KALIFORNIA I PARKI NARODOWE USA

MALOWNICZE SZLAKI ZACHODNIEGO WYBRZEŻA
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1 Warszawa – Las Vegas

Wylot z Warszawy lub Berlina przez jedno z lotnisk europejskich.

DZIEŃ 2 Las Vegas

Przylot do Las Vegas, odprawa, transfer do hotelu, relaks nad hotelowym basenem. Wieczorny spacer rozświetlonymi ulicami Las Vegas, wizyta w kasynach, gra w ruletkę i black jacka. Dużo możliwości fakultatywnych atrakcji. Kolacja w najprawdziwszym z prawdziwych i symbolicznych lokali w Las Vegas. (obowiązują stroje wieczorowe)

DZIEŃ 3 Las Vegas – Zion N.P. (stan Utah)

Opuszczamy rozrywkowe Las Vegas i kierujemy się do Parku Narodowego Zion. Na jego terenie występują liczne urwiska skalne, wodospady i rzeki. Największą atrakcją parku jest Zion Canyon. Nazwa kanionu pochodzi od mormońskich osadników, którzy nazwali go Zion, czyli Syjon. Dalej, jadąc widokową trasą przez środek Parku Narodowego Bryce zobaczymy różnorodne formacje skalne. Do najbardziej popularnych należą iglice zwane hoodoo, mają one od 1,5 do 45 metrów wysokości. Na szlakach można spotkać kojoty, świstaki i rysie.

DZIEŃ 4 Park Narodowy Bryce – Grand Canyon

W godzinach rannych wyjeżdżamy w kierunku Grand Canyon. Cały dzień podziwiamy piękno natury i ogrom największego kanionu na świecie. Temperatury są tu raczej wysokie, więc będziemy szukać schronienia w chłodnych szczelinach skalnych. Wieczorem przejazd na nocleg nad pięknym zalewem na rzece Colorado (Lake Powell).

DZIEŃ 5 Lake Powell

Dzisiejszy dzień przeznaczymy na podziwianie atrakcji w okolicy spektakularnego jeziora Powell. Jest ono drugim, co do wielkości sztucznym jeziorem w Stanach Zjednoczonych - rozciąga się na ponad 180 mil w górę rzeki Kolorado, zapewniając nam dostęp do 96 najważniejszych, malowniczych kanionów. Zobaczymy „katedralne”, słynne na całym świecie formacje skalne i potężną zaporę. Tutaj też nakręcono wiele znanych filmów takich jak Higway to Hell, Superman III. Powrót na nocleg nad jeziorem.

DZIEŃ 6 Lake Powell – Cortez (Colorado)

Nasza dzisiejsza trasa wiedzie przez Canyon de Chelly, który w 1931 roku został uznany za pomnik przyrody. Są to tereny najdłużej i nieprzerwanie zamieszkałe przez rdzenną ludność Ameryki Północnej, Indian Navajo. Zachowały się tu też ruiny domostw dawnych plemion tubylczych. Po drodze mamy szansę zakupić od Indian, oryginalne wyroby plemienne. Przejeżdżamy również przez jedyne takie miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie w jednym punkcie spotykają się granice czterech stanów: Nowy Meksyk, Arizona, Utah i Kolorado.

DZIEŃ 7 Cortez – Silverton (Kolorado)

Bardzo wcześnie rano ruszamy do Parku Narodowego Mesa Verde. Główną jego atrakcją są prekolumbijskie osiedla mieszkalne typu pueblo, zbudowane w ścianach kanionu przez Indian Anasazi. W XIV wieku mieszkańcy, z przyczyn nie do końca wyjaśnionych, opuścili tę okolicę. Na terenie parku znajdują się święte miejsca zarówno dla dawnych, jak i współczesnych Indian z okolicznych plemion. Wykorzystywane są do indywidualnych modlitw i w poszukiwaniu wizji, a także do grupowych ceremonii różnych plemiennych religii, składania darów i chowania zmarłych. Park wpisany na listę UNESCO. Nocleg w Silverton.

DZIEŃ 8 Silverton – Moab (Utah)

Jedziemy przez Park Narodowy Black Canyon w kierunku Parku Narodowego Arches, który słynie z ciekawych, powstałych w wyniku erozji, łuków skalnych. Wieczorem dotrzemy do miejscowości Moab, która jest mekką dla off roadu. Tu mamy możliwość kilku fakultatywnych aktywności.

DZIEŃ 9 Moab - Salt Lake - Logan

Przejazd przez prawdziwe pustkowia, bardzo malowniczą, mało uczęszczaną trasą. Zatrzymujemy się nad Salt Lake, będącym atrakcją samą w sobie. To bezodpływowe słone jezioro o długości około 120 km. Pomimo znacznych rozmiarów jest stosunkowo płytkie, jego maksymalna głębokość wynosi zaledwie około 10,5 metra. Zasolenie jeziora jest od 3 do 5 razy większe niż zasolenie wody w oceanach - jest ono po Morzu Martwym drugim najbardziej słonym akwenem świata. Samo jezioro otoczone jest przez spektakularne. widokówkowe pejzaże.

DZIEŃ 10 Logan – Yellowstone (Wyoming)

Nasza droga wiedzie przez Grad Teton, w którym żyje wiele gatunków dzikich zwierząt. Wśród nich można wymienić: grizzly, baribala, pumę, bizona, kojota, wilka, łosia, wapiti, kunę świerkową. Spośród ptaków orła przedniego czy rybołowa. Wjeżdżamy do jednego z najsłabiej zaludnionych stanów Ameryki Północnej. Noc spędzimy w jednym z najpiękniejszych tutaj parków - Yellowstone.

DZIEŃ 11 Yellowstone

Cały dzień przeznaczamy na eksplorację parku, a i to może okazać się mało. Park Narodowy Yellowstone położony jest na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho. Jest najstarszym parkiem narodowym na świecie, utworzonym na mocy dekretu z 1872 roku. Na jego terenie znajdują się słynne gejzery, wulkany błotne i wodospady. Park usytuowany jest na rozległym wulkanicznym płaskowyżu, pod którym na głębokości 7-17 km znajduje się komora magmowa. Teren ten zamieszkały był przez plemiona Nez, Perce i Szoszonów. Nocleg w Yellowstone.

DZIEŃ 12 Yellowstone – Reno (Nevada)

Długi dzień w podróży, przez pustynię, piaszczyste góry, pustkowia. Trud podróży wynagradzają nam widoki. Przejeżdżamy przez stan Idaho i Nevada. Wieczorem dla wytrwałych wypad do kasyna.

DZIEŃ 13 Reno – Lake Tahoe – Park Narodowy Yosemite (Kalifornia)

Uwaga! Całkowita zmiana krajobrazu. Z pustyni wjeżdżamy w piękne zielone tereny wokół Lake Tahoe. To główna atrakcja turystyczna zarówno w Nevadzie, jak i Kalifornii. Znajduje się tu wiele ośrodków narciarskich. Miejsce charakteryzuje się tym, że w ciągu roku mieszkańcy cieszą się słońcem przez 300 dni w roku. Stamtąd widokową trasą jedziemy do Parku Narodowego Yosemite. Dolina Yosemite była od wieków domem Indian Miwok i Pajutów, którzy żyli tam w spokoju do chwili wybuchu gorączki złota w Kalifornii. Nazwa Yosemite wywodzi się od indiańskiego słowa określającego niedźwiedzia grizzly, będącego plemiennym totemem rdzennych mieszkańców tych ziem. Park słynie z pięknych i ogromnych sekwoi. Sztandarowy jej okaz to Grizzly Giant liczący 2700 lat i mierzący 65 m.

DZIEŃ 14 Park Narodowy Yosemite – San Francisco

Cały dzień zwiedzamy park, a wieczorem podążamy w kierunku San Francisco przez rolniczą, kalifornijską dolinę. Nocleg w pobliżu San Francisco. Zwiedzamy największe atrakcje San Francisco, miasta położonego na półwyspie otoczonym przez Ocean.

DZIEŃ 15 San Francisco

W 1967 roku w San Francisco zaczęło się tak zwane Lato Miłości, przyczyniając się do powstania opinii o najbardziej liberalnym mieście w Stanach Zjednoczonych. Zobaczymy słynny most Golden Gate, więzienie Alcatraz, charakterystyczną Coit Tower, znane na całym świecie tramwaje czy chińską dzielnicę – Chinatown. Nocleg pod San Francisco.

DZIEŃ 16 San Francisco

Kontynuujemy zwiedzanie tego fascynującego miasta. Charakterystyczne strome wzgórza i ulice, podziwiamy mieszaninę stylów architektonicznych, od wiktoriańskiego do postmodernizmu. Obserwujemy kosmopolityczne, codzienne życie mieszkańców. Po południu czas wolny. Nocleg pod San Francisco.

DZIEŃ 17 San Francisco – Santa Barbara

Przejazd przepiękną, słynną amerykańską „jedynką”, która wije się po wysokich oceanicznych klifach. Miniemy znane miasto Monterey. Wieczorem dotrzemy do Santa Barbara, w okolice Los Angeles. Zasłużony odpoczynek nad basenem. Można wybrać się na wieczorny spacer nad ocean.

DZIEŃ 18 Santa Barbara - Hollywood Los Angeles

Docieramy do legendarnego Hollywood i Beverly Hills, gdzie zobaczymy miejsca znane z telewizji i gazet. Na naszej trasie znajdzie się Sunset Bulevard, Kodak Theater – miejsce wręczania Oscarów, przejedziemy szlakiem rezydencji gwiazd filmowych. Na kolację wybierzemy się do typowej restauracji w stylu lat 60-tych, znanej z filmu „Pulp Fiction”. Nocleg w Hollywood.

DZIEŃ 19 Hollywood Los Angeles

Dzisiejszy dzień to fascynująca wizyta w Universal Studios, gdzie powstają największe światowe produkcje filmowe.

DZIEŃ 20 Hollywood Los Angeles – Dolina Śmierci

Opuszczamy Los Angeles i kierujemy się do Doliny Śmierci (Death Valley), obszaru bezodpływowej depresji na pustyni Mojave. Najniżej położony punkt znajduje się 86 m p.p.m., stanowiąc największą depresję w Ameryce Północnej. Dolinę otacza potężne pasmo górskie Panamint z najwyższym szczytem Telescope Peak 3368 m n.p.m. To najbardziej suche miejsce Ameryki i jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi. 10 lipca 1913 roku temperatura osiągnęła tu 56,7 °C. Jest to światowy rekord temperatury powietrza.

DZIEŃ 21 Dolina Śmierci – Las Vegas

Przejazd do Las Vegas. Ostanie szaleństwo na ulicach i w kasynach rozświetlonego miasta.

DZIEŃ 22 Las Vegas – Warszawa

Transfer na lotnisko i wylot.

GRUPOWA
22 DNI
KALIFORNIA I PARKI NARODOWE USA
OD:

3950 USD

+ BILET LOTNICZY
INDYWIDUALNA
KALIFORNIA I PARKI NARODOWE USA
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
KALIFORNIA I PARKI NARODOWE USA
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

BIRMA

23 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

BOLIWIA

21 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

KILIMANJARO, SERENGETI, ZANZIBAR

18 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

PERU - NIEZWYKŁA WYPRAWA DO KANIONU COLCA

15-16 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ