MADAGASKAR

CUD NATURY
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Warszawa – Antananarivo
Spotykamy się na jednym z lotnisk Warszawa, Kraków lub Katowice, z którego lecimy do Paryża, a stamtąd do stolicy Madagaskaru, Antanarivo.

DZIEŃ 2. Antananarivo
Przylot na lotnisko, transfer do hotelu i relaks po długim locie. W zależności od godziny przylotu, po odpoczynku, krótkie zwiedzanie stolicy. Antanarivo to duże miasto. Podzielone jest na trzy różne poziomy, które są połączone systemem dość zatłoczonych schodów. Górne dzielnice są pełne tradycyjnych, czerwono-ziemnych, murowanych domów. W Starym Mieście, zwanym również Górnym Miastem, znajduje się starożytny Pałac Sprawiedliwości, Pałac Królowej i Pałac Rainilaiarivon, to rezydencje dawnych szlacheckich rodzin. Stamtąd będziemy podziwiać piękną panoramę całego miasta. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 3. Antananarivo - Antsirabe
Wcześnie rano, po śniadaniu, ruszamy do Antsirabe, które jest trzecim, co do wielkości miastem na Madagaskarze i liczy około 200 000 mieszkańców. Ze względu na dużą wysokość (około 1500 m n.p.m.) panuje tu odświeżający, chłodniejszy klimat. Z tego też powodu norwescy misjonarze wybrali to miejsce na osiedlanie się w 1872 roku. Nazywane jest często "Vichy Madagaskaru ". Gorące źródła i powstałe na ich bazie łaźnie termalne zostały dawno docenione za swoje właściwości lecznicze przez miejscową ludność, a później także francuskich kolonizatorów. Oprócz zażywania kąpieli w łaźniach, można udać się na spacer ulicami europejskiej dzielnicy w stylu cottage, gdzie francuskie domy budowane są obok skandynawskich willi z ogrodami w stylu angielskim. Kolacja i nocleg. 

DZIEŃ 4. Antsirabe – Ambositra
Okolice Ambositra są mocno zadrzewione, dlatego to tutaj znajduje się centrum przemysłu drzewnego i mekka rzeźbiarzy Madagaskaru. Jego nazwa oznacza "miejsce eunuchów" podobno dlatego, że swego czasu plemię Merina pozbawiło męskości wszystkich pokonanych wojowników z lokalnego plemienia, Zafimaniry. Wpływy kultury tego plemienia można znaleźć w tradycyjnych motywach misternie rzeźbionych balkonów, paneli i żaluzji drewnianych domów.

DZIEŃ 5. Ambositra - Zafimaniry – Ambositra
Na wzgórzach na południu Ambositra żyje plemię Zafimaniry, zwane inaczej "ludźmi z lasu". Społeczność Zafimaniry jest jedyną ocalałą skarbnicą unikalnej wiedzy o pracy w drewnie. Z pokolenia na pokolenie leśnicy, stolarze i rzeźbiarze opracowywali zbiór praktycznej wiedzy i umiejętności dotyczących obróbki drewna. Rzeźbione motywy mają bogate znaczenie symboliczne, odnoszące się do wartości plemienia. Na przykład tanamparoratra (pajęczyna) symbolizuje więzi rodzinne, a papintantely (plaster miodu) oznacza życie wspólnotowe. Nasz trekking między wioskami rozpoczniemy od Antoetra, stolicy Zafimaniry, położonej 40 km od Ambositra. Po drodze miniemy Betsileo, groby zwieńczone rzeźbionymi, drewnianymi nagrobkami, z których niektóre mogą mierzyć nawet kilka metrów. Po kilku godzinach spaceru wrócimy do Ambositra.

DZIEŃ 6. Ambositra – Ranomafana
Dzisiejszego dnia przeniesiemy się do Parku Narodowego Ranomafana, którego nazwa oznacza "ciepłą wodę" Madagaskaru. Jest on bez wątpienia jednym z najbardziej spektakularnych Parków na wyspie. Założony w 1991 roku, rozpościera się na górzystym terenie na obszarze 415 km² i jest całkowicie porośnięty gęstym, wilgotnym lasem równikowym. W parku żyje dwanaście gatunków lemurów. Oprócz złotego lemura bambusowego, mamy szansę zobaczyć lemura wełnistego, mangusty oraz nietoperze. Udamy się na kilkugodzinny trekking po parku, aby przyjrzeć się jego bioróżnorodności.

DZIEŃ 7. Ranomafana – Fianarantsoa


Fianarantsoa to stare, królewskie miasto, które stało się w 1830 roku administracyjną stolicą regionu w ramach władzy kolonialnej. Nazwa Fianarantsoa oznacza "miejsce, gdzie można dowiedzieć się czegoś dobrego". Królowa Ranavalona ufundowała tutaj pierwszą akademię i renomowane szkoły, co sprawiło, że Fianarantosa jest do dziś centrum kulturalnym, intelektualnym i religijnym kraju. Charakteryzuje ją również największa liczba kościołów na metr kwadratowy na Madagaskarze. Układ miasta pozostał niezmieniony od lat. Pierwsze stare domy były na ogół budowane na wzgórzach, a nowe zostały zbudowane w dolinach, gdzie mieści się też większość sklepów i stacja kolejowa stanowiąca rdzeń miasta. Fianarantsoa jest również znana jako stolica przemysłu winiarskiego. Znakomite białe i czerwone wina są produkowane w tarasowo położonych winnicach otaczających miasto. Najbardziej znane jest wino o nazwie Lazan'i Betsileo.

DZIEŃ 8. Fianarantsoa – Ranohira Islao National Park
Założony w 1962 roku, Isalo National Park znajduje się na południowym-zachodzie od Antananarivo i chroni 815 km² masywu z piaskowca poddanego przez wiatr i deszcz naturalnej erozji. Konsekwencją tego działania są dziwne wypukłości, dzikie formy skalne, imponujące wąwozy i kaniony oraz małe, sterczące stalagmity. Te niezwykłe, chropowate widoki przyciągają turystów z całego świata, którzy przybywają tu, aby podziwiać przepiękne kolory tego jurajskiego krajobrazu. Klimat tu jest suchy, tropikalny z ciepłymi temperaturami przez cały rok.

DZIEŃ 9. Ranohira Isalo National Park
Cały dzień spędzimy wędrując w parku. Czeka nas trekking, podczas którego będziemy przedzierać się przez gęste lasy, dotrzemy do pięknych wodospadów i naturalnych, krystalicznych, skalnych basenów. Po całodniowej wędrówce odpoczynek i relaks.

DZIEŃ 10. Ranohira - Tuléar - Antananarivo
Dzisiejszy dzień to podróż do Tulear. Samo miasto, które zamieszkuje około 60.000 mieszkańców jest stosunkowo nowoczesne, utworzone w 1895 roku przez francuskiego architekta. Obecnie jest drugim ośrodkiem akademickim w kraju. Odwiedzimy Antsokay, piękny ogród botaniczny, powstały w 1980 roku z inicjatywy szwajcarskiego botanika amatora, Hermanna Pétignat, Muzeum Morskie, a także oddalone od miasta wielkie, symboliczne groby, znane jako groby Andranovory, na których widnieją sceny z życia wybitnych wojskowych. Powrót do Antananarivo.

DZIEŃ 11.  Antananarivo - Diégo /Antsiranana 
Ruszamy dzisiaj na zachód w stronę wybrzeża. Antsiranana, położona na skrajnej północy Madagaskaru, znana do 1975 roku pod nazwą Diego Suarez jest stolicą  północnej  prowincji wyspy.  Posiada jeden z największych na świecie i najpiękniejszych głębinowych portów, otoczonych fotogenicznymi wzgórzami zwanymi potocznie Głowami Cukru. Jest to prawdopodobnie najbardziej francuskie miasto na Madagaskarze. Ma kolonialny klimat, jest tu duży wybór restauracji i kafejek. Spacer po mieście, podczas którego zobaczymy kolonialne budynki przy rue Colbert i rue Richelieu oraz imponującą rezydencję w stylu kolonialnym, otoczoną drzewami ravenala, gdzie teraz mieści się siedziba administracji terytorialnej. Zakwaterowanie w hotelu.

DZIEŃ 12. Diégo - Les 3 baies (Trzy Zatoki) - Diégo 
Po śniadaniu udamy się nad wybrzeże, a konkretnie do zakątka zwanego Trzy Zatoki. Tworzą one łańcuch turkusowych zatok z długimi, białymi plażami. W tych ostatnich dostrzec można trzy wysepki otwarte na wiatry i fale Oceanu Indyjskiego, co sprawia, że to miejsce jest jednym z najlepszych do surfowania na Madagaskarze. Przejazd na krótki relaks na plażę Ramena. Poźniej zobaczymy Nosy Hara, grupkę zaangażowanych w ochronę ekologii wysepek oraz nowy projekt Jungle Park. Powrót do Diego.

DZIEŃ 13. Diégo - Montagne d'Ambre - Diégo
Park Narodowy Montagne d'Ambre (Bursztynowa Góra) położony jest około 30 km na południe od Diego Suarez. Został założony w 1958 roku na powierzchni 185 km². W parku zobaczymy wielką różnorodność biologiczną: ogromny tropikalny las z endemiczną fauną i florą, bujną roślinnością, wodospadami, wulkanicznymi jeziorami. Panuje tu klimat, przywracający poczucie świeżości po suchości gorących nizin.  Tereny te zamieszkują plemiona Sakavala i Antankarana. Żyje tu 8 gatunków lemurów, mangusty, 75 gatunków ptaków, w tym kilka drapieżnych, oraz przepiękne, kolorowe motyle. W lasach podziwiać można imponujące paprocie i mnogość storczyków.

DZIEŃ 14. Diégo - Ankarana - Ankify
Park Narodowy Ankarana to absolutny hit Madagaskaru. Został utworzony w 1956 roku i znajduje się około 90 km na południe od Antsiranana na powierzchni 182,5 km ². Zobaczymy w nim erozje wapienia o ostrych iglicach, zwanych „tsingy”, obszary gęstej tropikalnej dżungli, las liściasty, głębokie jaskinie i kaniony (największa sieć podziemnych jaskiń Afryki) oraz mnogość rzek. W labiryncie jaskiń żyje 14 gatunków nietoperzy, w jedynej na świecie jaskini mieszka endemiczny gatunek krokodyli. Wiele gatunków lemurów chowa się miedzy liśćmi drzew. Po zwiedzeniu parku ruszamy w stronę Ankify, małego portu, z którego można dotrzeć do Nosy Be. W miasteczku sporo jest knajpek z pysznym jedzeniem, a wokół ogromne plantacje kawy i kakao, bardzo przyjemne obiekty noclegowe, gastronomiczne, tradycyjne wioski rybackie oraz gościnni mieszkańcy.

DZIEŃ 15: Ankify - Nosy Be
Dzisiaj płyniemy na archipelag Nosy Be położony przy północno-zachodnim wybrzeżu Madagaskaru. Mimo że ma on charakter turystyczny, to w dużej mierze to piękne, senne miejsce z destylarniami rumu, otoczone krystalicznymi wodami, pięknymi plażami i plantacjami trzciny cukrowej. Nosy Be oferuje szerokie możliwości relaksu, wypoczynku i aktywnego spędzania czasu, które zadowolą nawet bardzo wymagających gości. Krótkie rejsy między wyspami, spacery na wzgórza, z których roztacza się przepiękny widok na archipelag, nurkowanie i znalezienie własnego sposobu na odkrywanie naturalnego piękna tego archipelagu, z dala od ośrodków turystycznych to coś, co przyciąga i fascynuje wszystkich odwiedzających. 

DZIEŃ 16. Nosy Be
DZIEŃ 17. Nosy Be
DZIEŃ 18. Nosy Be
DZIEŃ 19. Nosy Be - Antananarivo

Nadchodzi czas powrotu. Wracamy do Antananarivo i w zależności od godzin wylotu nocleg lub transfer na lotnisko.

DZIEŃ 20. Antananarivo – Warszawa 
GRUPOWA
20 DNI
MADAGASKAR
OD:

3100 EUR

+ koszt biletu lotniczego
INDYWIDUALNA
MADAGASKAR
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
MADAGASKAR
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

ETIOPIA ETNICZNA

15 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

BIRMA

23 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

BOLIWIA

21 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

KILIMANJARO, SERENGETI, ZANZIBAR

18 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ