BENIN W KRAINIE VOODOO

TAJEMNICZE OBRZĘDY
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Przelot Warszawa - Kotonu

Spotykamy się na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych do Kotonu.

DZIEŃ 2. Kotonu

Przylot do Beninu. Lądowanie w Kotonu i transfer do hotelu. 

DZIEŃ 3. Kotonu - jezioro Nokue - Sotchankue - Ganvie (FB)

Wprowadzenie do benińskiego życia poprzez wizytę na rynku głównym Danktopa. W jego starej części będziemy mogli zobaczyć strefę voodoo.  Następnie złapiemy „rzeczny bus”, czyli duże kanu i odwiedzimy odległe jezioro we wsi Sotchankue. Turystyka nie dociera do tego miejsca (zazwyczaj wszyscy kierują się do słynnego Ganvie). W tej animistycznej wiosce spotkamy kapłana voodoo, który wyjaśni nam niektóre aspekty religijnego życia wyznawców. Fetysz chroniący wioskę jest oszałamiający. Odwiedzimy ten teren i spotkamy się z jego mieszkańcami. Następnie udamy się do Ganvie, czyli Wenecji Afryki i odpoczniemy w hotelu. 

DZIEŃ 4. Ganvie – Calavi – Porto Novo (BB)

Rano wybierzemy się na targ, gdzie zobaczymy małe pirogi, na których handlarze sprzedają warzywa i owoce pochodzące z głębi lądu. Z Ganvie łódka zabierze nas do Calavi, głównego portu w Lake Nokoué. Stąd przejedziemy do historycznej stolicy Beninu, czyli Porto Novo, założonego przez Portugalczyków w XV wieku. Zwiedzimy centrum pełne pięknych przykładów afro-brazylijskiej architektury. W tym mieście ma się wrażenie, że czas zatrzymał się dawno temu, panuje tu idealna atmosfera do powolnego snucia się po uliczkach i leniwych spacerów w centrum. 

DZIEŃ 5. Porto Novo – Onigbolo – Ketou - Cove (HB)

Przejazd do Onigboló, stolicy grupy etnicznej Yoruba Holi, która do 1970 praktykowała kanibalizm, a do dzisiaj kultywuje pewne pradawne rytuały, które zanikły już w większości afrykańskich krajów. Wsiądziemy na motocykle i odwiedzimy małą społeczność Holi, która kryje się w samym środku dżungli (zalesionej sawanny). Ciała i twarze kobiet z tego plemienia pokryte są pięknymi tatuażami. Spotkamy się z lokalnym przewodnikiem i poznamy nieco bliżej kulturę tego ludu. Zjemy z nimi obiad, a następnie przejedziemy do Ketou, najstarszego miasta Yoruba w Beninie, siedziby monarchii. Tu zostaniemy, dzięki wróżbom i przepowiadaniu przyszłości, wprowadzeni do świata Fa. Znajduje się tu bowiem stara szkoła nauczająca tych praktyk. Poznamy Jego Królewską Mość, zwiedzimy miasto i zakwaterujemy się w hotelu. 

DZIEŃ 6. Cove – Gbanamé – Gossoué - Dassa Zoumé (BB)

Przejazd na zbocza Agonlin (niewielkie góry), czyli zalesiony obszar zamieszkiwany przez pierwotne społeczności należące do grupy etnicznej Agonlin. Ich gospodarka opiera się na rolnictwie (na własne potrzeby), łowiectwie oraz produkcji węgla! Odwiedzimy Woodabe, koczownicze plemię ulokowane w okolicach Gossoué. Przyjedziemy do Dassa Zoumé, zjemy obiad i wybierzemy się do świętej skały, gdzie miejscowy lud Yoruba ukrywał się podczas nalotów na niewolników. Miejsce to posiada wyjątkową atmosferę, którą zawdzięcza w głównej mierze wyznawcom voodoo i architekturze afro-brazylijskiej. 

DZIEŃ 7. Dassa Zoumé – Djougou (BB)

Dzisiaj rano przejedziemy do Djougou, stolicy prowincji Donga. Sceneria będzie się stopniowo zmieniać: od zalesionych gór do tropikalnej sudańskiej sawanny. Ludzie wyjdą ze świątyń voodoo, aby przenieść się do meczetów oraz innych świątyń, związanych z obszarem kulturowym Sahel. Wybierzemy się do Djougou i zakwaterujemy w lokalnym hotelu. Wieczorem zwiedzimy natomiast centrum tego muzułmańskiego miasta. 

DZIEŃ 8. Djougou – Natitingou– Boukombé – Natitingou (BB)

Odwiedzimy plemiona Tanela i Beri Beri, które mieszkają w górach Djougou. Zrobimy sobie krótki trekking do Taneka Coco i innych małych, górskich wiosek. Po tej porannej wycieczce przejedziemy do Natitingou, bramy do kraju Somba, jednego z najlepiej strzeżonych sekretów tej części Afryki. Somba to wyjątkowy lud, który buduje z cegły adobe dwupiętrowe chaty, przypominające małe twierdze. Dekorują fasady swoich domów w analogiczny sposób, w jaki przyozdabiają swoje twarze i ciała skaryfikacjami. Zjemy obiad w Boukombé, przy granicy z Togo. Zwiedzimy chaty ludu Somba, zwanego ”Tata” i spotkamy się z przedstawicielami plemienia. Po południu wrócimy do Natitingou.

DZIEŃ 9. Natitingou – Abomey (BB)

Czeka nas długi przejazd na południe. Obiad zjemy w drodze (Prawdopodobnie  w Bassila, w zależności od czasu). Zrobimy sobie przystanek w świętym miejscu Dankoli (lokalne voodoo) w pobliżu Savalou. W godzinach wieczornych przyjedziemy do Abomey, królewskiej stolicy Beninu.

DZIEŃ 10. Abomey - Possotome - jezioro Ahemey (BB)

Udamy się dzisiaj na zachód w stronę granicy z Togo. Przyjedziemy do Possotome, regionu który słynie z naturalnych źródeł wody mineralnej. Odwiedzimy sanktuarium Shango w Bopa, w którym znajduje się wiele czaszek rybaków zabitych na skutek rażenia piorunem. Będziemy podziwiać ceremonię Zangbeto, w jednej z rybackich wiosek na brzegu jeziora Aheme. Po intensywnie spędzonym dniu zakwaterujemy się w hotelu.

DZIEŃ 11. Possotome – Ouidah – Kotonu (BB)

Po śniadaniu nad oceanem przejedziemy do Ouidah, stolicy voodoo i głównego portu niewolników w Afryce. Zwiedzimy Bramę bez Powrotu, Świątynię Pytonów i stare dzielnice otaczające kolonialną katedrę. W Ouidah poczujemy ducha historii. Odbędziemy spacer po afro-brazylijskiej dzielnicy i udamy się na wybrzeże atlantyckie, gdzie znajduje się pomnik „tych, którzy wyjechali i nigdy nie wrócili”, czyli Brama bez Powrotu. Następnie przejedziemy do Kotonu. Zjemy obiad na targu rzemieślniczym, być może znajdziemy także czas na małe zakupy. Później udamy się na zasłużony odpoczynek i czas wolny w hotelu Benin Horizon. Zjemy pożegnalną kolację i pojedziemy na lotnisko, by zdążyć na lot powrotny do Warszawy.

DZIEŃ 12. Powrót do Warszawy


GRUPOWA
12 DNI
BENIN W KRAINIE VOODOO
OD:

2400 EUR

+ bilet lotniczy
INDYWIDUALNA
BENIN W KRAINIE VOODOO
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
BENIN W KRAINIE VOODOO
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

AMAZONIA I ŁOWCY GŁÓW

22 DNI UNIQUE
ZOBACZ WIĘCEJ

PERU, SZLAKIEM AMAZOŃSKICH PLEMION

12 + 4 DNI (opcja) UNIQUE
ZOBACZ WIĘCEJ

COSTA RICA BIRD WATCHING

15 DNI UNIQUE
ZOBACZ WIĘCEJ

GWINEA RÓWNIKOWA I WYSPY ŚW. TOMASZA I KSIĄŻĘCA

13 DNI UNIQUE
ZOBACZ WIĘCEJ