ETIOPIA

Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1.  Wylot Warszawa - Addis Abeba

Spotykamy się z tour liderem na lotnisku Okęcie 2 godziny przed wylotem. Sprawdzamy, czy wszyscy mają odpowiednie dokumenty (paszporty, wizy etc.) i wylatujemy przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych do Addis Abeby.

DZIEŃ 2. Przylot, Addis Abeba

Przyjazd do Addis Abeby, spotkanie z przewodnikiem, a następnie transfer do hotelu.

DZIEŃ 3. Addis Abeba

Rano zwiedzimy miasto. Wejdziemy do muzeum archeologicznego, gdzie znajduje się skamieniały szkielet Lucy sprzed ponad 3 milionów lat. Odwiedzimy również katedrę św. Trójcy, która została zbudowana w 1941 roku. Następnie przejedziemy na północ, na górę Entoto. To w tym miejscu planowano początkowo wybudować stolicę, ale ze względu na wysokość i wiążący się z tym specyficzny klimat, przeniesiono ją na nieco niższe tereny. Zwiedzimy pałac Menelika II oraz pobliskie muzeum, a także katedrę św. Jerzego.

DZIEŃ 4. Lot Addis Abeba - Bahir Dar

Transfer na przelot do Dahir Bar. Rejs po jeziorze Tana oraz zwiedzanie klasztoru Ura Kidane Miret z XIV wieku, który jest najsłynniejszym klasztorem na półwyspie Zege. W środku znajdują się przepiękne malowidła, a także kolekcja krzyży i koron. Po południu pojedziemy do wioski Tys Ysat, gdzie będziemy mogli podziwiać wodospad na Nilu Błękitnym (informujemy, że z powodu wybudowania elektrowni poziom wody w wodospadzie może być dosyć niski).

DZIEŃ 5. Bahir Dar - Gondar

Po wczesnym śniadaniu pojedziemy do Gondar drogą wzdłuż jeziora Tana. Gondar to miasto założone w 1636 roku przez cesarza Fasiledesa. Położone w malowniczej scenerii było kiedyś królewską stolicą Etiopii. Zwiedzimy zamki i kościoły zbudowane za czasów Fasiledesa, które są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także kościół Debre Birhan Selassie. Jego ściany i sufity są zdobione scenami z tradycji biblijnej oraz średniowiecznej historii.

DZIEŃ 6. Sankaber

Dzisiaj pojedziemy do Sankaber w górach Semien. Miejsce to jest nazywane „dachem Afryki”, gdyż rozciągają się stąd najpiękniejsze i najbardziej dzikie widoki. Będziemy podziwiać niesamowity krajobraz i zorganizujemy sobie piknik. To idealny moment, żeby poznać wspaniałą afrykańską florę.

DZIEŃ 8. Gondar - Lalibela

Transfer z Gondar na przelot do Lalibeli, która nazywana bywa „Jerozolimą Afryki”, gdyż niegdysiejszy cesarz (o imieniu Lalibela właśnie) postanowił wybudować w Etiopii miasto na wzór Jerozolimy. Później dobudowano tam jedenaście kościołów, które zostały wydrążone w skałach pomiędzy 800 a 1200 r. Jest to również miejsce ważnych uroczystości religijnych. Często określane bywa „ósmym cudem świata” i do dzisiaj stanowi często odwiedzane miejsce kultu.

DZIEŃ 8. Lalibela

Opcjonalnie: wycieczka do kościoła Yemrehanna Kristos. Poranny przejazd do kościoła, który znajduje się 42 km od Lalibeli. Jest to architektoniczne arcydzieło, przykład budowli z tradycji Aksum i miejsce pielgrzymek. Po południu zwiedzimy wspaniałe kościoły wykute w skałach.

DZIEŃ 9. Lalibela - Aksum 

Transfer na przelot do Aksum, miasta, którego korzenie sięgają starożytności. Aksum stanowiło kiedyś centrum wielkiego imperium, a także kolebkę edukacji, gdzie nauczano języka gyyz i literatury. Wycieczka po mieście obejmuje: Park Stelli, kościół św. Marii z Syjonu (podejrzewa się, że tam przechowywana jest Arka Przymierza), muzeum Aksum, miejsce dawnych koronacji, ruiny pałacu królowej Saby oraz grób króla Kaleba.

DZIEŃ 10. Aksum - Addis Abeba

Transfer na przelot do Addis Abeby. Po przylocie odwiedzimy muzeum etnograficzne, gdzie zgromadzono etiopskie wyroby rzemieślnicze oraz przedmioty o znaczeniu historycznym. Udamy się na Mercato, największy targ na świeżym powietrzu w Afryce.

DZIEŃ 11. Addis Abeba - Arba Mynch

Po wczesnym śniadaniu przejazd do Arba Myncz (miasta czterdziestu źródeł), które swą nazwę zawdzięcza licznym strumieniom znajdującym się w jego bliskiej okolicy. Położone na wysokiej skarpie gwarantuje wspaniałe widoki na bliźniacze jeziora Chamo i Abaya.

DZIEŃ 12. Arba Mynch

Przejazd do górskiej wioski Chencha, głównej siedziby plemienia Dorze, które jest znane z wyrobu bananowego chleba i tradycyjnych, żywiołowych tańców. Rejs po jeziorze Chamo. Udamy się na rynek krokodyli, gdzie od czasu do czasu możemy podziwiać te gady, a także hipopotamy przebywające w jeziorze w ciągu dnia i wiele egzotycznych gatunków ptaków.

DZIEŃ 13. Arba Mynch - Konso - Jinka

Opuszczamy Arba Myncz i kierujemy się w stronę miasta Jinka. Po drodze odwiedzimy wioskę Konso, której lud znany jest z bogatej tradycji religijnej i artystycznej, a także z uprawy kawy na polach tarasowych. Szczycą się długą tradycją wznoszenia totemów na grobach swoich zmarłych. Poznamy bliżej kulturę afrykańską dzięki spotkaniom z różnymi plemionami, np. Ari, Bana i Tsemay.

DZIEŃ 14. Jinka - Mago - Jinka 

Dzisiaj wybierzemy się do Parku Narodowego Mago i odwiedzimy wioskę Mursi. Mursi to bardzo interesująca grupa etniczna, żyjące w niziutkich chatach wykonanych ze słomy. Charakterystyczne dla kobiet jest noszenie w wargach glinianych krążków dla ozdoby. Im większy krążek, tym bardziej kobietę postrzega się za atrakcyjną.

DZIEŃ15. Jinka - Turmi


Rano odwiedzimy muzeum w Jinka, a następnie przejedziemy do Turmi, siedziby plemienia Hamerów. Jest to lud znany z niezwykłych strojów i ozdób; ludzie stroją się w kozie skóry i noszą barwne bransolety, a włosy mają zaplecione w warkoczyki lub pomalowane kolorową glinką. Kobiety zdobią swoje ciało niewielkimi bliznami, pokrywającymi głównie ich brzuchy i plecy. Im więcej blizn, tym wyższy stopień atrakcyjności. 

DZIEŃ 16. Turmi


Przejedziemy 72 km do Omorate, przepłyniemy rzekę łodzią i odwiedzimy kolejny lud, tym razem będzie to plemię Galeb (zwane również Dassanech). Jest to lud żyjący w delcie rzeki Omo, zajmujący się głównie rolnictwem. Następnie powrót w stronę Turmi, aż do Arba Myncz, gdzie udamy się do hotelu.

DZIEŃ 17. Arba Myncz - Auasa

Rano skierujemy się w stronę Auasy i udamy się do Parku Narodowego Senkelie, który jest jednym z ostatnich miejsc, gdzie można obserwować bawolce Swayne’a. W parku znajduje się oczywiście więcej interesujących gatunków zwierząt, jak np. gazela Granta, czy zebry. Park jest bardzo rozległy i malowniczy, a dodatkowo umożliwia obserwowanie zwierząt z bliska. To wszystko po drodze z Arba Myncz do Auasy. Auasa to miasto rozwijające się, głównie przemysłowe, dominuje tu rybołówstwo. 

DZIEŃ 18. Auasa - Addis Abeba - wylot

Odwiedzimy targ rybny w Auasie znajdujący się nad brzegiem jeziora. Następnie udamy się do Addis Abeby, gdzie zakwaterujemy się w hotelu i będziemy mieli czas wolny na resztę dnia. Wieczorem udamy się na degustację narodowych etiopskich potraw oraz będziemy podziwiać tradycyjne tańce plemienne. To wszystko zakończy ceremonia parzenia kawy. Później transfer na lot powrotny na lotnisko.



DZIEŃ 19. Przylot do Warszawy


GRUPOWA
19 DNI
ETIOPIA
OD:

3250 USD

+ bilet lotniczy
INDYWIDUALNA
ETIOPIA
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
ETIOPIA
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

ALGIERIA, WYPRAWA NA PUSTYNIĘ

11 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

KILIMANJARO - DACH AFRYKI

11 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

EKSPEDYCJA URARINA

12 + 4 DNI (opcja) ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ

UGANDA

16 DNI ADVENTURE
ZOBACZ WIĘCEJ