PLAN WYPRAWY
DZIEŃ 1. Warszawa - Hawana
Spotykamy się na lotnisku Chopina w Warszawie na dwie godziny przed odlotem. W zależności od linii lotniczych lecimy z jedną lub dwoma przesiadkami, a następnie lądujemy w Hawanie jeszcze tego samego dnia. Z lotniska jedziemy bezpośrednio do jednej z typowych kubańskich „cas”. Wieczorem mamy czas wolny, który warto przeznaczyć na spacer po dzielnicy i drinka w jednym z lokalnych barów.
DZIEŃ 2. Hawana
Po śniadaniu zaczynamy zwiedzanie kolonialnego centrum miasta. Przespacerujemy się przez dawne najpiękniejsze i najważniejsze pozycje na mapie stolicy. Labirynt wąskich uliczek otoczonych zrujnowanymi kamienicami, dawne arystokratyczne pałace, place na cześć bohaterów narodowych i klimatyczne skwery to charakterystyka tej części miasta. Zapomniana Hawana, której przebudowa została odłożona na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, ocalała dzięki rewolucji. Obecnie większość budynków popada w ruinę, co kontrastuje z wyobrażeniem dawnej Hawany, celu ucieczki bogatych Amerykanów poszukujących tańszej rozrywki. Prawdopodobnie żadne inne miasto na świecie nie budzi w podróżniku tak skrajnych emocji. Obecnie Stara Hawana wpisana jest na listę UNESCO, a władze powoli odbudowują i restaurują zabudowę, choć ciężki klimat skutecznie utrudnia prace. Hawana to zdecydowanie jedno z najlepiej zachowanych kolonialnych miast, bezwzględne must see na Karaibach. Na kolację wybrać się można do restauracji zaaranżowanej w jednej ze zrujnowanych kamienic. Dodatkową atrakcją może być wieczorny udział w tanecznym show Havana Queens – mieszance takich stylów jak salsa, mambo, rumba czy breakdance z elementami akrobatycznymi.
DZIEŃ 3 - 5. Baracoa
Kiedy Krzysztof Kolumb po raz pierwszy przybił łodzią na Kubę, słusznie zauważył że była to najpiękniejsza ziemia, którą widziały ludzkie oczy. Żeby zrozumieć co odkrywca miał na myśli wybierzemy się na wschodni koniec wyspy, by zobaczyć nieziemskie plaże i wspaniały krajobraz górski otaczający Baracoa. Region ten położony jest w pięknej zatoce z górami Sierra del Purial w tle. Samo Baracoa, które było pierwszą osadą założoną przez Hiszpanów na Kubie, pozostało nienaruszone i praktycznie nieodkryte do lat 60, kiedy to doprowadzony do miejscowości komunikację kolejową. Na miejscu spędzimy dwa pełne dni. Okolica stwarza wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu, w pobliskich górach, nad brzegiem rzek, przy wodospadach i plażach. Baracoa znane jest ze różnorodności świeżych owoców morza i czekolady z lokalnych plantacji kakao.
Dzień 6 - 7. Santiago de Cuba
Kierujemy się wzdłuż wybrzeża do Santiago de Cuba. Czeka nas spektakularny przejazd przez bujne góry wschodniej Kuby, kolejno wzdłuż pięknej części wybrzeża, a następnie przez jedne z najbardziej kontrowersyjnych regionów Guantanamo Bay. Celem naszej podróży jest miejsce, które jest znane jako "kolebka rewolucji Kuby". Santiago de Cuba to miejsce, w którym narodziła się także kubańska muzyka, do dnia dzisiejszego miejscowość ta jest jedną z ważniejszych scen muzycznych kraju. To tutaj będziemy uczestniczyć w muzyczno-tanecznym spektaklu Noche Santiaguera, podczas której wystąpią dla nas miejscowi artyści. Wspólnie będziemy mogli popląsać na parkiecie i nauczyć się kubańskich ruchów. Dla nieco odważniejszych występ live razem z muzykami na scenie. Santiago de Cuba wyróżnia się kulturowo na tle wyspy, na co zapewne miał wpływ genów przekazywanych przez dawnych francuskojęzycznych niewolników z Haiti i bliskość Jamajki.
Dzień 8 - 9. Camaguey
Dzisiejszego dnia czeka nas przeprawa do środkowej części wyspy, która zajmie ok. 7 godzin. Udamy się do miejscowości Camaguey. Miasto zostało zaprojektowane w XVII wieku, a układ wąskich uliczek, w którym nie znajdziemy dwóch równoległych, miał na celu zdezorientowanie potencjalnych najeźdźców, takich jak piraci i łupieżcy. Camaguey to miasto przyjemne dla mieszkańców, znajduje się tu kilka parków miejskich, galerie sztuki, jest to również miasto uniwersyteckie, które oferuje typowe studenckie rozrywki wieczorowo-nocne. Na nudę nie będziemy zatem narzekać. Camaguey, jako miasto akademickie, może pochwalić się jednymi z najlepszych szkół i instytucji na Kubie. Miasto stawia także na szkoły rozwoju fizycznego. Naszym celem będzie wizyta w jednej ze szkół baletowych w mieście.
Dzień 10. Trinidad
Wyruszamy w kierunku Trinidadu, jednego z najpiękniejszych miasteczek na wyspie. Trinidad znany jest przede wszystkim z kolorowych willi zbudowanych przy eleganckich, brukowanych uliczkach po których wciąż jeszcze jeżdżą wozy zaprzężone w konie. Z tarasów domów można oglądać panoramę miasta otoczoną wzgórzami i tropikalną roślinnością. Miasto bogaciło się dzięki pobliskim uprawom trzciny cukrowej, obecnie o dosyć niechlubnym charakterze, ze względu na wykorzystanie niewolników do pracy. Miasto do lat 20 ubiegłego wieku było odcięte od reszty wyspy, nie prowadziły tędy żadne główne drogi, dzięki czemu zachowało swój niepowtarzalny charakter. Przez kolejne dni będziemy mieć możliwość nacieszyć się atmosferą miasteczka, jego kolonialnym klimatem i drinkami na bazie rumu.
Dzień 11. Playa Ancon
W nagrodę za trudy naszej dotychczasowej trasy i intensywne zwiedzanie, przeznaczamy cały dzień na relaks nad morzem. W pobliżu Trinidadu znajduje się boska Playa Ancon, na którą wybierzemy się na na tzw. plażing. Z książką w ręku zasiądziemy na jednym z leżaków pod parasolem i oddamy się przyjemności lektury oraz kąpieli w ciepłych wodach morza karaibskiego. Wieczorem w Trinidadzie możemy udać się na kolacje do jednej z uroczych knajpek.
Dzień 12. Trinidad
W planach mamy pełny dzień poświęcony na zwiedzanie Trinidadu. Miasto założone w roku 1514 do dziś pozostaje doskonale zachowaną kolonialną perełką. Podczas spaceru po starym mieście zwiedzimy także Muzeum Histórico Municipal (Palacio Cantero), gdzie zobaczyć można kolonialne meble i ciekawe artefakty z okresu handlu niewolnikami. Pokusimy się także o wizytę w Taberna "La Canchanchara" i degustację jednego z kubańskich mniej znanych koktajli o tej samej nazwie, przygotowanego z wody, limonki, miodu i likieru z trzciny cukrowej. Wieczorem wejdziemy do klubu Casa de la Trova, zlokalizowanego na słynnych schodach w Trinidadzie, gdzie sprawdzimy ile zostało nam z nauki salsy.
Dzień 13. Cienfuegos
Z Trinidadu wyruszamy w kierunku Cienfuegos, ndmorskiego miasta charakteryzującego się francuską architekturą kolonialną. Po dotarciu na miejsce przespacerujemy się przez Parque Martí i zwiedzimy piękny teatr Tomas’a Terry’ego, zbudowany w XIX wieku, bogato ozdobiony. Zwiedzimy także mauretański pałac Palacio del Valle, architektoniczną perełkę z początków ubiegłego wieku, zlokalizowaną na cypelku Punta Gorda. W drodze powrotnej do stolicy będziemy jechać wzdłuż pięknego wybrzeża tzw. Zatoki Świni. To tam właśnie w 1961 doszło do nieudanego desantu wojsk amerykańskich walczących przeciwko rewolucji. Poznamy historię tego miejsca i bitwy, którą szczycą się Kubańczycy. Jeśli czas pozwoli, możemy zatrzymać się na kąpiel w zatoce, która idealnie nadaje się do nurkowania z rurką ( do wypożyczenia na miejscu).
Dzień 14. Hawana
Rano wyjeżdżamy z Trinidadu w kierunku Hawany i przejeżdżamy prosto na lotnisko. Odprawiamy się na lot powrotny w kierunku Polski i z naładowanymi bateriami wracamy do kraju.
Dzień 15. Przylot do Polski
Powrót do Polski w doskonałych nastrojach.