odprawie w bazie rangerów, ruszamy przez zarośla i gęste pnącza w wilgotnym tropikalnym lesie śledzić tropy tych zagrożonych ssaków. Siedząc w zaroślach w ciszy, szukając wzrokiem i nasłuchując uchem tych najspokojniejszych, najrzadszych i najbardziej zagrożonych ze wszystkich małp, uczestniczymy w fascynującym doświadczeniu. Po 1 godzinie obcowania ze zwierzętami wracamy lodge. Po południu, czas wolny na dzielenie się wrażeniami lub jeśli energia pozwoli, można wziąć udział w zwiedzaniu szlaku rzeki Munyaga, który jest idealnym krótki spacer, który doprowadzi nas do trzech uroczych krystalicznie czystych wodospadów z mnóstwem paproci, orchidei i barwnych motyli. Potem wizyta z przewodnikiem w pobliskich wsiach, gdzie spotkamy się z lokalnymi społecznościami i doświadczymy różnych kultur stylów życia Ugandy. Kolacja i nocleg 

DZIEŃ 14. Biwindi – Kampala 


Po spotkaniu z tajemniczymi i niesamowitymi gorylami górskimi , wracamy do Kampali. Po drodze zatrzymamy się na lunch. Kolacja i nocleg w Kampali. 

DZIEŃ 15. Kampala – Murchinson Falls – Park nosorożców Zziwa 


Po śniadaniu w hotelu, ruszamy na północny zachód w stronę słynnego Trójkąta Luwero z postojem w Parku Rhinos Zziwa i jeśli tylko znajdziemy czas, przywitamy się z białymi nosorożcami. Tu zjemy lunch. Później przejazd do Murchison Falls, spektakularne wodospady Nilu, które z wysokości 150 m opadają w dół przez 7 metrowej szerokości kanion. Czeka nas tam jeden z najpiękniejszych zachodów słońca w Afryce. Powrót do hotelu i nocleg. 

DZIEŃ 16. Murchinson Falls 


Wczesnym rankiem wyruszamy na safari gdzie przewodnik opowie nam o zwyczajach dzikich zwierząt i pomoże wytropić słonie, lwy, bawoły, żyrafy, hieny, oribi i przy dużym szczęściu lamparty. Powrót do lodge na śniadanie. Relaks nad basenem. Po lunchu, ruszamy na safari nad brzegi Nilu gdzie będziemy podziwiać hipopotamy i krokodyle. Czeka nas również wspaniały rejs statkiem. To miejsce jest również siedliskiem wielu gatunków ptaków takich jak czaple Goliath, gęsi egipskie, pelikany, żołny, zimorodki, dzioborożce, kormorany i rzadkie bociany. Po fotograficznym polowaniu na najpiękniejsze widoki w Afryce powrót na kolację i nocleg. 

DZIEŃ 17. Murchinson Falls - Kampala 


Po śniadaniu przejazd z powrotem do Kampali z postojem w Masindi , na lunch. Przyjazd do Kampali w godzinach wieczornych, transfer do hotelu na kolację i nocleg. 

DZIEŃ 18. Jinja rafting - Kampala 


Po śniadaniu przejazd do Jinja, drugiego co do wielkości miasta w Ugandzie. Przed 1906 rokiem, Jinja była wioską rybacką, która rozrosła się przez skrzyżowanie długodystansowych szlaków handlowych. Nazwa "Jinja" pochodzi z języka dwóch narodów Baganda i Basoga, które żyły po obu
stronach Nilu. W obu językach "Jinja" oznacza "skałę". Po drodze przystanek w miejscowości Buikwe. Odwiedzimy prawdziwe źródła Nilu, które są punktem wyjścia jego późniejszej drogi, która liczy 6400 km i kończy się w Morzu Śródziemnym. Zobaczymy także pomnik Gandhiego, a następnie przejedziemy do Bujagali aby zobaczyć spektakularne kaskady na Nilu mieszczące się kilka kilometrów od źródła. W tym dniu czeka nas także dużo emocji na raftingu, na jednym z bystrzy Nilu zaliczanym do wysokiej światowej klasy jeśli chodzi o atrakcyjność i trudność kaskad II, III, IV stopień. Przed raftingiem krótkie szkolenie. Po emocjach i wysiłku związanym z rywalizacją podczas raftingu powrót do hotelu W Kampali. Kolacja i nocleg lub ewentualny transfer na lotnisko i wylot w zależności od godzin lotu. 

DZIEŃ 19. Kampala – Warszawa 


GRUPOWA
18 DNI
UGANDA
OD:

3950 USD

+ 600 USD PERMIT + koszt biletu lotniczego
INDYWIDUALNA
UGANDA
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
UGANDA
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

SUDAN-NUBIA

16 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

PEJZAŻE BIRMY

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BOLIWIA TREKKING

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BRAZYLIA

18 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ