PLAN WYPRAWY
DZIEŃ 1. Wylot z Warszawy do Biszkeku przez Moskwę (obecnie poszukujemy jeszcze bardziej dogodnych połączeń)
DZIEŃ 2. Przyjazd Biszkek przejazd do Tash Rabat
Z lotniska, po załatwieniu formalności i uzupełnieniu zapasów na dalszą podróż, ruszamy w stronę granicy z Chinami. Po przejechaniu przez miasto Narynie droga zaczyna się wspinać do podnóża Bashy Range. Opuścimy główną drogę i w późnych godzinach popołudniowych zrobimy krótki objazd do historycznego karawanseraju na Tash Rabat (3000 m). Tu spędzamy noc w obozowisku.
DZIEŃ 3. Przejazd do Kaszgar
Wczesnym rankiem ruszamy w drogą do chińskiej granicy. Droga przecina dwie górskie przełęcze, odsłaniając przed nami niezwykłe widoki. Na wysokości 3752 m docieramy do przełęczy Torugart. Granicę przekraczamy pieszo, a następnie wsiadamy do autobusu, który zawiezie nas do chińskiej prowincji Xinjiang i historycznego miasta Kaszgar. Krajobraz zmieni się z suchych, zakurzonych wzgórz na zadrzewione obszary gruntów rolnych.
DZIEŃ 4. Pobyt w Kaszgar
Po dwóch dniach na zakurzonych drogach czeka nas dzień odpoczynku oraz załatwiania formalności i pozwoleń. Zwiedzimy też Kaszgar, miasto znajdujące się na historycznym Jedwabnym Szlaku. Współczesny Kaszgar to właściwie dwa miasta, które współistnieją czasami w surrealistycznym zestawieniu starożytności i nowoczesności. Mieszkańcy tworzą dwie bardzo różne wspólnoty: Ujgurów, którzy są muzułmanami i Chińczyków. Podczas pełnego dnia zwiedzania zobaczymy Meczet Id Kah, stare miasto i bazar oraz zabytki współczesnego chińskiego Kaszgaru, w tym olbrzymi posąg Mao górujący nad parkiem Ludowym.
DZIEŃ 5. Przejazd do Jeziora Karakol
Pozostawiamy Kaszgar i ruszamy drogą przez duże przestrzenie żyznej doliny rzeki w kierunku terenów bardziej górzystych. Z drogi mamy możliwość pierwszy raz zobaczyć ośnieżony szczyt Muztagh Ata. Spędzamy noc w jurtach "albo" lub namiotach na brzegu turkusowych wód jeziora Karakol na wysokości 3.600 m. To co otacza nasze obozowisko można uznać za widok magiczny z prawej strony Muztagh Ata, Kongur na wprost, a po drugiej stronie jeziora wędrujące wielbłądy.
DZIEŃ 6. Trekking do bazy
Rano po śniadaniu ruszamy do Subashi na wysokość 3.850 m, gdzie czekają na nas wielbłądy. Rozpoczynamy wędrówkę do obozu bazowego. Wielbłądy niosą cały sprzęt, my podążamy piechotą. Około 4 godziny spacerem.
DZIEŃ 7. Przygotowania w Base Camp
Base Camp znajduje się na wysokości 4.450 m więc potrzebujemy czasu aby adoptować nasze organizmy do wysokości. Miejsce to jest dobre do relaksu, krótkich spacerów i degustowania pożywnego jedzenia. To jest także czas do przygotowania się do wyjścia w wyższe partie góry.
DNI 8-25. Droga na Muztagh Ata
Mamy 18 dni aby wspiąć się na Muztagh Ata. W tym czasie powinniśmy zrobić 3-4 podejścia do obozu 1, 2-3 podejścia do obozu 2 plus 1-2 podejścia do obozu 3 i zdobyć szczyt. Wymagać to będzie od wszystkich wytężonej pracy i dyscypliny, żeby podróż nasza zakończyła się sukcesem J
DZIEŃ 26. Base Camp do Kaszgaru
Po krótkim spacerze w dół do drogi żegnamy naszych wielbłądów i załadować cały nasz sprzęt do autobusu w drodze powrotnej do Kaszgaru. Po wstrzymaniu na ostateczny wygląd na górze, oraz kilka fotografii ostatnich wyruszyliśmy na dysku z powrotem do Kaszgaru i powitanie gorący prysznic w naszym hotelu
DZIEŃ 27. Przejazd do Tash Rabat
Podróż powrotną przez Torugart Pass
DZIEŃ 28. Tash Rabat do Biszkeku (wylot może być już 28 dnia w zależności od dostępności rezerwacji biletów)
DZIEŃ 29. Wylot Biszkek do Warszawy
GRUPOWA
27 DNI
MUZTAGH ATA
OD:
3900 USD
+ koszt biletu lotniczego
INDYWIDUALNA
MUZTAGH ATA
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE