GRUZJA - ARMENIA - AZERBEJDŻAN

BAŚNIOWY KAUKAZ
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Warszawa - Tbilisi


Spotykamy się na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy do Tbilisi. Przylot i transfer do hotelu w Tbilisi.

DZIEŃ 2. Zwiedzanie Tbilisi
Z samego rana udamy się na zwiedzanie Tbilisi. Odwiedzimy dawne łaźnie siarkowe, kościoły prawosławne oraz katolickie, a także synagogę oraz meczet, które odzwierciedlają ogromną tolerancję religijną. Możemy także udać się katedry Tbilisi Sameba, która jest największą katedrą na Kaukazie; kościoła Metekhi, wybudowanego na klifie nad rzeką Kurą i fortu Narikala, założonego w IV wieku. Następnie przespacerujemy się ulicą Shardeni, gdzie znajduje się wiele przytulnych kawiarni oraz galerii sztuki. Miniemy cerkiew Anczischati, najstarszą świątynię w Tbilisi z ikoną Jezusa Chrystusa. Wreszcie przejdziemy się ulicą Rustawelis Gamziri, gdzie znajdują się takie atrakcje jak Teatr Opery i Baletu, budynek parlamentu, Teatr Rustaweli, wiele galerii sztuki oraz kawiarni, które pozwolą nam odczuć kosmopolityczną atmosferę.
DZIEŃ 3. Tbilisi – Dawit Garedża – Sighnaghi  
Przejedziemy do Kachetii, czyli wschodniego regionu Gruzji, który słynie z wina. Najpierw odwiedzimy Dawit Garedża, czyli kompleks kościelny wykuty w skale i założony w VI wieku. Miejsce to charakteryzuje się unikalną kombinacją zabytkowej architektury, prehistorycznych stanowisk archeologicznych i miejsc ważnych z punktu widzenia paleontologii. Jest także niezwykle interesujące w kwestii funkcji biogeograficznych: wykształciły się tutaj suche i półsuche krajobrazy wyżyny Lori. Dziesiątki klasztorów wykutych w skałach zostały ozdobione unikalnymi freskami, które odzwierciedlają harmonię działań ludzkich z obecnym tutaj krajobrazem. Później dotrzemy do Sighnaghi, które nazywane jest „miastem miłości”. Zwiedzimy miasto, ruiny fortu (mury o długości 2,5 km) oraz jego wieże i wejścia z XVII wieku, które zachowały się do dzisiaj. Jeśli wjedziemy na którąkolwiek z wież, będziemy mogli podziwiać wspaniałe widoki na dolinę rzeki Alazani.

DZIEŃ 4. Sighnaghi – Tsinandali – Telawi - monastyr Ikalto - Tbilisi 
Rano przejedziemy do Tsinandali, gdzie zwiedzimy Muzeum Księcia Aleksandra Czawczawadze, na terenie którego znajduje się piękny ogród oraz piwniczki z winem, gdzie będziemy mogli skosztować 5 różnych gatunków wina. Aleksander Czawczawadze odziedziczył tę wioskę, leżącą w dolinie rzeki Alazani, po swoim ojcu, księciu Garsewanie. Odnowił posiadłość, wybudował pałac w stylu włoskim oraz niezwykle dekoracyjny ogród w 1835 roku. W tym pałacu Czawczawadze często umilał czas swoich zagranicznych gości muzyką, dowcipem oraz najlepszymi rocznikami wina ze swojej własnej winnicy. Zaznajomiony z technikami europejskimi, Czawczawadze wybudował w Gruzji największą winiarnię, w której połączył najlepsze europejskie oraz gruzińskie techniki produkcji wina. Wysoce cenione, białe wytrawne wino Tsinandali do dzisiaj jest tam produkowane. Później przejedziemy do Telawi, głównego miasta regionu, które zwiedzimy. Następnie udamy się do monastyru Ikalto, a po jego zwiedzeniu przejedziemy na nocleg do Tbilisi. 

DZIEŃ 5. Tbilisi - Mccheta - Ananuri - Gudauri
Przed nami wyprawa do Mcchety, niegdysiejszej stolicy Królestwa Gruzji, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy Sweti Cchoweli - XI-wieczną, wspaniałą katedrę, zachwycającej zarówno fasadą, jak i wnętrzem. Ma ona ogromne znaczenie z punktu widzenia historii chrześcijaństwa- to tutaj zostały złożone szaty Chrystusa. Udamy się również do monastyru Dżwari z VI wieku, który nazywany również bywa Monastyrem Świętego Krzyża, od drewnianego krzyża, wzniesionego w miejscu dzisiejszej świątyni w IV wieku przez świętą Nino, odpowiedzialną za wprowadzenie w Gruzji chrześcijaństwa. Wrócimy do Tbilisi na zwiedzanie miasta, a później przejedziemy do Gudauri. Po drodze zatrzymamy się na zamku Ananuri oraz przy Zbiorniku Żinwalskim (pięknej tamie przy elektrowni wodnej). Zrobimy też kilka przystanków na trasie, aby podziwiać wyroby tradycyjnego rzemiosła, np. hafty i malarstwo ikonograficzne.

DZIEŃ 6. Gudauri - Kazbegi (Stepancminda) – Gudauri 
Rano przejedziemy do Kazbegi, nazywanego dzisiaj Stepancminda. Czeka nas wspaniały przejazd z Gudauri wzdłuż rzeki Terek, aż do Stepancmindy, głównego miasta regionu. Ze Stepancmindy przejdziemy do kościoła Cminda Sameba (czyli Trójcy Świętej), który został wybudowany na wysokości 2170 m n.p.m. Jeśli tylko pogoda pozwoli, być może uda nam się dojrzeć najwyższy lodowiec Kaukazu, czyli Mount Kazbegi (5047 m n.p.m.). Póżniej przejedziemy do Gudauri, gdzie zjemy kolację i zostaniemy na noc.

DZIEŃ 7. Gudauri – Gori – Uplisciche – Kutaisi
Przejedziemy do Gori, miasta które zostało założone przez jednej z największych królów Gruzji, czyli Dawida Budowniczego (1089-1125). Udamy się również do Muzeum Stalina w Gori, a następnie odwiedzimy Uplisciche, czyli starożytne miasto wykute w skalnej ścianie. Zostało zbudowane na wysokim, górskim brzegu rzeki Kura i znajdują się w nim budowle datowane na czasy od 2 tys. lat p.n.e. do późnego średniowiecza. Wreszcie przejedziemy do Kutaisi, gdzie zostaniemy na noc.

DZIEŃ 8. Kutaisi – Enguri Dam – Mestia 
Rano udamy się na zwiedzanie Kutaisi. Będziemy zwiedzać katedrę Bagrati oraz monastyr Gelati. Oba zabytki pochodzą z XII wieku i znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Kutaisi było niegdyś stolicą starożytnego Królestwa Kolchidy. Odkrycia archeologiczne dowodzą, że miasto funkcjonowało jako stolica Królestwa Kolchidy już w drugim tysiącleciu przed naszą erą. Od 2012 roku Kutaisi jest siedzibą Parlamentu Gruzji. Nowy budynek parlamentu został zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Alberto Domingo Kabo. Następnie przejedziemy do Mestii. Należy przygotować się na najbardziej ekscytującą część podróży, czyli wyprawę do Swanetii, regionu położonego wśród najwyższych szczytów i lodowców, gdzie do dzisiaj kultywuje się dawne tradycje. Dobrze wziąć ze sobą kilka przekąsek, gdyż nie zatrzymamy się na obiad w trakcie tej długiej podróży do Mestii. Po drodze zwiedzimy Enguri Dam, czyli największy sztuczny zbiornik wodny położony tak wysoko na świecie. Enguri Dam jest wodnym rezerwuarem położonym wśród malowniczych wąwozów u podnóży gór Samagrelo i Swaneti.
DZIEŃ 9. Mestia – Ushguli – Mestia  
Rano przejedziemy dżipami do Ushguli, miasteczka wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy kościół św. Jerzego w Laghami (datowany na VII-XII w.), a także kościół św. Jerzego w Nakipari (1130 rok). Udamy się również do Muzeum Etnograficznego w Ushguli. Samo Ushguli uznawane jest za najwyżej położone (2200 m n.p.m.) zaludnione miejsce w Europie. Po południu wrócimy do Mestii.
DZIEŃ 10. Mestia – Zugdidi – Batumi


Przejedziemy do Zugdidi, gdzie zwiedzimy pałac Dadiani. Przedstawiciele dynastii Dadiani byli świetnie zorientowani w kwestiach historii, kultury i najnowszych osiągnieć światowych, a równocześnie mocno angażowali się w prace społeczne. W pałacu znajduje się 41000 obiektów muzealnych. Większość z nich to unikalne i bezcenne przykłady sztuki gruzińskiej, ale i zagranicznej. Później przejedziemy do Batumi, które uznawane jest za najpiękniejsze miasto Gruzji. Miasto dosłownie tętni życiem. Odnajdziemy tu wiele oryginalnych rzeźb. To tutaj stoi pomnik Ali i Nino, stalowy pomnik miłości, przedstawiający dwie postaci zatopione w pocałunku. Rzeźba jest ruchoma, co dziesięć minut postaci oddalają się od siebie, by później ponownie połączyć się w pocałunku. Pomnik Medei zainspirowany jest mitem o złotym runie za czasów Królestwa Kolchidy. Wreszcie posąg Apolla, z greckiej mitologii. Odbędziemy spacer po słynnym bulwarze przy plaży.

DZIEŃ 11. Batumi – Borjomi – Achalciche
Rano udamy się do ogrodu botanicznego w Batumi, a następnie przejedziemy do Borjomi, gdzie zatrzymamy się, aby skosztować słynnej wody mineralnej. Później udamy się do Achalciche, małego miasteczka w południowo-zachodniej części Gruzji, w regionie Samcche-Dżawachetia.
DZIEŃ 12. Achalciche – Wardzia – Bavra – Giumri
Zwiedzimy fortecę Rabati, a następnie przejedziemy do Wardzi, czyli skalnego miasta-klasztoru. Miasto zostało wybudowane na lewym brzegu rzeki Kury pomiędzy XII a XIII wiekiem, za czasów panowania króla Jerzego III, a później jego córki Tamary. Początkowo planowano stworzenie miasta-fortecy, ale w rezultacie kompleks ten stał się ufortyfikowanym klasztorem, który odgrywał w państwie znaczącą rolę polityczną, kulturalną, edukacyjną, a także religijną. Później przejedziemy na granicę gruzińsko-ormiańską w Bavrze. Dopełnimy wszystkich formalności oraz zmienimy przewodnika. Następnie czeka nas przejazd do Giumri, czyli drugiego najważniejszego miasta w Armenii, które było niezwykle ważnym centrum kulturalnym na przełomie XIX i XX wieku.
DZIEŃ 13. Giumri – Eczmiadzyn – Zwartnoc – Erywań
Dzień rozpoczniemy od zwiedzania Giumri. Przejdziemy się po historycznym centrum, gdzie będziemy podziwiać liczne dziewiętnastowieczne budynki, a także zwiedzimy muzeum znajdujące się w jednym z nich. Później zatrzymamy się w Eczmiadzynie, który jest siedzibą najwyższego patriarchy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Nazwa Eczmiadzyn oznacza „zstąpienie Syna jednorodzonego”, gdyż według legendy sam Chrystus zstąpił z nieba, aby wskazać miejsce budowy. Później odwiedzimy Zwartnoc, a następnie przejedziemy do Erywania, w którym zwiedzimy Matenadaran, czyli repozytorium dawnych rękopisów, gdzie trzymano wszystkie pradawne ormiańskie manuskrypty.
DZIEŃ 14. Erywań – Garni – Geghard – Erywań
Przed nami zwiedzanie Erywania. Zwiedzimy Muzeum Historii Armenii, które znajduje się na Placu Republiki, w samym centrum miasta. Będziemy mieli okazję zebrać tam podstawowe informacje na temat historii i kultury Armenii oraz jej mieszkańców. Następnie udamy się do klasztoru Geghard, którego nazwa pochodzi od legendarnej włóczni, którą przebito ciało Jezusa przed zdjęciem z krzyża. Pozostaje w niezmienionym stanie od wieków. Choć dokładna data ufundowania monasteru nie jest znana, obecny kompleks został zbudowany w połowie XIII wieku. Później przejdziemy wzdłuż kanionu, a następnie przepięknym, kamiennym mostem z IX wieku nad rzeką Azat wprost do pogańskiej świątyni Garni, zbudowanej w I wieku ku czci boga słońca, Mitry. To jedyna zachowana z pogańskich czasów świątynia tego typu w Armenii. W 1679 została zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi, a w 1975 odrestaurowana. Kolacja w tradycyjnej restauracji z folkową muzyką.
DZIEŃ 15. Erywań - Sewan - Dilidżan – Goszawank – Dilidżan
Dzisiaj czeka nas wyprawa nad jezioro Sewan, jedno z największych wysokogórskich jezior na świecie (2000 m n.p.m.). Jest to bardzo popularny kierunek wakacyjny. Później przejedziemy do Dilidżanu, a przejeżdżając przez miasto zatrzymamy się na chwilę, aby pospacerować ulicą Sharamberyan, uznawaną za symbol „Starego Dilidżanu”. Do dzisiaj zachwyca urokliwą atmosferą i pełna jest galerii artystycznych oraz małych sklepików, które oferują tradycyjne wyroby ormiańskie. Znajduje się na niej również muzeum, w którym przechowywane są tradycyjne meble z XIX wieku. Na ulicy Sharamberyan znajdują się dwa tradycyjne domy zbudowane z drewna, których dachy i balkony są rzeźbione typowymi scenami z Dilidżanu. Następnie udamy się do klasztoru Goszawank, który został założony w XIII wieku przez znanego pisarza i pedagoga Mychitara Gosza. Stanowił niegdyś centrum edukacji i był nazywany “Nor Getik”, ale po śmierci założyciela został przemianowany na Goszawank na cześć słynnego naukowca. Najstarszym elementem jest Kościół Najświętszej Bogurodzicy wybudowany w 1196 roku.
DZIEŃ 16. Dilidżan – Sanahin – Hachpat – Sadakhlo – Tbilisi
Dzisiaj udamy się do klasztoru Sanahin (wybudowany pomiędzy X a XIII wiekiem), który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Kompleks ten składa się z kilku kościołów i kaplicy. Później będziemy zwiedzać klasztor Hachpat, którego powstanie również datuje się między X a XIII w. Ten zespół klasztorny powstał za panowania dynastii Bagratydów, która uosabia niezwykły rozwój państwa. Najstarszą budowlą jest Kościół Świętego Krzyża wybudowany w latach 976-991. Później przejedziemy na granicę ormiańsko-gruzińską w Sadakhlo, gdzie spotkamy się z naszym gruzińskim przewodnikiem oraz kierowcą. Przejazd do Tbilisi. Wolny wieczór, który można przeznaczyć na zakupy lub kąpiele siarkowe.
DZIEŃ 17. Tbilisi – Baku (pociąg / samolot)
Będziemy musieli się wymeldować o 12:00. Bagaż będzie można zostawić na recepcji. Kierowca odbierze nas z hotelu i zawiezie nas lotnisko jakieś 2h przed wylotem. Po przylocie do Baku przejedziemy do hotelu. Osoby zdecydowane na przelot będą musiały opłacić dodatkową noc w Baku, reszta spędzi noc w pociągu, który przyjeżdża do Baku o 10:05 następnego dnia.
Ceny za hotel 3*: pokój dwuosobowy 80 EUR, pokój jednoosobowy 65 EUR.
DZIEŃ 18. Zwiedzanie Baku
Dzisiejsze zwiedzanie rozpoczniemy o 12:00, po zakwaterowaniu w hotelu. Nasze zwiedzanie obejmuje centrum miasta, gdzie znajduje się wiele interesujących, z punktu widzenia historycznego oraz architektonicznego, miejsc. Odwiedzimy Stare Miasto („wewnętrzne miasto”), zajmujące powierzchnię 22 hektarów, co stanowi niewielką część całkowitej powierzchni Baku (44000 hektarów), jednakże nagromadzenie zabytków architektonicznych oraz historycznych wprowadza potrzebę zorganizowania oddzielnej wycieczki do tej części Baku, która wydaje się być najbardziej interesująca do zwiedzania. Baszta Dziewicza (XII w.), Pałac szachów Szyrwanu (XV w.), Meczet Muhammada, Meczet Taza Pir, czy Meczet Piątkowy to nie jedyne atrakcje starego miasta Baku. Wewnętrzne miasto jest jak żywy organizm, posiadający swoją własną infrastrukturę i zamieszkane miejsca. Można je opisać jako starożytne miasto w samym środku nowoczesnego miasta. Wieczorny spacer po głównych ulicach miasta, czas na zakupy. 
DZIEŃ 19. Baku - Qobustan - Półwysep Apszeroński
Wyprawa do Parku Narodowego Qobustan, gdzie można obserwować świetnie zachowane petroglify, obiekty mieszkalne oraz kurhany, datowane od X wieku do czasów średniowiecznych. Istnieją dowody, iż tereny te były zamieszkane w epoce kamienia łupanego i kolejnych; rysunki naskalne, kamienie nagrobne są skoncentrowane właśnie tutaj. Niedaleko znajduje się Qaval-daş, kamień-tamburyn, czyli bryła ułożonych na sobie kamieni, które wydają dźwięki przy uderzeniu w nie. Przypuszcza się, że wydawanej przez niego muzyce towarzyszyły rytualne tańce i obrzędy. Zwiedzanie Qobustanu przeniesie nas do innego świata, świata sprzed tysięcy lat. Odwiedzimy również zoroastryjską świątynię ognia Ateszgah. Świątynia ta to starożytna budowla, postawiona w miejscu naturalnych złóż gazu. Została przebudowana w XVIII wieku. W dawnych celach, do których przybywali niegdyś pielgrzymi z całego świata, znajduje się dzisiaj muzeum, zawierające wiele oryginalnych i unikatowych eksponatów. 
Następnie przejedziemy na Półwysep Apszeroński. To region Azerbejdżanu, gdzie lato jest gorące, a zimy łagodne, zatem przyciąga wielu amatorów plażowania. Rozwinięta infrastruktura regionu: sieć dróg, wiele hoteli i kurortów o zróżnicowanym standardzie, piaszczyste plaże, a także międzynarodowe lotnisko sprawiają, iż to jeden z najbardziej turystycznych regionów, oferujący niezwykle rozbudowany wachlarz atrakcji. Ogromna liczba unikalnych zabytków, w tym licznych kościołów, zamków i twierdz średniowiecznych powoduje stale rosnące zainteresowanie zarówno wśród zagranicznych turystów, jak i mieszkańców Azerbejdżanu. Później czeka nas jeszcze wyprawa, podczas której zobaczymy Yanar Dag („płonącą górę”). Jest to miejsce, w którym można zaobserwować unikalny fenomen: na skale nieustannie płonie ogień, co spowodowane jest występowaniem tu naturalnych złóż gazu. Historycy podejrzewają, że to stąd wzięło się określenie „kraj ognia”. Pożegnalna kolacja w restauracji w Baku.

DZIEŃ 20. Wylot


Transfer na lotnisko w Baku i lot powrotny do Polski.

GRUPOWA
20 dni
GRUZJA - ARMENIA - AZERBEJDŻAN
OD:

2500 EUR

+ bilet lotniczy
INDYWIDUALNA
GRUZJA - ARMENIA - AZERBEJDŻAN
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
GRUZJA - ARMENIA - AZERBEJDŻAN
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

GHANA, NAJWIĘKSZE ATRAKCJE

14 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

BIRMA W PIGUŁCE

17 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

IMPERIALNA ROSJA

13 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

KOREA PŁD. I JAPONIA

19 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ