TREKKING WOKÓŁ NANGA PARBAT

.
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Warszawa – Islamabad

Spotykamy się na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych do Islamabadu.
DZIEŃ 2. Islamabad 

Przylot do Islamabadu, transfer do hotelu oraz spotkanie z przewodnikiem. Później wycieczka po Islamabadzie oraz Rawalpindi. Islamabad to nowa stolica Pakistanu i równocześnie bardzo dobrze zaprojektowane miasto. Jest położone wśród bujnej roślinności, u podnóża wzgórz Potwar. Odwiedzimy Shah Faisal, jeden z największych meczetów na świecie, a także Park Szekspira i muzeum Lok Virsa, instytut folkloru i dziedzictwa narodowego. Rawalpindi to tętniące życiem miasto, pełne zatłoczonych ulic i kolorowych bazarów. Pomimo iż brakuje w nim wielkich zabytków, to niesamowita atmosfera i lokalny targ pozwalają poznać prawdziwy Pakistan.


DZIEŃ 3. Islamabad - Chilas

Przejazd do Chilas na Szosę Karakorumską (Karakorum Highway), pokonanie 461 km zajmie nam jakieś 11-12h. Szosa Karakorumska jest uznawana za 8 cud świata, jest to najwyżej położona na świecie droga betonowa. Łączy Chiny i Pakistan w paśmie górskim Karakorum, przechodząc przez przełęcz Khunjerab na wysokości 4733 m n.p.m. Budowa rozpoczęła się w 1959 roku i została ukończona w 1979 (oficjalne otwarcie miało miejsce w 1986). Około 810 pakistańskich i około 200 chińskich robotników straciło życie w trakcie jej budowy, głównie w wyniku osuwisk. Szosa Karakorumska to jedna z wielu ścieżek legendarnego Jedwabnego Szlaku.
DZIEŃ 4. Chilas - Astoro - Tarishing

Przejedziemy do Astore, a następnie dżipami do Tarishing na wysokości 2900 m n.p.m., mijając po drodze wąwóz Astore, z którego rozciąga się pierwszy widok na Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). Będzie to zaledwie rzut oka na budzące pokusę okoliczne szczyty. 
DZIEŃ 5. Tarishing - Herrligkoffer Base Camp 

Z wioski Tarishing (2911 m n.p.m.) czeka nas wspinaczka na boczną morenę lodowca o tej samej nazwie (na niektórych mapach opisany jest nazwą Chhungpar). Przejście 10 km zajmie nam jakieś 5/6h. Lodowiec zaczyna się tuż przy północnym krańcu wioski i przechodzi w szlak. Będziemy kontynuować naszą wędrówkę w górę doliny Rupal. Stopniowy będziemy się piąć przez bujne pola doliny, a szlak będzie postępował w północną stronę do obozu bazowego Herrligkoffera na wysokości 3550 m n.p.m., czyli pięknej doliny biegnącej wzdłuż wschodniego krańca lodowca Bazhin. Ogromne głazy wyznaczają miejsce obozowej kuchni. Obóz został nazwany na cześć dra Karla M. Herrligkoffera, który dowodził ośmiu niemieckim ekspedycjom na Nanga Parbat, w tym pierwszej udanej z 1953 roku.
DZIEŃ 6. Herrligkoffer Base Camp - Latobah 

Przejdziemy przez lodowiec Bazhin w jakieś 3/4h i dotrzemy do Latobah (3530 m n.p.m.), rozległej łąki, na której wypasają swoje zwierzęta pasterze Rupal. Latobah funkcjonuje też pod nazwą Tupp. 
DZIEŃ 7. Dzień wolny

Dzień wolny w Latobah. Czas na relaks nad przepięknym jeziorem Latobah.
DZIEŃ 8. Latobah - Mazeno Base Camp 

Trekking do obozu bazowego Mazeno (ok. 5/6h). Wyraźny szlak prowadzi później płasko przez las nad rzekę Rupal. Dotarcie do moreny czołowej zajmuje jakąś godzinę, ścieżka prowadzi przez raczej płaski teren, nazywany pierwszym obozem na przełęczy Mazino. Obóz na wysokości 4050 m n.p.m. i nocleg w namiotach.
DZIEŃ 9. Mazeno Base Camp - Mazeno High Camp

Szlak skręca ostro na północ, a następnie pnie się stromo do obozu wysokiego Mazeno (4700 m n.p.m.), który znajduje się przy wschodniej krawędzi lodowca. Szczyty okolicznych gór błyszczą w słońcu od śniegu. Obóz znajduje się na płaskim, kamienistym terenie, obok którego znajduje się strumień. Leży jakieś 5 km od przełęczy. Dzisiejsza trasa liczy około 12 km, a wędrówka zajmie nam 5/6h.
DZIEŃ 10. Obóz wysoki Mazeno - Przełęcz Mazeno - Górna Loiba

Wspinaczka na przełęcz Mazeno nie jest trudna. To, co może nam sprawić trudność, to przystosowanie do wysokości (5399 m n.p.m.). Zejście od drugiej strony będzie dosyć strome, konieczne będzie schodzenie z linami. Cała dzisiejsza trasa zajmuje jakieś 7/8h, aby dotrzeć do Loiby. Obóz na wysokości 4200 m n.p.m. 
DZIEŃ 11. Górna Loiba - Airi Goah

Przed nami proste i przyjemne zejście do brzozowych lasów i zielonych łąk, skąd można podziwiać lodowiec Airi (3200 m n.p.m.). Wędrówka zajmie jakieś 5/6h.
DZIEŃ 12. Airi Goah - Zangot

Trek w dół do Zangot (ok. 3/4h, wys. 2800 m n.p.m.). Zejdziemy do doliny, mijając łąki Loiba.
DZIEŃ 13. Zangot - Kutagali

Będziemy się wspinać wzdłuż strumienia, aż do letniej osady w Kutagali na wysokości 3100 m n.p.m.
DZIEŃ 14. Kutagali - Shaichi

Dzisiaj czeka nas wspinaczka na przełęcz Karu Sagar (4400 m n.p.m.), a następnie strome zejście do shaichi (co w języku shina oznacza „pole”) w Patro Gah (2600 m n.p.m.).
DZIEŃ 15. Shaichi - Gutum Sagar 

Skierujemy się dzisiaj do Patro Gah ścieżką przez las. Będziemy przekraczać strumienie i odwiedzimy pasterzy Gunar. Krajobraz dominuje widok na Ganalo (6606 m n.p.m.). Będziemy kontynuować trasę w górę doliny aż do Gutum Sagar (3500 m n.p.m.). Całą wędrówka zajmie nam ok. 5/6h (5 km). Nocleg w namiotach.
DZIEŃ 16. Gutum Sagar - obóz wysoki Jalipur

Będziemy schodzić wzdłuż strumienia przez łąki, nad którymi górują szczyty Jalipur. Po mniej więcej 5 godzinach dotrzemy do wysokiego obozu Jalipur (4400 m n.p.m.). Będzie możliwość wspinaczki na południowy szczyt Jalipur (5206 m n.p.m.), co zajmuje dzień, jeśli wyrusza się z obozu wysokiego.
DZIEŃ 17. Obóz wysoki Jalipur - Beyal 

Dzisiaj czeka nas stroma wspinaczka na przełęcz Khusto (4837 m n.p.m.) pomiędzy północnym szczytem Jalipur (5215 m n.p.m.) a południowym szczytem Jalipur. Wejdziemy na strome zbocze, w którego pobliżu znajdują się ośnieżone tereny. Zejście z przełęczy jest strome i prowadzi po kamiennym osypisku. Zajmie nam około godziny. Później dotrzemy na łąki pokryte wierzbami, które poprowadzą nas przez las aż do Raikot Gah i Beyal (3500 m n.p.m.). Dotarcie do Beyal zajmie nam jakieś 3 godziny.
DZIEŃ 18. Beyal - obóz bazowy pod Nanga Parbat - Fairy Meadows (Łąki wróżek)

Całodniowa wycieczka do obozu bazowego pod Nanga Parbat. Później wrócimy na Fairy Meadows na nocleg. Obóz bazowy znajduje się pomiędzy lodowcem Ganalo a Raikot, na południe od ich ujścia. Z Beyal poprowadzi nas prosta, 30-minutowa trasa na południe, wśród jałowców i brzóz, aż do ogromnego głazu, zwieńczonego krowią czaszką. Znajduje się na samym skraju moreny bocznej. Ludzie bardzo trafnie nazywają to miejsce punktem widokowym, gdyż rozciągają się stąd zapierające dech w piersiach widoki na szczyty Chongar (6448-6830 m n.p.m.), Raikot (7070 m n.p.m.) oraz na północną flankę Nanga Parbat, która zbiega się razem z lodowcem Raikot, tworząc wspaniały serak. Jeśli popatrzymy natomiast w stronę północną, ujrzymy wspaniałe widoki na dolinę Indusu, a w dali pasmo Rakaposhi-Haramosh. Warto przyjrzeć się z bliska pasterskiemu życiu w okolicach Fairy Meadows.
DZIEŃ 19. Fairy Meadows (Łąki wróżek) - wioska Tato - Chilas 

Zejdziemy do wioski Tato (2400 m n.p.m.), co zajmie nam jakieś pół godziny, a następnie przejedziemy do Raikot samochodami terenowymi. Tutaj zmienimy transport i przesiądziemy się do minibusów, które zawiozą nad do Chilas.
DZIEŃ 20. Chilas - Islamabad 

Przejazd do Islamabadu Szosą Karakorumską (ok. 11/12h).
DZIEŃ 21. Lot powrotny do Warszawy

Transfer na lotnisko w Islamabadzie na powrotny lot międzynarodowy do Warszawy.

GRUPOWA
21 DNI
TREKKING WOKÓŁ NANGA PARBAT
OD:

3300 EUR

+ koszt biletu lotniczego
INDYWIDUALNA
TREKKING WOKÓŁ NANGA PARBAT
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
TREKKING WOKÓŁ NANGA PARBAT
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

ELBRUS

12 DNI EXTREME
ZOBACZ WIĘCEJ

EKWADOR

19 EXTREME
ZOBACZ WIĘCEJ

ACONCAGUA

21 dni EXTREME
ZOBACZ WIĘCEJ

AMAZONIA EKSPEDYCJA

22 DNI EXTREME
ZOBACZ WIĘCEJ