TRAWERS PRZEZ PERU, BOLIWIĘ I CHILE (1)

.
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Wylot Warszawa - Lima

Spotykamy się na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych do Limy.

DZIEŃ 2. Zwiedzanie Limy
Dzisiejszy dzień przeznaczony będzie na zwiedzanie Limy. Nie możemy pominąć takich zabytków jak kolonialna katedra, w której podziwiać można piękne sklepienie, czy Pałac Rządowy albo Pałac Wicekrólów. Są to wspaniałe, monumentalne zabytki, ważne również z punktu widzenia historycznego. Udamy się także na Plaza de Armas (dosłownie „plac broni”), czyli główny rynek, gdzie skupia się całe życie kulturalne i towarzyskie. To idealny dzień na zanurzenie się w peruwiańskiej atmosferze. Warto spróbować również lokalnych przysmaków, takich jak dania z quinoy, czy pieczone słodkie, banany.


DZIEŃ 3. Lima – zwiedzanie Cuzco (B)
Wczesnym rankiem udamy się na lotnisko, aby przelecieć do Cuzco. Zakwaterowanie w hotelu i popołudniowe zwiedzanie. Odwiedzimy stanowiska architektoniczne: Koricancha, Katedra, Sacsayhuamán, K’enkho, Puca Pucará i Tambomachay. Wolny wieczór na zwiedzanie Cuzco na własną rękę.

Główne zabytki:
Plac główny Cuzco: W czasach Imperium Inków plac został nazwany Huacaypata, co w języku keczua oznacza „miejsce łez” lub „miejsce spotkań”. Był ważnym miejscem, gdzie co roku odbywała się uroczysta ceremonia Inti Raymi, czyli Festiwal Słońca. To na tym placu Francisco Pizarro ogłosił podbój Cuzco. Po przybyciu Hiszpanów wygląd placu uległ zmianie, m.in. wzniesiono na nim kamienne 
Katedra: Budynek przeszedł dwa etapy budowy. Najpierw na szczycie, gdzie niegdyś znajdowała się świątynia Suntur Wasi (Dom Boży), wzniesiono Kaplicę Triumfu, a następnie zbudowano właściwą katedrę na ruinach inkaskiego pałacu Wirakoczy. Styl katedry jest głównie renesansowy, wystrój wnętrza bardzo bogaty. Dominują zdobienia wyryte w cedrze oraz drzewie olchowym. Zwłaszcza chór i ambona zasługują na uwagę. Znajduje się tu również ważna kolekcja obrazów ze Szkoły Cuzco oraz wykute w srebrze ozdoby.

Kompleks kamiennych murów Sacsayhuamán: Na tym obszarze znajdują się trzy stanowiska archeologiczne, a najbardziej znanym jest twierdza Sacsayhuamán. Przypuszcza się także, iż twierdza mogła pełnić rolę religijną, choć ze względu na lokalizację i styl hiszpańscy historycy skłaniają się raczej ku teorii, że była to budowla wojskowa. Najważniejsza świątynia w Hanan Qosqo lub Górnym Cuzco mogła znajdować się właśnie tam i być poświęcona andyjskiej kosmologii oraz kultowi Inti (słońca), Quilla (księżyca), Chaska (gwiazd) i innych bóstw. Mury znajdujące się tutaj są ogromne. Kamienie, z których został zbudowany mur ważą od 90 do 120 ton. Tutaj również miały miejsce obchody Inti Raymi, Festiwalu Słońca, każdego 24. dnia czerwca.

Kompleks archeologiczny Puca Pucará: Stanowisko archeologiczne składa się z kilku pomieszczeń, wewnętrznych placów, akweduktów, punktów obserwacyjnych i uliczek. Mogło służyć za miejsce wypoczynku. Według opowieści zawsze gdy Inca szedł do Tambomachay towarzyszył mu wielki orszak, który miał zwyczaj rezydować w Puca Pucará. Ze względu na swój wygląd i zabudowę stanowisko archeologiczne zwykło być nazywane fortem.


DZIEŃ 4. Cuzco – Święta Dolina Inków – Aguas Calientes (B)
Dzisiaj odwiedzimy Świętą Dolinę Inków i wszystkie ważne inkaskie ruiny w okolicy. Zwiedzimy ruiny Pisaq oraz (w zależności od dnia) targ, a także ruiny Urubamby i Ollantaytambo- wspaniałe inkaskie fortece zbudowane z megalitycznych skał. Wieczorem wsiądziemy do pociągu i przejedziemy do Aguas Calientes, małej wioski, wokół której ułożono linie kolejową. To wszystko przypomina o czasach poszukiwaczy złota.
Pisaq: To stanowisko archeologiczne jest uważane za jedno z najważniejszych w Cuzco. Leży w pobliżu miasta Pisaq, którego korzenie sięgają czasów kolonialnych. Obecnie co tydzień w niedzielę organizowane są tutaj targi książek, a samo miasto przyciąga tysiące turystów oraz mieszkańców okolicznych górskich wiosek, którzy przybywają ubrani w swoje tradycyjne stroje. Odbywają się tu katolickie procesje, które kończą się o 9:30 tradycyjną mszą w języku keczua.
Ollantaytambo: To typowe inkaskie miasto, położone 93 km na północny wschód od Cuzco, zostało nazwane na cześć wodza Ollanta, który według legendy zakochał się w jednej z córek inkaskiego władcy Pachacuetq’a i został ukarany za swoją śmiałość. Kompleks wznosi się na wzgórzu z widokiem na miasto. Składa się z licznych budynków, takich jak Świątynia Słońca, Mañacaray lub Komnata Królewska, Incahuatana oraz łaźnia księżniczki. W górnej części znajduje się forteca ozdobiona rzeźbionymi, kamiennymi tarasami, które pozwalały lepiej chronić twierdzę, umożliwiając dostrzeżenie wroga w dżungli. Jedna z najlepiej zachowanych części znajduje się na północ od placu Hanan Huacaypta i jest to 15 domów, zbudowanych na kamiennych murach.


DZIEŃ 5. Aguas Calientes - Machu Picchu - Cuzco
O 7:00 lub nieco wcześniej wyjdziemy autobusem do słynnego Machu Picchu. Po tej niesamowitej wizycie wrócimy do Aguas Calientes, skąd przejedziemy pociągiem do Ollantaytambo. Po przyjeździe zakwaterujemy się w hotelu w Cuzco. Wolny wieczór.
Cytadela Machu Picchu jest najważniejszą atrakcją w Cuzco. Została odkryta w 1911 roku przez amerykańskiego badacza Hirama Binghama i jest uważana za jeden z najniezwyklejszych przykładów malowniczej architektury na świecie. W języku keczua Machu Picchu znaczy „stara góra”. Cytadela została zbudowana na szczycie wzgórza, które góruje nad doliną rzeki Urubamba w samym sercu tropikalnego lasu. Machu Picchu pełniło zarówno funkcję religijną jako miejsce kultu, ale i naukową jako miejsce obserwacji astronomicznych. Było również prywatną siedzibą klanu Inca Pachacuteq.
Opcjonalnie: wspinaczka na Huayna Picchu.

Sektor rolniczy: Dzielnica ta otoczona jest tarasami uprawnymi, które różnią się rodzajem i wielkością. Mogły pełnić dwie funkcje: jako pola uprawne winorośli lub jako ochrona przed erozja spowodowaną intensywnymi opadami. W sektorze rolniczym znajduje się pięć tzw. „collpas”, czyli budynków przypominających magazyny.

Punkt kontrolny
: To budynek złożony z trzech ścian i kilku okien. Miniemy go przed podejściem do głównej bramy. Rozciąga się z niego przepiękny widok na strefę miejską oraz obszar rolniczy, jak i wspaniały krajobraz.
Górny cmentarz i kamienie pogrzebowe
: W Machu Picchu, podobnie jak w innych inkaskich miastach, zmarłych chowano na obrzeżach miast. Naukowcy odkryli w tym miejscu szczątki, obok których znajdowały się charakterystyczne kamienie. Stąd przypuszczenie, że stanowiły one swego rodzaju ofiarę, składaną przez Inków.
Sektor miejski: Granicą między tym sektorem a sektorem rolniczym jest wysuszona fosa. Z tej strony widać również dość długie schody, prowadzące do głównej bramy. Wszystkie elementy charakterystyczne dla architektury inkaskich osad, zwanych ”llaqta”, znajdują się właśnie tutaj. W części północnej znajduje się duży podsektor o przeznaczeniu religijnym, co można wywnioskować z ilości znajdujących się tutaj świątyń. Na południu z kolei znajdują się budynki mieszkalne oraz warsztaty, znajdujące się na tarasach, które Hiram Bingham nazwał sektorem militarnym.
Świątynia Słońca: Budynek został zaprojektowany na planie półkola i zbudowany na skalnym fundamencie. Istniejący tam wcześniej granitowy blok uformował naturalne półkole, które mierzy 10,5 m. Znajdują się tu dwa trapezowe okna, do których budowniczy dodali ozdobne listwy. Po północnej stronie znajduje się wspaniała kamienna brama, w której ościeżach Inkowie wiercili otwory. Podobne zjawisko zaobserwowano w świątyni Qoricancha w Cuzco. 
Święta Skała: Kamień ma 3 m wysokości, ok. 7 m u podstawy i został uformowany tak, by przypominać sylwetkę kota. Z innej strony przypomina jednak jeden ze szczytów, otaczających Machu Picchu. Przed Świętą Skała odprawiano prawdopodobnie ceremonie.
Świątynia Trzech Okien: Budynek znajduje się we wschodniej części placu, jest wybudowany na planie prostokąta, a swoją nazwę zawdzięcza głównej części, gdzie znajdują się trzy przepiękne okna oraz dwa otwarte pomieszczenia. Styl architektoniczny, który reprezentuje ta budowla jest bodaj najbardziej zachwycającym w całym Machu Picchu. Widać tu ogromne, starannie ułożone kamienie tak doskonale do siebie dopasowane, że dzielą je zaledwie milimetry.
Główna Świątynia: Znajduje się na północ od świętego placu, w pobliżu Świątyni Trzech Wiatrów. Inkowie zbudowali ją, by służyła jako „wayrana”. To prostokątna budowla (11x8 m), ale składająca się tylko z trzech ścian, które mają grubość 90 m. U podnóża głównej ściany znajduje się rzeźbiony kamień, który mógł służyć za ołtarz.

Intiwatana: Skała ta jest ceremonialnym centrum całego Machu Picchu. Nazwę Intiwatana można podzielić na dwa słowa, których tłumaczenie będzie brzmiało ”inti"= słońce, ”wata”= rok. Było to miejsce, gdzie inkascy astronomowie przeprowadzali badania na temat roku słonecznego, aby określić terminy przesileń i równonocy. Wielu badaczy uważa, że Inkowie wykorzystywali Intiwatana jako punkt orientacyjny, aby wyznaczyć północ. To tylko przypuszczenia, ale pewnym jest, że Intiwatana stanowiła bardzo ważne centrum religijne.
Plazas: W Machu Picchu znajdują się cztery ”plazas”. Położone są na różnych poziomach, ale wszystkie charakteryzuje klasyczny dla inkaskiej architektury plan budowli na prostokącie. Architekci połączyli wszystkie ”plazas” schodami, które zostały zbudowane podobnie jak tarasy. Największą z ”plazas” jest główny plac, który pełnił funkcje religijne i społeczne.
Mauzoleum lub grób
: Ogromny kamienny blok, wspierający dolną część Świątyni Słońca tworzy grotę, która została udekorowana z wielką pieczołowitością i używana była prawdopodobnie jako mauzoleum. To także miejsce, gdzie ludzie oddawali cześć i składali ofiary mumiom swoich władców. Przy wejściu można zobaczyć wizerunek Bogini Ziemi.
Huayna Picchu: Odwieczny opiekun Sanktuarium, góra Huayna Picchu (co w keczua znaczy „młoda góra”) wznosi się nad miastem Inków. Zdobycie jej szczytu to niesamowite przeżycie. Wzdłuż szlaku znajdują się liczne święte budowle oraz tarasy uprawne, zbudowane na zboczach górskich. Można rozpocząć wędrówkę z głównego placu Machu Picchu szlakiem przygotowanym przez samych Inków. Dzisiaj trasa jest bardzo dobrze oznakowana, a także świetnie utrzymana. Widok roztaczający się z Huayna Picchu jest niesamowity: Machu Picchu w całej swej okazałości, kanion rzeki Vilcanota oraz okoliczne szczyty górskie. Przygotujcie się na trudną, trzygodzinną wspinaczkę.

DZIEŃ 6. Cuzco – Puno (B, L)
Rano przejedziemy na dworzec autobusowy, gdzie wsiądziemy do autobusu turystycznego, który jedzie do Puno. Po drodze odwiedzimy kościół Andahuaylillas z XVII wieku, w którym znajdują się przepiękne obrazy. Trasa prowadzi przez dolinę Cuzco. Nad jeziorem Huacarpay zrobimy zrobimy postój przy Pikillaqta, czyli preinkaskich ruinach z kultury Wari (XII wiek). Następnie udamy się do ruin Raqchi, gdzie będziemy mogli oglądać pozostałości centralnej ściany świątyni Wirakoczy, która była jednym z najwyższych budynków wybudowanych przez Inków. Zatrzymamy się na obiad w Sicuani, a następnie przejedziemy przez góry Raya na wysokości 4321 m n.p.m. i odwiedzimy źródła termalne. Ostatnim punktem dzisiejszego programu będzie zwiedzanie ruin Puca Pucará. Dotrzemy do Puno ok. 19:30. Czas wolny wieczorem. 

DZIEŃ 7. Puno – Copacabana – Isla del Sol – La Paz (B, L)
Wyjedziemy z Puno o 6:30 i przejedziemy autobusem do Copacabany. Po przyjeździe zwiedzimy katedrę oraz rynek główny, a później udamy się do portu, z którego rozpoczniemy podróż katamaranem. Obiad zjemy na pokładzie. Po przybyciu na Wyspę Słońca (Isla del Sol) odwiedzimy inkaskie ogrody, a także Schody Inków (Escalera del Inca) i naturalne źródło Fuente del Inca. Przepłyniemy tradycyjną łodzią ”totora”, aby odwiedzić pałac Pilkokaina. Później z powrotem wsiądziemy na katamaran, który zabierze nas do portu w Chua, niedaleko od Huatajaty. Tutaj będzie na nas czekał autobus, który zabierze nas do La Paz, gdzie wieczorem będziemy mieli czas wolny.


DZIEŃ 8. La Paz - Uyuni – Colchani – Salar de Uyuni – Incahuasi – jaskinia Cueva de las Galaxias – Puerto Chuvica (B, L, D)
Rano przejedziemy na lotnisko, skąd czeka nas lot do Uyuni. Po wylądowaniu naszym pierwszym przystankiem będzie cmentarz lokomotyw, pozostałość z lepszych czasów. Następnie udamy się w kierunku Colchani, małej wioski na samym brzegu Salar de Uyuni (solniska, które jest pozostałością po wyschniętym słonym jeziorze). Jej mieszkańcy żyją z wydobycia soli. W Colchoni dowiemy się, jak przetwarza się ręcznie sól i odwiedzimy mały sklepik, który pełni również funkcję muzeum. Można w nim podziwiać duże solne rzeźby, a także inne przedmioty (naczynia, biżuterię, narzędzia itp.). Po tej fascynującej wizycie u rzemieślników na samym szczycie świata wejdziemy na słynne solnisko Salar de Uyuni. To największa solna pustynia na świecie, zajmująca powierzchnię 10582 km2. Jedną ze szczególnych cech Salar de Uyuni jest fakt, że zawiera rezerwę 9 mln ton litu, co stanowi 40% światowej produkcji. Skierujemy się na wyspę Incahuasi, które jest nazywana błędnie, choć zdecydowanie częściej, Wyspą Rybaka. Ta geologiczna formacja jest pozostałością po skamieniałym koralowcu, a porośnięta gigantycznymi kaktusami, które mogą sięgać 12 m. Po obiedzie skierujemy się w stronę Puerto Chuvica. Będzie możliwość zwiedzania jaskini „Cuevas de las Galaxias”, gdzie można zaobserwować unikalne skamieliny glonów, przypominające o tym, że na trasie do Oruro był niegdyś ocean. W sąsiedniej jaskini będziemy mogli podziwiać Chullpares, czyli szczątki Inków pozostawione tam w wyniku rytualnych pochówków. Później czeka nas wspinaczka na punkt widokowy, z którego rozciąga się panoramiczny widok na całe Salar de Uyuni oraz skamieniałe koralowce, który stanowiły niegdyś część przepięknej rafy. Następnie udamy się do wioski Puerto Chuvica (lub ewentualnie do San Juan), która jest położona tuż przy wejściu na pustynię Lípez. Dotrzemy do schroniska ok. 16:00. Po południu czas wolny.

DZIEŃ 9. Puerto Chuvica – solnisko Salar de Chiguana – wulkan Ollagüe – pustynia Siloli – Ruta de las Joyas Alto Andinas (jeziora Cañapa, Hedionda, Chiar Khota, Honda i Ramaditas) – Kamienne Drzewo - Narodowy Rezerwat Andyjskiej Fauny Eduardo Avaroa - Laguna Colorada (B, L, D)
Dzisiaj kontynuujemy naszą wyprawę po południowej Boliwii. Z Puerto Chuvica przejdziemy trasę Uyuni-Ollagüe linią kolejową, która jest własnością FCA (Andyjskiego Przedsiębiorstwa Kolejowego), aż do solniska Salar de Chiguana. Będziemy podziwiać wciąż aktywny wulkan Ollagüe (nawet z daleka widać, że dymi), a później przemieszczać tzw. Szlakiem Klejnotów (Ruta de las Joyas), wzdłuż którego znajdują się jeziora Cañapa, Hedionda, Chiar Khota, Honda i Ramadita. Zatrzymamy się przy Kamiennym Drzewie (należy powstrzymać się od wspinaczki na nie), które rośnie na środku pustyni Siloli. Pod koniec dnia wejdziemy na teren Narodowego Rezerwatu Andyjskiej Fauny Eduardo Avaroa i dotrzemy do jeziora Laguna Colorada, które zawdzięcza nazwę swojemu czerwonemu kolorowi, który jest wywołany przez mikroskopijne skorupiaki, będące równocześnie głównym składnikiem pożywienia różowych flamingów, obecnych na tym obszarze. Z powodu zmian klimatycznych (brak deszczu), a także silnego parowania, poziom wody w okolicznych jeziorach szybko się zmniejsza, a co za tym idzie, z roku na rok zmniejsza się populacja flamingów. Późnym popołudniem zakwaterujemy się w schronisku. Wieczorem czas wolny.


DZIEŃ 10. Narodowy Rezerwat Andyjskiej Fauny Eduardo Avaroa - Laguna Colorada – gejzery Sol de Mañana – źródła termalne Polques – pustynia Dalí – Laguna Verde – Licancabur – San Pedro de Atacama (B)
Kontynuujemy naszą wyprawę w kierunku południowym, aż do Laguna Verde- najbardziej wysuniętego na południe punktu Boliwii. Opuścimy Laguna Colorada, żeby wejść jeszcze głębiej na terytorium Rezerwatu Narodowego Fauny Andyjskiej Eduardo Avaroa. Zwiedzimy wrzące gejzery Sol de Mañana, które są imponującym geotermalnym polem z dołami wrzącego błota, nad którymi unosi się zapach siarki. Skierujemy się do kąpieliska termalnego Polques, naturalnego źródła ciepłej wody, gdzie będziemy mogli popływać. Później przejdziemy przez prowincję Sud Lípez, gdzie będziemy obserwować „Damy pustyni” (Damas del desierto), czyli ogromne skały, osadzone w tym surowym krajobrazie, latami rzeźbione przez wiatr i deszcz. Przekroczymy pustynię Dalego, która zawdzięcza swoją nazwę katalońskiemu artyście ze względu na podobieństwo krajobrazu do surrealistycznych dzieł tego malarza. Będziemy się posuwać w kierunku Laguna Verde i Blanca, aż do stóp wulkanu Licancabur, gdzie zatrzymamy się, by zrobić kilka zdjęć. Laguna Verde zawdzięcza nazwę wszechobecnej zieleni (verde= zielony), która jest wynikiem obecności stężonego ołowiu, arsenu, siarki i wapnia- zdecydowanie należy się wstrzymać od kąpieli! ;) Znad Laguna Verde rozpoczniemy jazdę na południe, na granicę Boliwii z Chile w Hito Cajón. Po przekroczeniu granicy udamy się do San Pedro de Atacama. Reszta dnia wolna.


DZIEŃ 11. San Pedro de Atacama – pole gejzerów Tatio – Laguna Cejar – San Pedro de Atacama (B)
Wyjedziemy bardzo wcześnie, aby zobaczyć gejzery Tatio. To największe tego typu pole gejzerów na półkuli południowej, znajduje się ich tu aż 80! Zatrzymamy się na śniadanie przed udaniem się do San Pedro de Atacama przez wieś Machuca. Po południu odwiedzimy Lagunę Cejar, gdzie stężenie soli wynosi ponad 40% (jest wyższe niż w Morzu Martwym). Sprawia to, iż ludzie pływający tam dosłownie unoszą się na wodzie. Powrót do San Pedro de Atacama. Wieczorem czas wolny.


DZIEŃ 12. San Pedro de Atacama – Księżycowa Dolina (Valle de la Luna) (B)
Rano czas wolny. Proponujemy zwiedzanie stanowiska archeologicznego Pukará de Quitor, czyli kamiennej fortecy z czasów prekolumbijskich, która została uznana narodowym zabytkiem w 1982 roku. Znajduje się na obrzeżach San Pedro de Atacama. Po południu udamy się do Księżycowej Doliny (Valle de la Luna), którą przez wieki kształtowały woda i wiatry, a ich działanie zadecydowało o wspaniałych formach i kolorach. Dolina uważana jest za najbardziej suche miejsce na świecie, na niektórych jej obszarach deszcz nie spadł od setek lat! Powrót do San Pedro de Atacama. Wieczorem czas wolny.


DZIEŃ 13. San Pedro de Atacama – Calama - Santiago de Chile (B)
Transfer na lotnisko w Calama, skąd przelecimy do Santiago de Chile. Po wylądowaniu przejedziemy do hotelu. Czas wolny na resztę dnia.


DZIEŃ 14. Santiago - Concha y Toro - Santiago (B)
Chilijskie wino znane jest na całym świecie. Byłoby wstydem nie spróbować go podczas pobytu w Ameryce Południowej. Odwiedzimy winnicę Concha y Toro w dolinie Maipo, która znajduje się zaledwie godzinę drogi od Santiago. Oczywiście odbędzie się tam degustacja. Reszta dnia jest wolna.


DZIEŃ 15. Wylot z Santiago
Odpowiednio wcześnie, w zależności od godziny wylotu, przejedziemy na lotnisko.
Jeśli wymeldujecie się z hotelu przed 7:00, śniadanie nie zostanie zaserwowane.

DZIEŃ 16. Przylot do Warszawy


GRUPOWA
16 DNI
TRAWERS PRZEZ PERU, BOLIWIĘ I CHILE (1)
OD:

3950 USD

+ bilet lotniczy
INDYWIDUALNA
TRAWERS PRZEZ PERU, BOLIWIĘ I CHILE (1)
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
TRAWERS PRZEZ PERU, BOLIWIĘ I CHILE (1)
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

KONTRASTY MADAGASKARU

18 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

WYBRZEŻA GRENLANDII

9 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

KORSYKA GR 20

15/18 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

GRENLANDIA - DROGA KRÓLA

6 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ