KONGO

WKRAINIE GORYLA NIZINNEGO
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DNI 1/2. Warszawa – Brazzaville (BB)

Przylot do Brazzaville, stolicy Republiki Konga. Trzeba będzie okazać wizę i zaświadczenie o szczepieniu przeciwko żółtej febrze. Poznamy kierowcę, który zawiezie nas do hotelu. W zależności od godziny przybycia, być może znajdziemy jeszcze chwilę na ciekawe spędzenie wieczoru.


DZIEŃ 3. Brazzaville (BB)

Dzień rozpoczniemy od zwiedzania miasta. Zdobędziemy również pozwolenie na wejście do rezerwatu goryli Lésio-Louna. Zwiedzimy centralny rynek oraz największe zabytki miasta: przykłady postkolonialnej architektury, Plac Wolności oraz dworzec centralny, Centrum Kultury Francuskiej, pomnik Pierre di Brazza. Całkiem niedaleko od pomnika znajduje się miejsce, z którego będziemy mogli podziwiać panoramę Kinszasy (stolicy Demokratycznej Republiki Konga) oraz mityczną rzekę Kongo. Brazza i Kinszasa to dwie geograficznie najbliżej położone od siebie stolice na świecie. Brazza to jedyna afrykańska stolica, która zachowała swoją kolonialną nazwę. Nazwa Brazzaville pochodzi od nazwiska Włocha Pierre Savorgnan di Brazza, który jako pierwszy cudzoziemiec dotarł do Republiki Konga. Będziemy mieli okazję poznać życie nocne Brazzavile, a także spróbujemy spotkać słynnych „Sapeurs”, czyli mężczyzn, którzy ubierają się w stylu lat `30. To zupełnie niezwykły widok, zjawisko kulturowe, którego możemy doświadczyć wyłącznie w Brazzaville oraz sąsiedniej Kinszasie.

DZIEŃ 4. Brazza - rezerwat goryli Lésio-Louna - Iboubikro (FB)

O 9:00 wyjedziemy z Brazzaville i skierujemy się do Iboubikro (ok. 3h). Spędzimy kilka dni w rezerwacie goryli Lésio-Louna. Do obozu w Iboubikro dojedziemy drogą narodową nr 2, która łączy Brazzaville z północą kraju. Z wiosek Itaba i Imvouba (120 i 130 km od Brazzaville) będziemy kierować się znakami, wskazującymi drogę do wsi Mâh. Z Mâh do Iboubikro zostaje nam 18 km, a po pokonaniu tej trasy będziemy mogli podziwiać piękną scenerię wokół Niebieskiego Jeziora. Iboubikro (tzw. wioska goryli) jest położone nad brzegiem rzeki Lesio. To tutaj rozpoczął się projekt ponownego wprowadzenia goryli do ekosystemu. To odosobnione i odległe miejsce, więc musimy zabrać ze sobą prowiant i napoje, które będą przechowywane w lodówce. Będziemy mieć również dostęp do w pełni wyposażonej kuchni, jadalni i sali, w której będziemy mogli spędzać wieczory. Poznamy okolice Niebieskiego Jeziora, które idealnie nadają się na piknik w cieniu słomianej chatki. Kąpielisko, ze względu na jego głębokość, dostępne wyłącznie dla wprawnych pływaków. Czas przejścia w jedną stronę: ok. 1,5h, możliwość przejazdu samochodem terenowym z obozu Iboubikro (ok. 20 min.).

Wizyta u młodych goryli trwa zazwyczaj 10-15 minut, wszystko zależy od przewodnika (mamy nadzieję, że uda nam się zostać trochę dłużej). Wizyty odbywają się do godziny 16:00, należy też pamiętać o przerwie między 11:30 a 14:00. Będziemy mogli przejść się ścieżką bujnie porośniętą roślinnością. To godzinny szlak pieszy, prezentujący zwiedzającym leśne środowisko rezerwatu, lokalną roślinność, szczególnie rośliny, które stanowią przysmak dla goryli. Kontynuując spacer o wschodzie lub zachodzie będziemy mogli obserwować całe grupy małp nadrzewnych. Będziemy również podziwiać wielobarwne motyle, a także wsłuchiwać się w odgłosy ptaków i owadów.

DZIEŃ 5. Iboubikro - Abio - Mbouambé - Ngo - Owando (FB)

Dzisiaj musimy wstać bardzo wcześnie, żeby opuścić obóz w Iboubikro o 7:00. W asyście przewodników z rezerwatu przejedziemy do obozu Abio (ok. 1,5h). Do Abio można dojechać drogą krajową nr 2 przez wioskę Mpoumoko Tabet, z której zostaje 12 km podróży w przepięknej scenerii. Odwiedzimy wspaniałego, samotnego goryla, który żyje na wyspie. Następnie wsiądziemy do kanu i przepłyniemy rzeką Louna do Ipope, skąd odbędziemy wspinaczkę (ok. 1h), która pozwoli nam podziwiać niesamowity krajobraz. W trakcie spływu, jeśli tylko będziemy mieć szczęście, będziemy mogli obserwować hipopotamy, krokodyle, a nawet goryle.

Wrócimy wzdłuż rzeki Louna, a następnie spłyniemy rzeką Lefini do Mboambé (ok. 4h od momentu wypłynięcia z Abio). Kierowca będzie na nas czekał w Mboambé, skąd przejedziemy do miasta Owando, które znajduje się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Brazzaville a Ouesso. Skierujemy się na północ od Brazzaville, skąd droga prowadzi przez sam szczyt płaskowyżu sawanny.

DZIEŃ 6. Owando - Makoua - Ouesso - Bomassa (HB)

Wczesnym rankiem wyjedziemy z Owando i przejedziemy do Makoua, które znajduje się na równiku. Zatrzymamy się na spacer w tym małym mieście i osiągniemy równik. Następnie skierujemy się do Ouesso, ostatniego miasta na północy, jakieś 800 km od Brazzaville. Po wyjeździe z Makoua droga zaczyna prowadzić nas w dół i wprowadzać w słynne, kongijskie gęste lasy liściaste. Na razie po obu stronach drogi mamy las. Będziemy mijać małe wioski, znajdujące się na naszej trasie. Z Ouesso, stolicy departamentu Sangha, przejedziemy 175 km do Bomassy (ok. 2,5h) gdzie znajduje się Park Narodowy Nouabalé-Ndoki. Obóz Bomassa posiada podstawowe wyposażenie, wspólne pokoje z moskitierami oraz pościel. Toaleta i prysznic znajdują się poza pokojami. W obozie stoi generator. Prąd jest dostępny między 18:30 a 21:00. Należy pamiętać, że nocne odwiedziny słoni są w obozie dość powszechne, a więc trzeba uważać. W okolicach obozu można z łatwością zaobserwować koczkodany nadobne i gerezy. Nieograniczony dostęp do filtrowanej, czystej wody.

DZIEŃ 7. Bomassa - Park Narodowy Nouabalé-Ndoki - Mbeli Bai (FB)

Wcześnie rano przejedziemy samochodem terenowym przez Park Narodowy Nouabalé-Ndoki (ok.1h). Po przyjeździe nad rzekę Ndoki przesiądziemy się do małych, tradycyjnych piróg i przepłyniemy w górę rzeki w pobliże obozu Mbeli (ok. 1h). Po drodze spróbujemy wypatrzyć piękne szyszaki (ptaki), choć prawdopodobnie nie usłyszymy ich śpiewu. Po krótkim spacerze przez las dotrzemy do obozu Mbeli. Bagniste polany nazywane są „bai”. Mbeli Bai jest jedną z nich; stąd właśnie, ze szczytu wysokiej platformy będziemy obserwować przychodzące i odchodzące goryle, słonie oraz innych mieszkańców lasu. Żeby dojść do bai będziemy musieli przejść 2,7 km z obozu Mbeli (ok. 45 min.). Najlepszym i właściwie jedynym sposobem obserwowania zwierząt w Mbeli Bai jest wspięcie się na 8-metrową platformę-punkt widokowy, położony na południowym skraju bai. Mbeli Bai rozciąga się na obszarze 13 hektarów, a znajduje w południowo-zachodniej części Nouabalé-Ndoki i jest znana z powodu wyjątkowo dobrze zbadanej populacji goryli. Program ich monitorowania trwa tutaj od 1994 roku. Zwierzęta leśne są bardzo trudne do namierzenia wśród gęstej roślinności, która rozciąga się w poprzek dorzecza Konga. Polany takie jak Mbeli Bai są niezwykle ważne, gdyż udostępniają poszukiwaczom niezwykle rzadką możliwość obserwacji dzikich, leśnych zwierząt w ich naturalnym środowisku. Interesującym jest, iż naukowcy wykorzystują tego typu punkty obserwacyjne jako sposób na badanie zachowania i dynamiki społecznej zachodnich goryli nizinnych. Dzięki temu są w stanie zidentyfikować ponad 130 osobników goryli i doskonale poznać niektóre z ich zachowań, co byłoby niezwykle trudne w gęsto porośniętym lesie. Mbeli Bai to pierwsze miejsce, w którym zaobserwowano jak goryle używają narzędzi w dziczy. Liczba osób przebywających na platformie nie może przekroczyć 8-10. To pozwala podziwiać wspaniały widok na bai. Opuścimy platformę o 16:30, żeby dostać się do obozu przed zmrokiem. Będziemy zakwaterowani w drewnianych domkach, które liczą 4 m wysokości. Zostały zbudowane na słupach, składają się z niewielkiego tarasu, który oferuje widoki na korony drzew i dzikie zwierzęta, które w nich żyją, w tym wiele różnych gatunków ssaków naczelnych i ptaków. W każdym domku znajdują się dwa pojedyncze łóżka. Proste prysznice i toalety są na zewnątrz. W obozie nie ma żadnego generatora. W jadalni znajdują się lampy naftowe, a w domkach świece. Po powrocie z Mbeli Bai będą na nas czekały wiadra z zimną lub gorącą wodą (jedno na osobę), dzięki którym będziemy mogli dopełnić podstawowych czynności higienicznych. Podczas kolacji prawdopodobnie będą nam towarzyszyć badacze, którzy opowiedzą o przyrodzie Mbeli Bai. O zachodzie słońca dźwięki lasu się wyostrzają, prawdopodobnie uda nam się usłyszeć odgłosy pobliskich goryli.

DZIEŃ 8. Park Narodowy Nouabalé-Ndoki - Mbeli Bai (FB)

Spędzimy cały dzień w Mbeli Bai. Zwierzęta gromadzą się tam licznie z powodu odżywczych roślin, a także gleby o wysokiej zawartości minerałów i bogatej w źródła wody. Będziemy mogli obserwować szeroką gamę dużych ssaków, zwłaszcza zachodnich goryli nizinnych, ale również leśnych słoni, sitatung (gatunek antylopy), bawołów leśnych, świni rzecznych (znanych też jako świnia pędzelkowa; to bardzo towarzyskie zwierzęta, żyją w niewielkich grupach, prowadzą głównie nocny tryb życia, a w ciągu dnia kryją się w gęstwinie, choć jeśli w okolicy nie znajduje się dużo drapieżników i grupa czuje się bezpiecznie, można je obserwować również w ciągu dnia, niemniej jednak wolą szukać pożywienie po zachodzie słońca), gerezy oraz wyderki kongijskie (trudne do wypatrzenia). Park Nouabalé-Ndoki jest tak niezwykły, że w 2012 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część dużo większego obszaru chronionego dorzecza Sangha (750000 hektarów), który obejmuje zarówno ten park, jak i sąsiedni Park Narodowy Dzangha-Sangha w Republice Środkowoafrykańskiej oraz Park Narodowy Lobéké w Kamerunie.

DZIEŃ 9. Park Narodowy Nouabalé-Ndoki - Mbeli Bai - Mondika (FB)

Wczesny wyjazd do obozu Mondika. Samochodem terenowym pokonamy trasę w godzinę i dotrzemy do Djéké, skąd dalsza jazda będzie niemożliwa, więc ruszymy pieszo. Wędrówka przez gęsty las do obozu Mondika zajmie nam jakieś 3h i obejmie przekroczenie bagnistej rzeki Djéké. Poziom wody zmienia się w zależności od pory roku, ale nie osiąga więcej niż jeden metr. Obiad po południu w lesie Mondika, gdzie zatrzymamy się, aby poznać lepiej sposoby na zdobywanie pożywienia zachodnich goryli nizinnych i przejdziemy ścieżkę ekologiczną. Zostaniemy zakwaterowani w dużych namiotach z dwoma łóżkami w środku, które zostały postawione pod tradycyjnym dachem ze strzechy. Każdy z nich ma osobno podstawowy prysznic i toaletę na zewnątrz. W obozie Mondika nie ma generatora. W jadalni znajdują się lampy naftowe, a w namiotach świecie. Otrzymamy wiadra z zimną lub gorącą wodą (jedno na osobę), dzięki którym będziemy mogli dopełnić podstawowych czynności higienicznych. 

DZIEŃ 10. Park Narodowy Nouabalé-Ndoki - Mondika (FB)

Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy, gdyż poznamy z bliska zachodnie goryle nizinne. Projekt ekoturystyczny Djéké Gorilla jest jednym z nielicznych projektów na całym obszarze występowania zachodniego goryla nizinnego w Afryce Środkowej, który pozwala odwiedzającym szukać goryli w lesie, oferując unikalny wgląd w ich życie. Dzięki tropicielom i przewodnikom będziemy w stanie zbliżyć się do jednego z dwóch goryli, które są przyzwyczajone do obecności człowieka. Tropienie goryli jest dozwolone przez jedną godzinę, ale czasami znalezienie grupy zajmuje jakieś 2h. Sukces programu habituacji można przypisać wyjątkowym umiejętnościom ludzi z leśnego plemienia Ba`aka, którzy śledzili grupy goryli w trakcie całego procesu, umożliwiając równocześnie naukowcom poświęcanie wielu godzin każdego dnia na śledzenie goryli i zwiększanie kontaktu, co jest kluczowe w prawidłowym procesie habituacji zachodniego goryla nizinnego. Ba`aka będą nam towarzyszyć. Wrócimy do obozu Mondika, odpoczniemy i dowiemy się nieco więcej o projekcie Djéké Gorilla. Ci, którzy mają dodatkowe pozwolenie będą mogli śledzić inną grupę goryli koło 14:00.

DZIEŃ 11. Park Narodowy Nouabalé-Ndoki - Mondika - Bomassa (FB)

Powrót do Bomassy. Będziemy szli ok. 3h i ponownie przekroczymy bagnistą rzekę Djéké. Samochodem terenowym wrócimy do Bomassy. Udamy się do Wali Bai pieszo, co zajmie nam ok. godzinę. Wali Bai nie jest tak popularna i często odwiedzania jak Mbeli Bai, jest bardzo spokojnym i cichym miejscem, które warto odwiedzić. Bomassa leży nad rzeką Sangha przy granicy z Republiką Środkowoafrykańską. Wieś znajduje się w obecnym miejscu od lat `20, a tradycyjnie znana była jako Ngolio, co oznacza „orzeł” w lokalnym języku Bomassy. Wzięła swoje imię od orła, który podobno miał w zwyczaju wić swoje gniazdo w miejscu, do którego przybyli pierwsi mieszkańcy. Ludy pół-koczownicze żyły w Bomassie od czasów założenia wioski. Są to grupy znane powszechnie jako Pigmeje i stanowią jedną z najliczniejszych grup etnicznych w Bomassie, należąc do plemienia Bangombe. Bangombe zachowują silną więź z lasem i regularnie organizują obrzędy oraz ceremonie tańca, co pełni niezwykle ważną funkcję kulturową i duchową. Jeden z tańców przyjął nazwę leśnego ducha Ejengi, który odwiedza wioskę przybrany w liście palmowe, a później musi wrócić do lasu. Po południu zwiedzimy wioskę Bomassa oraz prawdopodobnie jedną z wiosek pigmejskich w pobliżu. Poznamy ich polifoniczne piosenki i zostaniemy wprowadzeni w tajniki ceremonii Ejengi.

DZIEŃ 12. Park Narodowy Nouabalé-Ndoki - Bomassa – Ouesso – Brazzaville (BB)

Wczesny przejazd samochodem terenowym na lotnisko w Ouesso, gdzie wsiądziemy na samolot do Brazzaville. Wylądujemy wczesnym popołudniem. Transfer do hotelu. Czas wolny i możliwość zjedzenia kolacji poza hotelem.

DZIEŃ 13. Brazzaville

Z samego rana zwiedzimy targ rękodzieła oraz kaskady, gdzie rzeka Djoué wpada do rwącej rzeki Kongo. Przyjazd do hotelu lub (w zależności od godziny lotu) nocny wylot.

DZIEŃ 14. Brazzaville - Warszawa


W przypadku wylotu w ten dzień transfer na lotnisko i wylot do Warszawy.


DZIEŃ 15. Powrót do Warszawy
GRUPOWA
14/15 DNI
KONGO
OD:

4990 EUR

+ bilet lotniczy
INDYWIDUALNA
KONGO
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
KONGO
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

SUDAN-NUBIA

16 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

PEJZAŻE BIRMY

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BOLIWIA TREKKING

19 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

BRAZYLIA

18 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ