FASCYNUJĄCY KAUKAZ

GRUZJA - ARMENIA - AZERBEJDŻAN
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Warszawa - Tbilisi


Zbiórka na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy do Tbilisi. Przylot i transfer do hotelu w Tbilisi.

DZIEŃ 2. Tbilisi – Mccheta 
Rano przejedziemy do Mcchety, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest dawną stolicą Królestwa Gruzji. Zwiedzimy Sweti Cchoweli, XI-wieczną, wspaniałą katedrę, która zachwyca zarówno fasadą, jak i wnętrzem, a także ma ogromne znaczenie z punktu widzenia historii chrześcijaństwa- to tutaj zostały złożone szaty Chrystusa. Udamy się również do monastyru Dżwari z VI wieku, który nazywany bywa Monastyrem Świętego Krzyża- od drewnianego krzyża, wzniesionego w tym miejscu w IV wieku przez świętą Nino, odpowiedzialną za wprowadzenie w Gruzji chrześcijaństwa. Później wrócimy do Tbilisi, by zwiedzić miasto. Zobaczymy dawne łaźnie siarkowe, kościoły prawosławne oraz katolickie, a także synagogę i meczet. Wszystkie odzwierciedlają ogromną tolerancję religijną. Możemy także udać się do katedry Tbilisi Sameba, która jest największą świątynią na Kaukazie; kościóła Metekhi, wybudowanego na klifie nad rzeką Kurą; fortu Narikala, założonego w IV wieku. Następnie przespacerujemy się ulicą Shardeni, gdzie znajduje się wiele przytulnych kawiarni oraz galerii sztuki. Miniemy cerkiew Anczischati, najstarszą świątynię w Tbilisi z ikoną Jezusa Chrystusa. Wreszcie przejdziemy się ulicą Rustawelis Gamziri, z takimi atrakcjami jak Teatr Opery i Baletu, budynek parlamentu czy Teatr Rustaweli.
DZIEŃ 3. Tbilisi – Ananuri - Kazbegi (Stepancminda) – Gudauri 
Dzisiaj udamy się do Kazbegi, nazywanego aktualnie Stepancminda. Czeka nas wspaniały przejazd z Gaudari wzdłuż rzeki Terek, aż do rzeczonej Stepancmindy czyli głównego miasta regionu. Po drodze zwiedzimy zamek Ananuri oraz Zbiornik Żinwalski (piękną tamę przy elektrowni wodnej). Ze Stepancmindy przejedziemy samochodami 4x4 do kościoła Cminda Sameba (czyli Trójcy Świętej), który został wybudowany na wysokości 2170 m n.p.m. Jeśli tylko pogoda pozwoli, dojrzymy najwyższy lodowiec Kaukazu, czyli Mount Kazbegi (5047 m n.p.m.). Przejedziemy do Gaduari, gdzie zjemy kolację i zostaniemy na noc.
DZIEŃ 4. Gudauri – Gori – Uplisciche – Achalciche
Wczesnym rankiem przejedziemy do Gori, miasta założonego przez jednego z największych królów Gruzji, czyli Dawida Budowniczego (1089-1125). Udamy się również do Muzeum Stalina w Gori, a następnie odwiedzimy Uplisciche, czyli starożytne miasto wykute w skalnej ścianie. Zostało zbudowane na wysokim, górskim brzegu rzeki Kura i znajdują się tu budowle datowane na czasy od 2 tys. lat p.n.e. do późnego średniowiecza. Później zawitamy do Borjomi słynącego z naturalnej wody mineralnej, której oczywiście skosztujemy. Kolejno udamy się do Achalciche, małego miasteczka w południowo-zachodniej części Gruzji, w regionie Samcche-Dżawachetia. Nazwę miasta tłumaczy się jako „nowa forteca”.
DZIEŃ 5. Achalciche – Wardzia - Bavra - Giumri
Dzisiaj zwiedzimy fortecę Rabati. Na jej terenie znajdują się „darbazi”, czyli tradycyjne gruzińskie domy. Twierdza została wybudowana w XII wieku, a domy i meczet pochodzą z 1752, podobnie jak ruiny medresy (teologicznej szkoły muzułmańskiej). Na terytorium fortecy zobaczymy także synagogę, kościół ormiański oraz katolicki. Później przejedziemy do Wardzi - skalnego miasta-klasztoru. Miasto zostało wybudowane na lewym brzegu rzeki Kury pomiędzy XII, a XIII wiekiem, za czasów panowania króla Jerzego III, i później jego córki Tamary. Początkowo planowano stworzenie miasta-fortecy, ale w rezultacie kompleks stał się ufortyfikowanym klasztorem, który odgrywał znaczącą rolę polityczną, kulturalną, edukacyjną, a także religijną. Znajduje się tu kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, bogato zdobiony freskami. Później przejedziemy na granicę gruzińsko-ormiańską w Bavrze. Dopełnimy wszystkich formalności oraz zmienimy przewodnika. Teraz czeka nas przeprawa do Giumri, drugiego najważniejszego miasta w Armenii, będącego niezwykle ważnym centrum kulturowym na przełomie XIX i XX wieku. Przejdziemy się po historycznym centrum, gdzie znajdują się liczne dziewiętnastowieczne budynki, a także zwiedzimy zlokalizowane w jednym z nich muzeum.
DZIEŃ 6. Giumri – Eczmiadzyn – Zwartnoc – Erywań
Opuścimy Giumri i będziemy kontynuować naszą wyprawę. Zatrzymamy się w Eczmiadzynie, który jest siedzibą najwyższego patriarchy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Nazwa Eczmiadzyn oznacza „zstąpienie Syna Jednorodzonego”. Według legendy sam Chrystus zstąpił z nieba, aby wskazać miejsce budowy tej świątyni. Później odwiedzimy Zwartnoc, a następnie przejedziemy do Erywania, w którym zobaczymy Matenadaran, repozytorium dawnych rękopisów, gdzie trzymano wszystkie pradawne ormiańskie manuskrypty.
DZIEŃ 7. Erywań – Garni – Geghard – Erywań

Z samego rana udamy się na zwiedzanie Erywania. Pójdziemy do Muzeum Historii Armenii, które znajduje się na Placu Republiki, w samym centrum miasta. To miejsce obfituje w informacje na temat historii i kultury Armenii oraz jej mieszkańców. Następnie udamy się do klasztoru Geghard. Jego nazwa pochodzi od legendarnej włóczni, którą przebito ciało Jezusa przed zdjęciem go z krzyża. Świątynia pozostaje w niezmienionym stanie od wieków. Choć dokładna data ufundowania monastyru nie jest znana, obecny kompleks został zbudowany w połowie XIII wieku. Później rozpoczniemy spacer wzdłuż kanionu, przepięknym, kamiennym mostem z IX wieku, nad rzeką Azat wprost do pogańskiej świątyni Garni, zbudowanej w I wieku ku czci boga słońca Mitry. To jedyna tego typu budowla zachowana z pogańskich czasów na terenie Armenii. W 1679 została zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi, a w 1975 odrestaurowana. Kolacja w tradycyjnej restauracji z folkową muzyką.
DZIEŃ 8. Erywań - Sewan - Dilidżan – Goszawank 

Dzisiaj czeka nas wyprawa nad jezioro Sewan, jedno z największych wysokogórskich jezior na świecie (2000 m n.p.m.). To także bardzo popularny kierunek wakacyjny. Przejedziemy do Dilidżanu, a mijając miasto zatrzymamy się w nim na chwilę, aby pospacerować ulicą Sharamberyan, uznawaną za symbol „Starego Dilidżanu”. Do dzisiaj zachwyca urokliwą atmosferą i pełna jest galerii artystycznych i małych sklepików, oferujących tradycyjne wyroby ormiańskie. Znajduje się tu również muzeum, w którym przechowywane są antyczne meble z XIX wieku i dwa tradycyjne domy zbudowane z drewna, których dachy i balkony są pokryte rzeźbieniami z typowymi scenami z Dilidżanu. Następnie pojedziemy do klasztoru Goszawank, który został założony w XIII wieku przez znanego pisarza i pedagoga Mychitara Gosza. Stanowił niegdyś centrum edukacji i był nazywany “Nor Getik”, ale po śmierci Gosza został przemianowany na Goszawank na jego cześć. Warto zobaczyć tu Kościół Najświętszej Bogurodzicy wybudowany w 1196 roku. 
DZIEŃ 9. Dilidżan – Sanahin – Hachpat – Sadakhlo – Tbilisi 
Rano udamy się do klasztoru Sanahin (wybudowany pomiędzy X a XIII wiekiem), który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Kompleks ten składa się z kilku kościołów i kaplicy. Będziemy też zwiedzać klasztor Hachpat, powstały również między X a XIII w. Ten zespół klasztorny wybudowano za panowania dynastii Bagratydów, która uosabia niezwykły rozwój państwa. Najstarszą budowlą jest Kościół Świętego Krzyża wzniesiony w latach 976-991. Później przejedziemy na granicę ormiańsko-gruzińską, gdzie spotkamy się z naszym gruzińskim przewodnikiem oraz kierowcą. Przejedziemy do Tbilisi. Tam czeka nas kolacja w tradycyjnej gruzińskiej restauracji z folkowym występem.
DZIEŃ 10. Tbilisi – Dawit Garedża – Sighnaghi  
Zwiedzanie Dawit Garedża, czyli kompleksu kościelnego wykutego w skale w VI wieku. Miejsce to charakteryzuje się unikalną kombinacją zabytkowej architektury, prehistorycznych stanowisk archeologicznych i miejsc ważnych dla paleontologów. Interesująca jest także kwestia jego funkcji biogeograficznych: wykształciły się tutaj suche i półsuche krajobrazy wyżyny Lori. Te dziesiątki skalnych klasztorów ozdobione są unikalnymi freskami, które odzwierciedlają harmonię działań ludzkich z obecnym tutaj krajobrazem. Ukazują tradycyjnie kultywowane zasady nakazujące życie w równowadze, będąc równocześnie prawdziwymi arcydziełami średniowiecznej sztuki gruzińskiej. Później odwiedzimy monastyr Świętej Nino, by wreszcie dotrzeć do Sighnaghi, które nazywane jest „miastem miłości”. Zwiedzimy miasto i zakwaterujemy się w hotelu.
DZIEŃ 11. Sighnaghi – Tsinandali – Telawi – Gremi – Lagodechi 
Rano przejedziemy do Tsinandali. Zwiedzimy Muzeum Księcia Aleksandra Czawczawadze, na terenie którego znajduje się piękny ogród oraz piwniczki z winem. Można tu skosztować pięciu różnych gatunków wina. Aleksander Czawczawadze odziedziczył tę wioskę, leżącą w dolinie rzeki Alazani, po swoim ojcu, księciu Garsewanie. W 1835 roku odnowił posiadłość i wybudował pałac w stylu włoskim wraz z dekoracyjnym ogrodem. Tutaj Czawczawadze gościł swoich zagranicznych znajomych, umilając wspólnie spędzany czas muzyką, dowcipem oraz najlepszymi rocznikami wina z własnej winnicy. Zaznajomiony z technikami europejskimi, Czawczawadze wybudował także największą w Gruzji winiarnię, w której połączył europejskie oraz gruzińskie techniki produkcji wina. Wysoce cenione białe, wytrawne wino Tsinandali do dzisiaj jest tam produkowane. Później wyruszymy do klasztoru Gremi, zabytku z XVI wieku, na który składa się królewska cytadela oraz cerkiew świętych Archaniołów. Kolejno udamy się do Lagodechi, tu przekroczymy granicę, zmieniając równocześnie kierowcę i przewodnika. Następnym przystankiem na naszej trasie będzie Szeki, jeden z najbardziej znanych zabytków Azerbejdżanu. Miasto to jest położone na wysokości 700 m n.p.m. i, niczym amfiteatr, otoczone górami i lasami dębowymi. Zyskało niegdyś sławę poprzez swoją lokalizację na trasie Jedwabnego Szlaku. Stanowiło wtedy jeden z ważniejszych jego przystanków. Przypuszcza się, że nazwa miasta pochodzi od nazwy ludu, który dokonywał najazdów na Azerbejdżan w VII w. p.n.e. Zwiedzanie Szeki rozpoczniemy od letniego Pałacu Chana, ze wspaniałymi freskami oraz przepięknie barwionymi, szklanymi wyrobami. 
DZIEŃ 12. Szeki – Lahidż – Szamachy – Baku
Dzień zaczniemy od zwiedzania kościoła w wiosce Kisz. Choć przypuszcza się, że został wybudowany w 78 roku, naukowcy oceniają go na  kilka wieków później. Przejedziemy do słynnej miejscowości Lahidż w regionie Ismailli. Wielu z ponad 2000 jej mieszkańców zajmuje się tradycyjnym rzemiosłem, tj. grawerowaniem miedzi i tkaniem dywanów. W połowie XIX wieku w Lahidż znajdowało się blisko 200 warsztatów. Kupcy odkryli obecne tu artefakty już wiele wieków temu, przez co były one drogo sprzedawane na targach w Bagdadzie, Shiraz oraz w miastach Bliskiego Wschodu. Zatrzymamy się w jednym z warsztatów grawerskich, gdzie weźmiemy udział w lekcji tego starożytnego fachu, którego mistrzowie z wielką precyzją przyozdabiają naczynia za pomocą niewielkich młoteczków, zupełnie tak, jak robili to ich przodkowie. Następnie przejedziemy do regionu Szamachy, gdzie odwiedzimy Shemachę, Diri Baba Tomb oraz Yeddi Gumbez. Shemacha była przez kilka wieków stolicą Królestwa Szyrwanu. Mauzoleum Yeddi Gumbez („siedem kopuł”) to miejsce pochówku członków rodziny królewskiej oraz szachów Królestwa Szyrwanu. Przejedziemy do Baku, gdzie zakwaterujemy się w hotelu na nocleg.
DZIEŃ 13. Zwiedzanie Baku 
Dzisiaj rozpoczniemy zwiedzanie Baku. Jego rozległą panoramę i malownicze położenie w zatoce o kształcie podkowy, można podziwiać z wysokiej wieży telewizyjnej. To miasto, przypominające kształtem amfiteatr, pochylający się w stronę Morza Kaspijskiego. Nasze zwiedzanie obejmie centrum miasta, z wieloma interesującymi historycznie oraz architektonicznie miejscami. Zobaczymy Stare Miasto („wewnętrzne miasto”), zajmujące powierzchnię 22 hektarów, stanowiącą niewielką część Baku (44000 hektarów). Jednakże nagromadzenie zabytków w tym rejonie, wymaga zorganizowania oddzielnej wycieczki do tej części miasta. Wydaje się ona być najbardziej interesującą do zwiedzania. Baszta Dziewicza (XII w.), Pałac Szachów Szyrwanu (XV w.), Meczet Muhammada, Meczet Taza Pir, czy Meczet Piątkowy to tylko niektóre atrakcje starego Baku.
DZIEŃ 14. Baku - Qobustan - Półwysep Apszeroński
Wyprawa do Parku Narodowego Qobustan, gdzie można zobaczyć świetnie zachowane petroglify, obiekty mieszkalne oraz kurhany, datowane od X wieku do czasów średniowiecznych. Istnieją dowody, iż tereny te były zamieszkane już w epoce kamienia łupanego. Mamy tu do czynienia z dużą koncentracją rysunków naskalnych i kamieni nagrobnych. Niedaleko znajduje się Qaval-daş, kamień-tamburyn, czyli bryła ułożonych na sobie skalniaków, które przy uderzeniach wydają dźwięki. Przypuszcza się, że muzyce tamburynu towarzyszyły niegdyś rytualne tańce i obrzędy. Zwiedzanie Qobustanu przeniesie nad do innego świata, świata sprzed tysięcy lat. Odwiedzimy zoroastryjską świątynię ognia Ateszgah, postawioną w miejscu naturalnych złóż gazu. Została ona przebudowana w XVIII wieku. W dawnych celach, do których przybywali niegdyś pielgrzymi z całego świata, znajduje się dzisiaj muzeum, zawierające wiele oryginalnych i unikatowych eksponatów. 
Następnie przejedziemy na Półwysep Apszeroński. To region Azerbejdżanu, gdzie lata są gorące, a zimy łagodne. Lokalny klimat sezonowo przyciąga wielu amatorów plażowania. Obszar ten cieszy się rozwiniętą siecią dróg, wielością hoteli i kurortów o zróżnicowanym standardzie, piaszczystymi plażami, a także międzynarodowym lotniskiem. Wszystko to sprawia, iż to jeden z najbardziej turystycznych regionów, oferujących niezwykle rozbudowany wachlarz atrakcji. Mnogość unikalnych zabytków, w tym licznych kościołów, zamków i twierdz średniowiecznych powoduje stale rosnące zainteresowanie, zarówno wśród zagranicznych turystów, jak i mieszkańców Azerbejdżanu. Czeka nas jeszcze wyprawa. Zobaczymy Yanar Dag („płonąca góra”). To miejsce, w którym można zaobserwować unikalny fenomen: na skale, w skutek znajdujących się tutaj naturalnych złóż gazu, nieustannie płonie ogień. Historycy podejrzewają, że z tego właśnie faktu wywodzi się określenie „kraj ognia”. Pożegnalna kolacja w restauracji w Baku.

DZIEŃ 15. Wylot

Transfer na lotnisko w Baku i lot powrotny do Warszawy.

GRUPOWA
15 DNI
FASCYNUJĄCY KAUKAZ
OD:

2200 EUR

+ bilet lotniczy
INDYWIDUALNA
FASCYNUJĄCY KAUKAZ
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
FASCYNUJĄCY KAUKAZ
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

SUDAN-NUBIA

16 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

PEJZAŻE BIRMY

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BOLIWIA TREKKING

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BRAZYLIA

18 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ