TOGO - BENIN FESTIWAL VOODOO

TRANSOWE RYTMY
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Przelot Warszawa - Kotonu
Spotykamy się na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych do Kotonu.
DZIEŃ 2. Przylot do Kotonu
Przyjazd do Kotonu, Międzynarodowe Lotnisko w Beninie. Transfer do hotelu.
DZIEŃ 3. Kotonu – Porto Novo – Ouidah
Poranny przejazd do Porto Novo. Ciekawą atrakcją jest Muzeum Etnograficzne w Porto Novo, jedno z najlepszych w kraju, które przybliży lepiej kulturę Yoruba. Ponadto Porto Novo wraz z Ouidah było jednym z głównych miejsc, skąd odpływały statki z niewolnikami i dokąd wielu niewolników wróciło po wyzwoleniu. Przywieźli z powrotem afro-brazylijską kulturę, której będziemy mieli okazję doświadczyć w muzeach, podziwiając architekturę i pola uprawne. Przejazd do Ouidah, miasta o bogatej historii, znanego również jako „stolica-voodoo Beninu”. 
DZIEŃ 4. Ouidah – Alada – Ouidah 
Całodzienna wycieczka do Alady, aby uczestniczyć w dorocznym Festiwalu Voodoo. To bardzo żywiołowy spektakl z udziałem kapłanów voodoo i wieloma ceremoniami. Festiwal voodoo w Aladzie jest według nas nawet ciekawszy niż festiwal w Ouidah; jest mniejszy przez co i mniej oficjalny.
DZIEŃ 5. Cały dzień w Ouidah
Będziemy uczestniczyć w różnych świętach w Ouidah, gdzie odbywa się główny festiwal. Ponadto Ouidah oferuje szeroki wachlarz wartych zwiedzenia zabytków. Droga Niewolników to jedna z historycznych atrakcji, która przypomina skłaniającą do refleksji historię niewolnictwa i jest 3,5- kilometrową piaszczystą drogą, która stanowiła ostatni etap trasy dla niewolników, wysyłanych następnie do Ameryki. Inne miejsca warte odwiedzenia to Brama bez Powrotu, Muzeum Historii (położone w byłym portugalskim forcie São João Batista) i pięknie odrestaurowany Dom Brazylijski, który prezentuje różne wystawy czasowe. Inne powiązane atrakcje to np. Świątynia Pytonów, gdzie znajdziecie nieszkodliwe pytony, wykorzystywane w ceremoniach voodoo i Święty Las Kpassé, gdzie można posłuchać wspaniałych historii. Ponadto odnajdziemy tam rzeźby symbolizujące voodoo oraz animistyczne bóstwa i wierzenia.
DZIEŃ 6. Ouidah – Ganvié - Abomey
Poranne zwiedzanie pozostałych zabytków. Wyprawa łodzią motorową do Ganvié, niesamowitego miasta zbudowanego na palach w samym sercu Lac Noukoué. Blisko 40.000 ludzi z plemienia Tofinu żyje właśnie tutaj. Jest to jedna z ostatnich ocalałych wiosek na palach, która została zbudowana prawdopodobnie jakieś 400 lat temu. W tamtych czasach ludzie z plemienia Tofinu budowali podobne wioski, aby uciec przez Dahomejami- łowcami niewolników, którym zabroniono podróżować drogą wodną z powodów religijnych. Tofinu żyją niemal wyłącznie z rybołówstwa. Po wycieczce łodzią do Ganvié udamy się do Abomey, starożytnej stolicy Imperium Dahomejów.
DZIEŃ 7. Cały dzień w Abomey
Abomey słynie ze swoich znanych i ważnych dla historii tradycyjnych miejsc takich jak Pałac Królewski i Muzeum (będące częścią światowego dziedzictwa UNESCO), gdzie każdy nowy król dodawał swoją rezydencję, czego wynikiem było 12 pałaców z imperium na szczycie. Do dzisiaj zachowały się tylko dwa z nich. Po południu odwiedzimy pałac, a także pomnik Benhazina, znajdujący się przy wschodnim wjeździe do miasta. Spacer po starym mieście, gdzie zachowały się resztki błotnego muru, okalającego niegdyś granice imperium. 
DZIEŃ 8. Abomey - Natitingou
Na dzisiaj zaplanowaliśmy długą podróż na północ Beninu. Zrobimy krótki postój w Dankoli, mieście u podnóża skalistego wzniesienia, uznanego za jeden z najsilniejszych i najpotężniejszych talizmanów w kraju. Talizman znajduje się pod wspaniałym drzewem i odbiera myśli wierzących, którzy proszą o pomoc i ochronę duchów. Resztę dnia spędzimy w zdecydowanie bardziej kosmopolitycznym mieście Natitingou, prawdziwym tyglu kulturowym, gdzie spotkamy przedstawicieli rdzennych plemion Fon, Dendi, Ditarami, Fulani i wielu innych. 
DZIEŃ 9. Natitingou - Koussoukoingou
Poranek spędzimy w Natitingou i okolicach. To najlepszy moment na prawdziwe poznanie miasta i jego ludzi w trakcie krzykliwych dni targowych. Warto odwiedzić Muzeum Etnograficzne znajdujące się w starym, kolonialnym domu zbudowanym w 1915 roku, gdzie odnajdziemy informacje o plemieniu Somba- jego sposobie życia i niezwykłej błotnej architekturze. Dzisiaj zapraszamy na wspaniałą wyprawę z Ziemi Somba, przez Dolinę Tamberma, aż do Togo. Region ten znany jest z niezwykłej architektury i domów, nazywanych również Tata Somba, które przypominają miniaturowe twierdze otoczone wzgórzami i ogromnymi baobabami. Batamamaria i inne indiańskie plemiona pochodzące z Burkina Faso osiedliły się tutaj przed wiekami. Znane są z kultywowania animistycznych wierzeń oraz wierności swojej tradycji. Popołudnie spędzimy w wiosce Somba, gdzie odwiedzimy miejscowego księdza. Zanurzymy się w tym niesamowitym otoczeniu. Kontynuacja podróży i nocleg w typowym pensjonacie Tata Somba.
DZIEŃ 10. Koussoukoingou - Sokodé
Podróż na dzisiaj to wizyta w Sokodé, którego mieszkańcy znani są ze swojego tradycyjnego tańca ognia. Wierzą oni, że niektórzy ludzie otrzymali od przodków dar i nie mogą zostać poparzeni przez ogień, co udowadniają podczas tradycyjnego i spektakularnego tańca. Nie ma lepszego miejsca niż Sokodé na podziwianie tańca ognia. Jeśli macie ochotę uczestniczyć w tej ceremonii uprzedźcie tylko kierowcę. 
DZIEŃ 11. Sokodé – Lomé
Podróż na południe Togo. Wczujemy się we frankofońską atmosferę stolicy, która była niegdyś nazywana „Paryżem Afryki Zachodniej”. Miasto nadal zachwyca swoim urokiem: szerokie bulwary, plaże otoczone palmami i dawna kolonialna zabudowa. Niesamowita jest również ogromna ilość motocykli, którymi mieszkańcy poruszają się po mieście. 
DZIEŃ 12. Lomé - Davedi – Lomé (lub Grand Popo)
Dzisiaj odwiedzimy wioskę Davedi. Wizyta w niej daje możliwość poznania tradycyjnej kultury Ewe, typowej dla południowego Togo. Region ten znany jest z ogromnych plantacji ananasów i palm. Wybierzemy się na przechadzkę z lokalnym przewodnikiem, aby zobaczyć jak wygląda proces przetwarzania orzechów palmowych w olej palmowy, wino palmowe i gin. Ponadto możemy wziąć udział w ceremonii bliźniaczych lalek, w której biorą udział starsze panie, a także udać się z wizytą do kapłana fetyszu i/lub wziąć udział w pokazie interesującego lokalnego tańca Ewe. Będzie też okazja do skosztowania typowych lokalnych dań, jak akple czy emakume z sosem ademe i poulet bicyclette. W godzinach popołudniowych odwiedzimy niektóre z atrakcji Lomé. Nana Benz to nazwa ekstrawaganckiego targu w Lomé. Prawie wszystko jest tutaj na sprzedaż; spotkacie tu kobiety z wszystkich okolicznych regionów kupujące kolorowo zdobione tkaniny. Inne typowe dodatki, a zarazem piękne pamiątki, to kolorowo tkane kosze. Później odwiedzimy Le Marché des Féticheurs, targ voodoo, gdzie ludzie kupują tajemnicze przedmioty ze zwierzęcej skóry i czaszki, aby móc przeprowadzić tradycyjne ceremonie. Istnieje możliwość popołudniowego przejazdu do Grand Popo i spędzenia całego dnia na plaży (w dniu 12).
DZIEŃ 13. Lomé – Kotonu - lot powrotny
Poranny relaks i przygotowanie do wyjazdu. Transfer na lotnisko w godzinach popołudniowych i lot powrotny do Warszawy.
DZIEŃ 14. Przylot do Warszawy


GRUPOWA
14 DNI
TOGO - BENIN FESTIWAL VOODOO
OD:

2450 EUR

+ koszt biletu lotniczego
INDYWIDUALNA
TOGO - BENIN FESTIWAL VOODOO
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
TOGO - BENIN FESTIWAL VOODOO
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

PAPUA NOWA GWINEA

16 DNI LOCAL LIVING
ZOBACZ WIĘCEJ

KAMERUN, FESTIWAL GEREWOL

15 DNI LOCAL LIVING
ZOBACZ WIĘCEJ

BIRMA

15 DNI LOCAL LIVING
ZOBACZ WIĘCEJ

FESTIWAL SEBEIBA

14 DNI LOCAL LIVING
ZOBACZ WIĘCEJ