ETIOPIA POZA UTARTYM SZLAKIEM

DANAKIL, HARAR, DOLINA OMO, LALIBELA
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Wylot Warszawa - Addis Abeba

Spotykamy się na lotnisku w Okęcie w Warszawie 2 h przed wylotem i przez jeden z europejskich portów ruszamy do Etiopii :)

Przylot w godzinach porannych, śniadanie następnie zwiedzamy miasto, w programie Muzeum Narodowe , które zawiera kopię mającego 3,4 miliona lat szkieletu 'Lucy' (oryginał we fragmentach znajduje się w londyńskim British Museum, ciekawe ekspozycje dotyczące kultury, sztuki, etnografii związanych z Etiopią. Wizyta w katedrze Świętej Trójcy, która została zbudowana w 1941 roku i mieści nagrobki ostatniego cesarza Etiopii Hajle Syllasje wraz z małżonką. Następnie w programie wjazd na Wzgórze Entoto i wizyta w pierwszym pałacu Menelika II oraz w Muzeum które mieści się blisko pałacu. Nocleg w hotelu w Addis Abebie

DZIEŃ 2. Addis Abeba - Sodo - Arba Minch 

Po wczesnym śniadaniu ruszamy na południe Etiopii wzdłuż wielkiego Rift Valley udajemy się do miasta Arba Minch, jego nazwa oznacza czterdzieści źródeł. Osadzone wysoko na skarpie posiada piękne widoki na bliźniacze jeziora Chamo i Abaya. Po drodze zatrzymamy się aby zobaczyć wiejskie domy i życie członków plemienia. Następnie lunch w Sodo i nocleg w Arba Minch

DZIEŃ 3. Arba Minch - (Dorze) Chencha 

Przed nami przejazd krętą drogą do górskiej miejscowości Chencha, domu plemienia Dorze, ludzi znanych z wyrobu bananowego chleba, żywiołowych tańców i tradycyjnej sztuki tkania pięknych tkanin. Po obiedzie popłyniemy łodzią po jeziorze Chamo, do miejsca zwanego "Azo Gebeya" czyli „rynek krokodyli”, po drodze zobaczymy stada hipopotamów a także wiele gatunków ptaków. Nocleg w hotelu Arba Minch.

DZIEŃ 4. Arba Minch - Konso- Targ Key Afer -Turmi

Dzisiaj czekają nas odwiedziny w wioskach plemienia Konso, ludu który od wieków lokował swoje domy w ufortyfikowanych wioskach i słynie z ogromnej staranności i pracowitości. Głównym ich zajęciem jest uprawa kawy, sorgo i prosa. Na grobach zmarłych stawiają niezwykłe drewniane totemy. Po drodze lunch i dalej zatrzymujemy się na lokalnym targu Key Afer, gdzie doświadczymy ciekawych spotkań kulturalnych z różnymi plemionami takimi jak: Ari, Tsemay i Benna. Przejazd do Turmi gdzie do swoich wiosek zaprosi nas lud Hamerów - jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych grup etnicznych w dorzeczu Omo. Kobiety noszą eleganckie skórzane spódnice zdobione małymi muszlami. Wymyślne fryzury są inną formą osobistej ozdoby. Nocleg w Turmi.

DZIEŃ 5. Turmi - Dassanech - Jinka

Rano bitymi drogami jedziemy do Omorate ok 72 km i przekroczymy rzekę Omo miejscową łodzią. Na drugim brzegu rzeki zamieszkuje plemię Dassanech (również znane jako plemię Galeb), niezwykle ciekawe i kolorowe. Następnie wracamy do Turmi i przejazd do Jinki

DZIEŃ 6. Jinka - Mago - Jinka

W Parku Narodowym Mago, odwiedzimy wioskę ludu Mursi. Plemię Mursi to jedno z najbardziej oryginalnych grup etnicznych. Żyją w bardzo niskich chatach wykonanych ze słomy. Kobiety lubią nosić ozdoby czyli krążki w rozciągniętych wargach oraz nakrycia głowy sporządzone z rogów zwierząt. Mężczyźni to typowi wojownicy uzbrojeni w karabiny. Obiad. Spacer do lokalnego muzeum gdzie będziemy mogli zobaczyć gabloty poświęcone kulturze plemion z doliny rzeki Omo. Nocleg w Jince.

DZIEŃ 7. Jinka - Arba Minch

Dzisiaj zostawiamy za sobą Jinkę i jedziemy do Arba Minch po drodze zatrzymamy się jeszcze w wiosce ludu Ari. Obiad. Nocleg w Arba Minch.

DZIEŃ 8. Arba Minch - Addis Abeba

Po śniadaniu jedziemy do Addis Abeba. Noc w Addis Abeba

DZIEŃ 9 . Addis Ababa - Harar

Wcześnie rano lot do Dirdawy, stamtąd ruszamy w stronę miasta Harrar we wschodniej części kraju. Bardzo rzadko odwiedzanego miejsca przez turystów. Jego historia datuje się na przełom X i XI wieku. Stare miasto otoczone murami jest uważane za jedno z pierwszych świętych miast świata islamskiego po Mekce, Medynie i Jerozolimie. Harar wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ma około 90 meczetów wewnątrz murów i pięć głównych bram o różnych nazwach. Harar słynie z zabytkowych budynków, jest również centrum muzułmańskiej nauki i handlu. Nocleg w obrębie miasta

DZIEŃ 10. Harar - Addis Ababa

Po śniadaniu jedziemy do Dirdawy, stamtąd transfer na lotnisko do Addis Ababa. Noc w Addis Ababa. 

DZIEŃ 11. Addis Ababa - Gonder

Gonder to miasto założone w 1636 roku przez wielkiego cesarza Fassiladasa. Położone w pięknym krajobrazie, kiedyś Królewska Stolica Etioppii. Odwiedzimy zamki (Dziedzictwa UNESCO) i kościoły zbudowane przez cesarza i jego potomków. Później zobaczymy fascynujący kościół Debre Birhan Selassie, którego ściany i sufity zdobią sceny średniowiecznej biblijnej historii. Nocleg w hotelu Gonder.

DZIEŃ 12. Wycieczka w góry Siemen

Ten dzień poprowadzi do sanquaber - odcinka gór Siemen. Jest to miejsce , określane jako najbardziej spektakularne krajobrazowo na terenie północnej Etiopii tzw. „Dach Afryki”. Obserwować w nim można wspaniałe krajobrazy jak i endemiczny gatunek małp Dżelady. Przejazd do hotelu w Gonder.

DZIEŃ 13. Gonder - Lalibela

Transfer na lotnisko i przelot do Lalibeli. Lalibela, znana również jako „Petra Afryki " jest klejnotem w koronie Etiopii, grupą najsłynniejszych kościołów i główną sceną wielu ważnych uroczystościach religijnych. Wizyta we wspaniałych skalnych Kościołach, które nazywane są "ósmym cudem świata" Kościoły te są wydrążone litej skale pomiędzy XI-XII wiekiem naszej ery i są nadal aktywnym miejscem kultu. Nocleg w hotelu Lalibeli.

DZIEŃ 14. Lalibela - Axum

Przejazd na lotnisko i przelot do Aksum najstarszego miasta Etiopii. Axum niegdyś centrum wielkiego imperium i kolebka nauki dla starożytnego języka i literatury. Zwiedzanie miasta Axum, które obejmuje park stelli,Kościół Najświętszej Marii na Syjonie, oglądanie miejsca przechowywania Arki przymierza oraz muzeum Axum zawierającym klejnoty koronacyjne cesarzy, ruiny pałacu Królowej Shebe oraz Króla Kaleba. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 15. Axum - Gheralta

Po śniadaniu jedziemy Gheralty, następnie transfer do hotelu. Lunch. Region Tigray (na północy kraju) charakteryzuje głównie górski krajobraz oraz typowe dla Tigrinia kamienne domy z dachami pokrytymi gliną, otoczone pięknymi ogrodami. Wioski ludu Tigrinia otoczone są polami, których granice wyznaczają Opuncje i Euphorbie (wilczomlecz). Kościoły znajdujące się w tym regionie zaliczane są do najstarszych w Etiopii. Po lunchu odpoczynek lub zwiedzanie jednego z kościołów. Noc w Gheralcie

DZIEŃ 16. Erta Ale - Hamad Ela 

Wstajemy wcześnie rano, o wschodzie słońca. Trekking do krateru wulkanu Erta Ale (góra dymy po afarsku). Wulkan ma wysokość 613m npm jest nieustannie czynny i można z krawędzi obserwować erupcje wewnątrz kaldery. Erta Ale jest jednym z pięciu wulkanów na świecie, w których można obserwować erupcje lawy. Znajdują się tam jedno, bądź dwa jeziora lawowe. Zejście z Erta Ale około 7 nad ranem. Powrót, śniadanie i zasłużony relaks :). Około 10:30 jedziemy do afarskiej wsi Hamad Ela (ok 100km), położonej w Depresji Dalol, najniżej położonym miejscu na ziemi ( 116 metrów poniżej poziomu morza). Mieszkają w niej robotnicy pozyskujący sól. Tam też formują się karawany wielbłądów transportujących sól w głąb kraju. Lunch. Nocleg na kempingu.

DZIEŃ 17. Hamad Ela - Afar Dallol - Mekell

Rano jedziemy do Ragad - miejsca, gdzie tubylcy wydobywają solne bloki. Liczący ponad 1200km kw Danakil jest wypełniony solą gdzie Afarowie przygotowują solne bloki do transportu wielbłądami. Następnie jedziemy do Dallol, pięknęj wulkanicznej przestrzeni w środku kaldery dawnego wulkanu. Znajdziemy tu jeziora solankowe, gorące żródła, tarasy magmowe i inne formacje wulkaniczne. Jedziemy starym szlakiem afarskich karawan solnych, które wciąż wędrują i które będziemy po drodze obserwować. Wracamy do Hamad Ela i udajemy się do Mekell. Noc w Mekell.

DZIEŃ 18. Mekell - Addis Ababa

Transfer na lotnisko i lot do Addis Ababa. Po przybyciu odwiedzimy muzeum etnograficzne, które oferuje bogactwo etiopskich rzemiosł i przedmiotów o znaczeniu historycznym. Następnie przejedziemy przez największy rynek na wolnym powietrzu w Afryce, Mercato. Wieczorem przed wyjazdem będziemy delektować się narodowymi potrawami z Etiopii, oraz oglądać wybitne tradycyjne tańce różnych grup etnicznych w kraju, którym towarzyszy tradycyjna ceremonia kawowa. Transfer na lotnisko 

DZIEŃ 19. Przylot do Warszawy
GRUPOWA
18 dni
ETIOPIA POZA UTARTYM SZLAKIEM
OD:

3550 USD

+ koszt biletu
INDYWIDUALNA
ETIOPIA POZA UTARTYM SZLAKIEM
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
ETIOPIA POZA UTARTYM SZLAKIEM
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

GRUZJA - ARMENIA - AZERBEJDŻAN

20 dni CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

ETIOPIA

17 dni CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

MAGICZNY SYLWESTER W ZATOCE HA LONG

15 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

GHANA, NAJWIĘKSZE ATRAKCJE

14 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ