BIRMA W PIGUŁCE

MAGICZNE KRAJOBRAZY
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Warszawa – Yangon
Spotykamy się na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych do Yangon.

DZIEŃ 2. Przylot do Yangon 
Przewodnik będzie czekał na lotnisku w Yangon, by zabrać nas do hotelu w centrum miasta. Już w drodze zwiedzimy pagodę Kyauk Taw Gyi, w której znajduje się ogromny posąg siedzącego buddy, wykuty w jednym bloku marmuru. Piękne okolice China Town pozwolą się zrelaksować oraz zwalczyć jet lag. Po przejściu przez targi owocowe i zanurzeniu się w miejscowej atmosferze przejdziemy do pagody Sule, znajdującej się w samych centrum Rangun (inna nazwa Yangon). To tam znajduje się ogromny posąg leżącego Buddy (Chauthtetgyi). Następnie udamy się do słynnej pagody Szwedagon. Według legendy dwóch kupców otrzymało od Buddy jego osiem świętych włosów, które są teraz pilnie strzeżone na terenie stupy. Utrzymuje się, że dzięki tym relikwiom w pagodzie Szwedagon doszło do wielu cudów i uzdrowień. Dzisiaj pagoda jest najbardziej znaną w całej Birmie; ma niezwykle długą historię, a także stanowi źródło dziedzictwa Mjanmy. Nocleg w hotelu w Yangon.

DZIEŃ 3. Yangon – Heho – Kalaw (przelot) (B)
Z samego rana przejedziemy na lotnisko, gdzie wsiądziemy do samolotu w stronę Heho. Przyjazd do Heho i przejazd samochodem do Pindaya. Odwiedzimy jaskinię w Pindaya (z trzech jaskiń tylko jedna jest otwarta dla zwiedzających). Przed wejściem znajduje się ogromna, pozłacana rzeźba pająka, co wiąże się z legendą: niegdyś jaskinię zamieszkiwał straszliwy pająk, który odważył się porwać lokalną księżniczkę. Na szczęście ta została bohatersko odbita z rąk potwora przez zakochanego w niej młodzieńca. W jaskini znajduje się ponad 800 różnych wizerunków Buddy: malowidła, posążki, rzeźby… Główne sanktuarium w jaskini jest wysokie na 149 m i wypełnione posążkami Buddy różnej wielkości rzeźbionymi w drewnie, kamieniu, marmurze i brązie, niektóre są również grubo złocone. Przejazd do Kalaw (prześliczne miasteczko otoczone górami) i zwiedzanie miasta. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 4. Trekking w Kalaw (B)
Lamaing - Pin New - Pawke - KoneHla - Htitain (ok. 5,5h wędrówki)         

Rano rozpoczniemy przygotowania do 2 dni trekkingu przez góry Szan. Przejedziemy (ok. 30 min.) z Kalaw do miejsca, skąd rozpoczniemy wyprawę, czyli do Lamaing, wioski plemienia Yaung Yo. Rozpoczniemy właśnie stąd, aż dotrzemy do kolejnej wioski, oddalonej o 45 minut, gdzie zjemy lunch. Po drodze spotkamy ludzi wzgórz, czyli plemiona Taug Yo, Danu i Pa-O, które utrzymują się z uprawy chili, ziemniaków, imbiru, pszenicy, ryżu i warzyw. W drodze będziemy mogli obserwować pola ryżowe i zobaczyć, jak lokalne społeczności uczestniczą we wspólnym zbieraniu plonów. Przejdziemy także przez zielony las bambusowy, który doprowadzi nas do paprykowej wioski plemienia Pa-O, słynącego z uprawy chili. Są nazywani „paprykowym plemieniem”, ponieważ podstawę ich upraw stanowi właśnie chili, będące głównym składnikiem ich diety. Czeka nas spacer po kolorowych polach uprawnych, przypominających barwną mozaikę. Później dotrzemy do Danu, wioski plemienia Kone Hla. Tam zatrzymamy się na obiad, który przygotuje nasz szef kuchni i chwilę odpoczniemy. Później będziemy kontynuować wędrówkę i po 2,5h dotrzemy do klasztoru, schowanego w lesie. Po drodze będziemy mijać niekończące się tarasy ryżowe oraz skały krasowe. Noc spędzimy w pięknym i spokojnym klasztorze Pa-O.

DZIEŃ 5. Kalaw – jezioro Inle (B)
Htitain - KyaukSu - Nan Yote - Indein (ok. 4,5h wędrówki)

Rano obudzą nas śpiewy mnichów, co pozwoli nam cieszyć się spokojną atmosferą. Zjemy śniadanie i przygotujemy się do wędrówki. Czeka nas wejście na najwyższe wzniesienie, z którego rozpościera się widok na góry i dolinę. Odwiedzimy wiejską podstawówkę i będziemy obserwować ludzi Pa-O przy pracy, wyplatających tradycyjne, bambusowe kosze. Poznamy ludzi z plemienia, wracających do domu z targu na wodzie na jeziorze Inle, gdzie sprzedają swoje uprawy, a także kupują ryby i podstawowe produkty dla dzieci. Przyjazd do wioski Indein, gdzie zjemy obiad i udamy się na relaksujący spływ wzdłuż rzeki wprost do dużego jeziora Inle. Podczas tej wycieczki będziemy mogli obserwować wioski położone nad rzeką i cieszyć się rejsem, który będzie miał swój finał w hotelu nad jeziorem. Przyjazd do hotelu i porządny odpoczynek!

DZIEŃ 6. Podziwianie krajobrazów wokół jeziora Inle (B)
Dzisiaj udamy się na wycieczkę po jeziorze Inle. Odwiedzimy pagodę Phaung Daw Oo, zobaczymy pływające ogrody, „nożnych wioślarzy” (poruszają się na łodziach w bardzo charakterystyczny sposób, odpychając się nogami), a także tradycyjny sposób połowu, kobiety przędące jedwab, wioski na palach na jeziorze Inle i klasztor Nga Hpe Kyaung (klasztor skaczących kotów). Tak, nazwa w sposób dosłowny odzwierciedla to, co możemy tam zobaczyć. Mnisi wytresowali niegdyś koty tak, aby te skakały- początkowo na kolana, a później po prostu dla rozrywki. Oczywiście można na własne oczy zobaczyć ten fenomen. Nocleg w hotelu w Inle.

DZIEŃ 7. Inle – Indein (B)
Dzień rozpoczniemy od zwiedzania pagody Indein, która znajduje się obok jednego z kanałów, bardzo wąskiego i składającego się z wielu zakrętów. Pobliskie pola ryżowe są nawadnianie wodą właśnie z niego. To tutaj rozpoczniemy wyprawę do osady plemienia Pa-O, która będzie prowadzić, w otoczeniu przepięknych krajobrazów, przez liczne kanały. Zwiedzimy lokalny targ, a następnie udamy się na spacer do fascynujących ruin, na które składa się sto starożytnych pagód. Niektóre z nich ukryte są wśród bujnej roślinności. Nocleg w hotelu w Inle.

DZIEŃ 8. Inle – Heho – Mandalay – Amarapura – Mandalay (lot) (B)
Wcześnie rano transfer na lotnisko w Heho na samolot do Mandalay. Przylot do Mandalay i przejazd do Amarapury. Zwiedzanie klasztoru Mahagandayon, gdzie setki młodych nowicjuszy (tzw. Sanga) studiuje buddyjską literaturę, ściśle przestrzegając zasad i reguł klasztoru, zgodnie z nauczaniem Buddy. Przejedziemy przez most tekowy U Bein Bridge, rozciągający się nad jeziorem Taungthaman. Ma długość ok. kilometra i został zbudowany w 1850 roku. Uważany jest za najstarszy most tego typu na świecie.

DZIEŃ 9. Mandalay – Mingun – Sagaing – Mandalay (B)
Rozpoczniemy od spływu po rzece Ayeyerwaddy w stronę Mingun, gdzie zwiedzimy pagodę Pathodawgyi- niedokończony zabytek z 1790 w północno-zachodniej części Manadalay. Następnie zajrzymy do 90-tonowego Mingun Bell, który do 2000 roku był największym dzwonem świata. Zwiedzimy również pagodę Myatheintan, wspaniałą, białą świątynię ze stupami. 
Po południu wrócimy do Mandalay, gdzie odwiedzimy Wzgórze Sagaing- centrum religijne oraz klasztorne Birmy. Znajdują się tam liczne świątynie i stupy. Rozpoczniemy poznawanie Sagaing zwiedzaniem Uminthonze, czyli sanktuarium wybudowanego w jaskini ze wspaniałymi posążkami Buddy wewnątrz. Następnie skierujemy się do Soon U Ponnya Shin Paya, świątyni z XIV wieku, w której możemy podziwiać ogromny posąg Buddy. W świątyni tej mieszkają mniszki w charakterystycznych, różowych strojach. Dzisiejszą wycieczkę zakończymy, zwiedzając miasto Ava oraz murowany klasztor Maha Aung Myae Bonsan. Nocleg w Mandalay.

DZIEŃ 10. Mandalay – Bagan (1 noc na łodzi) (B)
Rano udamy się na molo, gdzie wsiądziemy na prywatną łódź, która zabierze nas w rejs wzdłuż rzeki Ayarwaddy. Po drodze będziemy mieli okazję obserwować miejscowych ludzi na brzegu rzeki. Nocleg na łodzi.
Uwaga: To nie luksusowa łódź, tylko mała, lokalna łódka. 

DZIEŃ 11. Zwiedzanie Baganu (B)
Zejdziemy z łodzi ok. 9 i udamy się na zwiedzanie Baganu, które obejmuje wizytę na kolorowym targu Nyaung U, zwiedzanie pagody Shwezigon wraz z jej wspaniałą, złotą stupą; świątyń Kyansittha Umin, Wet-kyi-inn, Gubyaukgi (gdzie znajdują się przepiękne malowidła naścienne z cyklu Jātaka, opowiadające o poprzednich wcieleniach Buddy, a także Htilominlo). Odwiedzimy warsztat zdobienia laką. Jest to tradycyjny sposób zdobienia dzbanów, filiżanek, naczyń talerzy, a nawet niewielkich stolików kawowych, nazywany przez Birmańczyków „panyun”. Okolice Baganu słyną z tego rzemiosła. Później udamy się do świątyni Manuha, następnie do rezydencji króla Manuha, Nanphaya. Później także do świątyni Ananda, architektonicznego arcydzieła i klasztoru Oak-Kyaung, zdobionego różnokolorowymi malowidłami. Będziemy podziwiać zapierający dech w piersiach zachód słońca z pagody Shwesandaw. Nocleg w hotelu w Bagan.

DZIEŃ 12. Zwiedzanie Baganu (B)
Zwiedzanie rozpoczniemy od pagody Lawkananda. Następnie zwiedzimy wschodnią i zachodnią stupę Phet Leik, która ozdobiona jest glinianymi tablicami z wyrytymi scenami z cyklu Jātaka, opowiadającymi o poprzednich wcieleniach Buddy. Później zwiedzimy również świątynię Thatbyinnyu i Shwegugyi, a także pałac i bramę Tharaba. Wycieczka obejmuje świątynię Apeyadana, w której znajdują się malunki typowe dla stylu buddyjskiego, zwanego Mhayana. Później czas na świątynię Nagayon, Muzeum Archeologiczne, świątynię Dhamayangyi (ogromną świątynię-arcydzieło, zbudowaną z cegły) oraz Mingalar Zedi, skąd będziemy podziwiać zachód słońca nad rzeką Ayeyarwaddy. Nocleg w hotelu w Bagan. 

DZIEŃ 13. Bagan – Popa – Bagan (B)
W godzinach porannych, po godzinnej jeździe z Baganu, dotrzemy do góry Popa, która jest górą wulkaniczną o wysokości 1518 m n.p.m., przyciągającą co roku tysiące turystów. Wspinaczka na jej szczyt to jedna z najciekawszych wycieczek. Jakieś 30 minut zajmie pokonanie 777 stopni, ale kiedy dotrzemy wreszcie na górę będziemy mogli podziwiać widoki na całą okolicę, rzekę Irrawaddy, w której pływają delfiny, okoliczne wioski i wiele innych wspaniałych miejsc. W pobliżu góry znajduje się wiele fabryk cukru, które są dostępne dla zwiedzających i pozwalają się przyjrzeć bliżej procesowi wytwarzania cukru palmowego. Przejazd do Baganu i nocleg.  

DZIEŃ 14. Bagan – Yangon (lot) (B)
Rano czeka nas transfer na lotnisko na lot do Yangon. Udamy się na targ Bogyoke Aung San Market (in. Scott Market), gdzie można będzie kupić pamiątki. Został wybudowany w 1926 roku, za czasu panowania brytyjskiego. Istnieją dwie teorie, tłumaczące jego oryginalną nazwę: mógł zostać tak nazwany na cześć Jamesa George’a Scotta, urzędnika który rozpowszechnił w Birmie piłkę nożną albo Gavina Scotta, miejskiego komisarza. Obecnie funkcjonuje raczej pod nazwą Bogyoke. To największy targ w Yangon, który zachwyca kolonialną zabudową i brukowanymi uliczkami. Można tam kupić wspaniałe, tradycyjne birmańskie wyroby (jak np. biżuteria, czy odzież), a także zaopatrzyć się w podstawowe produkty spożywcze. Następnie zameldowanie w hotelu. Reszta dnia to czas wolny. Nocleg w hotelu w Yangon. 
Uwaga: Scott Market jest nieczynny w poniedziałki. 

DZIEŃ 15. Yangon – Twante – Yangon (B)
Dzisiaj przejedziemy do Twante (1,5h jazdy). Twante to miejscowość znajdująca się 1,5h od Yangon, gdzie głównym źródłem zarobku dla miejscowych ludzi są rolnictwo i rybołówstwo. Lokalne produkty, takie jak bambus, rattan, tace i krzesła bambusowe oraz sita są wytwarzane właśnie tam. Ponieważ garncarstwo jest jedną z tradycyjnych gałęzi przemysłu, można podziwiać wiele warsztatów. Zobaczymy też, jak wyplata się na krosnach. Później zwiedzimy pagody Shwe Sandaw oraz Baung Daw Gyoke. Po obiedzie udamy się na miejscowy targ, gdzie zobaczymy kosze pełne warzyw i owoców ułożone na ziemi, suszone ryby i ptactwo uwiązane na sznurach. Powrót do Yangon i nocleg.

DZIEŃ 16. Yangon i wyjazd (B)
Po śniadaniu w hotelu udamy się na lotnisko na lot powrotny.

DZIEŃ 17. Powrót do Warszawy

GRUPOWA
17 DNI
BIRMA W PIGUŁCE
OD:

3100 USD

+ bilet lotniczy
INDYWIDUALNA
BIRMA W PIGUŁCE
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
BIRMA W PIGUŁCE
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

GHANA, NAJWIĘKSZE ATRAKCJE

14 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

IMPERIALNA ROSJA

13 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

KOREA PŁD. I JAPONIA

19 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

NORWEGIA

9 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ