SUDAN-NUBIA

Dolina Nilu i Zachodnia Pustynia
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

Dzień 1. Khartoum

Przyjazd do Khartoum późnym wieczorem lub nocą. Przywitanie z lokalnym przewodnikiem i transfer do hotelu. Nocleg. 

Dzień 2. Khartoum – Tam Tam – Zachodnia Pustynia

Śniadanie w hotelu i krótka wycieczka po Khartoum. Pójdziemy szlakiem Błękitnego Nilu, w pobliże pałacu prezydenckiego, gdzie w 1885 roku Generał Gordon został skrócony o głowę przez wojska Mahdiego. Odwiedzimy muzeum archeologiczne, w którym znajdują się dwa zakony uratowane przez Unesco, przeniesione z okolic jeziora Nasser, kiedy tam panowała powódź. U zbiegu rzek Błękitnego i Białego Nilu znajduje się Omadurman, dawna stoilca Sudanu, gdzie zobaczymy grób Mahdiego i Muzeum Khalifa (zamknięte w poniedziałki). Późnym popołudniem rozpoczniemy naszą przeprawę przez Pustynię Zachodnią. Będziemy jechać przez około 200 km asfaltową drogą, aż zatrzymamy się w Tam Tam, zwanym „domem czaju”, to dosłownie herbaciarnia, bardzo spartański „bar przy autostradzie” na pustyni, gdzie kierowcy ciężarówek zatrzymują się na posiłek i odpoczynek. Późnym wieczorem opuścimy drogę i znajdziemy przyjemne miejsce na kemping pod rozgwieżdżonym, afrykańskim niebem. Nocleg na kempingu. (B.L.D)

Dzień 3 & 4. Wadi el Milk- Pustynia Zachodnia- Oaza El Bab

Dziś pojedziemy w kierunku zachodnim i dotrzemy do Wadi el Milk, gdzie znajdują się drzewa akacjowe oraz osady nomadów Bisharin skoncentrowane wokół kilku studni. Następnie na północy natkniemy się na szeroki pas wydm, gdzie łatwo o zakopanie się w piasku. Pomoc pasażerów w wykopywaniu samochodów jest w takim wypadku mile widziana. Dotrzemy do tajemniczej fortecy na środku pustyni. To Gala Abu Hamed odnaleziona przez niemieckiego archeologa około 10 lat temu i datowana na lata 700-400 p.n.e. Ruiny fortecy to przede wszystkim ogromne mury obronne liczące blisko 100 m, teraz częściowo pokryte przez piasek. To miejsce było prawdopodobnie przystankiem dla karawan handlowych podróżującuch z Afryki centralnej do wybrzeża Nilu. Tajemnicą pozostaje, jak miejsce to mogło być zamieszkane, skoro wcale nie ma tu wody. Jadąc dalej w kierunku północno-zachodnim napotkamy dziwaczną górę pośrodku pustyni, którą przejezdni nazywają Jebel Peak. Tu można zobaczyć niesamowite, prehistoryczne rzeźbienia w kamieniu. Stąd udamy się do oazy zacienionej drzewami palmowymi i rozbijemy obóz. (B. L.D)

Dzień 5. El Bab- Dongola- Pustynia Zachodnia. 

Dziś kontynuujemy podróż na wschód i docieramy do miasta Dongola, na Nilu, najważniejszej osady Północnego Sudanu. Tu zaopatrujemy się na kolejne dni. Jemy obiad w małej, lokalnej restauracji. Po południu jedziemy na północ wzdłuż nowej drogi, która prowadzi do granicy egipskiej. Znowu wjeżdżamy w głąb pustyni i przekraczamy ciekawe obszary skalne złożone z nakładających się granitowych głazów. Wygląda to jak plac zabaw dla gigantów. Szukamy ładnego miejsca, aby rozbić nasz dziki obóz. Kolacja i nocleg. (B.L.D)

Dzień 6 & 7. Pustynia Zachodnia- Świątynia Soleb - Amara West 

Opuszczamy asfaltową drogę i docieramy do wiosek ulokowanych wzdłuż Nilu, wśród gór trzeciej katarakty. Odwiedzimy średniowieczny fort (Marakol), skąd roztacza się piękny widok na rzekę i wspomnianą kataraktę. Przemierzając górską pustynię, dojeżdżamy do drogi, która prowadzi do Świątyni Soleb, najpiękniejszej egipskiej świątyni w Sudanie, będącej świadectwem Nowego Królestwa w Nubii. Tu wiele ścian bogatych jest w hieroglificzne inskrypcje, płaskorzeźby i kolumnady. Ta pierwsza osada została ufundowana podczas egipskiej kolonizacji i jest datowana na 1500 lat przed naszą erą. Będziemy nocować w typowym, prostym nubiańskim domu. Dzień później, będziemy kontynuować podróż na północ. Odwiedzimy Jebel Dosha, gdzie na skale, tuż nad Nilem możemy zobaczyć niektóre z egipskich steli Thutmosisa III. Kontynuując w kierunku północnym, wzdłuż nowej drogi asfaltowej, dotrzemy do Nilu, blisko stanowiska archeologicznego Amara West, gdzie aktualnie trwają wykopaliska prowadzone przez British Museum. Zobaczymy pozostałości antycznego, egipskiego miasteczka. 

Dzień 8. Amara – Katarakta Dal – Zachodnia Pustynia

Znajdujemy się blisko Nilu w rejonie, gdzie piasek dociera do brzegu rzeki. Z tego powodu nie ma tu żadnych pól uprawnych i oczywiście żadnych wiosek. Po jakichś kilometrach będziemy mogli zobaczyć skały na Nilu, które tworzą prądy na katarakcie Dal. W tej bardzo ładnej okolicy, istnieją pewne Nubiańskie wioski, których mieszkańcy nie są przyzwyczajeni do widoku obcokrajowców. Obiad i nocleg w dzikim obozie. (B.L.D)

Dzień 9 & 10. Delgo – III Katarakta – Tombos – Kerma – Nubiańskie wioski

Po śniadaniu kontynuujemy wyprawę w kierunku północnym i przemierzamy Nil małym promem. Promy te są jak ule pełne kolorowych ludzi, zwierząt i różnorakich aktywności. Będziemy dzielić przestrzeń z osłami, wielbłądami i kozami (w przypadku, gdy prom nie pływa w danym dniu, wracamy na południe i przekraczamy Nil w pobliżu Delgo, bez żadnych, dodatkowych zmian w programie). Następnie jedziemy na południe, wzdłuż drogi łączącej Chartum z Wadi Halfa, portem dla promów wracających z Aswanu. Mijamy wioskę Delgo, by kilka kilometrów dalej dotrzeć do granitowych głazów III katarakty, która niegdyś stanowiła trzecią, ogromną przeszkodę, dla starożytnych Egipcjan próbujących swoich sił w żegludze po Nilu. Docieramy do wioski Tombos, gdzie znajdują się pozostałości dawnych kamieniołomów, z których wydobywano granit. Możemy tu zobaczyć pomnik króla Taharki, pozostawiony na pustyni blisko 3000 lat temu. Na brzegach Nilu można dostrzec liczne stele z pradawnymi inskrypcjami. Przez wieki była to południowa granica starożytnego królestwa Egiptu. Zatrzymamy się w Kermy, by odwiedzić majestatyczną "Defuffa" i resztę tej starożytnej cywilizacji wraz z małym muzeum założonym przez Karola Bonneta, gdzie znajduje się siedem pięknych, królewskich posągów odkrytych podczas szwajcarskiej misji archeologicznej, mniej niż dziesięć lat temu. Kontynuując w kierunku południowym, wzdłuż Nilu, przedostaniemy się do centralnej części regionu Nubian. Tutejsza ludność mówi innym językiem niż Arabowie, a także religia islamska nie jest tu, aż tak "surowa", jak w innych regionach. Kobiety nie zakrywają swoich twarzy i chętnie rozmawiają z cudzoziemcami. Odwiedzimy przepiękne Nubiańskie wioski, domostwa z malowanymi w typowe wzory i kwiaty drzwiami wejściowymi. Panuje tu powszechna gościnność i ludzie często zapraszają obcokrajowców do odwiedzenia swoich domów i dzielenia wspólnych posiłków lub filiżanki korzennej herbaty. Obiad i nocleg w obozie. (B.L.D)

Dzień 11. Old Dongola – Nubiańska Pustynia - Karima – El Kurru 

Jadąc na południe docieramy do stanowiska archeologicznego Old Dongola, gdzie znajdują się ruiny koptyjskiej świątyni z marmurowymi kolumnami oraz pozostałości kilku innych kościołów usytuowanych nad brzegami Nilu. Dojedziemy do miasteczka Karima leżącego u stóp Jebel Barkal. Będąc punktem orientacyjnym na Nubiańskiej pustyni, Jebel Barkal, jest widzialny już z dużego dystansu. U podnóża tego pięknego, wyizolowanego, obsypanego czerwonym piaskiem szczytu, znajduje się duży zakon, dedykowany Amonowi. Dawniej zwany Czystą Górą, był centrum religijnym tego regionu przez ponad 1000 lat. Poza ruinami dużego zakonu można tu znaleść kilka granitowych konstrukcji, które miały oddzielać długą drogę, wiodącą prawdopodobnie do molo na Nilu. Na jednaj ze ścian góry znajduje się ogromna płaskorzeźba. Stanowisko archeologiczne Jebel Barkal znajduje się na liście UNESCO. Następnie zwiedzimy El Kurru, gdzie znajduje się jeden z cmentarzy antycznej stolicy Napata. Można tu zobaczyć dwa grobowce wykute w skale pod częściowo zapadającymi się piramidami. Są bogato dekorowane niezwykłymi wizerunkami Faraona, bogów i wielokolorowymi hieroglifami. Niedaleko stąd mieści się stary las z setkami ogromnych drzew. Kemping na pustyni (B.L.D)

Dzień 12. Karima – spływ po Nilu – Pustynia Bayuda – krater Atrun

Zatrzymamy się w mieście w celu zaopatrzenia na dalszą podróż. Następnie wybierzemy się w rejs po rzece pośród pozostałych skał IV Katarakty i będziemy eksplorować, podczas krótkich spacerów, małe wysepki i piaszczyste plaże wokół Nilu. Po dotarciu na drugi brzeg Nilu wsiądziemy do samochodów i udamy się do Nuri, gdzie wciąż pozostało kilka piramid. Pośród nich znajdziemy tę należącą do wielkiego Taharqa. Następnie przemierzymy pustynię Bayuda, otoczoną przez Nil pomiędzy jego IV i VI Kataraktą. Teren ten charakteryzuje się stromymi, bazaltowymi górami, pochodzenia wulkanicznego. Występują one naprzemienne z kamiennymi równinami i wielkimi dolinami poprzecinanymi suchymi wadi, gdzie nie ma za wiele życia. Można tu spotkać nomadów z grupy Hassanya e Manasir, którzy żyjących w małych katkach zrobionych z gałęzi. Ich karawany bogate są w stada wielbłądów i bydła. W centrum pustyni Bayuda znajduje się krater Atrun, skąd nomadzi wydobywają sól, którą ładują następnie na osły lub wielbłądy i wyruszają w kierunku targu, by spieniężyć ową zdobycz. Znajdziemy miłe miejsce na kamping. Obiad i nocleg na kempingu (B.L.D)

Dzień 13. Pustynia Bayuda – Meroe 

Dziś skończymy naszą przeprawę przez pustynię i przemierzymy Nil promem. Po drugiej stronie tej rzeki znajduje się ponad 40 piramid, ulokowanych na szczycie wzgórza. Niektóre z nich są świetnie zachowane, należą do Królewskiego Cmentarza w Meroe. Obiad i nocleg na kempingu blisko piramid. (B.L.D)

Dzień 14. Meroe - Mussawarat - Naga 

Królewski cmentarz w Meroe jest ulokowany około 3 km od wybrzeży Nilu, na kilku wzgórzach pokytych piaskowymi wydmami. Kilka piramid dumnie pręży swe szczyty na tle czystego nieba. Każda z nich posiada własną kaplicę cmentarną, bogato pokrytą płaskorzeźbami przedstawiającymi życie króla i ofiary składane bogom. Po południu dotrzemy do Mussawarat El Sufra. Ta osada jest położona w pięknej dolinie otoczonej górami. Stąd można oglądać ruiny bardzo dużej świątyni, która niegdyś pełniła ważną religijną funkcję. Jej charakterystyczne „Wielkie Ogrodzenie” składa się z wielu konstrukcji i murów obronnych, które otaczają tę budowlę powstałą w I w.n.e. Duża liczba wizeruków słoni umieszczonych na ścianach, może oznaczać, że zwierzęta te były bardzo ważne dla tego rejonu. Jest tu także inny, odkryty przez niemieckich archeologów, zakon, dedykowany bogowi Apedemak. Następnie przeniesiemy się do Naga, na nasz ostatni kemping. Obiad i nocleg na kempingu. (B.L.D)

DzIeń 15. Naga - Omdurman - Khartoum 

Rozpoczynamy dzień w antycznej osadzie Naga, zlokalizowanej około 30 km na wschód od wybrzeży Nilu. Tutaj w typowym, pustynnym, saharyjskim klimacie, pomiędzy piaskiem i kamieniami zobaczymy świątynie dedykowaną Apedemakowi. Znajdują się tu przepiękne płaskorzeźby pokazujące boga z głową lwa, Faraona i kilka rytualnych obrzędów. Kilka metrów dalej znajduje się mała, dziwna konstrukcja z łukami i kolumnami, nazywana „kiosk”, w której mieszają się style egipskie, gotyckie i romańskie. Niedaleko stąd ulokowana jest Zkolejna świątynia poświęcona Amonowi, z pięknymi bramami i płaskorzeźbami. Tu zatrzymamy się na piknik. Popołudniu zwiedzimy targ Omdurman. O zachodzie słońca przejdziemy blisko grobowca sufiego Ahmeda al Nila by wziąć udział w ceremoni tańczących derwiszy (tylko w piątki). Zameldujemy się w hotelu w Khartoum. Późnym wieczorem transfer na lotnisko. (B.L)

Dzień 16. Powrót do kraju.


GRUPOWA
16 DNI
SUDAN-NUBIA
OD:

3200 EUR

+ koszt biletu lotniczego
INDYWIDUALNA
SUDAN-NUBIA
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
SUDAN-NUBIA
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

UGANDA

18 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

PEJZAŻE BIRMY

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BOLIWIA TREKKING

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BRAZYLIA

18 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ