INDOCHINY SZLAKIEM STAROŻYTNYCH KULTUR

WIETNAM I KAMBODŻA
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Warszawa – Hanoi

Zbiórka na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych do Hanoi.

DZIEŃ 2. Przylot do Hanoi

Przylot na lotnisko Noi Bai w Hanoi i przejazd do hotelu. Będziemy mieli chwilę dla siebie, aby się odświeżyć i odpocząć po podróży, a następnie udamy się podziwiać Wodny Teatr Lalek, czyli sztukę typową dla północnego Wietnamu, która przybliży nam lokalne tradycje.

DZIEŃ 3. Zwiedzanie Hanoi (B, L)

Z samego rana zwiedzimy Hanoi. Koniecznie musimy się udać na plac Ba Dinh, na którym milczący strażnicy pilnują mauzoleum Ho Chi Minha, gdzie można (zamknięte w poniedziałki i piątki oraz w październiku i listopadzie) oglądać zabalsamowane ciało wietnamskiego przywódcy. Później udamy się do Pagody Jednej Kolumny i usłyszymy legendę o jej powstaniu; została wybudowana w XI wieku przez cesarza, wdzięcznego za narodziny syna. Przejedziemy do spokojnej pagody Tran Quoc, najstarszej w Hanoi i znajdującej się na brzegach Jeziora Zachodniego. Zwiedzimy także Świątynię Literatury, która została wybudowana w 1070 roku i zadedykowana Konfucjuszowi, a następnie przekształcona w pierwszy uniwersytet w Wietnamie. Czeka nas tutaj odpoczynek od ruchliwych ulic. Po obiedzie w lokalnej restauracji przejedziemy wraz z przewodnikiem do Muzeum Etnologicznego, gdzie dowiemy się czegoś na temat 54 różnych grup etnicznych zamieszkujących Wietnam. Nauczymy się również orientować w rozgałęzieniach wietnamskich uliczek, na których będziemy podziwiać przykłady francuskiej architektury kolonialnej, w tym niedawno odrestaurowanej opery. Zatrzymamy się nad jeziorem Hoan Kiem, znanym również jako Jezioro Odzyskanego Miecza. Jego nazwa wiąże się z niezwykle interesującą legendą, której przyjdzie nam oczywiście wysłuchać i odkryć tajemnicę tego miejsca. Po południu udamy się na piesze zwiedzanie Dzielnicy 36 ulic. Ten gęsto zaludniony zakątek był kiedyś ośrodkiem handlu, a produkty były sprzedawane na ulicach, których nazwy odpowiadały asortymentowi. Do dzisiaj jest tutaj mnóstwo sprzedawców na ulicach takich jak Cukrowa, Papiernicza, czy Cynowa. Zabytkowe domy przeplatają się ze sklepami z pamiątkami. 

DZIEŃ 4. Hanoi - Ha Long (B, L, D)


Dzisiaj pojedziemy nad zatokę Ha Long, która często bywa określana ósmym cudem Wietnamu, a jeśli choć raz się ją odwiedzi to trudno dyskutować z tym stwierdzeniem. Cztery tysiące wystających wapiennych klifów, łuki i zatoczki stanowią o tym, że zatoka wygrywa wszelkie rankingi o tytuł najpiękniejszej nadmorskiej scenerii w Wietnamie. Po przyjeździe wsiądziemy na pokład drewnianej, bardzo prostej łódki, która zabierze nas do Ha Long, nazywanego obszarem „schodzącego smoka”. Zatrzymamy się na wysepce i będziemy wspinać wśród pięknych jaskiń i grot oraz podziwiać jedne z najbardziej imponujących stalaktytów i stalagmitów na świecie. Później odpoczniemy na zacisznej plaży, skąd można odbywać rejsy między jaskiniami i podziwiać małe rybackie łódeczki, tak charakterystyczne dla tej pięknej zatoki. Przy sprzyjającej pogodzie będziemy mogli pływać, łowić ryby, czy wspiąć się na wzgórze, aby podziwiać niezwykły widok na całą zatokę. Wszystkie posiłki, składające się zazwyczaj ze świeżych owoców morza, będą się odbywać na łódce. Noc na łodzi.
 Podczas tej dwudniowej wyprawy będziemy podróżować jedną z najlepszych łodzi dostępnych w całej zatoce. Drewniana łódź jest wzorowana na dawnych wietnamskich statkach z żaglami i prostokątną nadbudową. Łodzie różnią się rozmiarem, ilością miejsc (od 9 do 18 osób), a więc prawdopodobnie będziemy żeglować również z innymi podróżnikami. Kabina ma około 6m2, jest wyposażona w podwójne prycze, dwa wentylatory, klimatyzację, poduszki, pościel z bawełny oraz łazienkę z toaletą i prysznicem.

DZIEŃ 5. Ha Long - Hanoi - Danang - Hoi An (B)

Zjemy śniadanie w stylu europejskim, a następnie udamy się w rejs po zatoce Ha Long. Obiad, a ok. 11:30 udamy się z powrotem do Hanoi na przelot do Danang. Po przylocie przejedziemy do hotelu w Hoi An, gdzie spędzimy noc.

DZIEŃ 6. Hoi An - My Son (B)


Rano kierowca zabierze nas do świątyni My Son, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Przewodnik pokaże nam ruiny ceglanych wież, a także wyjaśni ich pochodzenie oraz przeznaczenie. W godzinach popołudniowych czas wolny. Nocleg w Hoi An
.

DZIEŃ 7. Czas wolny w Hoi An (B)

Przez cały dzień czas wolny na zwiedzanie Hoi An na własną rękę.

DZIEŃ 8. Hoi An - Ho Chi Minh (B)

Czas wolny, aż do transferu na lotnisko i przelotu do miasta Ho Chi Minh. Po przylocie przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Nocleg.

DZIEŃ 9. Ho Chi Minh City - Cu Chi (B, L)

Rano zwiedzimy tunele Cu Chi, podziemny bizantyjski labirynt pełen korytarzy, komór, pomieszczeń oraz pułapek stosowanych zarówno przez Viet Minh, jak i Wietkong. Pułapki pojawiały się jak gdyby znikąd, błyskawicznie uruchamiały i znikały tak szybko, jak powstawały. Obiad w lokalnej restauracji. Po południu odwiedzimy Muzeum Pamiątek Wojennych, które przedstawia dosyć wąską, ale jednak podstawową perspektywę na „amerykańską wojnę”. Będziemy też podziwiać budynek poczty w kolonialnym stylu oraz kościół katedralny. Później pojedziemy zwiedzić Pagodę Jadeitowego Cesarza, czyli jedną z najbardziej niezwykłych świątyń w Wietnamie. Znajdują się tu wspaniałe wizerunki, rzeźbione kasetony wyobrażające zejście do piekieł i wydające się być tutaj nieco nie na miejscu żółwie. Będziemy mieć ok. 2h na zwiedzanie targu Ben Thanh, jednego z najbardziej tętniących życiem miejsc w Ho Chi Minh. Jest on zapełniony wszelkim możliwym towarem. Odwiedzimy też warsztat zdobienia laką, aby uczestniczyć w żmudnym i złożonym procesie ozdabiania tradycyjnych, wietnamskich wyrobów rzemieślniczych. Nocleg w Ho Chi Minh.DZIEŃ 10. Ho Chi Minh - My Tho - Can Tho (B, L)


Przejedziemy do My Tho, miasta niedaleko Ho Chi Minh, skąd udamy się na rejs statkiem po rzece Tien. Zwiedzimy cztery piękne wysepki: Smoka, Jednorożca, Żółwia i Feniksa. Odwiedzimy lokalny warsztat, gdzie zobaczymy jak wyrabia się kokosowe cukierki oraz skosztujemy tego przysmaku typowego dla prowincji Ben Tre. Następnie przejedziemy wozem zaprzężonym w konie do wioski Qui Son, gdzie zatrzymamy się w sadzie, aby obserwować lokalne hodowle pszczół oraz podziwiać wyroby z kokosa i muszli. Spróbujemy herbaty z miodem lub wina oraz sezonowych owoców. Posłuchamy również tradycyjnej muzyki. Później przepłyniemy łódką na małą wysepkę, gdzie zjemy obiad, a następnie przejedziemy do Can Tho w delcie rzeki Mekong. Tam zatrzymamy się na noc. DZIEŃ 11. Can Tho - Chau Doc (B, L)


Rano przejedziemy do portu Ninh Kieu. Stamtąd wycieczka po rzece Mekong (ok. 2h) do pływającego targu Cai Rang. Zobaczymy z bliska, jak wygląda prowincjonalny styl życia na wybirzeżach rzeki Mekong. Po południu przejedziemy do Chau Doc i wsiądziemy na łódkę, aby odwiedzić wioski na palach Basa. Miejscowa ludność Cham zajmuje się głównie połowem ryb basa. Odwiedzimy też meczet. Nocleg w Chau Doc.

DZIEŃ 12. Chau Doc - Phnom Penh (B)


Dzisiaj wybierzemy się na wycieczkę wodolotem do Phnom Penh. Po dotarciu tamże przejedziemy do hotelu, gdzie zostawimy swoje bagaże. Po południu będziemy zwiedzać Pałac Królewski, który został otwarty w 1870 roku przez króla Norodoma. Składa się z królewskiej rezydencji, sali tronowej, Srebrnej Pagody oraz kilku innych budynków. Srebrna pagoda (Wat Preah Keo Morokat) jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w całym Phnom Penh. Znajduje się w niej wiele bezcennych, historycznych buddyjskich zabytków. Pagoda zawdzięcza swoją nazwę ponad pięciu tysiącom srebrnych płytek, którymi wyłożone są podłogi świątyni. Budynek nie funkcjonuje już raczej jako świątynia (mnisi już tutaj nie mieszkają), ale repozytorium skarbów kulturowych, takich jak na przykład Szmaragdowy Budda, czy posągi z więzienia Tuol Seng (znanego jako S21).

DZIEŃ 13. Phnom Penh - Battambang (B, L)

Rano przejedziemy do Battambang (4/5h, 290 km). Zatrzymamy się w wiosce Silversmith, będziemy podziwiać manufaktury ceramiki w Kompong Chhang i odwiedzimy lokalny targ. Wrócimy do Battambang, gdzie zakwaterujemy się w hotelu. Następnie udamy się na spacer po mieście, podczas którego będziemy podziwiać przykłady kolonialnej architektury. 

DZIEŃ 14. Battambang (B, L)


Dzisiaj czeka nas przejażdżka wzdłuż malowniczej rzeki Sangker do pagody Wat Slaket, rezydencji patriarchy buddyjskiego dla tej prowincji. Później będziemy zwiedzać Wat Ek Phnom. Udamy się na targ, gdzie wytwarza się „prahoc”, kambodżańską pastę rybną. Odwiedzimy też Muzeum Prowincji (zamknięte w soboty i niedziele). Następnie przejedziemy do Phnom Banon, gdzie będziemy podziwiać pięć wieży z piaskowca na szczycie wzgórza i wspaniały krajobraz okolicznych równin. Tego samego popołudnia udamy się do małej wioski, gdzie atrakcją będzie przejażdżka niewielkim, bambusowym pociągiem. DZIEŃ 15. Battambang - Siem Reap (B, L)


Z samego rana przepłyniemy łodzią motorową po rzece Sangkar do Siem Reap. Na trasie będziemy się rozkoszować dziewiczymi krajobrazami oraz obserwować sceny z życia codziennego. Zwiedzimy pagodę Cheur Khmao, nazywaną „pagodą z czarnego drewna”, pływającą wioskę Bak Prier oraz rezerwat biosfery wokół innej pływającej wioski, Prek Tuol. Obiad w formie pikniku zjemy na łodzi. Przepłyniemy na jezioro Tonle Sap, do pływającej wioski Chhoeung Kneas. Następnie do Siem Reap i udamy się do miasta. Tego samego popołudnia przejedziemy tuk tukami do Les Artisans d’Angkor-Chantiers Ecoles (szkoły artystycznej) w Siem Reap.

DZIEŃ 16. Siem Reap (B, L)

Wczesnym rankiem będziemy podziwiać wschód słońca na terenie świątynnym, co umożliwi nam ujrzenie świątyni Angkor w przepięknej scenerii, zalanej porannym słońcem. Powrót do hotelu na śniadanie. Później rozpoczniemy zwiedzanie, udając się najpierw na teren Angkor, gdzie spędzimy cały dzień podziwiając starożytne ruiny, m.in. Południowej Bramy w Angkor Thom, która jest zdobiona wizerunkami ogromnych, ludzkich głów wyrytych w kamieniu. Zwiedzimy też imponującą świątynię Bayon, świątynię Phimeanakas, mur zwany Tarasem Słoni (znajduje się na nim płaskorzeźba, przedstawiająca te zwierzęta) oraz taras królewski, a także główną świątynię, Angkor Wat. To architektoniczne arcydzieło zostało wybudowane w XII wieku i zajmuje obszar 210 hektarów. Przespacerujemy się po tej ogromnej świątyni, podziwiając liczne galerie z kolumnami, biblioteki, pawilony, dziedzińce oraz stawy, w których wodzie odbija się świątynia.

DZIEŃ 17. Siem Reap (B, L)

Dzisiaj oddalimy się nieco od miasta, podążając świeżo utorowaną drogą aż do misternie rzeźbionej i świetnie zachowanej świątyni Banteay Srei. Po drodze zatrzymamy się w wiosce Preah, skąd skierujemy się do świątyni Banteay Samre, zdobionej wspaniałymi płaskorzeźbami wyobrażającymi legendy związane z Wisznu i Kriszną. Po południu będziemy zwiedzać ukrytą w dżungli świątynię Ta Prohm. W odróżnieniu od innych świątyń, Ta Prohm została prawie całkowicie zachowana w swojej oryginalnej formie. Uzyskała wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rosną tu ogromne drzewa figowe i pnącza, oplatające fundamenty kamiennych konstrukcji, które sprawiają wrażenie, jakby budowla całkowicie poddała się siłom natury. Jeśli czas pozwoli, zwiedzimy również inne okoliczne świątynie.

DZIEŃ 18. Wylot z Siem Reap (B)

Wolny poranek, a następnie transfer na lotnisko na lot powrotny.

DZIEŃ 19. Przylot do Warszawy
GRUPOWA
19 DNI
INDOCHINY SZLAKIEM STAROŻYTNYCH KULTUR
OD:

2600 USD

+ koszty biletu lotniczego
INDYWIDUALNA
INDOCHINY SZLAKIEM STAROŻYTNYCH KULTUR
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
INDOCHINY SZLAKIEM STAROŻYTNYCH KULTUR
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

KONTRASTY MADAGASKARU

18 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

WYBRZEŻA GRENLANDII

9 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

KORSYKA GR 20

15/18 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

GRENLANDIA - DROGA KRÓLA

6 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ