TRAWERS PRZEZ PERU, BOLIWIĘ I CHILE (2)

.
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

CENA: 4500 USD + bilet lotniczy

I rata: 2000 PLN ( ok. 500 USD) płatne przy zapisie na wyprawę, po średnim kursie NBP, na dzień wpłaty, rozliczane po kursie ING Bank na dzień wpływu na konto

II rata: koszt biletu lotniczego płatny przy zapisie na wyprawę do rozliczenia po zakupie biletu ok. 4500 PLN

III rata: ok. 4000 USD, po rozliczeniu zaliczki, płatne przy zapisie na wyprawę, po średnim kursie NBP, na dzień wpłaty, rozliczane po kursie ING Bank na dzień wpływu na konto do 35 dni przed wyprawą

CENA OBEJMUJE:

 • wodę
 • transport lądowy wymieniony w programie
 • zakwaterowanie w hotelu lub w hostelach w pokojach dwuosobowych, ecolodge’ach, schroniskach, domach, na kempingach: 16 nocy hotelach/hostelach, 1 noc Ecolodge’y i 2 noce w schronisku
 • posiłki wymienione w programie
 • usługi lokalnego, angielskojęzycznego przewodnika
 • wycieczki wymienione w programie
 • krajowy przelot na trasie Lima – Cuzco (Peru)
 • krajowy przelot na trasie La Paz – Sucre (Boliwia)
 • krajowy przelot na trasie Calama – Santiago (Chile)

CENA NIE OBEJMUJE:

 • wejść do odwiedzanych miejsc, parków narodowych i muzeów wymienionych w programie (należy na nie przeznaczyć ok. 288 soli w Peru, 285 boliwianos w Boliwii oraz 8000 chilijskich pesos w Chile, ale koszty mogą ulec zmianie)
 • opłat wizowych przy przekraczaniu granicy Boliwia-Chile (ok. 15 boliwianos za osobę, choć koszt może ulec zmianie)
 • posiłków, które nie zostały wymienione w programie (ok. 50-70 boliwianos w Boliwii, ok. 20-30 soli w Peru oraz ok. 8500-14000 chilijskich pesos w Chile za osobę za posiłek)
 • napojów
 • napiwków
 • prywatnego ekwipunku
 • wydatków osobistych
 • indywidualnego, obowiązkowego ubezpieczenia turystycznego
 • dopłaty za pokój jednoosobowy, która wynosi 421 USD (ze względu na dostępność pokojów, usługa musi być zamówiona i opłacona z wyprzedzeniem), uwaga: nie ma pokojów jednoosobowych w schroniskach, domach i na kempingach
 • potencjalnych wydatków związanych z wizą
 • przelotów międzynarodowych
 • międzynarodowych opłat lotniskowych (ok. 14200 chilijskich pesos za osobę)
 • krajowych opłat lotniskowych (ok. 15 boliwianos w Boliwii, ok. 24 soli w Peru i ok. 5000 chilijskich pesos w Chile)
UWAGA
 •  Plan wycieczki może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych. Ponadto dostęp do niektórych zabytków jest ograniczony.
 •  Jeśli chcecie odbyć wspinaczkę na Huayna Potosi należy to zaznaczyć już przy rezerwowaniu wycieczki. Niezależnie od tego i tak nie możemy z całą pewnością zagwarantować, że wspinaczka będzie możliwa (miejsca są ograniczone). Jeśli będą wolne miejsca, koszt wspinaczki wynosi 18 USD za osobę.

PERU

WIZA
Nie jest wymagana.
POGODA
Peruwiański klimat jest niezwykle zróżnicowany, występuje tutaj aż 28 z 36 klimatów. Różnorodność ta uwarunkowana jest obecnością Andów i zimnego prądu Humboldta. Klimat na wybrzeżu jest subtropikalny, występuje tam mało opadów, w górach klimat jest zdecydowanie chłodniejszy i występują tam deszczowe lata oraz suche zimy. Wschodnie niziny to z kolei klimat równikowy, charakteryzujący się upałami w lecie i dużą ilością opadów. Na wybrzeżu temperatury są umiarkowane, opady rzadkie, a wilgotność powietrza wysoka. Na terenie sierras często pada w okresie letnim, a temperatura zmniejsza się wraz z wysokością. Selvę charakteryzują częste opady oraz mroźne zimy. Możemy tu spotkać tropikalną dżunglę amazońską na wschodzie, suche tereny pustynne na zachodzie oraz andyjskie góry i wyżyny w środkowej części kraju. W Andach, wraz ze wzrostem wysokości, temperatury spadają i oscylują wokół 10˚C. Czerwiec i sierpień to pora sucha w górach i na Altiplano, najwilgotniejszy okres od grudnia do marca. W pasie nadmorskim najgoręcej jest od grudnia do marca, temperatury przekraczają 30˚C. W Limie i okolicach najcieplejszy okres jest między kwietniem a listopadem.
SZCZEPIENIA
Właściwie nie ma żadnych obowiązkowych szczepień, ale rozsądek nakazuje zabezpieczyć się przed chorobami i infekcjami takimi jak tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, żółta febra, a nawet wścieklizna (choć rzadziej). Należy również pamiętać o często występującej na tych terenach malarii, a także o odpowiedniej profilaktyce przeciwmalarycznej. Należy zatem zabrać ze sobą leki przeciwmalaryczne, np. atovaquone/proguanil, doxycyclinum lub mefloquine (na receptę), pamiętać o sprayach na komary, a także spaniu pod moskitierą. Należy także zabezpieczać ciało przed ukąszeniem (lekkie, przewiewne ubrania, ale najlepiej z długimi rękawami). Sprawdź: szczepienia/peru
ELEKTRYCZNOŚĆ
Na terenach górskich i na obrzeżach brak dostępu do elektryczności. W Limie i innych większych miastach prąd 220 V i wtyczki dokładnie takie, jak w Polsce.
PIENIĄDZE
Obowiązującą walutą są sole (PEN) i nie ma najmniejszych problemów z ich wymianą w Limie. Nie powinniśmy również napotkać problemów z bankomatami, czy zapłatą kartę. Oczywiście w dżungli amazońskiej możemy zapomnieć o jakichkolwiek bankomatach, ale i same pieniądze tak bardzo nam się nie przydadzą (ew. w przypadku zakupu rękodzieła).
ZASIĘG TELEFONII KOMÓRKOWEJ
W górach  brak zasięgu sieci komórkowej. W Limie i innych większych miastach oczywiście nie ma najmniejszego problemu z zasięgiem.
CZAS
UTC -5 (na polskim zegarku odejmujemy 6 godzin).

BOLIWIA

WIZA
Nie jest wymagana.
POGODA
Pogoda i klimat Boliwii potrafią się znacząco różnić w zależności od regionu, choć mówiąc o pogodzie Boliwijczycy wymieniają tylko dwie pory- deszczową i suchą. Zazwyczaj nie ma stopniowego przejścia z zimy do lata. Zmiany pogody i temperatury są gwałtowne, podobnie jak zmiany topograficzne. Temperatury zależą głównie od wysokości.

Tropikalne niziny: Na wschodzie (z Pando, w dół Beni i Santa Cruz, aż do północnego Tarija) klimat jest zazwyczaj bardzo gorący, wilgotny, a od końca września do maja dosyć deszczowy. Grudzień i styczeń to najgorętsze miesiące w roku. Letnie dni są wilgotne i lepkie. Noce są ciepłe, wypełnione owocowym aromatem, które niesie się z tropikalnej dżungli do miasta.

Północno-zachodnie doliny: Klimat wiejskiego regionu północno-zachodnich dolin (nazywany Yunga lub dżungla, na północ od La Paz przez Pando) jest zaskakująco gorący i wilgotny, zważywszy na wysokość. To najbardziej chmurny, deszczowy i wilgotny region całej w Boliwii. Tutejsza pogoda i klimat są podobne do klimatu wschodnich nizin Santa Cruz, ale występuje tu jeszcze więcej opadów. Temperatura spada wraz ze wzrostem wysokości. Na wysokości 2000 m n.p.m. czasami pada śnieg, a na 4600 m n.p.m. nie jest już niczym zaskakującym. Na wysokości powyżej 5500 m n.p.m. klimat jest porównywalny do panującego w regionach polarnych i na lodowcach.

Doliny centralne: W centralnej dolinie Cochabamba, leżącej w granicach departamentów Chuquisaca i Tarija temperatury są chłodne. Za dnia temperatury są przyjemne, jednak w nocy znacząco spadają. Pomimo znacznych wysokości (średnio 1200-1500 m n.p.m.) region ten jest dosyć wilgotny. Doliny Boliwii są niezwykle urodzajne i pokryte gęstym lasem. Pora deszczowa jest długa.

Altiplano i wyższe regiony: Na brzegu jeziora Titicaca i wyżej (Potosí) temperatury są łagodne i osiągają ok. 27 stopni w południe, jednak zdarza się, że wczesnym popołudniem trzeba założyć sweter, noce też bywają zimne. Ze względu na wysokość słońce świeci tu wyjątkowo mocno. Całodzienna ochrona przeciwsłoneczna (filtry, nakrycia głowy) jest konieczna, aby zapobiec oparzeniom i udarom. Temperatury w okolicach Salar de Uyuni i Lípez mogą spaść nawet do -20 stopni!

Podróżnicy przybywający z półkuli północnej muszą pamiętać, że pory roku w Boliwii są „odwrócone”. Lato wypada tutaj między listopadem a lutym, a najzimniejsze miesiące to te od maja do lipca.
SZCZEPIENIA
Obowiązkowe szczepieni przeciwko żółtej febrze. Przy wjeździe do kraju prawdopodobnie zostaniemy poproszeni o okazanie Międzynarodowego Świadectwa Szczepień (International Certificate of Vaccination), w którym znajduje się informacja o dokonanym przez nas szczepieniu. Szczepienie powinno zostać wykonane na 10 dni przed przyjazdem. Ponadto zaleca się uzupełnienie podstawowego kalendarza szczepień (przeciwko tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu etc). Należy również pamiętać o często występującej na tych terenach malarii, a także o odpowiedniej profilaktyce przeciwmalarycznej. Należy zatem zabrać ze sobą leki przeciwmalaryczne, np. atovaquone/proguanil, doxycyclinum lub mefloquine (na receptę), pamiętać o sprayach na komary, a także spaniu pod moskitierą. Należy także zabezpieczać ciało przed ukąszeniem (lekkie, przewiewne ubrania, ale najlepiej z długimi rękawami). Sprawdź: szczepienia/boliwia
ELEKTRYCZNOŚĆ
W górach, na terenach parków narodowych i na pustyni brak dostępu do prądu.220/230 V lub 115 V. Wtyczki typu A i C, warto zabrać przejściówkę.
PIENIĄDZE
Obowiązującą walutą jest boliwiano (BOB). W większych miastach nie powinno być problemu z wymianą euro i dolarów, podobnie z dostępem do bankomatów. Wybierając się na prowincję, warto pamiętać o odliczonej gotówce.
ZASIĘG TELEFONII KOMÓRKOWEJ
Zasięg tylko w większych miastach.
CZAS
UTC -4

CHILE

WIZA
Nie jest wymagana.
POGODA
Klimat Chile jest niezwykle zróżnicowany, jeśli chodzi o warunki pogodowe. Na jego obszarze występuje co najmniej siedem głównych podtypów klimatycznych, począwszy od pustyni na północy, przez alpejskie tundry i lodowce na wschodzie i południowych wschodzie, wilgotny klimat subtropikalny po klimat śródziemnomorski w środkowej części kraju. Występują cztery pory roku: lato (XII-II), jesień (III-V), zima (VI-VIII) oraz wiosna (IX-XI). Lata są bardzo upalne, temperatury przekraczają wtedy 30˚C, z olei zima przypomina raczej polską jesień, a temperatury oscylują w granicach 15˚C.
SZCZEPIENIA
Co prawda nie ma żadnych szczepień obowiązkowych, ale zaleca się standardowe szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz tężcowi. Sprawdź: szczepienia/chile
ELEKTRYCZNOŚĆ
220 V, gniazdka jak w Polsce (typ C) lub typ L, a więc warto zabrać przejściówkę.
PIENIĄDZE
Obowiązującą walutą jest peso chilijskie (CLP). W żadnym większym mieście nie powinno być problemów z wymianą gotówki, wypłatą pieniędzy z bankomatu, czy zapłatą kartą.
ZASIĘG TELEFONII KOMÓRKOWEJ
W większych miastach nie ma problemów z zasięgiem, te pojawiają się w górach lub na wsiach i obrzeżach.
CZAS
zimą UTC -4, latem UTC -3
SPIS EKWIPUNKU
 • apteczka (środki na ból głowy, dezynfekujące, saszetki z elektrolitami, na bóle brzucha i zatrucie, na biegunkę, na ukąszenia, leki przeciwmalaryczne, plastry, opatrunki etc.)
 • kurtka i spodnie z oddychającej membrany na wiatr i deszcz  
 • spodnie typu trekingowego na dolne partie, lekkie przewiewne
 • koszula trekingowa z długim rękawem
 • bielizna przeciwpotna 2-3 pary, T-Shirt na zmianę
 • skarpety trekkingowe (cienkie)
 • coś przeciwdeszczowego
 • czapki, okrycia głowy na słońce oraz jako ochrona przed insektami
 • mocne buty trekingowe
 • okulary przeciwsłoneczne + krem z filtrem 50 SPF
 • śpiwór
 • karimata
 • 2 plecaki
 • termos, menażka, kubki metalowe i niezbędnik
 • tabletki regenerujące witaminowe (plusz, isostar)
 • latarka, najlepiej czołówka
 • zegarek  
 • kosmetyczka + inne przedmioty higieny osobistej
 • sandały, najlepiej trekingowe (oczywiście na czas poza dżunglą, gdyż tam buty muszą być zabudowane)
 • worki foliowe, aby zabezpieczyć odzież i inne przedmioty
 • ochronne opakowania/folie na sprzęt fotograficzny, telefon etc.
 • podstawowe środki higieny osobistej: kilka rolek papieru toaletowego, mokre chusteczki etc.


GRUPOWA
22 DNI
TRAWERS PRZEZ PERU, BOLIWIĘ I CHILE (2)
OD:

4500 USD

+ bilet lotniczy
INDYWIDUALNA
TRAWERS PRZEZ PERU, BOLIWIĘ I CHILE (2)
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
TRAWERS PRZEZ PERU, BOLIWIĘ I CHILE (2)
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

CZAD, NIEZNANE BEZDROŻA

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

PAKISTAN

15 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

PEJZAŻE BIRMY

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

SYLWESTER W ZATOCE HA LONG wersja lux

15 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ