KAMERUN, FESTIWAL GEREWOL

UNIKALNE CEREMONIE
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Warszawa - Jaunde (BB)
Spotykamy się na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych do Jaunde. Przylot na międzynarodowe lotnisko w Jaunde, gdzie trzeba będzie okazać wizy i dowód na szczepienie przeciwko żółtej febrze. Transfer do hotelu.  
DZIEŃ 2. Jaunde (pociągiem) (BB)
Rano przedyskutujemy z przewodnikiem trasę naszej wyprawy. Później udamy się na zwiedzanie stolicy Kamerunu, a także zaopatrzymy się w prowiant na podróż pociągiem. Pociąg w kierunku północnym odjeżdża ok. 18:30, a więc na stacji robi się tłoczno już koło 17:30. Na peronie należy zwrócić szczególną uwagę na cenne rzeczy, gdyż roi się tam od kieszonkowców. Na dworcu obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć. Noc spędzimy w pociągu.
DZIEŃ 3. Ngaounderé – Gouna – Poli (HB)
Rano przyjedziemy do Ngaounderé, które jest stolicą prowincji Adamawa i odgrywa bardzo ważną rolę gospodarczą w tym regionie. Łączy północny Kamerun i Czad z portem w Duali drogą kolejową, a także przoduje w produkcji bawełny i hodowli bydła. Wokół Pałacu Lamido można nadal odczuć średniowieczną atmosferę, mimo iż samo miasto jest nowoczesne. Po odbyciu krótkiej wizyty udamy się z wyżyny Adamawa w stronę doliny Benoué. Zmiana klimatu będzie odczuwalna w trakcie tej podróży w nizinne tereny, które zagwarantują nam wspaniałe widoki. Po mniej więcej 20 km znikają nowoczesne wioski zbudowane z cementu i blachy falistej z okolic Ngaounderé. Od teraz otaczać nas będą tradycyjne wioski, zbudowane głównie z cegły „adobe”, wybudowane wzdłuż asfaltowej drogi. Obiad zjemy na lokalnym targu, co samo w sobie jest już niezwykłym doświadczeniem, gdyż będziemy mieli okazję skosztować lokalnych przysmaków, takich jak grillowane mięso z kukurydzą, słodkimi batatami oraz ciasteczka. Po południu dojedziemy do Poli, stolicy Faro i zorganizujemy piknik pod afrykańskim niebem.
DNI 4-10. Poli – Gerewol – plemienne wioski – Poli (wyprawy piesze oraz samochodem) (FB)
Dzisiaj całkowicie zanurzymy się w kulturę i tradycję plemion Mbororo i Dowayo. Mbororo są jednym z nielicznym plemion w tym szybko zmieniającym się świecie, które nadal szanuje i przestrzega pradawnych reguł i tradycji. Jedną z najlepszych okazji, by poznać ich kulturę jest uczestnictwo w ceremonii Gerewol. Słynne festiwale Gerewol odbywają się głównie w Nigrze, ale niektóre z nich mają miejsce również w Kamerunie i nie można odmówić im przepychu. Gerewol to rodzaj konkursu, taniec młodzieży przed starszyzną. Delegacja dziewcząt wybranych przez najstarszych przedstawicieli plemienia co roku wybiera najprzystojniejszego mężczyznę. Młodzi mężczyźni tańczą zatem ramię w ramię, w jednej linii, starając się przyciągnąć uwagę dziewcząt komicznymi zwrotami i piosenkami. W pierwszych tygodniach września odbywa się festiwal w dolinie Faro i jest on głównym celem tej wyprawy. Przez 8 dni będziemy uczestniczyć w festiwalu, podziwiać tańce, słuchać tradycyjnych pieśni i podziwiać lokalne tradycje w pełnej krasie. Dzięki Gerewol odkryjemy również inne atrakcje kulturalne obecne w tym odległym regionie Północnego Kamerunu. Odwiedzimy jeden z cotygodniowych targów, gdzie spotykają się różne grupy etniczne, żeby kupować i handlować cała gamą produktów lokalnych, ale także importowanych. Odwiedzimy również Kongle, centrum kulturowe plemienia Dowayo. Dowayo to głównie chłopi, wyznają religię animistyczną. W ich kulturze występują niezwykle interesujące tradycje, będące przedmiotem badań angielskiego antropologa Nigela Barleya w latach `80. Zorganizujemy również wspaniałą wędrówkę w niezbadane regiony gór Vokre, gdzie spotkamy się z plemieniem Dupá. Zanim dotrzemy do ich tradycyjnej wioski, czeka nas spacer przez pola prosa oraz przejście przez kilka strumieni. Lokalny przewodnik pomoże nam poznać i powitać górę Dupá. Ludzie z tego plemienia są niezwykle gościnni i pełni ciepła. Cieszy ich również, że ludzie Zachodu są w stanie przejść daleką drogę tylko po to, aby się z nimi spotkać. Zanim poznamy lepiej codzienne życie Dupá, udamy się na odświeżającą kąpiel w miejscowej rzece. Dupá to głównie chłopi, ich życie kręci się wokół uprawy prosa. Raz na jakiś czas organizują uroczystości pełne tańca, aby świętować początek i koniec siewu. Piją wtedy lokalne piwo bil-bil, które wytwarza się ze sfermentowanego prosa właśnie. Jeśli uda nam się trafić na jedną z tych uroczystości, poprosimy o możliwość uczestnictwa w niej. Mężczyźni Dupá łączą pracę w polu z polowaniami przy użyciu łuków i strzał. To afrykańska społeczność niezwykle silnie związana z tradycyjnymi wartościami animistycznymi, która nie chce poddać się wszechobecnej nowoczesności.
DZIEŃ 11. Poli – Mbe – Ngaounderé (BB)
Wczesnym rankiem czeka nas przejazd do Ngaounderé. Zatrzymamy się w drodze na kilka krótkich postojów. Zależy nam na punktualnym przybyciu do miasta, aby mieć czas na odpoczynek oraz zaopatrzenie się w artykuły spożywcze na podróż pociągiem. Na stacji kolejowej musimy stawić się o 17:30. Tutaj rozpocznie się nasza dzika przygoda w dżungli.
DZIEŃ 12. Jaunde – Edea – Kribi 
Dotrzemy do Jaunde około 9:00, a stamtąd będziemy kontynuować podróż wzdłuż wybrzeża atlantyckiego. Naszym celem są białe, piaszczyste plaże, ciągnące się z miasta Kribi (dawne kolonialne centrum niemieckie) aż do granicy z Gwineą Równikową. Kribi zapewnia podróżnikom możliwość wypoczynku, skosztowania świeżych owoców morza oraz długie spacery wzdłuż wspaniałego wybrzeża.
DZIEŃ 13. Kribi (BB)
Dzień rozpoczniemy spacerem do „les chutes de la Lobé”, gdzie rzeka wpada bezpośrednio do Oceanu Atlantyckiego w formie wodospadów. Obszar ten jest silnym kandydatem na kulturowo-przyrodniczą listę światowego dziedzictwa UNESCO. Koniecznie należy skosztować przy plaży rzecznych krewetek, prawdziwego kameruńskiego przysmaku, w jednej z restauracji z widokiem na wodospady. Wieczorem będziemy korzystać z uroków lokalnych klubów i restauracji w centrum Kribi.
DZIEŃ 14. Kribi – Douala (BB)
Nie można rozpocząć dnia lepiej niż śniadaniem przy plaży. Przed nami ostatnie godziny relaksu na plaży w tropikalnej atmosferze Kiribi. Po południu przejedziemy do Duala, gdzie będzie można odwiedzić targ kwiatowy oraz zakupić kameruńskie wyroby rękodzielnicze. Wszystko to w drodze na lotnisko. Wieczorem transfer na lotnisko i nocny przelot powrotny do Warszawy.                                                                                              
DZIEŃ 15. Powrót do Warszawy


GRUPOWA
15 DNI
KAMERUN, FESTIWAL GEREWOL
OD:

3600 EUR

+ bilet lotniczy
INDYWIDUALNA
KAMERUN, FESTIWAL GEREWOL
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
KAMERUN, FESTIWAL GEREWOL
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE