BIRMA

WSZYSTKO, CO CHCESZ WIEDZIEĆ O KRAINIE MNICHÓW
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Warszawa – Yangon
Spotykamy się na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych do Yangon.
DZIEŃ 2. Przylot do Yangon
Przylot do Yangon i zameldowanie w hotelu. Popołudniowe zwiedzanie Yangon obejmie Karaweik Hall, czyli królewską barkę na jeziorze. W jej środku znajduje się m.in. restauracja oraz niewielki teatr, w którym organizowane są przedstawienia. a także pokazy tradycyjnych tańców. Odwiedzimy też pagodę Chaukhtatgyi, w której znajduje się ogromny posąg leżącego Buddy, mierzący 72 m. Przejazd do centrum miasta, gdzie zwiedzimy China Town, a także targ owocowy. Następnie udamy się do słynnej pagody Szwedagon. Według legendy dwóch kupców otrzymało od Buddy jego osiem świętych włosów, które są teraz pilnie strzeżone na terenie stupy. Utrzymuje się, że dzięki tym relikwiom w pagodzie Szwedagon doszło do wielu cudów i uzdrowień. Po południu, w czasie zachodu słońca, będziemy mogli podziwiać jej błyszczącą, złotą kopułę. Nocleg w hotelu w Yangon.

DZIEŃ 3. Wycieczka po Yangon (B) 
Rano udamy się na zwiedzanie Yangon. Odwiedzimy pagodę Botahtaung, i pomost Nanthida, z którego będziemy mogli obserwować ruch na rzece Yangon. To tutaj często cumują luksusowe promy. Przejdziemy do centrum Yangon, gdzie zwiedzimy pagodę Sule, która została pokryta 24-karatowym złotem, budynki kolonialne oraz muzeum. Po południu odwiedzimy pagodę Kaba Aye (pokoju na świecie) oraz pobliską jaskinię Mahapasana, a także pagodę Kyauk Taw Gyi, w której znajduje się ogromny posąg siedzącego buddy, wykuty w jednym bloku marmuru. Nocleg w hotelu w Yangon.

DZIEŃ 4. Yangon – Kyaing Tong (B)
Poranny transfer na przelot do Kyaing Tong. Przylot do Kyaing Tong i początek zwiedzania. Zaczniemy od jeziora Naung Tong, a następnie będziemy podziwiać wizerunek stojącego Buddy (miejsce, gdzie sto lat temu założono Kyaing Tong). Będziemy podziwiać zachód słońca na One Tree Hill (wzgórzu jednego drzewa), które wzięło swoją nazwę od 245-letniego drzewa Kanyin-byu (Diptero carpus Spp), które tam rośnie. Zostało zasadzone przez Alaungmintaya, założyciela Trzeciego Imperium Birmańskiego. 

DZIEŃ 5. Kyaing Tong (B)
Rano przejedziemy do wioski Akha (ok. 35 min.), która znajduje się 9 km na północny-wschód od Kyaing Tong. Charakterystyczny strój kobiet z tego plemienia jest bardzo prosty: czarna kurtka z krótkim rękawem oraz sarong z poziomymi, czerwonymi paskami. Następnie skierujemy się pod Loimwe (ok. 2h jazdy), które znajduje się 33 km od Kyaing Tong. Loimwe znaczy dosłownie „mglista góra”. Znajduje się na wysokości 1600 m n.p.m. i charakteryzuje ją umiarkowany klimat. Rozciąga się z niej wspaniały widok na okolicę. W pobliżu znajdowała się niegdyś placówka brytyjska i dlatego możemy tam podziwiać kolonialną zabudowę, a także kościół. Główną atrakcją jest krajobraz, który będzie nam towarzyszył w trakcie wędrówki na Loimwe. Po drodze odwiedzimy też kilka wiosek. Zwiedzimy wioskę Wan Lun Shan oraz pospacerujemy po okolicy, w wiosce Ho Lup Akha będziemy podziwiać kolorowe stroje plemienia Akha. Zatrzymamy się też w Nang Cho Wa i Panwai Lahu. Późnym popołudniem wrócimy do Kyaing Tong. 

DZIEŃ 6. Kyaing Tong (B)
Dzisiaj odwiedzimy Pin Tauk, gdzie mieszkają ludy Akha, Lahu i Ann. Tamtejsze plemiona żyją niczym w XVIII wieku. Nadal stroją się w przepiękne stroje i noszą srebrne ozdoby na głowie. Przed powrotem do Kyaing Tong znajdziemy czas na podziwianie pięknej okolicy. Po przerwie obiadowej, jeśli tylko będziemy mieć czas, odwiedzimy wioskę Palaung, gdzie kobiety wykorzystują bambus i srebrne pierścienie jako ozdoby. 

DZIEŃ 7. Kyaing Tong – Mandalay – Amarapura – Mandalay (B)
Z samego rana odwiedzimy lokalny targ, który jest otwarty codziennie od 6:00 do 11:00. Na targu można kupić produkty z Chin i Tajlandii, tradycyjne ubrania, antyki oraz inne akcesoria, idealne jako pamiątki. Po obiedzie zwiedzimy pagodę Wat Jom Kham, który stanowi wysoką, złoconą stupę, zwieńczoną złotym baldachimem zdobionym w srebro, rubiny, szafiry, diamenty, jadeity i dzwoneczki. Mówi się, że do jej budowy wykorzystano czyste złoto oraz ponad 882 kamienie szlachetne. Znajduje się tam wizerunek Buddy Siakjamuni. Pagoda była kilka razy przebudowywana i za każdym razem otrzymywała nieco inną, nową nazwę. Transfer na lotnisko Kyaing Tong na przelot do Mandalay. Następnie przejazd do Amarapury i przejście przez most tekowy U Bein Bridge, rozciągający się nad jeziorem Taungthaman. Ma długość ok. kilometra i został zbudowany w 1850 roku. Uważany jest za najstarszy most tego typu na świecie.

DZIEŃ 8. Zwiedzanie Mandalay (B)
Dzisiaj będziemy zwiedzać Amarapurę- dawną stolicę Birmy; dzisiaj piękne miasteczko. Odwiedzimy klasztor Mahargangaryoni, gdzie będziemy mogli spotkać i poznać bliżej życie mnichów. Następnie zwiedzimy pagody Mahamuni, Kyauktawgyi, klasztor Shwenandaw (tzw. złoty pałac), który został zbudowany w 1880 jako królewska rezydencja, a później przeniesiony i przemianowany na klasztor. Zwiedzimy też pagodę Kuthodaw, ogromny wizerunek Buddy wykuty w jednym bloku marmuru, pagodę Sulamani, pałac Mandalay oraz wzgórze Mandalay. Później udamy się na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 9. Mandalay – Mingun – Sagaing – Ava - Mandalay (B)
Wyjazd z hotelu, przejazd na molo, żeby zwiedzić Mingun łódką (ok 1h). Zwiedzimy Pahtodawgyi, czyli ogromną, niedokończoną pagodę, która mierzy jakieś 150 m wysokości; Mingun Bell, który waży 90 ton i jest największym na świecie dzwoniącym dzwonem. Udamy się również do pagody Myatheindan, którą charakteryzuje piękny styl architektoniczny. Następnie skierujemy się do Inwy, położonej u zbiegu rzek Ayeyarwaddy i Dohtawati, zaledwie kilka mil na południe od Mandalay. Dostaniemy się tam łódką, a samą wizytę odbędziemy bryczką zaprzężoną w konie. Zwiedzanie Inwy obejmuje Maha Aung Myae Bonsan, Mai Nu Oak Kyaung (tzw. ceglany klasztor), Nan Myint, czyli 30-metrową, kamienną wieżę strażniczą. Dowiemy się nieco więcej o historii wieży z Inwy, a także klasztoru Bagaya, wykonanego z 267 tekowych kolumn. Będziemy kontynuować zwiedzanie na wzgórzu Sagaing, które jest religijnym centrum wyznawców buddyzmu. Zwiedzimy także pagody Umin Thonesae i Soon Oo Ponya Shin Paya (wybudowaną w 1312 r.). Warto się tu na chwilę zatrzymać i podziwiać niezapomniany zachód słońca. Powrót do hotelu.

DZIEŃ 10. Mandalay – Monywa (B)
Przejedziemy do Monywa, gdzie zwiedzimy Po Win Daung, jaskinię w piaskowcu nazwaną na cześć słynnego ”Zawgyi” (alchemika), który kiedyś w niej mieszkał. Po Win Daung składa się z ponad stu jaskiń, które pełne są posągów Buddy i naściennych malowideł. Większość z nich utrzymana jest w stylu Ava, niektóre datowane są na XIV wiek. Niedaleko znajduje się skalna świątynia Shwe Ba Daung, w której podziwiać można niesamowite pawilony, wykute w piaskowcu oraz oczywiście kolejne wspaniałe wizerunki Buddy. Nocleg w hotelu w Monywa.

DZIEŃ 11. Monywa – Pakokku – Bagan (B)
Rano przejedziemy do Pakokku, gdzie zwiedzimy lokalny targ. Później czeka nas spływ prywatną łodzią przez rzekę Ayeyarwaddy do Baganu (ok. 3h rejsu), miasteczka znanego z wyrobu tytoniu i tkactwa. Spływ będzie niezwykle interesujący, ponieważ w jego trakcie będziemy mogli obserwować wszystkie rodzaje tradycyjnych łodzi, a także zobaczyć z bliska życie rdzennych mieszkańców. Nocleg w hotelu w Baganie.

DZIEŃ 12. Zwiedzanie Baganu (B)
Wczesnym rankiem transfer na przelot do Baganu. Później zwiedzanie Baganu, które obejmuje wizytę na kolorowym targu Nyaung U, zwiedzanie pagody Shwezigon wraz z jej wspaniałą, złotą stupą; świątyń Kyansittha Umin, Wet-kyi-inn, Gubyaukgi (gdzie znajdują się przepiękne malowidła naścienne z cyklu Jātaka, opowiadające o poprzednich wcieleniach Buddy, a także Htilominlo). W Myinkaba odwiedzimy warsztat zdobienia laką. Jest to tradycyjny sposób zdobienia dzbanów, filiżanek, naczyń talerzy, a nawet niewielkich stolików kawowych, nazywany przez Birmańczyków „panyun”. Okolice Baganu słyną z tego rzemiosła. Później udamy się także do świątyni Ananda, architektonicznego arcydzieła, reprezentującego wczesny styl z czterema wizerunkami stojącego Buddy. Później świątynia Thabinnyu, czyli najwyższa świątynia w Baganie, Dhammayangyi, ceglana świątynia. Będziemy podziwiać zapierający dech w piersiach zachód słońca z pagody Shwesandaw. Nocleg w hotelu w Bagan. 

DZIEŃ 13. Bagan – Popa – Bagan (B)
W godzinach porannych, po godzinnej jeździe z Baganu, dotrzemy do góry Popa, która jest górą wulkaniczną o wysokości 1518 m n.p.m., przyciągającą co roku tysiące turystów. Wspinaczka na jej szczyt to jedna z najciekawszych wycieczek. Jakieś 30 minut zajmie pokonanie 777 stopni, ale kiedy dotrzemy wreszcie na górę będziemy mogli podziwiać widoki na całą okolicę, rzekę Irrawaddy, w której pływają delfiny, okoliczne wioski i wiele innych wspaniałych miejsc. W pobliżu góry znajduje się wiele fabryk cukru, które są dostępne dla zwiedzających i pozwalają się przyjrzeć bliżej procesowi wytwarzania cukru palmowego. Przejazd do Baganu i nocleg.  

DZIEŃ 14. Bagan – Heho – Kalaw (B)
Rano przejedziemy na lotnisko, gdzie wsiądziemy do samolotu w stronę Heho. Przyjazd do Heho i podróż samochodem do Pindaya. Odwiedzimy jaskinię w Pindaya (z trzech jaskiń tylko jedna jest otwarta dla zwiedzających). Przed wejściem znajduje się ogromna, pozłacana rzeźba pająka, co wiąże się z legendą: niegdyś jaskinię zamieszkiwał straszliwy pająk, który odważył się porwać lokalną księżniczkę. Na szczęście ta została bohatersko odbita z rąk potwora przez zakochanego w niej młodzieńca. W jaskini znajduje się ponad 800 różnych wizerunków Buddy: malowidła, posążki, rzeźby… Główne sanktuarium w jaskini jest wysokie na 149 m i wypełnione posążkami Buddy różnej wielkości rzeźbionymi w drewnie, kamieniu, marmurze i brązie, niektóre są również grubo złocone. Przejazd do Kalaw (prześliczne miasteczko otoczone górami) i zwiedzanie miasta. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 15. Trekking w Kalaw (B)
Lamaing - Pin New - Pawke - KoneHla - Htitain (ok. 5,5h wędrówki)         

Wczesnym porankiem rozpoczniemy przygotowanie do 2 dni trekkingu przez góry Szan. Przejedziemy (ok. 30 min.) z Kalaw do miejsca, skąd rozpoczniemy wyprawę, czyli do Lamaing, wioski plemienia Yaung Yo. Rozpoczniemy właśnie stąd, aż dotrzemy do kolejnej wioski, oddalonej o 45 minut, gdzie zjemy lunch. Po drodze spotkamy ludzi wzgórz, czyli plemiona Taug Yo, Danu i Pa-O, które utrzymują się z uprawy chili, ziemniaków, imbiru, pszenicy, ryżu i warzyw. W drodze będziemy mogli obserwować pola ryżowe i zobaczyć, jak lokalne społeczności uczestniczą we wspólnym zbieraniu plonów. Przejdziemy także przez zielony las bambusowy, który doprowadzi nas do paprykowej wioski plemienia Pa-O, słynącego z uprawy chili. Są nazywani „paprykowym plemieniem” ponieważ podstawę ich upraw stanowi właśnie chili, której jedzą bardzo dużo. Czeka nas spacer po kolorowych polach uprawnych, przypominających barwną mozaikę. Później dotrzemy do Danu, wioski plemienia Kone Hla. Tam zatrzymamy się na obiad, który przygotuje nasz szef kuchni i chwilę odpoczniemy. Później będziemy kontynuować wędrówkę i po 2,5h dotrzemy do klasztoru, schowanego w lesie. Po drodze będziemy mijać niekończące się tarasy ryżowe oraz skały krasowe. Noc spędzimy w pięknym i spokojnym klasztorze Pa-O.

DZIEŃ 16. Kalaw - jezioro Inle (B)
Htitain - KyaukSu - Nan Yote - Indein (ok. 4,5h wędrówki)

Rano obudzą nas śpiewy mnichów, co pozwoli nam cieszyć się spokojną atmosferą. Zjemy śniadanie i przygotujemy się do wędrówki. Czeka nas wsponaczka na najwyższe wzniesienie, skąd rozpościera się widok na góry i dolinę. Odwiedzimy wiejską podstawówkę i będziemy obserwować przy pracy ludzi Pa-O, wyplatających tradycyjne bambusowe kosze. Poznamy ludzi z plemienia, wracających do domu z targu na wodzie na jeziorze Inle, gdzie sprzedają swoje plony, a także kupują ryby i podstawowe produkty dla dzieci. Przyjazd do wioski Indein, gdzie zjemy obiad i udamy się na relaksujący spływ wzdłuż rzeki wprost do dużego jeziora Inle. Podczas tej wycieczki będziemy mogli obserwować wioski położone nad rzeką i cieszyć się relaksującym rejsem, który będzie miał swój finał w hotelu nad jeziorem. Przyjazd do hotelu i porządny odpoczynek!

DZIEŃ 17. Podziwianie krajobrazów wokół jeziora (B)
Dzisiaj udamy się na wycieczkę po jeziorze Inle. Odwiedzimy pagodę Phaung Daw Oo, zobaczymy pływające ogrody, „nożnych wioślarzy” (poruszają się na łodziach w bardzo charakterystyczny sposób, odpychając się nogami), a także tradycyjny sposób połowu, kobiety przędące jedwab, wioski na palach na jeziorze Inle i klasztor Nga Hpe Kyaung (klasztor skaczących kotów). Tak, nazwa w sposób dosłowny odzwierciedla to, co możemy tam zobaczyć. Mnisi wytresowali niegdyś koty tak, aby te skakały- początkowo na kolana, a później po prostu dla rozrywki. Oczywiście można na własne oczy zobaczyć ten fenomen. Nocleg w hotelu w Inle.

DZIEŃ 18. Inle – Indein (B)
Odwiedzimy pagodę Indein, która znajduje się obok jednego z kanałów, który jest bardzo wąski i składa się z wielu zakrętów. Pobliskie pola ryżowe są nawadnianie wodą właśnie z niego. To tutaj właśnie rozpoczniemy wyprawę do osady plemienia Pa-O, która będzie prowadzić w otoczeniu przepięknych krajobrazów przez liczne kanały. Zwiedzimy lokalny targ, a następnie udamy się na spacer do fascynujących ruin, na które składa się sto starożytnych pagód. Niektóre z nich ukryte są wśród bujnej roślinności. Nocleg w hotelu w Inle.

DZIEŃ 19. Inle – Taunggyi – Kakku – Taunggyi (B)
Dzień zaczniemy od przejazdu do Kakku przez Taunggyi. Taunggyi to jeden z najbardziej popularnych kierunków turystycznych w Birmie, który przyciąga każdego roku tysiące ludzi. Miasto jest stolicą stanu Shan i znajdują się w nim najwspanialsze zabytki kraju: świątynie, pagody, kolorowy lokalny rynek i wiele miejsc o znaczeniu historycznym. W drodze do Kakku zatrzymamy się również we wsiach plemienia Pa-O, rozsianych po obu stronach drogi. Będziemy mogli poznać bliżej styl życia i tradycje ludzi Pa-O, których plemię nie zostało skażone cywilizacją. Po drodze zatrzymamy się również na lokalnym targu. Następnie, już w Kakku, zwiedzimy buddyjskie stupy ustawione w równoległych rzędach, które zajmują powierzchnię prawie 1 km2. W drodze powrotnej zatrzymamy się, aby zwiedzić pagodę Shwe Yan Pyay. Przejazd do hotelu w Taunggyi.

DZIEŃ 20. Taunggyi – Heho – Kyaikhtiyo (B)
Wczesnym rankiem udamy się na lotnisko na lot do Yangon. Następnie przejedziemy do Kyaikthiyio, jednego z charakterystycznych punktów Birmy, które znane jest z niepewnej sytuacji i ze swojej wysokiej pozycji w świecie religii. Złota Skała ”Kyaikthiyo” to ogromny głaz całkowicie pokryty złotem, balansujący na krawędzi urwiska. Dotrzemy do obozu bazowego Kinpun i przejdziemy do Złotej Skały górską drogą (ok. 1h jazdy). Odbędziemy stosunkowo łatwą wędrówkę przez las bambusowy na szczyt, z którego będziemy podziwiać wspaniały zachód słońca. Nocleg w hotelu w Kyaikthiyo. 

DZIEŃ 21. Kyaikhtiyo – Bago – Yangon (B)
Czeka nas przejazd z powrotem do Yangon, a po drodze zatrzymamy się w Bago. Zwiedzimy Kyaikpon, czyli posąg przedstawiający cztery wizerunki siedzącego Buddy. Klasztor Kyakhatwine to miejsce, gdzie tysiące mnichów je swój ostatni posiłek dnia o godzinie 10, w całkowitej ciszy. Później kontynuują medytacje. Zwiedzimy pałac Kanbawza Thardi zbudowany przez króla Bayinnaunga, a także Kalayani Sima, pagodę Shwemawdaw oraz pagodę Shwethalyaung, gdzie znajduje się najpiękniejszy na świecie posąg leżącego Buddy. Poznamy bliżej przemysł snycerski (sztuki rzeźbienia w drewnie) i udamy się na lokalny targ w Bago. Niedaleko Taukkyant odwiedzimy aliancki cmentarz z II wojny światowej. Przejazd do Yangon i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 22. Yangon i powrót (B)
Po śniadaniu w hotelu transfer na lot powrotny do kraju. 

DZIEŃ 23. Powrót do Warszawy

GRUPOWA
23 DNI
BIRMA
OD:

3550 USD

+ bilet lotniczy
INDYWIDUALNA
BIRMA
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
BIRMA
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

BOLIWIA

21 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

KILIMANJARO, SERENGETI, ZANZIBAR

18 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

PERU - NIEZWYKŁA WYPRAWA DO KANIONU COLCA

15-16 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

PERU - WYPRAWA DO AMAZONII I ŚWIĘTE MIASTO INKÓW

15 dni ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ