TURKMENISTAN

ZAGADKOWY I NIEZNANY ŚWIAT
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Warszawa - Aszchabad
Spotykamy się na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych do Aszchabadu, stolicy Turkmenistanu.
DZIEŃ 2. Zwiedzanie Aszchabadu
Przylot na międzynarodowe lotnisko w Aszchabadzie. Przejazd do hotelu i odpoczynek. Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie stolicy Turkmenistanu. Zobaczymy nietypową architekturę nowej części miasta, czyli marmurowe budynki, liczne fontanny i niesamowite obszary zieleni. Zwiedzimy Narodowe Muzeum Historii i Etnografii (zamknięte we wtorki i w czasie świąt państwowych), Park Wolności (w czasach ZSRR zwany Parkiem Lenina) oraz 95-metrowy narodowy zabytek, jakim jest Łuk Neutralności. Zwiedzimy również meczet im. Ertuğrula Gazi, ojca Osmana I, założyciela Imperium Osmańskiego. Budynek nawiązuje stylem do Błękitnego Meczetu w Stambule. Ponadto zwiedzimy stanowisko archeologiczne Nisa (III w. p.n.e.-III w. n.e.), wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie znajdują się ruiny starożytnego miasta Partów.

DZIEŃ 3. Aszchabad - podziemne jezioro Kow-Ata - Nohur
Opuścimy stolicę i udamy się na zachód, w stronę Nohur. Po drodze będziemy mieli okazję podziwiać wspaniały księżycowy krajobraz gór Kopet-dag, a także winnice, pola uprawne oraz nawadniane pola bawełny. Najpierw jednak chcemy zobaczyć Meczet Turkmenbaszy, który znajduje się w wiosce Gypjak, zaledwie 7 km od Aszchabadu. Na terenie meczetu znajduje się mauzoleum poświęcone pierwszemu prezydentowi, czyli Saparmuratowi Nijazowi, którego dzieło zostało zamieszczone na ścianach świątyni tuż obok wersów Koranu, co było powodem wielu kontrowersji w społeczności muzułmańskiej. Następnie będziemy zwiedzać meczet Geok Depe, upamiętniający bitwę z 1881 roku, wybudowany na dawnej twierdzy Turkmenów. Kolejnym punktem programu będzie podziemne jezioro Kow-Ata, które nazwa oznacza dosłownie „ojciec jaskiń”. Znajduje się w jednej z wielu krasowych jaskiń w Turkmenistanie, która powstała w wyniku nagromadzenia się węglanu wapnia miliony lat temu. Jaskinia ma głębokość 65 m, a jezioro sięga 10 m w jej głąb. Średnia temperatura w ciągu roku wynosi tutaj jakieś 37 stopni, a wody zawierają liczne minerały i mają wiele właściwości leczniczych. Chętni będą mogli popływać w jeziorze. Następnie udamy się do Nohur, małej społeczności, która przetrwała w izolacji, zamieszkując tereny górskiej doliny. Odwiedzimy plemienny cmentarz i zobaczymy ręcznie wykonane krosna. Wioska słynie z wyplatania ”keteni", czyli słynnego turkmeńskiego jedwabiu. Kolacja w ogrodzie pensjonatu, który otaczają piękne krajobrazy, cisza i rozgwieżdżone niebo.

DZIEŃ 4. Nohur - Dehistan - Balkanabat
Rano opuścimy Nohur i skierujemy się w stronę Balkanabad (dawniej Nebit Dag), gdzie dotrzemy wieczorem. Przekroczymy góry Kopet-dag i zatrzymamy się, aby zwiedzić Dehistan, ruiny miasta na Jedwabnym Szlaku, które w 1998 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obejrzymy pozostałości miasta, które stanowiło ważny ośrodek handlowy na terenie dawnego Iranu od X-XIV wieku. W pobliżu ruin znajduje się cmentarz oraz meczet Mashhat Ata. Na trasie będziemy mieli okazję podziwiać księżycowe krajobrazy otaczające region Karakala oraz zieloną dolinę rzeki Sumbar. W międzyczasie zrobimy sobie przerwę na piknik. Na nocleg zatrzymamy się w mieście Balkanabat, które stanowi ośrodek przemysłu naftowego i jest biznesowym centrum zachodniej części Turkmenistanu. Znajduje się u podnóża pasma górskiego Wielkiego Bałchanu (in. Uly Balkan).

DZIEŃ 5. Balkanabat - Kemal Ata - Gözli Ata - Yangykala - powrót do Gözli Ata
Wczesnym rankiem opuścimy Balkanabat i przez góry Wielkiego Bałchanu przejedziemy na tereny wspaniałych kanionów Yangykala, mijając po drodze pasące się owce i wielbłądy. Wiosną będziemy mogli wypatrywać żółwi. Przejedziemy wyboistą drogą nad spektakularne kaniony Yangykala, co oznacza „ognista twierdza”. Składają się z białych, różowych i pomarańczowych wapiennych formacji, które zachwycają tak bardzo, że nie sposób oderwać od nich oczu, podczas gdy pod tuż pod nami rozpościerać się będą niesamowite widoki na okolicę. Czasami udaje się znaleźć muszle z czasów, gdy znajdowało się tu morze. W oddali można było ujrzeć zatokę Karabagazgol oraz Morze Kaspijskie. Następnie udamy się do miejsca pielgrzymek, mauzoleum Kemala Ata. Położone jest nad źródłem, którego strumień wyrzeźbił tu interesujące formacje skalne. Ten swego rodzaju fenomen geologiczny można zaobserwować w zaledwie kilku miejscach na świecie. Później udamy się do Gözli Ata, które jest największym centrum pielgrzymkowym. Na miejsce dotrzemy wieczorem po długiej i ekscytującej podróży.

DZIEŃ 6. Gözli Ata -Turkmenbasza
Dzisiejszego dnia czeka nas wycieczka do miasta Turkmenbasza, gdzie dotrzemy po południu. Na miejscu odwiedzimy lokalny targ rybny, port oraz niebieski rosyjski kościół prawosławny. Turkmenbasza nie jest typowym turkmeńskim miastem, ale swoistym tyglem kulturowym. Lokalną ludność tworzą zarówno Turkmeni, Kazachowie i Słowianie, jak i przedstawiciele kaukaskich grup etnicznych. Powszechnie używanym językiem jest tutaj rosyjski. Nocleg w części wypoczynkowej w okolicach wioski Awaza, która znajduje się w pobliżu Turkmenbaszy. Awaza to jeden z głównych kierunków wakacyjnych dla mieszkańców Turkmenistanu.
DZIEŃ 7. Turkmenbasza - przelot do Daszoguz
Rano czas wolny. Można wybrać się na plażę, zrelaksować i popływać w Morzu Kaspijskim. Następnie transfer na lotnisko i popołudniowy przelot do Daszoguz. Po przylocie zakwaterujemy się w hotelu. Dla chętnych spacer po mieście.
DZIEŃ 8. Kunya Urgench – krater gazu Darwaz
Dzisiaj udamy się do miasta Kunya Urgench, gdzie znajdują się ruiny pradawnego miasta Starego Urgench, pochodzące z XII wieku. Od 2005 roku ruiny znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Czasy świetności miasta przypadły na XII-XIII wiek, Stare Urgench było jednym z najważniejszych miast na Jedwabnym Szlaku, a jego splendor oraz liczba ludności przewyższały znacznie inne ośrodki w Azji Centralnej. Wielokrotnie napadane, najpierw przez Czyngis-chana, a następnie przez Timura Chromego, w końcu zostało całkowicie zniszczone. Będziemy mogli zwiedzić wspaniałe mauzolea z XII-XIV wieku, a także minaret Kutlug Timut o imponującej wysokości 60 m. Po południu czekają nas jakieś 4/5h podróży do Darwaz. Gdzieniegdzie po drodze uda nam się zobaczyć stada wypasanych przez ludzi wielbłądów, z dala od jakiejkolwiek cywilizacji. Po dotarciu na miejsce zwiedzimy unikalny krater, znajdujący się na pustyni Karakum. Krater nazywany „wrotami piekieł” ma średnicę 70 m i jest położony na największym skupisku gazu podziemnego na świecie. Turkmenistan jest niezwykle zasobny w surowce naturalne, obecnie jest państwem suwerennym, ale do 1991 roku był częścią Związku Radzieckiego. Jeszcze za czasów ZSRR naukowcy prowadzący odwierty na terenie pustyni Karakum odkryli podziemną kieszeń gazową w pobliżu miejscowości Darwaz. Odkrycie tej podziemnej jaskini było całkowicie przypadkowe i spowodowało zawalenie się platformy wiertniczej, odsłaniając przy tym olbrzymi krater wypełniony szkodliwym i trującym gazem. Stężenie gazów wewnątrz krateru było tak wysokie, że nikt nie odważył się zejść do środka. To właśnie wtedy ktoś wpadł na pomysł, by zapalić w kraterze ogień i uwolnić w miarę bezpieczny sposób jego zawartość. Miało to trwać kilka dni, ale ogień w kraterze pali się już od ponad 40 lat. Nocą ten płonący ogień robi niezwykłe wrażenie, podobnie jak bulgoczące, rozgrzane błoto w okolicy. Rozłożymy obóz w pobliżu. O zachodzie słońca rozłożymy grilla i przygotujemy jedzenie na kolację. Nocleg w pobliżu krateru pod rozgwieżdżonym niebem.
DZIEŃ 9. Darwaz - pustynna wioska Kekirdek - Aszchabad
Wyjazd w kierunku Aszchabadu. Po drodze odwiedzimy pustynną wioskę Kekirdek, zamieszkaną przez miejscowy lud koczowniczy. Po południu przyjedziemy do stolicy i zakwaterujemy się w hotelu. Wieczorem czas wolny na spacer po mieście, które po zmroku jest przepięknie oświetlone.
DZIEŃ 10. Aszchabad - Anau - Abiverd - Mary
Rano przejedziemy do Mary (352 km, ok. 4/5h jazdy). Po drodze będziemy mijać winnice, pola bawełny, plantacje moreli, jabłek i melonów. Zatrzymamy się, aby zwiedzić ruiny Anau, miasta założonego już w epoce brązu. Jego lata świetności przypadły na czasy panowania dynastii Partów i Timurydów. W pobliżu ruin tej starożytnej twierdzy zobaczymy również piękny meczet Djemal Ad-Din z XV wieku. Choć bardzo zniszczony, nadal zachwyca i stanowi ważny punkt pielgrzymkowy. Kolejnym przystankiem na trasie będzie Abiverd, stanowisko archeologiczne z II w. p.n.e., które było jednym z ważniejszych miast na trasie Jedwabnego Szlaku. Po przyjeździe do Mery zwiedzimy rosyjski kościół prawosławny, odwiedzimy lokalny targ oraz udamy się do Regionalnego Muzeum Historii.
DZIEŃ 11. Merv - Aszchabad
Rano wyruszymy w kierunku Bairamali, gdzie zwiedzimy ruiny znajdujące się w pobliżu starożytnego miasta Merv, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Było ono niezwykle ważnym ośrodkiem na trasie Szlaku Jedwabnego, a w połowie XII wieku prawdopodobnie największym miastem-oazą o populacji szacowanej na 200 tysięcy mieszkańców. Transfer na lotnisko i przelot do Aszchabadu. Po wylądowaniu transfer do hotelu.
DZIEŃ 12. Aszchabad - Warszawa
Nocny lub poranny transfer na lotnisko na międzynarodowy lot powrotny. Przylot do Warszawy.


GRUPOWA
12 DNI
TURKMENISTAN
OD:

2350 EUR

+ koszt biletu lotniczego
INDYWIDUALNA
TURKMENISTAN
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
TURKMENISTAN
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

SUDAN-NUBIA

16 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

PEJZAŻE BIRMY

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BOLIWIA TREKKING

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BRAZYLIA

18 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ