JEZIORO BAJKAŁ

PERŁA SYBERII
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Przelot Warszawa - Irkuck


Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Przelot Warszawa-Moskwa-Irkuck.

DZIEŃ 2. Elency - zatoka Małego Morza


Przejazd do środkowej części Bajkału przez step Tażerskij, nad zatokę Małego Morza. Po drodze podziwianie naskalnych rysunków oraz zwiedzanie wioski Elency. Po przyjeździe na miejsce, zakwaterowanie i obiad, a następnie mała piesza wycieczka po okolicy - od zatoki Bajkału, do grobowców i siedliska prehistorycznego człowieka. Dla chętnych możliwość wejścia na górę Szibete, skąd otwiera się przepiękny widok na Bajkał i okalający go step.

DZIEŃ 3. Jaskinia Marzenie - góra Tanhan


Z samego rana czeka nas przejazd przez step Tażerskij i dolinę Śpiących Duchów do jaskini Marzenie. W drodze powrotnej wejście na górę Tanhan (970 m n.p.m.). Zejście przez, malowniczy, stary las modrzewiowy. Po południu do wyboru dwie atrakcje: konna przejażdżka po okolicy lub wycieczka statkiem po zatokach Małego Morza.

DZIEŃ 4. Wyspa Olchon i okolice


Wczesna pobudka i przeprawa promowa na wyspę Olchon (największa i najładniejsza wyspa Bajkału), przejazd do osady Hużir (40 km). Po zakwaterowaniu wycieczka na przylądek Szamanka (biała skała – wizytówka Bajkału). Następnie wizyta na słynnych Olchońskich piaskowych plażach oraz zwiedzanie muzeum krajoznawczego z kolekcją przedstawiającą dawne życie wyspiarzy. Wieczorem do wyboru wyprawa na wyspę Ogoj, gdzie stoi buddyjska świątynia, lub konna wycieczka po okolicy. Na zakończenie dnia tradycyjna bania. Ruska bania, nazywana inaczej parzelnią, to rodzaj tradycyjnej rosyjskiej łaźni. Bania składa się zazwyczaj z dwóch pomieszczeń, z których jedno służy do “wyparzania się”, a drugie do odpoczynku. Zazwyczaj tradycyjnemu rytuałowi towarzyszy „bicie się” dębowymi lub brzozowymi witkami (ma to wpływać kojąco na układ nerwowy) oraz… picie gorzałki.

DZIEŃ 5. Zwiedzanie wyspy Olchon


Wczesnym rankiem wycieczka UAZ-em po północnej części wyspy Olchon. Oprócz przepięknych pejzaży oglądanie zatoki Piaskowej – pozostałości po jednym z obozów pracy GUŁAG. Podziwianie klifów Sagan Huszin. Następnie krótki spacer na półwysep Hoboi, gdzie można zobaczyć słodkowodne foki bajkalskie w ich naturalnym środowisku. Obiad w wiosce Uzury: prawdziwa rosyjska zupa rybna – ucha - zrobiona z omuła, ryby występującej tylko w Bajkale.

DZIEŃ 6. Listwianka - Talcy

Przejazd na południe Bajkału, do miejscowości Listwianka. Po drodze zwiedzimy etnograficzne muzeum-skansen Talcy. Wieś Talcy została zlikwidowana w 1955 roku przed planowanym jej zatopieniem, w trakcie budowy Angarskiej Elektrowni Wodnej. W części, która pozostała na powierzchni założono skansen. Na jego terenie znajdują się ocalałe budynki, przeniesione z dawnej wioski. Początki tej osady sięgają drugiej połowy XVIII wieku, a więc jest co podziwiać. Śliczne, urokliwe budynki pomagają wyobrazić sobie codzienne życie dawnych mieszkańców.

DZIEŃ 7. Spacerem przez Listwiankę


Dzień rozpoczniemy od pieszej wycieczki po Listwiance, najbardziej znanej turystycznej miejscowości nad jeziorem. Odwiedziny muzeum poświęcone Bajkałowi i historii badań nad akwenem (w której zasłynęli m.in. polscy zesłańcy), poznamy fascynujący świat fauny i flory, niewystępującej w żadnym innym miejscu na świecie. Następnie wizyta w ogrodzie botanicznym, wjazd wyciągiem krzesełkowym na punkt widokowy Kamień Czerskogo oraz rzut oka na Angarę – jedyną rzekę wypływającą z Bajkału. Po południu wizyta w Cerkwi św. Mikołaja i na targu rybnym na przystani. Wieczorem do wyboru: wycieczki statkiem po Bajkale, zwiedzanie galerii obrazów syberyjskich malarzy imienia Plamieńskiego lub bania.

DZIEŃ 8. Port Bajkał - podróż pociągiem


Przed nami wycieczka promem do miejscowości Port Bajkał. Następnie przesiadka na pociąg poruszający się szlakiem Starej Wokółbajkalskiej Magistrali Kolejowej (pomnik techniki). Trasa składa się z licznych tuneli, mostów i przewyższeń, a prowadzi cały czas brzegiem jeziora. Pociąg zatrzymuje się w najładniejszych miejscach, a przewodnik opowiada o historii budowy magistrali. Obiad na stacji Polowinnaja. Wieczorem dojedziemy do miejscowości Sliudianka. Następnie przejazd do doliny Tunkińskiej u podnóża wschodnich Sajanów. Zakwaterowanie w kurorcie Arszan, znanym z licznie tu występujących źródeł wody mineralnej.

DZIEŃ 9. Kurort Arszan


Spacer po miejscowości Arszan, wraz ze zwiedzaniem buddyjskiej świątyni. Po obiedzie wizyta „u wód” oraz niewielki trekking w kanionie rzeki Kyngarga (do wodospadów). Wieczorem do wyboru: kąpiel w gorących źródłach Żemczug lub bania.

DZIEŃ 10. Zwiedzanie Irkucka


Rano przejazd z powrotem do Irkucka. Zakwaterowanie w hotelu, następnie zwiedzanie miasta. W ciągu całego dnia będzie można poczuć atmosferę jednego z większych miast Syberii. Przed nami oglądanie najbardziej interesujących miejsc, pomników architektury (domy kupieckie, budynki administracji) oraz licznych cerkwi i kościołów (w tym polskiego kościoła katolickiego). Wycieczka przez Skwer imienia Kirowa, centralny park kultury i odpoczynku, aleję Sławy, ulicę Karola Marksa oraz nabrzeże Angary imienia Jurija Gagarina. Zwiedzanie domów wybudowanych na wiecznej zmarzlinie, które zapadają się w ziemię, aż do wysokości pierwszego piętra.

DNI 11-13. Podróż koleją transsyberyjską


Niezwykła podróż najdłuższą koleją świata przez krainy o niezmierzonej przestrzeni, niezliczonych rzekach i jeziorach oraz niewiarygodnych bogactwach mineralnych. Wyprawa obfitująca w spotkania z przyjaznymi i barwnymi Rosjanami (a także przedstawicielami rozmaitych mniejszości etnicznych). Będziemy mieć także okazję do popróbowania wielu regionalnych specjałów wprost na peronie.

DZIEŃ 14. Przelot Moskwa - Warszawa


Po przybyciu do Moskwy transfer na lotnisko i wylot do Warszawy.

GRUPOWA
14 DNI
JEZIORO BAJKAŁ
OD:

2100 EUR

+ bilet lotniczy
INDYWIDUALNA
JEZIORO BAJKAŁ
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
JEZIORO BAJKAŁ
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

SUDAN-NUBIA

16 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

PEJZAŻE BIRMY

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BOLIWIA TREKKING

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BRAZYLIA

18 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ