FESTIWAL SEBEIBA

SŁYNNY TUARESKI FESTIWAL NA PUSTYNI
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Wylot Warszawa - Dżanet


Spotykamy się na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych do Dżanet.

DZIEŃ 2. Dżanet - Timghas - Tikoubawim - obóz

Po przylocie powitanie na lotnisku, a następnie transfer do hotelu. Rano przejedziemy w góry Timghas, które mają charakterystyczny kształt trzonowców. To magiczne miejsce, gdzie będziemy mogli podziwiać rysunki naskalne. Obóz rozbijemy w Tikoubawim, gdzie horyzont otwiera się szeroko, a przestrzeń staje się bezkresna, dzięki czemu krajobraz radykalnie się zmienia. Między szczytami piaskowca a ogromnymi połaciami piasku ujrzymy Big Rock Arch oraz neolityczny grobowiec. 

DZIEŃ 3. Tikoubawim - Ihrir - obóz w Idarn


Ihrir to piękna, mała oaza na zachód od Dżanet. Będziemy tam mogli spacerować wokół jeziora oraz odwiedzić tradycyjne chaty koczownicze, w których żyją tamtejsze plemiona.

DZIEŃ 4. Ihrir - Tasset - Dider - obóz 


Przejazd z Ihrir do Tasset. Tu znajdują się wspaniałe rysunki naskalne. Zatrzymamy się na obiad w Tasset, a następnie skierujemy się do Dider. Zobaczymy pięknie wygrawerowane wizerunki krów, antylop, lwów i żyraf. Obozujemy w Dider. 

DZIEŃ 5. Dider - Essendilne - Tawdjidit - obóz


Przed przybyciem do Essendilene dotrzemy do oazy w samym sercu pustyni, gdzie w cieniu kanionu rosną oleandry, tamaryszek i drzewa palmowe. Oazy znajdują się na terenach nizinnych, otoczone są przez liczne formacje skalne i wydmy. Właśnie tam będziemy mieli okazję spotkać plemiona koczownicze. Rozłożymy obóz w Tawdjidit. Czeka nas również podziwianie okolicznych wydm.

DZIEŃ 6. Tawdjidit - Tegharghart - obóz

W drodze powrotnej do Dżanet zatrzymamy się, aby podziwiać Tegharghart, czyli Płaczącą Krowę (petroglif), który powstał jakieś 8000 lat p.n.e. oraz piękny zachód słońca w obozie w Tegharghart. Pustynia algierska, ze względu na licznie występujące skalne ryty, nazywana bywa biblioteką.

DZIEŃ 7. Dżanet - Festiwal Sebeiba


Przyjedziemy do Dżanet wczesnym rankiem. Zakwaterujemy się w hotelu, gdzie będziemy mieli chwilę na odświeżenie, a następnie szansę uczestnictwa w festiwalu w centrum miasta.

Sebeiba od czasów starożytnych jest tradycyjnym świętem mieszkańców Dżanet. Przygotowania rozpoczynają się w ksarach Elmihan i Zelouze już w pierwszych dniach miesiąca Muharram (nazwa pierwszego miesiąca w kalendarzu muzułmańskim, którego początek wyznacza hidżra Mahometa) i trwają do dnia dziewiątego. Najważniejsi członkowie plemienia wybierają tancerzy, którzy wezmą następnie udział w ceremonii Aszury w 10 dniu miesiąca. Uczestnicy przygotowywują swoje tradycyjne stroje, czyszczą instrumenty. Kobiety robią dla siebie biżuterię. Po upłynięciu dziewiątego dnia wybrani uczestnicy udają się na miejsce spotkania, które nazywane jest Doughia i znajduje się między dwiema dzielnicami. Tancerze noszą miecz w jednej, a chustę w drugiej ręce, na głowie zaś mają rodzaj kasku zwany ”takounbout”, na nogach sandały ”tanba”. Towarzyszą im dwie grupy kobiet, które grają na bębnach ”ganga” i śpiewają.


DZIEŃ 8. Dżanet - El Berdje - obóz

Rano skierujemy się do El Berdje, a po drodze zatrzymamy się, aby podziwiać kolejne petroglify. Dotrzemy do kanionu El Berdje w godzinach popołudniowych. Rozłożymy obóz i udamy się na pierwszy spacer w tym magicznym miejscu.

DZIEŃ 9. El Berdje - Moulnaga - obóz

Przed wkroczeniem na terytorium ogromnych, imponujących wydm, przeprawimy się przez kanion El Berdje. Będziemy mieli okazje oglądać rysunki naskalne oraz petroglify, m.in. skalny helikopter. Biwak pod Moulnaga. 

DZIEŃ 10. Moulnaga –Tamezguida -Intihaq– obóz

Tamezguida to kolejne z pięknych miejsc, gdzie znajdują się skalne łuki. W drodze do Intihaq zobaczymy wspaniałe petroglify, przedstawiające ślady żyraf, krów i lwów. Obóz w Intihaq.

DZIEŃ 11. Intihaq - Tin Merzouga - obóz

Rano odwiedzimy przepiękny skalny łuk w Intihaq. Następnie udamy się na pustynię Tin Merzouga, gdzie znajdują się ogromne wydmy z czerwonego piasku. Niektóre z nich mogą osiągać nawet 600 m, co gwarantuje naprawdę niesamowity, niemal księżycowy krajobraz.

DZIEŃ 12. Tin Merzouga - Tisstka - Adilati - obóz

Znajdziemy się na pustyni Indjaren, gdzie znajduje się kanion oraz petroglify i kolejne rysunki naskalne. Obóz w Adilati, teren ten obfituje w unikalne wydmy z czarnego piasku.

DZIEŃ 13. Adilati –Tiliwen Nado - Dżanet


W drodze powrotnej do Dżanet zatrzymamy się w Tini (znajdują się w odległości 20 km od siebie). Zjemy obiad, a następnie zobaczymy neolityczny nagrobek oraz figurę skalnego słonia. Powrót do Dżanet. Prysznic w hotelu i zwiedzanie miasta. Kolacja w hotelu i transport na lotnisko na lot powrotny do Warszawy.

DZIEŃ 14. Przylot do Warszawy


GRUPOWA
14 DNI
FESTIWAL SEBEIBA
OD:

1950 EUR

+ bilet lotniczy
INDYWIDUALNA
FESTIWAL SEBEIBA
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
FESTIWAL SEBEIBA
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE