WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ

ZAPOMNIANA FRANCUSKA KOLONIA
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Wylot Warszawa - Abidżan

Spotykamy się na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych do Abidżanu. Po przylocie spotkanie z przewodnikiem. Transfer do hotelu.
DZIEŃ 2. Abidżan – Grand Bassam 

Poranne zwiedzanie gospodarczej stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Będziemy eksplorować okolice, jak na przykład Le Plateau i Treichville, które zachwycają postkolonialną architekturą. Następnie przejedziemy do pobliskiego Grand Bassam, aby poznać lepiej kolonialną przeszłość kraju. Grand Bassam było francuską stolicą kolonialną w latach 1893 - 1896. Panuje tam atmosfera miasta duchów, gdyż duże obszary wyludniły się lata temu. W 1960, roku uzyskania niepodległości przez Wybrzeże Kości Słoniowej, wszystkie biura administracji zostały przeniesione do Abidżanu i przez wiele lat w Grand Bassam mieszkali tylko squatersi. W 1970 miasto zaczęło odżywać, stając się ciekawą destynacją turystyczną i centrum rzemiosła. Teraz ma populację oscylującą w granicy 5000 mieszkańców.
DZIEŃ 3. Grand Bassam - Aniassue - Abengourou

Przed nami długi dzień przeznaczony na zwiedzanie tej historycznej okolicy. Miasto jest podzielone przez lagunę Ebrié na dwie części: Stare Bassam i Nowe Bassam. Stare Bassam to dawna osada francuska z widokiem na Zatokę Gwinejską. Znajdują się tutaj wspaniałe kolonialne budynki, niektóre z nich pięknie odrestaurowane. W dzielnicy tej znajduje się również katedra i Muzeum Narodowe Wybrzeża Kości Słoniowej. Nowe Bassam, połączone ze Starym Bassam mostem, leży w głębi lądu, na północ od laguny. Po wizycie na kolonialnym wybrzeżu udamy się na terytorium plemienia Agni. Przejedziemy przez wioskę Aniassue, gdzie znajduje się znana szkoła sztuki magicznej. Religia animistyczna obecna w tej części Afryki znacząco różni się od Voodoo i Orissa, które są praktykowane w Togo, Beninie, czy Nigerii. Przywódcami religijnymi zostają dojrzałe kobiety, nazywane ”Komian”. Pełnią one role uzdrowicieli i szamanów. Postaramy się zgłębić tajniki tego starożytnego świata, który w sposób nieunikniony miesza się z nowoczesnością. Później przejedziemy do Abengourou, gdzie zakwaterujemy się w hotelu. 
DZIEŃ 4. Abengourou - Park Narodowy Comoe

Wczesnym rankiem przejazd na północ, do zdecydowanie bardziej suchej części Wybrzeża Kości Słoniowej, w której dominującą religią jest islam. Zmieni się nie tylko krajobraz, ale i ludzie. Zatrzymamy się po drodze w kilku wsiach, odwiedzając lokalne targi. W końcu dotrzemy do Parku Narodowego Comoe, chronionego obszaru Wybrzeża Kości Słoniowej.
DZIEŃ 5. Park Narodowy Comoe  
Park Narodowy Comoe od 1983 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a od 2003, czyli czasów wojny domowej, park został niemal całkowicie pozbawiony swojej oryginalnej fauny. Znajduje się on w regionie Zanzan, pomiędzy dwoma miastami; Kong na zachodzie oraz Bouna na wschodzie. W pobliżu przepływa też rzeka Comoe oraz Wolta Czarna, która jest częścią linii granicznej między Wybrzeżem Kości Słoniowej a Burkina Faso. Park został wciągnięty na listę UNESCO ze względu na różnorodność fauny obecnej nad rzeką Comoe, w tym dziewicze lasy deszczowe, które zazwyczaj znajdują się na obszarach południowych. Z racji tego, iż teren parku obejmuje równinny obszar pomiędzy dwiema rzekami, obfituje on w żyzne gleby, które gwarantują rozwój bogatszej roślinności niż w okolicznych regionach. W 2003 roku został wpisany na Listę Dziedzictwa Zagrożonego UNESCO z powodu obecnego tam kłusownictwa, nadmiernego wypasu bydła w okolicy parku oraz braku systemu zarządzania chronionymi terenami. Znajduje się tutaj wiele wodospadów i naturalnych rzek. Równiny zalewowe wokół rzeki Comoe porasta sezonowa murawa, która staje się żerowiskiem dla hipopotamów. Ponadto występują tutaj wszystkie trzy istniejące gatunki krokodyla nilowego. Zatrzymuje się tutaj wiele gatunków ptaków wędrownych.
DZIEŃ 6. Park Narodowy Comoe – wioski plemion Lobi i Fulani
Opuścimy teren chroniony i udamy się do wioski Bouna, stolicy plemienia Lobi, reprezentującego, wraz z koczowniczym plemieniem Fulani, jedną z najbardziej tradycyjnych kultur Wybrzeża Kości Słoniowej. Lobi żyją w odosobnieniu, w chatach zwanych „sukala”, zbudowanych z cegły adobe. Fulani z kolei mieszkają w przenośnych obozach, które konstruują z liści palmowych i trawy.
DZIEŃ 7. Wioski plemienia Lobi – Kong – Korhogo 
Pożegnamy się z naszymi gospodarzami i przejedziemy do Korhogo, stolicy wielkiej północy. Przed wojną miasto było prawdziwym rajem dla turystów. Słynęło z wielu pracowni artystycznych, muzeów oraz pobliskich wiosek plemiennych. Aktualnie wszystko jest w przebudowie, ale wciąż można tutaj odnaleźć tradycyjnych rzemieślników z plemienia Senoufo w starej dzielnicy oraz okolicznych wioskach. Zwiedzimy targ oraz meczet.
DZIEŃ 8. Korhogo - plemienne wioski Senoufo – Korhogo
Dzisiaj zanurzymy się w kulturze i sztuce Senoufo. Odwiedzimy najbardziej interesujące wioski regionu wraz z lokalnym przewodnikiem, prawdziwym specem od kultury Senoufo. Wiele wiosek wyspecjalizowało się w jednej, konkretnej dziedzinie rzemieślnictwa: Warienene i Fakaha to wioski tkaczy, w Kapele i Napié wyrabia się koraliki, kobiety z Natio wyrabiają masło karité, a w starej wiosce Koni pracują kowale, którzy wytwarzają narzędzia, noże oraz biżuterię. Wszystko, jak za dawnych czasów. Niektóre wioski znajdują się zaledwie kilka kilometrów od Korhogo, a inne mogą być oddalone o 35 km. Przedyskutujemy wspólnie, które z nich wydają się nam najbardziej interesujące i to do nich się udamy.
DZIEŃ 9. Korhogo – Jamusukro                                                                
Opuścimy górskie tereny plemienne, aby powrócić na plantacje, znajdujące się w centrum kraju. Naszym celem na dzisiaj jest Jamusukro, stolica konstytucyjna Wybrzeża Kości Słoniowej. Jest to prawdopodobnie najdziwniejsze nowoczesne miasto na świecie. Stanowi ogromną siatkę brukowanych ulic i świateł, pomiędzy którymi nie znajduje się praktycznie nic. Można mieć wrażenie, że były prezydent Felix Houphouet-Boigny marzył o tym, by jego rodzinne miasto stało się tętniącym życiem centrum kraju, ale najwyraźniej pomysł nie doszedł do skutku. Zakwaterujemy się w hotelu i udamy na zwiedzanie miasta. Odwiedzimy Bazylikę Matki Boskiej Królowej Pokoju, czyli dziedzictwo architektoniczne, które zostawił po sobie pierwszy prezydent. Jest to największy kościół na świecie, choć w rzeczywistości nie może pomieścić tak wielu wiernych, jak mogłoby się wydawać. Jest większy od Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie (na której był wzorowany), ma także większą kopułę. Warunkiem konsekracji bazyliki przez papieża Jana Pawła II było wybudowanie w pobliżu szpitala. Na miejscu budowy szpitala papież postawił kamień pod pierwszy fundament. Do dzisiaj kamień stoi samotnie. Będziemy kontynuować zwiedzanie po tym niegdyś małym miasteczku, które stało się surrealistyczną stolicą Wybrzeża Kości Słoniowej.
DZIEŃ 10. Jamusukro - Sassandra
Już wczesnym rankiem czeka nas długa przejażdżka wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Dotrzemy do Sassandra Bai, terytorium społeczności rybackiej Fanti. Po drodze odwiedzimy rybackie wioski. Sassandra to dawne miasto portowe, w którym da się wyczuć silny aromat lepszych czasów. W okolicy znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż Wybrzeża Kości Słoniowej. Zakwaterujemy się w hotelu, a po południu będziemy zwiedzać port rybacki Fanti. 
DZIEŃ 11. Sassandra

Dzisiejszy dzień przeznaczymy na relaks na plaży. Odwiedzimy również rybackie społeczności i postaramy się wczuć w atmosferę tego miasta otoczonego palmami kokosowymi.
DZIEŃ 12. Sassandra- Abidżan

Wczesny wyjazd do Abidżanu. Po drodze odwiedzimy sierociniec w Dabou i lokalny targ. Dojedziemy do Abidżanu wieczorem. Zwiedzimy jeszcze Cavę, czyli centrum rzemieślnictwa Abidżanu. Odświeżymy się w hotelu, a później udamy na ostatnie zakupy. Po kolacji czeka nas transfer na lotnisko na lot powrotny do Warszawy.                                                                                   
DZIEŃ 13. Przylot do Warszawy


GRUPOWA
13 DNI
WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ
OD:

2250 EUR

+ bilet lotniczy
INDYWIDUALNA
WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

SUDAN-NUBIA

16 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

PEJZAŻE BIRMY

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BOLIWIA TREKKING

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BRAZYLIA

18 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ