JORDANIA

PERŁA BLISKIEGO WSCHODU
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1: Warszawa - Amman

Spotykamy się na lotnisku 2h przed wylotem i przez jeden z krajów europejskich lecimy do Ammanu, stolicy Jordanii. W zależności od rozkładu, przylot późnym wieczorem lub w nocy, transfer do hotelu.

DZIEŃ 2: Amman - Jerash - Amman

Po śniadaniu ruszamy do położonego niedaleko Ammanu, przepięknego, starożytnego miasta Jerash, którego historia trwa nieprzerwanie od 6500 lat. Zdobyte przez Pompejusza w 63 roku p.n.e., urosło do rangi jednego z najważniejszych miast rzymskich w Dekapolu League. Jeresh powszechnie uznaje się za jedno z najlepiej zachowanych rzymskich miast na świecie. Ukryte przez wieki w piasku, przywrócone zostało współczesnym dopiero 70 lat temu. Jerash jest przykładem wielkiej, rzymskiej myśli urbanistycznej. Brukowane ulice, strzeliste świątynie na wzgórzach, teatry, przestronne place publiczne, łaźnie, fontanny i mury miejskie pozwalają wyobrazić sobie jak wyglądało codzienne życie w złotych czasach miasta. Lunch zjemy w przepięknym miejscu, delektując się pyszną jordańską kuchnią. Powrót do Ammanu.

DZIEŃ 3: Amman - Madaba - Mt. Nebo - Um Rassas - Dana - Shobak - Petra 

Dzisiaj czeka nas bardzo wczesne śniadaanie i wiele atrakcji. Pierwsza część podróży to przejazd Drogą Królewską, która kiedyś była cześcią Jedwabnego Szlaku. Docieramy do miasta Madaba, gdzie odwiedzimy kościół, w którym zachowały się mozaikowe mapy Ziemi Świętej z czasów bizantyjskich. Zobaczymy też klasztor na wzgórzu Nebo, w Biblii zostało ono opisane jako miejsce, na które wspiął się Mojżesz prowadzący Izraelitów z równin Moabu. Kiedy znalazł się na górze, Bóg pokazał mu "Ziemię Obiecaną" leżącą u jej stóp. Dalej nasza droga prowadzi przez pustynno-górski Rezerwat Dana. Obejmuje on dwie główne strefy biogeograficzne i cztery odrębne strefy roślinności, To, co czyni go niezwykłym to różnorodność krajobrazu, począwszy od zalesionych gór i zboczy skalnych, aż po żwirowe równiny i wydmy. Zatrzymamy się na krótką wycieczkę i lunch. Przed wieczorem zwiedzimy jeszcze zamek krzyżowców Shobak, kolację zjemy już u wrót Petry.

DZIEŃ 4: Petra - Wadi Rum

Do południa obcować będziemy z cudem architektury Nabatejczyków, po południu z dzikością pustyni Wadi Rum. Dzień zaczynamy konną przejażdzką w kierunku wąwozu Siq, nastepnie zapuścimy się w skalne, wąskie szczeliny pomiędzy dwoma wysokimi klifami. Historia Petry sięga 2000 lat wstecz, kiedy na tych terenach osiedlił się lud Nabatejczyków. Przez lata chroniona przed światem przez Beduinów, została odkryta na nowo w 1812 roku. Zobaczymy wykute w twardych skałach, wspaniale zachowane świątynie, domy, grobowce, pomniki, mozaiki, akwedukty wodne i fontanny oraz amfiteatr na 8 tys. i klasztor. Lunch, podczas którego dzielimy się wrażeniami i oglądamy zdjęcia. Po południu jedziemy w stronę pustyni Wadi Rum, największej pustyni w Jordani, która dzięki spektakularnym krajobrazom uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Tradycyjna beduińska kolacja.

DZIEŃ 5: Wadi Rum - Aqaba

Śniadanie na świeżym powietrzu wśród piasków pustyni jest niewątpliwie doświadczeniem, którego długo się nie zapomina. Najedzeni, ruszamy na kilkugodzinny rajd samochodami 4x4 po bezdrożach Wadi Rum. To, co jest niezwykłe to zmieniające się w zależności od pory dnia, kolory piasku i skał. Zaobserwujemy barwy od miodowo-złotych do krwisto-czerwonych. Lunch zjemy w lokalnej restauracji w drodze do Aqaby. Aqaba to okno Jordani na Morze Czerwone i jedyny port w państwie. Kolacja i nocleg w bardzo komfortowym hotelu.

DZIEŃ 6: Aqaba - Morze Martwe

Dzisiaj jedziemy do najniżej położonego punktu na ziemi, czyli nad Morze Martwe. Jego wody posiadają dużą ilość zbawiennych minerałów, tak więc kąpiel w nim to nie tylko przyjemność, ale też samo zdrowie. Relaks i wypoczynek nad morzem.

DZIEŃ 7: Miejsce chrztu Chrystusa, rzeka Jordan

Dzisiaj jedziemy do biblijnej Betanii, gdzie według przekazu Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa Chrystusa. Miejsce to jest niezwykłe. Wąski mulisty potok, obrośnięty amaryszkiem i szuwarami, sprawia wrażenie dość skromnego. W niedalekiej odległości stoi kościół prawosławny pod wezwaniem Chrztu Pańskiego, w którego wnętrzu zobaczymy ikonostas i wiele ikon. Co ciekawe, wiszą tu też portrety królów Jordanii, nieżyjącego Husajna i panującego Abdullacha II. Po południu powrót na wczesną kolację do hotelu i czas wolny.

DZIEŃ 8: Morze Martwe - transfer na lotnisko

Dzień przeznaczony na relaks, odpoczynek i spacery nad morzem. Po kolacji transfer na lotnisko i wylot do Polski.

UWAGA: Pobyt można przedłużyć w świetnym resorcie nad morzem Martwym

GRUPOWA
8 DNI
JORDANIA
OD:

od 1750 EUR

+ BILET LOTNICZY
INDYWIDUALNA
JORDANIA
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
JORDANIA
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

JORDANIA

8 dni CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

KERALA

12 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

RADŻASTAN

18 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

GHANA - TOGO - BENIN

15 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ