TAJWAN - CZTERY STRONY ŚWIATA

AZJATYCKI TYGRYS
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ. 1

Spotkanie na lotnisku w Warszawie i wylot do Tajpej, przez jedno z międzynarodowych lotnisk. 

DZIEŃ. 2 Przylot do Tajpej

Po przylocie na lotnisko w Tajpej powita nas przewodnik, z którym pojedziemy prosto do hotelu w centrum miasta. Tajpej to fascynujące, żywe miasto, w którym znajdziemy zarówno atrakcje na miarę XXI wieku, jak i liźniemy zawiłej historii tej malutkiej wyspy. Po przyjeździe do hotelu będziemy mieć chwilę na odpoczynek po podróży i zebranie sił do intensywnego zwiedzania. Proponujemy przejechać się pod Tajpej 101, niegdyś najwyższy budynek świata. Obecnie budynek ten góruję nad miastem, warto wyjechać na taras widokowy i przyjrzeć się konstrukcji wewnętrznej, która charakteryzuje się nowatorskimi rozwiązaniami przeciw trzęsieniom ziemi. W samym budynku na dole znajduje się jedna z najsławniejszych restauracji z pierożkami, Din Tai Fung, dla której warto poczekać w kolejce. Wrażenia kulinarne palce lizać! 

DZIEŃ 3. Tajpej 

Po śniadaniu w hotelu udajemy się na zwiedzanie stolicy. Zaczynamy od mauzoleum przywódcy Chiang Kai-sheka, który w ubiegłym wieku uciekł na wyspę w akcie sprzeciwu przed partią komunistyczną i po dziś dzień jest bohaterem mieszkańców wyspy, którzy dzięki niemu mogą cieszyć się swobodą światopoglądu. Następnie odwiedzimy National Palace Museum, gdzie znajdują się imponujące zbiory historyczne i artystyczne, niektóre pochodzące sprzed 8 tysięcy lat! Część dzieł znajdujących się w Tajpej zostało wywiezionych z Zakazanego Miasta w Pekinie. Po południu zobaczymy dwie świątynie, jedną taoistyczną, drugą Konfucjusza i będziemy mogli się przyglądnąć rytuałom, którym oddają się Tajwańczycy. 

DZIEŃ 4. Yehliu Geopark - Chiufen

Rano wyjeżdżamy poza miasto do parku Yehliu, gdzie będziemy oglądać ciekawe formy skalne, wyrzeźbione przez wiatr i ocean. Wiele z nich otrzymało własne przezwiska takie jak np. „Głowa Królowej” ze względu na charakterystyczny kształt. Następnie znad oceanu przeniesiemy się w górski obszar okolic Tajpej, do małej miejscowości Chiufen, założonej niegdyś przez kilka rodzin, które wydobywały w okolicy złoto. Na miejscu przespacerujemy się wąskimi uliczkami, pobuszujemy na targach pamiątek i tradycyjnych wyrobów. Miasteczko przyozdobione jest lampionami, a uliczni mienią się pięknymi kolorami w odcieniach żółci i czerwieni. Wieczorem powrót do Tajpej. Proponujemy wizytę na jednym z nocnych marketów, gdzie można skosztować tzw. street food w wersji tajwańskiej. 

DZIEŃ 5. Sun Moon Lake 

Wyruszamy na podbój środkowej części wyspy, nad najbardziej romantyczne jezioro Tajwanu-Jezioro Słońca i Księżyca, które kształtem przypomina właśnie te dwa . Jezioro otoczone jest górami, a cały teren stwarza idealne warunki do długich spacerów, przejażdżek rowerowych, pikników czy też rejsów statkiem. Nad jeziorem znajduje się także kilka świątyń, park rozrywki oraz skansen, a na wzgórza wyjechać można gondolką górską. Będzie to okazja do zrelaksowania się wśród natury i odpoczynku po zgiełk wielkiego miasta, jakim jest Tajpej. 

DZIEŃ 6. Alishan

Znad jeziora kontynuować będziemy przez środkową część wyspy, w głąb gór Alisha. Na miejscu znajduje się kilka tras pieszych, którymi warto się przejść, by zapoznać się z roślinnością i zwierzyną wyspy. Podczas rozkwitu drzew park jest szczególnie urodziwy. Dawnej do parku prowadziła ciuchcia, której trasa prowadziła aż przez 3 strefy klimatyczne, jednak jeden z tajfunów doszczętnie zniszczył tory. Nam pozostaje spacer po pięknym parku, zachód słońca ponad chmurami i tradycyjne herbaty. 

DZIEŃ 7. Tainan

Przenosimy się znów w bardziej cywilizowane zakątki, do najstarszego miasta, dawnej stolicy wyspy. Tainan został niegdyś założony przez Holendrów, a do dziś można zwiedzać tam forty powstałe podczas ich panowania. Miasto słynie także z licznych świątyń, m.in. pięknej świątyni konfucjańskiej Koxinga z XVII wieku. Spacerując po mieście poznamy dawną zabudowę starej części z tradycyjnymi domami. W Tainanie czas płynie jakby odrobinę wolniej, w parkach zobaczyć można mieszkańców praktykujących tai chi, w lokalnych sklepikach zaopatrzyć się w tradycyjne tajwańskie wyroby, w lokalnych herbaciarniach i restauracjach. Jedzenie jest tutaj wyjątkowo pyszne, a historyczny klimat daje się odczuć na każdym kroku. 

DZIEŃ 8. Kenting

Po zwiedzaniu dawnej stolicy Tajwanu udajemy się na przeciwległe wybrzeże. Droga, którą będziemy się przemieszczać, prowadzi przez najdalej na południe wysunięty Park Narodowy Kenting. Zatrzymamy się, by podziwiać linię brzegową wyspy, latarnię morską chroniącą żeglarzy od południa i małpki, które można zobaczyć w parku. Tłumnie oblegany przez chińskich turystów jest także najdalej wysunięty na południe punkt widokowy. Na miejscu czekają nas wspaniałe krajobrazy, ocean otaczający cypel z trzech stron, ciekawe formacje skalne i bujna zielona roślinność. Przejdziemy się jedną z tras pieszych w parku. Plaże w Kenting charakteryzują się pięknym, żółciutkim piaskiem, z czego najbardziej popularna to plaża Baishawan, gdzie kręcono sceny z filmu „Zycie Pi”.  

DZIEŃ 9. Taitung

Po śniadaniu ostanie chwile na południu kraju, a następnie wyruszamy przepiękną drogą wzdłuż wschodniego wybrzeża wyspy. W wodach otaczających Tajwan żyje wiele morskich ssaków, w okresie letnim można wybrać się na rejs statkiem w poszukiwaniu delfinów i wielorybów. Dzisiejszego dnia zatrzymamy się w jednym z hoteli pod miastem Taitung, gdzie w niewielkiej odległości znajdują się wzgórza, lasy i wodospady i Chihpen Forest Recreation Area, gdzie można udać się na spacer pośród bujnej roślinności. 

DZIEŃ 10. Hualien

Park Narodowy Taroko Gorge, do którego zmierzamy powoli wzdłuż wybrzeża to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Tajwanu. Jadąc na północ, przekroczymy ponownie Zwrotnik Raka, na którego cześć został postawiony obelisk. My także zatrzymamy się w tym miejscu, by móc postawić stopy po dwóch stronach równoleżnika. W drodze do Hualien, miejscowości położonej u stóp Taroko, miniemy także kilka ciekawych form skalnych. Zakwaterowanie będziemy mieć zapewnione w Hualien, gdzie wieczorem przejdziemy się na spacer, by odwiedzić lokalny targ nocny i zobaczyć pozostałości po japońskiej okupacji z XIX wieku. W Hualien od strony oceanu znajdują się też wypłaszczone pola uprawne, które w ciekawy sposób kontrastują z okolicznymi szczytami. Na niebie, zw względu na różnicę ciśnień, cały czas kotłują się chmury, co nadaje regionowi tajemniczego klimatu. 

DZIEŃ 11. Taroko  

Według legendy, gdy wódź plemienia Truku, które zamieszkiwało Tajwan, wyszedł z wąwozu górskiego i zobaczył turkusowe wody oceanu i zawołał „taroko!”, co oznacza „piękny”. Jest to narodowa chluba Tajwańczyków, większość z nich określa park jako największą atrakcję wyspy. Taroko to przede wszystkim długi na 20 kilometrów wąwóz, pełen jaskiń, wodospadów, wielkich odłamków skalnych i wiszących mostów. Na terenie parku znajdują się także wioski lokalnego plemienia Taroko. Niektóre szczyty otaczające wąwóz sięgają ponad 3 tysięcy m n.p.m. W planach mamy przejazd przez wąwóz oraz kilka postoi przy jego głównych atrakcjach na krótki spacer. Wieczorem powrót do Tajpej. 

DZIEŃ 12. Tajpej 

Ostatni dzień na zwiedzanie stolicy i odwiedziny na nocnych marketach w celu zakupienia ostatnich pamiątek. Dzień wolny. Możliwość wspólnego trekkingu na tzw. Elephant Mountain na zachód słońca nad Tajpej. 

DZIEŃ 13. Powrót do Polski 

Transfer na lotnisko w Tajpej w zależności od rozkładu lotów. 

Dzień 14. Przylot do Polski

W doskonałych nastrojach lądujemy w Warszawie. 

GRUPOWA
14 DNI
TAJWAN - CZTERY STRONY ŚWIATA
OD:

2300 USD

+ koszt biletu lotniczego
INDYWIDUALNA
TAJWAN - CZTERY STRONY ŚWIATA
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
TAJWAN - CZTERY STRONY ŚWIATA
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

SUDAN-NUBIA

16 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

PEJZAŻE BIRMY

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BOLIWIA TREKKING

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BRAZYLIA

18 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ