TREKKING K2 BASE CAMP - GONDOGORO

.
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Warszawa – Islamabad
Spotykamy się na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych do Islamabadu.
DZIEŃ 2. Islamabad 

Przylot do Islamabadu, transfer do hotelu oraz spotkanie z przewodnikiem. Później wycieczka po Islamabadzie oraz Rawalpindi. Islamabad to nowa stolica Pakistanu i równocześnie bardzo dobrze zaprojektowane miasto. Jest położone wśród bujnej roślinności, u podnóża wzgórz Potwar. Odwiedzimy Shah Faisal, jeden z największych meczetów na świecie, a także Park Szekspira i muzeum Lok Virsa, instytut folkloru i dziedzictwa narodowego. Rawalpindi to tętniące życiem miasto, pełne zatłoczonych ulic i kolorowych bazarów. Pomimo iż brakuje w nim wielkich zabytków, to niesamowita atmosfera i lokalny targ pozwalają poznać prawdziwy Pakistan.


DZIEŃ 3. Islamabad- Chilas 

Przejazd do Chilas na Szosę Karakorumską (Karakorum Highway), pokonanie 461 km zajmie nam jakieś 11-12h. Szosa Karakorumska jest uznawana za 8 cud świata, jest to najwyżej położona na świecie droga betonowa. Łączy Chiny i Pakistan w paśmie górskim Karakorum, przechodząc przez przełęcz Khunjerab na wysokości 4733 m n.p.m. Budowa rozpoczęła się w 1959 roku i została ukończona w 1979 (oficjalne otwarcie miało miejsce w 1986). Około 810 pakistańskich i około 200 chińskich robotników straciło życie w trakcie jej budowy, głównie w wyniku osuwisk. Szosa Karakorumska to jedna z wielu ścieżek legendarnego Jedwabnego Szlaku. 
DZIEŃ 4. Chilas - Skardu 

Przejazd do Skardu wzdłuż rzeki (290 km, ok. 8/9h).
Dolina Skardu/Baltistan: Rzeka Indus płynie w dół do doliny Baltistanu, z Tybetu do Gilgit, a następnie wpływa do Morza Arabskiego, które oddziela subkontynent indyjski od Azji. Dolina Baltistan na północy Pakistanu nazywana jest Małym Tybetem. Baltistan znajduje się na samym końcu Himalajów, obok płaskowyżu Deosai i jeziora Satpara. Jest to turystyczny górski raj, gdyż znajduje się tutaj drugi najwyższy szczyt świata, czyli K2 (8611 m n.p.m.), a także inne ośmiotysięczniki: Broad Peak (8051m n.p.m.), Gaszerbrum I (8080 m n.p.m.) oraz Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.). Ich ośnieżone szczyty oraz ogromne lodowce gwarantują wspinaczom, wędrowcom i podróżnikom niesamowite widoki.
DZIEŃ 5. Dzień wolny

Dzień wolny w Skardu. Ostatni dzień na pakowanie.
DZIEŃ 6. Skardu- Askoli 

Przejazd do Askoli dżipami przez dolinę Shigar (6/7h), nocleg w namiotach. Trasa ze Skardu do Askoli jest prawdziwie spektakularna, droga przecina rzekę Braldu i przechodzi przez okoliczne wioski Dassu, Apligo, Pakora, Hoto Chongo i Thongal. Zaledwie 20 minut od Thongal znajdują się siarkowe ciepłe źródła, a wokół nich miedziane, kolorowe kamienie znane jako Limpi Kiser. Król Kiser był mitycznym władcą o magicznych mocach, dziesiątki legend opowiadają o jego wyczynach w Baltistanie, Nagar i w dolinie Hunza. 


DZIEŃ 7. Askoli- Jhola

Trekking do Korofoung (12,6 km, ok. 3/4h). Czeka nas wejście na wysokość 3000 m n.p.m. oraz noc w namiotach. Rano, o świcie, rozdysponujemy bagaż między tragarzy i rozpoczniemy trekking. Będziemy wędrować wzdłuż rzeki Braldu, docierając do miasta Askoli po mniej więcej godzinie. Po kolejnych trzech godzinach dotrzemy na lodowiec Biafo. Wędrówka z Askoli do Korofoung (3100 m n.p.m.) powinna zająć jakieś 3/4h. Później będziemy kontynuować do Jhola (ok. 3/4h wędrówki), podziwiając po drodze niesamowity, panoramiczny widok na szczyt Bakhor Das (5809 m n.p.m.) oraz być może na lodowiec Biafo. Będziemy podróżować wzdłuż rzecznego szlaku, aż do ujścia Biafo i Dumordo. Przekroczymy szeroką rzekę Dumordo, która spływa z lodowców Panmah na wysokości Jhola. Później czekają nas jeszcze jakieś 2h wędrówki do Basrdumal.
DZIEŃ 8. Jhola- Paiyu 

Dzisiaj czeka nas trekking do Paiyu (16,6 km, ok. 6/7h) i noc w namiocie. Będzie to wędrówka po pofałdowanym terenie, momentami dosyć trudna, ale zrekompensuje ją widok gór przed nami. Zatrzymamy się na odpoczynek w urokliwym miejscu, pod drzewami tamaryszkowca, obok strumienia płynącego wprost ze szczytu Paiyu. Będziemy wypatrywać śladów koziorożców alpejskich oraz lisów. Szlak biegnie do punktu widokowego, z którego będziemy mogli zobaczyć lodowiec Baltoro oraz turnie Cathedral Tower i charakterystyczny szczyt K2. 
DZIEŃ 9. Dzień odpoczynku 

Dzień wolny, przeznaczony na eksplorowanie okolicy. Tragarze przygotują jedzenie na dalszą wędrówkę, zarżną kozę przywiezioną z Askoli. Wieczorem będzie czas na relaks, tańce i śpiewy.
DZIEŃ 10. Paiyu - Urdukas 

Dzisiaj czeka nas trekking do Khoburtse (ok. 5/6h wędrówki) na wysokości 3990 m n.p.m., skąd będziemy mieć wspaniały widok na szczyt Paiyu (6610 m n.p.m.), Uli Biaho (6417 m n.p.m.), Turnie Trango (6286 m n.p.m.), Lobsang Spire (5707 m n.p.m.) oraz Cathedral Tower. Po obiedzie będziemy kontynuować wędrówkę, aż po mniej więcej 3/4 godzinach dotrzemy do Urdukas na wysokości 4050 m n.p.m. Rozciągają się stąd wspaniałe widoki na Turnie Trango oraz Uli Biaho. Będziemy trawersować przez lodowiec, kierując się delikatnie na południowy-wschód. Dotrzemy do topniejącej doliny w Liligo, skąd trasa będzie biegła boczną moreną, co pozwoli uniknąć wody spływającej z lodowca Liligo. Później będziemy kontynuować w stronę Urdukas, nazwanego tak z powodu ogromnych głazów tam występujących. Nasz obóz znajduje się w miejscu gwarantującym niezwykły widok na szczyt Paiyu (6610 m n.p.m.), Uli Biaho (6417 m n.p.m.), Trango Tower (6286 m n.p.m.), Lobsang Spire (5707 m n.p.m.) oraz Cathedral Tower. 
DZIEŃ 11. Urdukas - Goro II

Trekking do Goro II (12,1 km, ok. 5/6h) na wysokości 4380 m n.p.m. Będziemy mieć wspaniały widok na Maszerbrum (7821 m n.p.m.) oraz Muztagh (7284 m n.p.m.).


DZIEŃ 12. Goro II - Concordia

Trekking do Concordii (9,2 km, ok. 4/5h) na wysokości 4650 m n.p.m. To dzisiaj mamy niesamowitą okazję, aby zobaczyć z bliska siedmio- i ośmiotysięczniki, w tym potężne K2 (8611 m n.p.m.), Broad Peak (8047 m n.p.m.), Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.), Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.), Sia Kangri (7422 m n.p.m.), Muztagh (7284 m n.p.m.) i Złoty Tron (7240 m n.p.m.).


DZIEŃ 13. Concordia - K-2 Base Camp - Concordia 

Dzisiaj czeka nas całodniowa wycieczka do obozu bazowego K2, a później powrót do Concordii. K2 jest znane wśród miejscowych jako Czogori, co oznacza „wielka góra”. Ta Wielka Góra ma 8611 m n.p.m., co daje jej pozycję drugiej najwyższej góry świata. Znajduje się na granicy Pakistanu i Chin w ogromnym paśmie górskim, jakim jest Karakorum. K2 to skalista góra, zamieniająca się później w ocean śniegu. W 1856 roku została po raz pierwszy zmierzona przez T. G. Montgomerie z indyjskiego urzędu mierniczego, to również on nadał górze tę techniczną nazwę („K” oznacza pasmo Karakorum, a cyfra oznacza położenie góry w kolejności z zachodu na wschód). Okoliczny lodowiec został nazwany nazwiskiem Henry’ego Godwina-Austena, aby upamiętnić wkład tego geografa w badanie szczytów Karakorum. Szczyt został zdobyty po raz pierwszy 31 lipca 1954 roku przez włoską ekspedycję z Ardito Desio na czele oraz Lino Lachdelli i Achille Compagnoni. 


DZIEŃ 14. Concordia – obóz Ali 

Całodzienny trekking do obozu Ali (9,5 km) na wysokości 5010 m n.p.m. Pierwsze dwie godziny wędrówki z Concordii i trawers przez pokryty szczelinami lodowiec Baltoro będą trudne. Później czeka nas już tylko stosunkowo łatwa wędrówka przez śnieg i lód, aż na południu ujrzymy szczyt Chogolisa. Obóz Ali to połączenie małych, skalistych platform pomiędzy ścianami górskimi a szczelinami. Dotrzemy wcześnie, bo w nocy czeka nas pobudka i wędrówka do przełęczy Gondogoro.
DZIEŃ 15. Obóz Ali – Hispung 

Po przekroczeniu przełęczy Gondogoro La (5680 m n.p.m.) czeka nas trekking do Hispung i nocleg w namiotach. Opuścimy obóz ok. 1:00 w nocy, aby wspiąć się na przełęcz Gondogoro. Przez pierwsze dwie godziny trasa będzie biegła moreną boczną lodowca, co pozwoli nam uniknąć szczelin. Po zbliżeniu się do przełęczy, przeniesiemy się na trasę pokrytą śniegiem na środku przełęczy. Finałowe wejście obejmuje stromą wspinaczkę w śniegu. W zależności od warunków konieczne może być związanie się linami oraz użycie raków i czekanów. Widoki ze szczytu przełęczy będą niezapomniane. Ujrzymy K2, Broad Peak, Gaszerbrum I, II, III i IV, Maszerbrum oraz wiele innych gór, które stają się widoczne z tej wysokości. Zejście po stronie Hushe jest dość strome, wymaga utrzymywania dobrej równowagi na skałach. 
DZIEŃ 16. Hispung – Daltsama 

Trekking do Daltsamy (6,8 km, ok. 3/4h) na wysokości 4300 m n.p.m. Po opuszczeniu Hispung czeka nas długi trawers przez lodowiec Gondogoro. Będziemy przechodzić nad niewielkimi szczelinami, a później czeka nas wędrówka po lodowcu przez miękki śnieg. Ostatnie pół godziny to przyjemny spacer wśród dzikich kwiatów z widokiem na lodowiec Gondogoro, Yermanadu Kangri (7160 m n.p.m.), południową ścianę Maszerbrum (7821 m n.p.m.) oraz obóz Maszerbrum La (5364 m n.p.m.), otoczony dwoma jeziorami.
DZIEŃ 17. Daltsama – Saicho 

Trekking do Saicho (3/4h) na wysokości 3330 m n.p.m. trasą porośniętą krzewami dzikich róż, cedrami oraz tamaryszkowcami. Stopniowo będziemy opuszczać lodowe krajobrazy i zejdziemy na łąki i pastwiska. Pomimo że zostawiliśmy za plecami lodowcowe pustkowie, nadal będziemy mogli podziwiać widoki na górskie szczyty, w tym Namika i Defokhar. 
DZIEŃ 18. Dzień wolny

Dzień wolny w Saicho.


DZIEŃ 19. Saicho - Hushe - Skardu 

Trekking do Hushe (9,3 km, ok. 4/5h) na wysokości 3050 m n.p.m. Zejdziemy nad rzekę Gondogoro, skąd będziemy podziwiać niesamowite widoki na szczyty K6 (7282 m n.p.m.), K7 (6934 m n.p.m.) oraz Link Sar (7041 m n.p.m.). Nadal schodząc, przejdziemy przez małe osady w drodze do zielonych, nawadnianych pól w Hushe. Dolina Hushe biegnie od pasma Maszerbrum (7821 m n.p.m.), 24-go najwyższego szczytu, który po raz pierwszy został zdobyty w 1960 roku. Na południe od rzeki Shyok, naprzeciwko Khaplu, znajduje się się ostatnia wioska w dolinie, czyli Hushe. Znajduje się jakieś 140 km na wschód od Skardu i jest punktem wyjściowym do wędrówki na pięć różnych lodowców. Po obiedzie przejedziemy prosto do Skardu.
DZIEŃ 20. Skardu - Chilas 

Przelot do Islamabadu lub przejazd do Chilas.
DZIEŃ 21. Chilas - Islamabad 

Dzień wolny w Islamabadzie lub przejazd z Chilas do Islamabadu.
DZIEŃ 22. Lot powrotny

Transfer na lotnisko w Islamabadzie i lot powrotny. 



GRUPOWA
22 DNI
TREKKING K2 BASE CAMP - GONDOGORO
OD:

3350 EUR

+ koszt biletu lotniczego
INDYWIDUALNA
TREKKING K2 BASE CAMP - GONDOGORO
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
TREKKING K2 BASE CAMP - GONDOGORO
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

ELBRUS

12 DNI EXTREME
ZOBACZ WIĘCEJ

EKWADOR

19 EXTREME
ZOBACZ WIĘCEJ

ACONCAGUA

21 dni EXTREME
ZOBACZ WIĘCEJ

AMAZONIA EKSPEDYCJA

22 DNI EXTREME
ZOBACZ WIĘCEJ