KUBA - TE QUIERO

ATRAKCJE ZACHODNIEJ KUBY
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1. Warszawa - Hawana

Spotykamy się na lotnisku Chopina w Warszawie na dwie godziny przed odlotem. W zależności od lotu lecimy z jedną lub dwoma przesiadkami, a następnie lądujemy w Hawanie jeszcze tego samego dnia. Z lotniska jedziemy bezpośrednio do jednej z typowych kubańskich „cas”. Wieczorem mamy czas wolny, który warto przeznaczyć na spacer po dzielnicy i drinka w jednym z lokalnych barów. 

DZIEŃ 2. Hawana

Po śniadaniu zaczynamy zwiedzanie kolonialnego centrum miasta. Przespacerujemy się przez dawne najpiękniejsze i najważniejsze place stolicy - Plaza de Armas, Plaza de la Catedral, Plaza Vieja i Plaza de la Revolución. Przejedziemy się „Cocotaxi”, kubańskim tuk tukiem, co poniektórym znanym z regionu południowo - wschodniej Azji. Zwiedzimy Museum de la Revolucion, gdzie znajduje się wiele eksponatów upamiętniających walkę z reżimem Batisty. Popołudniu czeka nas przejażdżka klasycznym samochodem amerykańskim po ulicach Hawany, w tym po słynnym deptaku Malecón, rozciągającym się wzdłuż wybrzeża. Dostaniemy się także pod mury dawnej fortecy ochronnej Morro, skąd rozciągają się piękne widoki na zatokę hawańską. Dodatkową atrakcją będzie wizyta w słynnym Nacional Hotel, w bogatej, willowej dzielnicy Vedado, skąd rozciąga się widok na Malecon od jego drugiego końca. To tam zasiądziemy na drinka w otoczeniu pawi przechadzających się po ogrodzie. 

DZIEŃ 3. Hawana - Viñales

Rankiem wyjeżdżamy w kierunku doliny tytoniowej w regionie Pinar del Río, najbardziej zielonej z wszystkich kubańskich prowincji o najlepszych ziemiach na uprawy tytoniu, bujnej roślinności i wapiennych formacjach skalnych. Po drodze zatrzymamy się przy rezydencji Hemingway’a, Finca Vigía, która obecnie aranżowana jest na muzeum. Zobaczymy łódź Hemingway’a Pilar, na której patrolował wody Morza Karaibskiego. Zatrzymamy się też na koktail Don Gregorio w barze "La Terraza”, gdzie Hemingway spędzał swój czas wolny, o ile nie łowił. Następnie udamy się w dalszą drogę do Viñales. Po drodze przystaniemy przy hotelu Los Jazmines, skąd rozpościera się przepiękny widok na całą dolinę. Nocleg w Viñales w casa particular. Wieczorem polecamy przejść się po miasteczku. 

DZIEŃ 4. Viñales 

Będziemy mieć szansę zobaczyć niesamowite formacje skalne, będące tłem upraw tytoniowych. Wybierzemy się na zwiedzanie jednej z tamtejszych jaskiń– Cueva del Indio, nazwanej na cześć rodzimych mieszkańców regionu. Potrzebne będą dobre sportowe buty, warto też wziąć własną latarkę. W dolinie zobaczymy także chaty, w których suszą się liście tytoniu. Viñales to kraina farmerów. Odwiedzimy także Casa del Veguero, gdzie spotkamy się z lokalnym rolnikiem, który pokaże nam proces uprawy tytoniu, a następnie proces zwijania cygar. Przekonamy się czy prawdziwe kubańskie cygara są rzeczywiście zwijane na udach Kubanki. I sprawdzimy to w samym sercu pól tytoniowych. Lepszego miejsca wymarzyć sobie nie można! Na miejscu zostaniemy wyposażeni w kaski z lampkami. Wieczorem można zaglądnąć do jednego z barów w miejscowości na szklaneczkę rumu. 

DZIEŃ 5. Cayo Jutias

Rankiem przejeżdżamy na plaże na położoną na północ od Viñales. Cały dzień przeznaczamy na odpoczynek na plaży Cayo Jutias i relaks nad oceanem. Tamtejsza plaża znana jest z białego, miękkiego piasku oraz płytkiej, ciepłej wody, w której można spędzić cały dzień. Możliwość korzystania ze sportów wodnych na miejscu. Lunch można zjeść w restauracji zlokalizowanej na plaży. Popołudniu powrót na nocleg do Viñales.

DZIEŃ 6. Zatoka Świń - Cienfuegos 

Dziś czeka nas długa jazda w kierunku środkowej części wyspy. Po drodze zatrzymamy się w Guamie na półwyspie Zapata. Tam też zatrzymamy się na krótki rejs po okolicznych mokradłach, gdzie powstał skansen odwzorowujący założoną przez rdzennych mieszkańców osadę. Zaraz obok znajduje się również farma krokodyli, gdzie poznamy występujący wyłącznie na Kubie gatunek tych gadów. Dla odważnych będzie możliwość skosztowania dań z mięsa krokodyla, a dla nieznających strachu nakarmienia tych bestii. W drodze dowiemy się nieco więcej o nieudanej inwazji Amerykańskiej, która miała miejsce w Zatoce Świń w 1961 roku. Popołudniu kontynuujemy przejazd do Cienfuegos, nadmorskiego miasta charakteryzującego się francuską architekturą kolonialną. 

DZIEŃ 7. Cienfuegos - Trinidad  

Po śniadaniu w naszej casie przespacerujemy się przez Parque Martí i zwiedzimy piękny teatr Tomas’a Terry’ego, zbudowany w XIX wieku, bogato ozdobiony. Zwiedzimy także mauretański pałac Palacio del Valle, architektoniczną perełkę z początków ubiegłego wieku, zlokalizowaną na cypelku Punta Gorda. W okolicy znajduje się także m.in. klub jachtowy i bogatsze rezydencje, co świadczy o popularności regionu wśród majętniejszych mieszkańców. Dalej ruszymy w dalszą drogę w kierunku kolonialnego Trinidadu, jednego z najpiękniejszych miasteczek na wyspie. Trinidad znany jest przede wszystkim z kolorowych casas zbudowanych przy eleganckich, brukowanych uliczkach po których wciąż jeszcze jeżdżą wozy zaprzężone w konie. Z tarasów domów można oglądać panoramę miasta otoczoną wzgórzami i tropikalną roślinnością. Miasto bogaciło się dzięki pobliskim uprawom trzciny cukrowej, obecnie o dosyć niechlubnym charakterze, ze względu na wykorzystanie niewolników do pracy. Miasto do lat 20 było odcięte od reszty wyspy, nie prowadziły tędy żadne główne drogi, dzięki czemu zachowało swój niepowtarzalny charakter. Podczas spaceru po starym mieście zwiedzimy także Muzeum Histórico Municipal (Palacio Cantero), gdzie zobaczyć można kolonialne meble i ciekawe artefakty z okresu handlu niewolnikami. Wieczorem wejdziemy do klubu Casa de la Trova, zlokalizowanego na słynnych schodach w Trinidadzie, gdzie sprawdzimy nasze umiejętności taneczne. 

DZIEŃ 8. Trinidad

Rankiem spacer po miasteczku i okazja, żeby przyglądnąć się ponownie kolorowym domkom, brukowanym uliczkom i wzgórzom otaczającym miasto. Popołudniu Wyjeżdżamy z Trinidadu w kierunku doliny trzciny cukrowej, gdzie wejdziemy na wieżę Manaca Iznaga, skąd w dawnych czasach obserwowano teren pilnując niewolników pracujących przy uprawach. Ta niechlubna pamiątka z czasów kolonialnych do dziś budzi wiele kontrowersji. Wejdziemy na szczyt wieży, by oczami wyobraźni zobaczyć rozciągające się po horyzont plantacje trzciny cukrowej, przy których w pocie czoła pracują niewolnicy pilnowani przez swoich nowych panów z Europy. Wybierzemy się w podróż po dolinie pociągiem z XX wiek, odpoczniemy od kwestii politycznych, a skupimy się bardziej na pięknie tropikalnego klimatu. Wieczorem pokusimy o wizytę w Taberna "La Canchanchara" i degustację jednego z kubańskich mniej znanych koktajli o tej samej nazwie, przygotowanego z wody, limonki, miodu i likieru z trzciny cukrowej. 

DZIEŃ 9. Remedios - Santi Spiritus - Cayo Santo Maria

Dzisiejszego dnia udajemy się na północ, w kierunku rajskich plaż. Przejedziemy bocznymi drogami Gór Escambray do Sancti Spíritus, kolonialnego miasta, wciąż mało znanego przez turystów. Zatrzymamy się na chwilę na spacer po mieście i zwiedzanie Yayabo Bridge. Podróż kontynuujemy do małego miasteczka kolonialnego Remedios, znanego na terenie całego kraju z tradycji Parrandas, które w dzisiejszych czasach przybrały formę parad odbywających się przed świętami Bożego Narodzenia. Na miejscu zatrzymamy się na spacer po głównym placu i zwiedzanie barokowego kościoła z XVI wieku. Remedios to senne, postkolonialne miasteczko, gdzie będziemy mogli przyglądnąć się bliżej leniwemu życiu Kubańczyków. Następnie czeka nas widowiskowy przejazd po ponad 37 kilometrowej grobli w kierunku półwyspu Cayo Santa Maria słynącego z pięknych plaż.

DZIEŃ 10 - 11. Cayo Santa Maria - Odpoczynek All Inclusive na plażach Oceanu 

Przez dwa dni nie będziemy robić nic, tylko relaksować się na rajskiej piaszczystej plaży nad Oceanem Atlantyckim w hotelu Gran Memories Cayo Santa Maria. Na miejscu czeka bogata oferta All Inclusive, profesjonalna obsługa i komfortowe pokoje. Hotel położony jest na rozległym terenie przy piaszczystej plaży, z której grzechem byłoby nie korzystać. Niedaleko hotelu znajduje się miasteczko La Estrella, gdzie można przejść się na spacer i zakupić pamiątki. Dwa ostanie dni spędzamy na wypoczynku w wersji max - baseny, restauracje, bary, muzyka na żywo, siatkówka plażowa, tenis, nurkowanie, centrum wellness, fitness. Na nudę narzekać nie będziemy. 

DZIEŃ 12. Przejazd do Hawany i wylot w kierunku Polski 

Rano wyjeżdżamy z Cayo Santa Maria w kierunku Hawany i przejeżdżamy prosto na lotnisko. Odprawiamy się na lot powrotny w kierunku Polski i z naładowanymi bateriami wracamy do kraju. 

DZIEŃ 13. Przylot do Polski

Z uśmiechem na twarzy, wypoczęci i pełni wrażeń lądujemy w Polsce. 


GRUPOWA
13/14 DNI
KUBA - TE QUIERO
OD:

1950 EUR

+ koszt biletu lotniczego
INDYWIDUALNA
KUBA - TE QUIERO
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
KUBA - TE QUIERO
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE

GRUZJA - TUSZETIA, MISTYCZNA KRAINA GRUZJI


10 dni ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

KAUKAZ, TRZY KRAJE

11 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

MAROKO

8 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ

PAKISTAN - KARAKORUM HIGHWAY

18 DNI ACTIVE
ZOBACZ WIĘCEJ