MALI

TAJEMNICZA KRAINA DOGONÓW
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1/2.

Spotkanie na lotnisku Okęcie i wylot do Bamako w Mali, przez jedno z międzynarodowych lotnisk. Przylot do Bamako, transfer do hotelu, nocleg w Bamako

DZIEŃ 2. Bamako - Djenne (570 km; ~ 7 h)

Śniadanie, a następnie odkrywamy uroki Mali, przed nami malowniczy przejazd do Djenne, na trasie miejsca przepiękne i widokowe, nocleg w Djenne.

DZIEŃ 3. Djenne 
Odwiedzimy Djenne, starożytną siostrę Timbuktu, gdzie przy dużym szczęściu powinniśmy trafić na dzień targowy, który charakteryzuje się feerią kolorów ubrań, przypraw, towarów. Zwiedzimy wspaniały Wielki Meczet, największy na świecie, którego budulcem jest cegła mułowa i który objęty jest patronatem Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzimy też miejscowych rzemieślników. Spacer po starożytnych uliczkach i zaułkach. W godzinach popołudniowych wycieczka w okolice Djenne do wiosek, na spacer i obserwacje codzinnego życia. Spróbujemy w tradycyjny sposób pozyskać proso, ubijając ziarna. Powrót do Djenne, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 4,5,6. Djenne- Kraina Dogonów

Opuszczamy magiczne Djenne i kierujemy się w stronę fascynującej krainy Dogonów, którzy zamieszkują klif Bandiagara. Przepiękny skalisty krajobraz i piaszczyste płaskowyże, na których wyrastają wioski o pięknej architekturze sudańskiej (domy, spichlerze, ołtarze, sanktuaria i Togu Na - wspólne miejsca spotkań), robią ogromne wrażenie. Żyje tu w symbiozie lud, zamieszkujący około 286 wiosek na obszarze 400 000 ha. Wędrując po tej krainie dotkniemy magii miejsc niedostępnych, rytuałów, które mają kilkaset lat. Zobaczymy przyklejone do skał wioski z malutkimi domkami Telemów, tajemniczego plemienia, które wyginęło kilkaset lat temu. Cały obszar wraz dziedzictwem wpisany jest na listę UNESCO i jest jednym z najbardziej imponujących i pięknych miejsc w Afryce. Noce będziemy spędzać słuchając opowieści i uczestnicząc w tradycyjnych tańcach. Śpimy w komfortowych i bezpiecznych obozowiskach w wioskach, które stworzyli Dogonowie dla nielicznych wędrowców. Odwiedzimy wsie na szlaku północ – południe. 

DZIEŃ 7. Kraina Dogonów - Mopti

Siódmego dnia jeepami ruszamy do Mopti, gdzie zjemy lunch. Wolne popołudnie przeznaczymy na relaks w Wenecji Mali, delektując się pysznym drinkiem w barze na tarasie, z którego roztacza się widok na miasto. Kolacja w hotelu, gdzie spróbujemy miejscowej specjalności, czyli szaszłyków kapitańskich przyrządzanych z soczystej ryby pływającej w delcie Nigru. 

DZIEŃ 8. Mopti - rejs Nigrem

Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie Mopti, zwanego „Wenecją Mali” ponieważ leży w dorzeczu dwóch rzek: Niger i Bani. Zobaczymy piękny meczet w stylu sudańskim Komoguel, port rybacki, tętniący życiem rynek, gdzie można zaobserwować mozaikę grup etnicznych Mali Bambara, Bobo, Bozo, Dogonów, Fulani, Tuareg, Songhay. Po południu czeka nas rejs rzeką Niger w promieniach zachodzącego słońca w kierunku Timbuktu. Noc spędzimy w obozowisku na brzegu rzeki.

DZIEŃ 9. rzeka Niger

Żeglujemy mijając wsie rybaków Bozo, odwiedzimy wędrowne obozy Fulani. Czeka nas obserwacja życia ptaków, mamy też dużą szanse zobaczyć hipopotamy, baraszkujące w rzece (UWAGA: należy zachować konieczną, bezpieczną odległość, hipopotamy są niebezpieczne). Magiczna noc na brzegu rzeki w obozowisku. Podczas całego rejsu kucharz przygotowywać nam będzie pyszne, soczyste szaszłyki z ryb.

DZIEŃ  10. Rrzeka Niger - Timbuktu 

Ostatni dzień żeglugi i delektowania się widokami i dźwiękami Nigeru. Naszą podróż kończymy w słynnym Timbuktu, mieście zanurzonym w pustynnych piaskach, położonym na przecięciu najważniejszych szlaków handlowych średniowiecznych karawan. Docieramy do uroczego hoteliku, relaks i kolacja.

DZIEŃ 11. Timbuktu - Sahara

Po śniadaniu będziemy zwiedzać legendarne miasto Timbuktu, zwane również bramą do Sahary, zobaczymy starożytne meczety (które ocalały po ostatniej wojnie) i dawne wyższe uczelnie, muzeum Ahmed Baba i archiwum Instytutu starożytnych islamskich manuskryptów. Na miejscowym rynku w dawnych czasach dochodziło do wymiany soli z północy na złoto i niewolników z południa. W drugiej połowie dnia  prawdziwą karawaną wielbłądów ruszymy na Saharę odwiedzimy obóz Tuaregów, ludu nazywanego książętami pustyni. Kolacja i nocleg na wydmach Sahary u gościnnych gospodarzy Tuaregów.

DZIEŃ 12. Sahara - Timbuktu 

Opuszczamy gościnnych i dumnych Tuaregów i wracamy do Timbuktu; resztę dnia przeznaczymy na relaks lub dalsze odkrywanie tego historycznego miasta, zwanego miastem 333 świętych. Podczas lunchu u miejscowej rodziny poznamy tutejszy specjał, doprawiany 12 przyprawami. Noc w Timbuktu

DZIEŃ 13. Timbuktu - Mopti

Wczesnym rankiem ruszamy jeepami do Mopti. Przecinamy Niger łodzią transportową. Po drodze zwiedzimy wioski plemion Songhai, Peuls i Bella. Piknik po drodze. Mijamy piękne krajobrazy. Kolacja i nocleg w hotelu w Mopti.   

DZIEŃ 14. Mopti - Segou

Wyjazd do Segou, dawnej stolicy Mali, w godzinach porannych. Będziemy mijać lasy gigantycznych baobabów, wioski plemion Bambara i Bobo. Krótki przystanek na podziwianie meczetu San, drugiego co do wielkości w Mali. Przyjazd do Segou, gdzie zobaczymy ciekawą mieszankę architektury kolonialnej i tradycyjnej. Kolacja i nocleg.  

DZIEŃ 15. Segou - Bamako

Do południa w Ségou wycieczka , będziemy mieli możliwość zobaczyć lokalne rzemiosło, a w szczególności ceramikę do której używa się farby bogolan, wykonywaną przez kobiety. Po południu powrót do Bamako. Po drodze zatrzymamy się w wiosce Sekoro, dawnej stolicy królestwa Bambara, gdzie znajduje się grobowiec króla Bilton Collubaly. Kolacja w regionalnej restauracji. Nocleg

DZIEŃ 16. Bamako

Rano zwiedzamy miasto Bamako, największy w Afryce targ rzemieślników, Muzeum Narodowe. Lunch  i wolne popołudnie nad basenem w hotelu. Transfer na lotnisko i nocny lot do Europy.

DZIEŃ 17. Warszawa

Przylot do Warszawy w godzinach popołudniowych.

GRUPOWA
17 DNI
MALI
OD:

2950 EUR

+ koszt biletu lotniczego
INDYWIDUALNA
MALI
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
MALI
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

BOLIWIA

21 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

BIRMA

23 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

KILIMANJARO - DACH AFRYKI

11 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

PAPUA NOWA GWINEA, FESTIWAL MT. HAGEN 2018

16 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ