GHANA - TOGO - BENIN

NIEODKRYTA AFRYKA ZACHODNIA
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Przelot Warszawa - Akra
Zbiórka na lotnisku Okęcie 2h przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.), spotykamy się z tour liderem i wylatujemy przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych do Akry.

DZIEŃ 2. Przyjazd do Akry


Przyjazd do Kokoty, Międzynarodowe Lotnisko w Akrze. Transfer do hotelu.

DZIEŃ 3. Akra – Atimpoku
Dzisiaj poznamy nieco lepiej stolicę, Akrę. Rozpoczniemy dzień wizytą w James Town i Usher Town, kolonialnych dzielnicach, które zwiedzimy pieszo. Odwiedzimy również stary port rybacki i wejdziemy na latarnię morską Jamestown. Będzie możliwość spaceru (opcjonalnie) wokół targu Mokola. Następnie skierujemy się na Plac Niepodległości i do mauzoleum Kwame Nkrumaha, miejsca spoczynku pierwszego prezydenta Ghany. Potem udamy się do Atimpoku i spędzimy noc w ślicznym domku nad brzegiem rzeki Volta. Po drodze wstąpimy do Cedi Beads w Odumasi, gdzie zobaczymy proces tradycyjnego wytapiania szklanych koralików, przygotowywanych z przetworzonego szkła. Możliwość wzięcia udziału w warsztatach (opcjonalnie). 

DZIEŃ 4. Atimpoku – Amedzofe 
Wczesnym rankiem wyjedziemy z Atimpoku do Tafi Atome, małej społeczności, pośród której żyje duża populacja małp. Zgodnie z tradycją, dla mieszkańców są one święte, dzięki czemu chronione przed kłusownictwem. Tu opcja wizyty w Tafi Abuipe Kente, wsi która jest jednym z głównych ośrodków tkactwa w Ghanie. Większość tkaczy pracuje na świeżym powietrzu, co sprawia, że miejsce to ma ciekawą atmosferę, daje poczucie, jak gdybyśmy sami uczestniczyli w procesie wytwórczym. Następnie udamy się do Amedzofe, najwyższej górskiej osady w całej Ghanie, otoczonej bujną roślinnością gór Avatime. Naturalne piękno krajobrazu, dolin i wodospadów oraz chłodny klimat sprawiły, że góry Avatime stały się niezwykle interesującą destynacją dla miłośników natury i długich wędrówek. Spacer na szczyt Mount Gemi i podziwianie widoków. 

DZIEŃ 5. Amedzofe - Kpalimé


Przekroczymy granicę i skierujemy się do Kpalimé, uroczego miasta położonego wśród zielonych wzgórz Togo. Okolica wokół Kpalimé jest znana z powodu Mount Klouto, jednej z najwyższych gór Togo, zapewniającej najpiękniejsze widoki w kraju. Region jest również znany ze swojej żyznej gleby, na której założono wiele plantacji kakao i kawy. Połączymy wycieczkę górską z wyprawą do Mount Klouto w regionie Kouma-Konda, gdzie w lesie będziemy mogli podziwiać całe chmary kolorowych motyli. Odwiedzimy też mieszkańców tych ziem, którzy zajmują się przetwarzaniem ziaren kawowca w organiczną kawę najwyższej jakości. Po drodze spotkamy lokalnych artystów, wykorzystujących w swoich pracach naturalne barwniki. Miasto Kpalimé to tętniące życiem miejsce z wieloma kawiarniami i przyjemnymi restauracjami. Warto również odwiedzić lokalny targ, Le Centre Artisenal, gdzie lokalni rzemieślnicy fabrykują przepiękne przedmioty. 

DZIEŃ 6. Kpalimé – Sokodé
Po śniadaniu serwowanym w przytulnej, przydrożnej kawiarni udamy się do regionu północnego. Dzisiejsza trasa będzie bardzo długa. Podróż zakończymy w Sokodé. Jego mieszkańcy wierzą, że niektórzy ludzie otrzymali od przodków dar i nie mogą zostać poparzeni przez ogień, co udowadniają podczas tradycyjnego i spektakularnego tańca. 

DZIEŃ 7. Sokodé – Kara
Przed nami wyprawa do Kary, stolicy północnego regionu. Po południu zwiedzimy niektóre wioski pięknie położone na zboczu Mount Kabyé. W wiosce Tchare, niedaleko Pya ludzie znani są z ciekawego sposobu produkcji żelaza i ceramiki. 

DZIEŃ 8. Kara – Koussoukoingou 
Dzisiaj zapraszamy na wspaniałą wyprawę z Kary przez Dolinę Tamberma, aż do ziemi Somba w Beninie. Region ten słynie z architektury i domów, nazywanych również Tata Somba, które przypominają miniaturowe twierdze otoczone wzgórzami i ogromnymi baobabami. Batamamaria i inne indiańskie plemiona pochodzące z Burkina Faso osiedliły się tutaj przed wiekami. Kultywuja animistyczne wierzenia. Popołudnie spędzimy w wiosce Somba, gdzie złożymy wizytę u miejscowego księdza. Nocleg w typowym dla tych terenów pensjonacie Tata Somba.

DZIEŃ 9. Koussoukoingou – Natitingou
Poranek przeznaczony na zwiedzanie innych wiosek Somba. Resztę dnia spędzimy w zdecydowanie bardziej kosmopolitycznym mieście Natitingou, tyglu kulturowym dla rdzennych plemion takich jak Fon, Dendi, Ditarami, Fulani i wielu innych. Najlepszy moment na poznanie miasta i jego mieszkańców to krzykliwe dni targowe. Warto odwiedzić Muzeum Etnograficzne znajdujące się w starym, kolonialnym domu zbudowanym w 1915 roku. Tu znajdziemy informacje o plemieniu Somba- jego sposobie życia i charakterystycznej, błotnej architekturze.

DZIEŃ 10. Natitingou - Abomey
Dzisiaj udamy się do Abomey, starożytnej stolicy Imperium Dahomejów. Abomey słynie z ważnych dla historii miejsc takich jak Pałac Królewski i Muzeum (będące częścią światowego dziedzictwa UNESCO). Każdy kolejny król rozbudowywał kompleks o nową rezydencję, czego wynikiem było 12 pałaców z imperium na szczycie. Do dzisiaj zachowały się tylko dwa z nich. Zrobimy krótki postój w Dankoli, mieście u podnóża skalistego wzniesienia, gdzie znajduje się jeden z najsilniejszych i najpotężniejszych talizmanów w kraju. Umieszczony jest pod oznakowanym drzewem i ponoć odpowiada na myśli wierzących, którzy proszą o pomoc i ochronę duchów.

DZIEŃ 11. Abomey i okolice
Dzisiaj odwiedzimy pałac, a także pomnik Benhazina, znajdujący się przy wschodnim wjeździe do miasta. Spacer po starym mieście, gdzie zachowały się resztki błotnego muru, okalającego niegdyś granice imperium. Abomey jest znane z silnie tu obecnej kultury voodoo, jej potężnych czarowników i ceremonii, w których będziemy mieli okazję uczestniczyć.

DZIEŃ 12. Abomey – Ganvie - Ouidah
Wyprawa łodzią motorową do Ganvié, miasta zbudowanego na palach w samym sercu Lac Noukoué. Blisko 40.000 ludzi z plemienia Tofinu żyje właśnie tutaj. Jest to jedna z ostatnich takich ocalałych wiosek, która została zbudowana prawdopodobnie jakieś 400 lat temu. W tamtych czasach ludzie z plemienia Tofinu budowali podobne konstrukcje, aby uciec przez Dahomejami- łowcami niewolników, którym zabroniono podróżować rzekami z powodów religijnych. Tonifu żyją niemal wyłącznie z rybołówstwa. Po powrocie z Ganvié przejazd do Ouidah, miasta o bogatej historii, znanego również jako „stolica-voodoo Beninu”.

DZIEŃ 13. Ouidah – Grand Popo
Ouidah oferuje szeroki wachlarz wartych zwiedzenia miejsc. Droga Niewolników to jedna z historycznych atrakcji, która jest 3,5- kilometrową piaszczystą ścieżką, stanowiącą niegdyś ostatni etap trasy dla niewolników, wysyłanych następnie do Ameryki. Inne miejsca warte odwiedzenia to Brama bez Powrotu, Muzeum Historii (położone w byłym portugalskim forcie São João Batista) i pięknie odrestaurowany Dom Brazylijski, który prezentuje różne wystawy czasowe. Powiązane atrakcje to np. Świątynia Pytonów, gdzie znajdziemy nieszkodliwe pytony, wykorzystywane w ceremoniach voodoo i Święty Las Kpassé. Znajdują się tu rzeźby symbolizujące voodoo oraz animistyczne bóstwa. Następnie udamy się do Grand Popo, gdzie będziemy relaksować się na plaży i/lub przy basenie.

DZIEŃ 14. Relaks na plaży w Grand Popo (opcjonalny dodatkowy dzień)
Spędzimy dzień na porośniętych palmami plażach Grand Popo. Ponadto udamy się w rejs statkiem wzdłuż rzeki Mono, otoczonej zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Rejs do ujścia rzeki w Bouche du Roi.

DZIEŃ 15. Grand Popo – Kotonu – wylot
Poranny relaks na plażach Grand Popo i przygotowanie do wyjazdu. Przejazd na lotnisko w godzinach popołudniowych i wylot do Warszawy.

DZIEŃ 16. Przylot do Warszawy

GRUPOWA
15 DNI
GHANA - TOGO - BENIN
OD:

2500 EUR

+ bilet lotniczy
INDYWIDUALNA
GHANA - TOGO - BENIN
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
GHANA - TOGO - BENIN
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

BIRMA W PIGUŁCE

17 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

ETIOPIA POZA UTARTYM SZLAKIEM

18 dni CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

MAGICZNY SYLWESTER W ZATOCE HA LONG

15 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ

JORDANIA

8 DNI CLASSIC
ZOBACZ WIĘCEJ