IRAN - ARMENIA - GRUZJA

.
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Warszawa - Teheran

Zbiórka na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy przez jeden z portów międzynarodowych do Teheranu.
DZIEŃ 2. Teheran
Spotkanie i przywitanie na międzynarodowym lotnisku IKA, transfer do hotelu. Zameldowanie i nocleg w Teheranie.
DZIEŃ 3. Zwiedzanie Teheranu
Wycieczka po Teheranie, zwiedzanie Pałacu Golestan, Muzeum Narodowego, Muzeum szkła i ceramiki. Pałac Golestan to dawny kompleks pałacowy, należący do irańskich szachów. Dzisiaj znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Muzeum Narodowe gromadzi niesamowite i cenne eksponaty, jak np. kopia Kodeksu Hammurabiego, czy unikalna kolekcja biżuterii. W Muzeum Szkła i Ceramiki będziemy mogli podziwiać także prehistoryczne zbiory. 
DZIEŃ 4. Teheran- Zandżan
Przejazd w kierunku Zandżanu. Po drodze zatrzymamy się w Soltanije, aby podziwiać zdobną kopułę, górującą nad mauzoleum znajdującym się w tym mieście, a wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie udamy się do Zandżanu, gdzie zameldujemy się w hotelu i odpoczniemy.
Po południu zwiedzimy muzeum antropologiczne Rakhtshuy Khane i zobaczymy głowę „Solnego Człowieka” (ciało człowieka prawdopodobnie z III wieku, bardzo dobrze zachowane). Odbędziemy wyprawę na targ w Zandżan. Miasto znajdowało się niegdyś na trasie Szlaku Jedwabnego i słynęło ze swoich wspaniałych bazarów, które oferowały szeroką gamę wyrobów rękodzielniczych.
DZIEŃ 5. Zandżan - Tabriz
Przejazd w kierunku Tabrizu. Po drodze odwiedzimy skalną wioskę Kandovan. Znajdują się tutaj liczne, wydrążone w skałach domy. Co ciekawe, niektóre z nich do dzisiaj są zamieszkane. Później będziemy kontynuować podróż do Tabrizu, gdzie zobaczymy cytadelę Alego Szacha, Saat Tower (budynek miejskiego rządu), Błękitny Meczet, 700-letni bazar i Muzeum Azerbejdżanu. Według historyka Davida Rohla w okolicach Edenu znajdował się rzeczony biblijny ogród. Choć dzisiaj miasto jest raczej centrum przemysłowym, wciąż zachwyca swoją historią.
DZIEŃ 6. Tabriz - Norduz - Meghri – Goris 
Wczesnym porankiem udamy się na wycieczkę do Siyah Bisheh (Chalderan), aby zwiedzić monaster św. Tadeusza. Następnie skierujemy się do Dżolfy, gdzie znajduje się monaster św. Stefana. Jest to dawny, ormiański budynek, którego konstrukcja rozpoczęła się prawdopodobnie w VII wieku, a skończyła w XII. Klasztor, zbudowany na terenie walki wpływów sąsiadujących tu ze sobą państw, kilkakrotnie był częściowo burzony. W XIX wieku rozpoczęto jego kompleksową renowację. Była ona prowadzona stopniowo, największe zmiany zaczęto wprowadzać od 1974 roku. Później przejedziemy do Norduz wzdłuż rzeki Araks. Tam przekroczymy granicę. Spotkamy się z armeńskim przewodnikiem i przejedziemy do Goris. Po drodze zatrzymamy się, żeby zwiedzić wyryte w skale miasto Chyndzoresk. Nocleg i kolacja w hotelu w Goris. 
DZIEŃ 7. Goris – Tatew - Norawank – Areni - Erywań
Dzisiaj czeka nas zwiedzanie zespołu klasztornego Tatew, który został zbudowany pomiędzy IX a XIII wiekiem. Dawniej był to znany ośrodek edukacyjny w Armenii, wielu naukowców i filozofów kształciło się właśnie tam. Obiad w lokalnej restauracji. Wizyta w klasztorze Norawank, pochodzącym z XII wieku. To jedyny klasztor posiadający w swych zbiorach unikalną rzeźbę Boga Ojca. Budowla znajduje się tuż obok stromej przełęczy, z nad której rozciągają się niesamowite widoki na okolicę. Po drodze odwiedzimy winiarnię w Areni, aby skosztować pysznego, lokalnego wina przygotowanego ze specjalnych gatunków winogron. Przejazd do Erywania. Kolacja w tradycyjnej restauracji z folkową muzyką. Zakwaterowanie w hotelu. 
DZIEŃ 8. Zwiedzanie Erywania – Eczmiadzyn – Zwartnoc - Erywań
Dzisiaj będziemy zwiedzać centrum Erywania. Odwiedzimy Matenadaran, repozytorium dawnych rękopisów; tutaj trzymane są wszystkie pradawne ormiańskie manuskrypty. Następnie zwiedzimy Muzeum-mauzoleum zagłady (Muzeum Genocydu) wraz z pomnikiem Cicernakaberd oraz fabrykę brandy. Kolejno udamy się do katedry w Eczmiadzynie, najważniejszej bazyliki Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego i oficjalnej siedziby katolików obrządku ormiańskiego. W drodze przewodnik opowie nam historię chrześcijaństwa w Armenii. Następnie zwiedzimy ruiny wspaniałej katedry z VII wieku w Zwartnocu, która została zbudowana w VII wieku przez katolikosa Nersesa III Budowniczego. Powrót do Erywania.
DZIEŃ 9. Erywań – Garni – Geghard - Erywań
Dzień rozpoczniemy zwiedzaniem Muzeum Historii Armenii. Jest to najważniejsze tego typu muzeum w całym kraju. Gromadzi zbiory, dokumentujące wydarzenia z historii Armenii, a dzieli się na pięć departamentów: archeologii, etnografii, numizmatyki, dokumentacji oraz nowej i współczesnej historii. Obiad zjemy w domu miejscowej rodziny, gdzie będziemy mieli możliwość przyglądania się, a nawet uczestnictwa w procesie wypiekania tradycyjnego ormiańskiego chleba lawasz. Następnie będziemy zwiedzać pogańską świątynię w Garni, która jest obecnie jedyną niechrześcijańską instytucją w Armenii oraz wykuty w skale klasztor Geghard. Klasztor ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest kolejnym niesamowitym ormiańskim monasterem, częściowo wykutym w skale. Później zwiedzimy fabrykę dywanów Megerian. Rodzina Megerian zajmuje się sprzedażą, renowacją i produkcją dywanów od ponad czterech pokoleń. Ta ormiańska rodzina w 1917 r. rozpoczęła również działalność handlową w Stanach Zjednoczonych i szybko zajęła się tam naprawą i renowacją dywanów. Z czasem w wyniku rosnącego popytu na ich usługi, otworzyła produkcję tkanych dywanów według swoich własnych projektów. Kolacja w restauracji na terenie fabryki. Nocleg w Erywaniu.
DZIEŃ 10. Erywań-Sewan-Dilidżan
Pojedziemy dzisiaj nad jezioro Sewan, jedno z największych wysokogórskich jezior na świecie (2000 m n.p.m.). Będziemy podziwiać klasztor Sewawank, kościół z IX wieku, gavit (rodzaj zdobnego wejścia) z XII wieku i chaczkary (kamienne płyty wotywne z motywem ormiańskiego krzyża). Obiad w miejscowym domu. Następnie zwiedzimy klasztor Hagarcin. Dzień zakończymy spacerem słynną ulicą Sharamberyan w Dilidżanie.
DZIEŃ 11. Dilidżan-Sanahin-Hachpat-Sadakhlo-Tbilisi
Dzisiaj zwiedzimy dwa wyjątkowe zabytki ormiańskiej architektury X-XIV wieku: klasztor Sanahin i Hachpat, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nazwa ’’Sanahin’’ oznacza dosłownie z ormiańskiego „ten jest starszy niż drugi”, co potwierdza że jest to klasztor starszy niż ten w Hachpat. Oba klasztory znajdują się bardzo blisko siebie i z łatwością można ujrzeć jeden z drugiego. Znajdują się na nierównym płaskowyżu, oddzielone od siebie głębokim pęknięciem, uformowanym przez małą rzeczkę, która wpływa do rzeki Debed. Klasztor Hachpat był jednym z największych centrów religijnych, edukacyjnych i kulturowych średniowiecznej Armenii. Obiad w armeńskim domu. Przejazd na granicę między Armenią i Gruzją. Zmienimy przewodnika oraz transport i będziemy kontynuować naszą podróż po Gruzji. Przyjazd do Tbilisi. Zameldowanie w hotelu oraz powitalna kolacja w gruzińskiej restauracji. Nocleg w Tbilisi.
DZIEŃ 12. Zwiedzanie Tbilisi
Po śniadaniu zwiedzimy centrum Tbilisi. Zobaczymy dawne łaźnie siarczkowe, kościół prawosławny oraz katolicki, synagogę oraz meczet, wszystkie potwierdzające niesamowitą tolerancję dla tak wielu religii. Zwiedzimy m.in. kościół Metechi, wzniesiony na klifie z widokiem na rzekę Kurę. Obiad w gruzińskiej restauracji. Później udamy się do twierdzy Narikala, która została zbudowana w IV wieku. Na ulicy Leselidze zwiedzimy XIII-wieczny ormiański Kościół św. Grzegorza i żydowską synagogę o pięknej fasadzie. Po drugiej stronie ulicy znajduje się Katedra Sioni, tuż nad brzegiem rzeki Kury. Przespacerujemy się ulicą Shardeni, gdzie znajduje się wiele przytulnych kawiarni oraz liczne galerie sztuki. Następnie miniemy cerkiew Anczischati, najstarszą świątynię w Tbilisi z ikoną Jezusa Chrystusa. Wreszcie przejdziemy się ulicą Rustawelis Gamziri, gdzie znajdują się takie atrakcje jak: Teatr Opery i Baletu, budynek parlamentu, Teatr Rustaweli oraz wiele galerii sztuki, które pozwolą nam odczuć kosmopolityczną atmosferę. Zwiedzimy Muzeum Państwowe, gdzie znajduje się unikalna kolekcja starożytnej biżuterii.
DZIEŃ 13. Tbilisi – Mccheta – Ananuri – Kazbegi (Stepancminda)
Dzisiaj udamy się do starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji, czyli Mcchety oraz jej historycznych zakątków: monastyr Dżwari (VI wiek) i katedra Sweti Cchoweli (XI wiek). Dżwari i Sweti Cchoweli znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Pojedziemy na obiad i degustację wina do “Chamber of Georgian wine”. Poźniej przejedziemy do Stepancmindy, głównego miasta regionu, piękną trasą z Gudauri wzdłuż rzeki Terek. Po drodze zobaczymy zamek w Ananuri oraz Zbiornik Żinwalski (piękną tamę przy elektrowni wodnej). Zrobimy również kilka przystanków, aby móc podziwiać wytwory lokalnych manufaktur (gruby filc, haft, ikony). 
DZIEŃ 14. Stepancminda – Cminda Sameba – Tbilisi 
Po śniadaniu pojedziemy samochodami terenowymi do kościoła Cminda Sameba (czyli Trójcy Świętej) w Gergeti, który ulokowany jest na wysokości 2170 m n.p.m. Przy dobrej pogodzie można dostrzec stąd jeden z najwyższych szczytów lodowcowych na Kaukazie- Mount Kazbegi (5047 m). Pojedziemy z powrotem do miasta, odwiedzając po drodze wodospady Gweleti i Wąwóz Darialski. Powrót do Tbilisi. Istnieje możliwość spływu rzeką Aragwi na życzenie grupy. Cena za osobę: 20 USD, czas trwania: 3h. 
DZIEŃ 15. Tbilisi – Telawi - Tsinandali – Sighnaghi – Tbilisi
Po śniadaniu przejedziemy do Kachetii, gdzie zwiedzimy Muzeum i Rezydencję Tsinandali, należącą niegdyś do księcia i poety Aleksandra Czawczawadze. Znajduje się tam piękny ogród oraz piwniczki z winem, gdzie można skosztować 5 różnych gatunków wina. Tsinandali było miejscem, gdzie Czawczawadze umilał sobie czas spędzany ze swoimi zagranicznymi gośćmi muzyką, dowcipem oraz najlepszymi rocznikami wina z własnej winnicy. Zaznajomiony z technikami europejskimi, Czawczawadze wybudował w Gruzji największą winiarnię, w której połączył  europejskie oraz gruzińskie techniki produkcji wina. Wysoce cenione białe, wytrawne wino Tsinandali do dzisiaj jest tam produkowane. Później przejedziemy do Sighnaghi, „miasta miłości”. Po drodze zatrzymamy się, aby zwiedzić monaster św. Jerzego w Bodbe. Według gruzińskiej legendy św. Nino zleciła tam wybudowanie kościoła, co zaowocowało przyjęciem chrztu i było początkiem chrześcijaństwa w Gruzji. Spacer po Sighnaghi. Wieczorem wrócimy do Tbilisi. Pożegnalna kolacja utrzymana w tradycji gruzińskiej i nocleg w hotelu.
DZIEŃ 16. Lot powrotny do Warszawy

Transfer na lotnisko na lot powrotny do Warszawy.


GRUPOWA
16 dni
IRAN - ARMENIA - GRUZJA
OD:

.

INDYWIDUALNA
IRAN - ARMENIA - GRUZJA
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
IRAN - ARMENIA - GRUZJA
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

GHANA, NAJWIĘKSZE ATRAKCJE

14 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

BIRMA W PIGUŁCE

17 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

IMPERIALNA ROSJA

13 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

KOREA PŁD. I JAPONIA

19 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ