GRUZJA NA TALERZU

KULINARNE DELICJE
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1/2 (poniedziałek/wtorek) Katowice – Kutaisi – Anaklia

Spotkanie o godzinie 23:00 na lotnisku w Katowicach, z którego lecimy do Kutaisi. Już w pierwszy dzień czeka nas moc wrażeń.

REGION: MERGELIA

Pierwszy kontakt z kulinarną Gruzją to poranna wizyta na bazarze w Zugdidi. Zaraz potem jedziemy na pyszne gruzińskie śniadanie do pobliskiego gospodarstwa agroturystycznego. Gospodarz oprowadzi nas i opowie o tradycjach rolniczych i kulinarnych regionu Megrelii. M.in. o procesie mielenia kukurydzy w starym młynie i uzyskiwania z niej specjalnej mąki, z której podczas warsztatów wspólnie przygotujemy ghomi, oraz lokalny specjał – elardżi, dumę Mergelii, który jest połączeniem ghomi z serem suluguni. Nauczymy się też piec megrelskie chaczapuri, czyli tutejszą odmianę tego najbardziej gruzińskiego przysmaku: drożdżowego placka z serowym nadzieniem, do którego dla smaku dodamy adżikę, pikantną pastę z papryki, z której również słynie region.

Po warsztatach i krótkim odpoczynku czeka nas prawdziwa gruzińska supra – czyli uczta. Poznamy rytuał wznoszenia toastów i zasady zachowania przy gruzińskim stole, które dyktuje tamada. Jedzenie i wino, istne szaleństwo, któremu towarzyszyć będą gruzińskie śpiewy i tańce. Wyjazd do Anakli, zakwaterowanie i nocleg.

REGION: GURIA-IMERETIA (B, L, D)

DZIEŃ 2 (środa) Anaklia – Ozurgeti – Tsalkaubo (jaskinia Prometeusza) - Mccheta

Po wczesnym śniadaniu, wyjeżdżamy do Ozurgeti, gdzie czeka nas wizyta na plantacji herbaty. Gospodarz, który świadomie stosuje zasady organicznego rolnictwa, uprawia ją zgodnie z wieloletnimi tradycjami. Przy specjalnym poczęstunku, będziemy smakować herbatę czarną, zieloną i odkryjemy różnicę między herbatą, którą pijemy na co dzień, a tą, serwowaną nam przez gospodarza. Po południu wyjedziemy do Tskaltubo. Tu znajduje się jaskinia, w której, wedle kolejnej wersji legendy, Prometeusz cierpiał za udostępnienie ludziom ognia. Wiele jest takich miejsc na Kaukazie, gdzie dzielny Tytan miał pokutować za swoje grzechy, ale jaskinia w Tskaltubo jest na pewno jedną z najpiękniejszych. Czas zwiedzania 1h. Po południu jedziemy do Mcchety – miasta niezwykle ważnego dla Gruzinów. Kolacja na miejscu

REGION MCCHETA-MTIANETIA, GÓRY

DZIEŃ 3 (czwartek) Mccheta – Gori – Kazbegi (B,D)

Po śniadaniu ruszamy zwiedzać miasto, zobaczymy m.in jedno z najważniejszych miejsc kultu, katedrę Cchoweli i panoramę Mcchety ze wspaniałego punktu widokowego, jakim jest monastyr Jvari. Potem czeka nas wizyta w Gori, odwiedzimy kontrowersyjne muzeum Stalina i zobaczymy jego słynną „salonkę”. Po południu ruszamy do podnóża Kaukazu, miasteczka Kazbegi. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 4 (piątek) Kazbegi - Tbilisi

Rano wyjeżdżamy jeepami do kościółka Sameba, skąd roztacza się oszałamiający widok na góry Kaukazu, w tym najwyższy szczyt Kazbeg. Po wycieczce weźmiemy udział w warsztatach przygotowania pierogów chinkali, z których słynie region. To, co stworzymy przy pomocy doświadczonych gospodarzy - zjemy na lunch. Później, gruzińską drogą wojenną, skierujemy się w stronę twierdzy Ananuri. Wieczorem, pełni wrażeń, dotrzemy do Tbilisi, gdzie czeka nas wspaniała degustacja win i serów lub kolacja w regionalnej restauracji.

REGION: KARTLI

DZIEŃ 5 (sobota) Tbilisi – Gori – Tbilisi (B,D)

Bardzo wczesne śniadanie i ruszamy lokalnym transportem, by poczuć klimat miasta, na tbiliski bazar. Potem oszołomieni targowaniem, kosztowaniem i zakupami, wracamy do centrum, żeby zwiedzić największe atrakcje stolicy Gruzji. Przejdziemy się eleganckim bulwarem Rustaveli, zwiedzimy górującą nad miastem, twierdzę Narikala i majestatyczną Kartlis Dedę (Matkę Gruzję) – symbol Tbilisi, a także cerkiew Anczischati, świątynię Metechi i katedrę Sioni.

Dzisiaj szczególny dzień warsztatowy, podczas którego poznamy alchemię gruzińskiej kuchni na wiejskiej farmie pod Tbilisi. Nauczymy się piec chleb shoti w tradycyjnym glinianym piecu tone, sporządzimy wspólnie warzywne i mięsne potrawy w glinianych naczyniach, czyli w ketsi. Przygotujemy też mcwadi - klasyczne gruzińskie szaszłyki i będziemy próbować różnych gatunków serów, a wszystko to okrasimy wspaniałym winem!!! Jednym słowem, wyczarujemy osobiście gruzińską suprę! Późnym wieczorem wrócimy do Tbilisi.

REGION: KACHETIA

DZIEŃ 6 (niedziela) Tbilisi – Akhmeta – Telavi – Sighnaghi (B,D)

Bardzo wczesne śniadanie, po który mkniemy na jedyny w swoim rodzaju targ w Akhmecie, gdzie miejscowi rolnicy sprzedają unikalne sery i lokalne produkty wytworzone w swoich, wciąż organicznych, gospodarstwach. Po poznaniu najróżniejszych smaków, jedziemy do zawieszonego nad żyzną doliną Alazańską uroczego Sighnaghi, zwanego „gruzińską Toskanią” . Po drodze, zwiedzimy jedną z najwyższych kaukaskich budowli sakralnych, zbudowaną w XI wieku katedrę Alaverdi i zatrzymamy się w okolicach Telavi na degustację win, z których słynie region. Do wyboru mamy mi.in Saperavi, Kindzmarauli, Tsinandali, które - zdaniem archeologów - powstają tu od 8 tysięcy lat!

Wieczorny przyjazd do Sighnaghi i spacer po urokliwej starówce. Supra z kachetyńskimi przysmakami w roli głównej i nocleg.

DZIEŃ 7 (poniedziałek) Sighnaghi – David Gareja – Udabno - Kutaisi

Dzisiejszy dzień zaczniemy od zwiedzania bardzo ważnego miejsca dla Gruzinów, klasztoru Bodbe. Później pojedziemy na pogranicze azersko-gruzińskie, do jednego z najcenniejszych zabytków Gruzji, kompleksu David Gareja, położonego w półpustynnym krajobrazie, zespołu kilkunastu klasztorów, dziesiątków kościołów i setek kaplic oraz komnat skalnych, które powstawały od VI do XIII wieku. Dla zwiedzających dostępny jest główny monastyr.

Lunch zjemy w Udabno w Oasis Club, niezwykłym miejscu: restauracji otworzonej w stepie przez dwójkę Polaków. Serwują oni specjały kuchni swańskiej, pochodzące z gór zachodniej Gruzji, które zawitały na południowy wschód kraju w tajemniczy sposób. Jaki? Tego dowiecie się bezpośrednio od właścicieli. Późnym popołudniem ruszamy do Kutaisi, gdzie czeka nas pożegnalna uroczysta kolacja.

DZIEŃ 8 (wtorek) Kutaisi – Katowice

Żegnamy piękną, przyjazną, pachnącą przyprawami i jagnięciną Gruzję. Będziemy długo pamiętać tutejsze smaki i zapachy. Nocny wylot do Polski.

GRUPOWA
8 DNI
GRUZJA NA TALERZU
OD:

4400 PLN

+ koszty biletu lotniczego
INDYWIDUALNA
GRUZJA NA TALERZU
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
GRUZJA NA TALERZU
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

PAPUA NOWA GWINEA

16 DNI LOCAL LIVING
ZOBACZ WIĘCEJ

KAMERUN, FESTIWAL GEREWOL

15 DNI LOCAL LIVING
ZOBACZ WIĘCEJ

BIRMA

15 DNI LOCAL LIVING
ZOBACZ WIĘCEJ

FESTIWAL SEBEIBA

14 DNI LOCAL LIVING
ZOBACZ WIĘCEJ