BOLIWIA

CUDA PRZYRODY
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Wylot Warszawa - La Paz


Spotykamy się na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych do La Paz.

DZIEŃ  2. La Paz

Dzisiejszy dzień spędzimy w La Paz. Przylot do La Paz stanowi przeżycie samo w sobie: jeśli przylecimy w nocy, możemy podziwiać światła miasta, w dzień- widok na jezioro Titicaca, czyli najwyżej położone, żeglowne jezioro na świecie. Na lotnisku będzie na nas czekał przewodnik, który zadba o transfer do hotelu. Po południu czas wolny, który warto przeznaczyć na aklimatyzację i spacer po stolicy.

DZIEŃ 3. La Paz – Tiwanaku – La Paz (B)

Wyjedziemy około 8:30, żeby zwiedzić ruiny Tiwanaku, stolicy preinkaskiego imperium. Tiwanaku było ośrodkiem jednej z najstarszych cywilizacji na świecie i jest uznawane przez badaczy kultury andyjskiej za jedną z najważniejszych preinkaskich cywilizacji. Zwiedzimy piramidę Akapana, świątynię znajdującą się częściowo pod ziemią, a także stanowiska archeologiczne, świątynię Kalasasaya, jeden z największych, a zarazem najstarszych ośrodków ceremonialnych na świecie. Będziemy również mieli okazję podziwiać Bramę Słońca (Puerta del Sol), monolityczną strukturę w kształcie bramy o wadze 10 ton. Można na niej zaobserwować liczne płaskorzeźby. Według badaczy jedna z nich oddaje kalendarz Tiwanaku, zgodnie z którym rok był podzielony na 12 miesięcy (każdy po 24 dni + 2 dni dodatkowe w skali roku). Podczas wycieczki udamy się również do Museo Lítico, muzeum archeologicznego, gdzie znajduje się słynny monolit Bennet, mierzący ok. 7 m i ważący jakieś 20 ton. Poznamy też lepiej historię tej najstarszej cywilizacji w całej Ameryce Łacińskiej. Następnie udamy się na obiad do typowej, boliwijskiej restauracji, gdzie będziemy mogli spróbować komosy ryżowej (”quinoa”), najważniejszej rośliny uprawnej w Andach. Wrócimy do La Paz. Wieczorem czas wolny.

DZIEŃ  4. La Paz – Copacabana (B)

Wyjedziemy z hotelu o 7:30 i po ok. 3 h dotrzemy do Copacabany. Po zakwaterowaniu się w hotelu pojedziemy zwiedzić Bazylikę pod wezwaniem Matki Boskiej Gromnicznej (lub Matki Boskiej z Jeziora). Jest to świątynia z XVI wieku, w której wnętrzu znajduje się cudowna figura Matki Boskiej, patronki Boliwii. Kościół rokrocznie przyciąga tysiące turystów i jest jednym z najważniejszych świętych miejsc zarówno dla rdzennej ludności indiańskiej, jak i katolików. Po obiedzie możemy wspiąć się drogą krzyżową na Golgotę (opcjonalnie), skąd roztacza się wspaniały widok na jezioro i pobliskie wsie lub wspiąć się na Intiwatana albo Horca del Inca, które prawdopodobnie były kiedyś obserwatoriami astronomicznymi. Jeśli czas pozwoli, możemy odwiedzić zarówno Golgotę, jak i Horca del Inca. Czas wolny w ciągu reszty dnia warto przeznaczyć na zwiedzanie Copacabany.



DZIEŃ  5. Copacabana – Wyspa Słońca (Isla del Sol) (B, L)

Rano udamy się na spacer do portu w Copacabanie, skąd przemieścimy się łodzią motorową na północną część Wyspy Słońca (Isla del Sol) do małej miejscowości Challapampa. Najpierw zwiedzimy muzeum, a później spacerem przejdziemy do ruin Chincana, określanych jako inkaski labirynt. Następnie rozpoczniemy wędrówkę po Wyspie Słońca, która przeniesie nas wzdłuż grzbietu wyspy z północy na południe, wprost do wioski Yumani (ok. 3-4h wędrówki). Podczas samego trekingu będziemy mieć nieograniczony widok na święte jezioro Titicaca, a przy sprzyjającej pogodzie również na Królewską Kordylierą (Cordillera Real) i jej ośnieżone szczyty. Noc spędzimy w daczy na obrzeżach Yumani.

DZIEŃ  6. Wyspa Słońca (Isla del Sol) – Copacabana – La Paz (B)

Rano zejdziemy Schodami Inków (Escalera del Inca), zabytkowymi, dobrze zachowanymi kamiennymi schodami, które doprowadzą nas do naturalnego źródła Fuente del Inca. Niedaleko znajduje się port, skąd udamy się łodzią motorową z powrotem do Copacabany. Będziemy mieć czas wolny, a później wsiądziemy do autobusu, który zabierze nas do La Paz.  Wieczorem czas na relaks.  



DZIEŃ  7. La Paz – Pampalarama (B, L, D)

Wyjeżdżamy z La Paz, aby odwiedzić Chacaltaya. Po około godzinie marszu dotrzemy do samego serca Andów i schroniska Pampalarama, gdzie zakwaterujemy się przed rozpoczęciem zwiedzania okolicy. Udamy się na krótką wędrówkę na lodowiec Khuno Tincuta, który znajduje się na wysokości 5000 m n.p.m. Tam zjemy obiad, a następnie, po zebraniu sił, wrócimy do schroniska, gdzie skosztujemy typowej boliwijskiej przekąski: buñuelos (przypomina pączek) oraz api (słodkiego, ciepłego napoju z kukurydzy). Czas wolny na resztę dnia, aby mieć szansę na podziwianie okolic. Społeczność Chacaltaya narodziła się w 1871 roku i przez dłuższy czas udało jej się zachować tradycje kultury Aymara. Rdzenni mieszkańcy świętują ważne rytuały związane z kalendarzem Aymara, a rytm ich życia porządkują sezonowe zbiory oraz migracje lam i alpak we wrześniu. Życie tej pradawnej społeczności opiera się na kilku prostych regułach, które dotyczą struktury organizacyjnej oraz administracyjnej, czyli ”Ayni”, ”Minka” i ”Waki”. Są to terminy podkreślające znaczenie wzajemnej pomocy i pracy społecznej. Tamtejsi ludzie posługują się językiem Aymara, a większość jako drugiego języka używa hiszpańskiego.


DZIEŃ 8. Pampalarama – La Paz – Uyuni (B, L)

O 8:00 udamy się na krótki spacer, żeby podziwiać wspaniały widok na Królewską Kordylierę. Czeka nas wspinaczka na 4700 m n.p.m., nad jezioro Pampalarama. Będziemy mieli możliwość wypłynięcia na jezioro lub udania się na spacer w okolicy. Po obiedzie wrócimy do La Paz, a o 19:30 przejedziemy do terminalu autobusów w La Paz. Dworzec autobusowy (wcześniej kolejowy) zyskał sławę dzięki temu, że został zaprojektowany przez Gustave’a Eiffel’a (tego samego, który zaprojektował słynną wieżę w Paryżu). O 21:00 rozpoczniemy podróż do Uyuni. Naszym pierwszym przystankiem będzie Oruro, skąd zejdziemy do Challapata, gdzie asfalt ustępuje nieutwardzonej drodze. Jeśli pierwsze 350 km wydawało się proste, to właśnie teraz czeka nas to, co najgorsze w boliwijskich drogach: dziury, błoto, przeprawy przez rzeki, zimno, objazdy. Około 7:00 w końcu uda nam się dotrzeć do Uyuni, gdzie będziemy mieć chwilę na śniadanie przed rozpoczęciem wyprawy. 
Opcjonalnie: Możliwość przelotu do Uyuni następnego dnia. Jedna noc w La Paz jest wliczona w cenę tej opcji, podobnie jak transfer z hotelu na lotnisko. Cena za osobę: 221 USD.


DZIEŃ 9. Uyuni – Colchani – Salar de Uyuni – Coquesa (L, D)

Początek wyprawy ok. 10:30. Naszym pierwszym przystankiem będzie cmentarz lokomotyw, spadek z lepszych czasów. Następnie udamy się w kierunku Colchani, małej wioski na samym brzegu Salar de Uyuni (solniska, które jest pozostałością po wyschniętym słonym jeziorze). Jej mieszkańcy żyją z wydobycia soli. W Colchoni dowiemy się, jak przetwarza się ręcznie sól i odwiedzimy mały sklepik, który pełni również funkcję muzeum. Możemy podziwiać w nim duże solne rzeźby, a także inne przedmioty (naczynia, biżuterię, narzędzia itp.). Po tej fascynującej wizycie u rzemieślników, żyjących na samym szczycie świata, wejdziemy na słynne solnisko Salar de Uyuni. To największa solna pustynia na świecie, zajmująca powierzchnię 10582 km2. Jedną ze szczególnych cech Salar de Uyuni jest fakt, że gromadzi rezerwę 9 mln ton litu, co stanowi 40% światowej produkcji. Skierujemy się na wyspę Incahuasi, która jest nazywana błędnie, choć zdecydowanie częściej, Wyspą Rybaka. Ta geologiczna formacja jest pozostałością po skamieniałym koralowcu, a porośnięta gigantycznymi kaktusami, które mogą sięgać 12 m. Z góry wyspy mamy wspaniały, panoramiczny widok na całe Salar de Uyuni. Po obiedzie udamy się do Coquesy u podnóża Tunupy. Tutaj spędzimy noc.



DZIEŃ 10. Coquesa – Tunupa – San Juan/Puerto Chuvica (B, L, D)

Z samego rana zwiedzimy stanowisko archeologiczne Chullpares (groby) w Coquesie oraz okolice. Później czeka nas wspinaczka na Tunupa, aż do punktu widokowego (istnieje możliwość przejazdu samochodem), skąd rozciąga się widok na całe Salar de Uyuni. Po drodze miniemy ”bofedales” (rodzaj bagniska; są to częściowo zalane wodą równinne tereny), gdzie będziemy mogli obserwować różowe flamingi. Następnie skierujemy się w stronę Chuvica lub San Juan.


DZIEŃ 11. Puerto Chuvica – solnisko Salar de Chiguana – wulkan Ollagüe – pustynia Siloli – Ruta de las Joyas (jeziora Cañapa, Hedionda, Chiar Khota, Honda i Ramaditas) – Kamienne Drzewo - Narodowy Rezerwat Andyjskiej Fauny Eduardo Avaroa - Laguna Colorada (B, L, D)

Dzisiaj kontynuujemy naszą wyprawę po południowej Boliwii. Z Puerto Chuvica przejedziemy trasę Uyuni-Ollagüe linią kolejową, która jest własnością FCA (Andyjskiego Przedsiębiorstwa Kolejowego), aż do solniska Salar de Chiguana. To wspaniała okazja do podziwiania wciąż aktywnego wulkanu Ollagüe (nawet z daleka widać, że dymi). Będziemy się przemieszczać tzw. Szlakiem Klejnotów (Ruta de las Joyas), wzdłuż którego znajdują się jeziora Cañapa, Hedionda, Chiar Khota, Honda i Ramadita. Zatrzymamy się przy Kamiennym Drzewie (należy powstrzymać się od wspinaczki), które rośnie na środku pustyni Siloli. Pod koniec dnia wejdziemy do Narodowego Rezerwatu Andyjskiej Fauny Eduardo Avaroa i dotrzemy do jeziora Laguna Colorada, które zawdzięcza nazwę swojemu czerwonemu kolorowi, który jest wywołany przez mikroskopijne skorupiaki, będące równocześnie głównym składnikiem pożywienia różowych flamingów obecnych na tym obszarze. Z powodu zmian klimatycznych (brak deszczu), a także silnego parowania, poziom wody w okolicznych jeziorach szybko się zmniejsza, a co za tym idzie, z roku na rok zmniejsza się populacja flamingów. Późnym popołudniem zakwaterujemy się w schronisku. Wieczorem czas wolny.

DZIEŃ 12. Narodowy Rezerwat Andyjskiej Fauny Eduardo Avaroa - Laguna Colorada – gejzery Sol de Mañana – źródła termalne Polques – pustynia Dalí – Laguna Verde – Licancabur (5971m) – Villamar – Valle de Rocas – San Cristóbal – Uyuni – Potosi (B, L)


Kontynuujemy naszą wyprawę w kierunku południowym, aż do Laguna Verde- najbardziej wysuniętego na południe punktu Boliwii. Opuścimy Laguna Colorada, żeby wejść jeszcze głębiej, na terytorium Rezerwatu Narodowego Fauny Andyjskiej Eduardo Avaroa. Zwiedzimy wrzące gejzery Sol de Mañana, które są imponującym geotermalnym polem z dołami parującego błota, wokół unosi się zapach siarki. Skierujemy się do kąpieliska termalnego Polques, naturalnego źródła ciepłej wody, gdzie będziemy mogli popływać. Później przejdziemy przez prowincję Sud Lípez, gdzie zobaczymy „Damy pustyni” (Damas del desierto), czyli ogromne skały osadzone, w tym surowym krajobrazie, latami rzeźbione przez wiatr i deszcz. Przekroczymy pustynię Dalego, która zawdzięcza swoją nazwę katalońskiemu artyście. Nadał ją ze względu na podobieństwo krajobrazu do swych surrealistycznych dzieł. Będziemy się posuwać w kierunku Laguna Verde i Blanca, aż do stóp wulkanu Licancabur, gdzie zatrzymamy się, by zrobić kilka zdjęć. Laguna Verde wywodzi swe imię od wszechobecnej zieleni (verde= zielony), która jest wynikiem stężonego ołowiu, arsenu, siarki i wapnia- zdecydowanie należy się powstrzymać od kąpieli! ;) Znad Laguna Verde rozpoczniemy jazdę z powrotem na północ. Miniemy małą wioskę Villamar, która wydaje się być zagubiona pośrodku gigantycznej pustyni Lípez. Później w San Cristobal miniemy największą kopalnię Boliwii. Przyjedziemy do Uyuni ok. 18:00, w sam raz, żeby zjeść jeszcze szybki obiad przed wejściem do autobusu do Potosí. Po przybyciu do Potosí transfer do hotelu. 



DZIEŃ 13. Potosí – zwiedzanie kopalni (Cerro Rico) - Sucre (B)

Rano udamy się na targ górniczy. Zwyczaj mówi, że kupienie tutaj liści koki, papierosów, alkoholu, a nawet dynamitu jako prezentu dla górników przynosi szczęście. Po skończeniu zakupów odwiedzimy jedną z kopalń przy górze Cerro Rico. Tutejsze kopalnie różnią się od zachodnich, niektóre z nich są bardzo stare, wykopywane rękami niewolników już w czasach Imperium Inków, a w czasach kolonizacji hiszpańskiej zaludniane przez afrykańskich niewolników. Korytarze są tu niezwykle wąskie i dosyć krótkie, osoby z klaustrofobią zdecydowanie się w nich nie odnajdą. Nasza wizyta w Cerro Rico zaczyna się przy Tío (po hiszp. „wujek”), który jest strażnikiem kopalni i któremu górnicy często składają ofiary w celu zapewnienia sobie ochrony przed złymi zaklęciami. Zwiedzimy pierwszy poziom kopalni, a będziemy mogli zejść nawet 3 poziomy niżej, jakieś 500-600 m w głąb Cerro Rico. Po tej zachwycającej wizycie przejedziemy do terminalu autobusów, żeby udać się do Sucre. Z wyżyny zejdziemy w doliny, które doprowadzą nas do Sucre. Po drodze zobaczymy most Mendez, który jest narodowym zabytkiem i został zbudowany pod koniec XIX wieku. Po przybyciu do Sucre zakwaterujemy się w hotelu. Wieczorem czas wolny.



DZIEŃ 14. Zwiedzanie Sucre (B)

Dzień rozpoczniemy od zwiedzania Sucre, czyli konstytucyjnej stolicy Boliwii, nazywanej również Ciudad Blanca (Białe Miasto). To klejnot sztuki baroku i renesansu, a zarazem najbardziej europejskie miasto w całej Boliwii i prawdopodobnie najpiękniejsze w całej Ameryce Łacińskiej. Zostało założone w 1538 roku z rozkazu Pizarro, miało stać się rezydencją i centrum hiszpańskiej burżuazji. Z architektonicznego punktu widzenia Sucre nadal wygląda jak na pocztówkach z XIX wieku, co oczywiście stanowi o jego niesamowitym uroku. Jest uważane za najpiękniejsze miasto Boliwii, ale poza swoim urokiem i atmosferą jakby z XVIII i XIX wieku, ma również tę zaletę, że jest historyczną stolicą Boliwii. Zwiedzimy wiele muzeów, Convento de Santa Clara (klasztor św. Klary), Casa de la Libertad, gdzie 6 VIII 1825 roku została podpisana Deklaracja Niepodległości (plan wycieczki może ulec zmianie, gdyż wszystkie muzea są zamknięte w niedziele i w czasie świąt narodowych). Wieczorem czas wolny, aby na własną rękę poznać Sucre.

DZIEŃ 15. Sucre – La Paz - Rurrenabaque (B)

Rano przejedziemy na lotnisko na samolot do La Paz. Następnie, po przylocie do La Paz, przesiądziemy się na samolot do Rurrenabaque. Po godzinnym locie nad Andami wylądujemy w Rurrenabaque, a następnie zostaniemy zakwaterowani w hotelu. Wieczorem czas wolny. Polecamy iść na kolację do restauracji Juliano’s, która jest uznawana za najlepszą w mieście. 



DZIEŃ 16. Rurrenabaque – selva (dżungla) (B, L, D)

O 8:00 wyruszymy łodzią w górę rzeki Beni wprost do indiańskiej społeczności Tacana w San Miguel. Po wizycie w plemiennej wiosce odpoczniemy nieco przed wędrówką w głąb dżungli, gdzie rozbijemy obóz. Po obiedzie znajdziemy czas na poznanie miejscowej flory i fauny, a wieczorem udamy się na kolejny spacer, aby obserwować nocną zwierzynę. Przed nami 3 dni trekkingu w dżungli, z dala od cywilizacji, z miejscowym, hiszpańskojęzycznym przewodnikiem oraz tłumaczem. Będziemy spać w obozie w dżungli.

DZIEŃ 17. Selva (B, L, D)

Wczesnym rankiem udamy się w długą wędrówkę, która zaprowadzi nas jeszcze głębiej do dżungli. Poznamy zastosowanie wielu roślin leczniczych oraz różne gatunki ssaków i ptaków, które żyją na tym obszarze. Przy odrobinie szczęścia być może spotkamy dziki, małpy czepiaki, węże i inne zagrożone gatunki. Po krótkiej przerwie na obiad i odpoczynek możemy iść łowić ryby w jednym z licznych strumieni, które płyną przez tę niesamowitą dżunglę lub popływać. Po kolacji przewodnik opowie nam lokalne legendy.



DZIEŃ 18. Selva – Rurrenabaque – La Paz (B, L)

Rano poświęcimy chwilę na obserwowanie różnych gatunków ptaków w okolicy. Będziemy mogli również pozbierać naturalne półprodukty, które przydadzą się do stworzenia unikalnej biżuterii i ozdób. Później po raz kolejny spłyniemy łodzią po rzece Beni aż do Rurrenabaque, skąd udamy się na powrotny lot do La Paz. Po godzinnym locie dotrzemy do La Paz, gdzie zostaniemy zakwaterowani w hotelu.



DZIEŃ 19. Czas wolny w La Paz – wieczorny pokaz tańca (B, D)

Dzisiaj czas wolny, który warto przeznaczyć na zwiedzanie La Paz na własną rękę. Wieczorem spotkamy się, aby pójść do lokalnego klubu (tzw. ”peña”), gdzie będziemy podziwiać pokaz tradycyjnego tańca.

DZIEŃ 20. La Paz - wylot

Transfer z hotelu na lotnisko w El Alto zgodnie z czasem wylotu. 
W zależności zostanie zaserwowane śniadanie lub otrzymamy lunch-box.

DZIEŃ  21. Przylot do Warszawy


GRUPOWA
21 DNI
BOLIWIA
OD:

3250 USD

+ bilet lotniczy
INDYWIDUALNA
BOLIWIA
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
BOLIWIA
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

BIRMA

23 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

KILIMANJARO, SERENGETI, ZANZIBAR

18 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

PERU - NIEZWYKŁA WYPRAWA DO KANIONU COLCA

15-16 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

PERU - WYPRAWA DO AMAZONII I ŚWIĘTE MIASTO INKÓW

15 dni ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ