BIRMA

SZLAKI NIEZNANE
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1/2: Warszawa - Rangun

Wczesnym rankiem spotkanie na lotnisku w Warszawie i wylot do Birmy, do stolicy Rangun. Lecimy liniami Qatar lub Finnar lub Turkish Airlines. (. każdym przypadku dwie przesiadki). W zależności od lotu przylot w godzinach polpołudniowych lub wieczornych. Jeśli przylot po południu, mamy szansę krotki spacer po stolicy. Transfer do hotelu.

DZIEŃ 3: Rangun

Dzisiaj czeka nas prywatna wycieczka po centrum miasta, gdzie odkryjemy wspaniałą mieszankę architektury i ciekawych. Wzdłuż szerokich ulic rozłożyły się zabytkowe budynki, z których wiele ma patynowy, kolonialny urok, nie spotykany w żadnym innym miejscu w Azji. Nasz szlak zaczniemy na poczcie - w pięknym zabytkowym budyneku, później przejdziemy obok Strand Hotel, Mahabandoola Garden i Independence Monument. Następnie odwiedzimy słynny Chauk Htat Kyi, gdzie znajduje się słynny 70-metrowy leżący Budda. Stopy posągu pokryte są tradycyjnymi symbolami, u których gromadzi się wielu mieskzańców chcących oddać hołd i modlić się. Po południu zobaczymy słynna Pagodę Shwedagon z błyszczącą złotą stupą. O zachodzie słońca będziemy obserwować lokalnych pielgrzymów i mnichów uczestnicząch w nabożeństwach. Wieczorem wracamy do hotelu.

DZIEŃ 4: Rangon - Bagan

Bardzo wcześnie rano ruszamy na lotnisko i lecimy do Bagan. Eksplorację tego fascynującego regionu rozpoczniemy od niezwykle kolorowego i ruchliwego lokalnego targu. Tętni on życiem i tworzy atmosferę Bagan. Po południu odwiedzimy najważniejsze architektoniczne arcydzieła tego niesamowitego miasta, w postaci pagód i świątyń. Dowiemy się więcej o lokalnej kulturze, odwiedzimy dwa warsztaty produkujące produkty z laki z której słynie Bagan, odkryjemy w nich jak rzemieślnicy wykorzystują techniki przekazywane z pokolenia na pokolenie, do obróbki i produkcji laki dzięki której tworzą i zdobią piękne przedmioty. Późnym popołudniem podążymy na zachód słońca na taras jedej ze stup, skąd będzimey obserwoać jak słońce powoli zachodzi nad horyzonetem oblewając swym światłem wszystkie świątynie w Bagan. Nocleg w Bagan.

DZIEŃ 5: Bagan i wioski

Bagan to nie tylko świątynie, ale także związana z tym miejscem historia, kultura i charakterystyczny lokalny styl życia. Najlepiej odkrywać życie i obserować życie Birmańczyków w małych wioskach. W Baganie jest jeszcze jedna atrakcja, która pokazuje cały teren z innej perspektywy, tam gdze nie można wjechać skuterem, samochodem, można dostać się lokalnym, oryginalnym powozem ciągniętym przez osiołki, wycieczka ta pozwoli zobaczyć szlaki poza szlakami. Późnym popołudniem nad rzeką, czeka na nas prywatna drewniana łódź rzeczna. Z jej pokładu płynąc w dół rzeki Irrawaddy do pagody Shwezigon, będziemy podziwiać wspaniałe widoki podczas zachodu słońca. To prawdziwy relaks, który przygotuje nas do snu.

DZIEŃ 6: Bagan - Mandalay - Amarapura

Wczesnym rankiem opuszczamy magiczny Bagan i lecimy do legendarnego Mandalay, miasta o wielkim znaczeniu kulturowym dla Birmy. Zobaczymy drugie najświętsze miejsce w Myanmar po pagodzie Shwedagon, czyli pagodę Mahamuni. Odwiedzimy także lokalne warsztaty rzemieślnicze, w których wytwarzane są liście ze szczerego złota, rzeźby w drewnie i rzeźby z marmuru. Następnie odwiedzimy Klasztor Złotego Pałacu, słynący z przepięknych drewnianych rzeźb. W Pagodzie Kuthodaw, znanej jako największa książka na świecie, zobaczymy podania buddyjskie wyryte na 729 marmurowych płytach. Na koniec pobytu w Manadalay czeka nas największa atrakcja, którą zobaczymy o zachodzie słońca - 200-letni most tekowy, U Bein, najczęściej fotografowane miejsce w Myanmar.

DZIEŃ 7: Mandalay - Rzeka Irrawaddy - Mingun

Dzisiaj czeka nas wizyta w wiosce położonej na na drugim brzegu rzeki Irrywaddy. Lokalną łodzią połyniemy do Mingun (45 minut w każdą stronę). gdzie znajduje się jeden z największych dzwonów z brązu na świecie - dzwon Mingun, który waży ponad 87 ton, zbudowany z zamiarem bycia największą na świecie pagodą. Znajduje się tu także Pagoda Hisnbyume, bielona świątynia zbudowana na wzór Góry Meru. Cała wioska Mingun podzielona jest na małe dzielnice tworzące tradycyjne wyroby koszykarskie i inne przedmioty artystyczne, będziemy mieć mnóstwo czasu, aby zatrzymać się i nawiązać kontakt z rzemieślnikami i przyjaznymi mieszkańcami. Po powrocie do Mandalay po południu zobaczymy pozostałości Pałacu Królewskiego, a wieczorem wjedziemy na szczyt wzgórza skąd roztacza sie wspaniały widok na miasto, które z roku na rok jest coraz bardziej rozświetlone.

DZIEŃ 8: Mandalay - Heho - Kalaw

Przed nami kolejny lot do Heho, miasteczka, które jest bramą jeziora Inle. Z lotniska w Heho, jedziemy do Kalaw, byłego brytyjskiego miasta kolonialnego. Kalaw, położone na wzgórzu, jest także spokojnym letnim kurortem. Spacer przez rynek prowadzi nas do pagody Hnee, w której znajduje się 500-letni bambusowy Budda i pagoda Shwe U Min (Shwe Oo Min Paya), oraz jaskinia wypełniona złotymi Buddami. Na wzgórzach znajdziemy wspomnienie brytyjskich czasów kolonialnych, odrestaurowane domki z zachowaną architekturą kolonialną, a także symbol współgrania rżónych religii w postaci czynnego Kościoła Chrystusa Króla. Nocleg w Kalaw.

DZIEŃ 9: Kalaw - Jezioro Inle

Dzisiaj czeka nas całodniowa wyprawa łodzią po jeziorze Inle. Na początku dnia odwiedzimy lokalny rynek gdzie mieszkańcy z pobliskich wzgórz sprzedają swoje wyroby, potem ruszymy do Pagody Phaung Daw Oo, najświętszego miejsca kultu religijnego w południowym stanie Shan. Zwiedzanie Inle Lake to nie tylko podróż łodzią, ale także odkrywanie wiosek Shan i Intha nad brzegiem rzeki. Mijamy niekończące się pływające ogrody, domy, klasztory zbudowane na palach nad taflą jeziora, rybaków, którzy wypływają codziennie o świcie i zmierzchu na półów ryb, który dokonują tradycyjną metodą stojąc na łodzi i operując stopą wiosłują, równolegle zarzucając sieć. Jezioro Inle to źródło niekończącej się inspiracji fotograficznej, różnorodności mieszkańców i zapatrzenie w codzienne ich życie, którym rządzi woda.

DZIEŃ 10: Inle Lake - Indein

Rano po śniadaniu ruszymy na wielobarwny targ, który odbywa się co pięć dni i na który schodzą ludzie z górskich plemion ubrani w kolorowe, tradycyjne stroje. Sprzedają i kupują towary nieustannie negocjując. Targ mieni się kolorami także ze względu na różnorodność warzyw i owoców, które stanowią podstawę diety Birmańczyków. Potem ruszamy w inną część jeziora Inle, którą stanowi sieć malowniczych kanałów. Odwiedzimy fascynującą wioskę Indein, z jej kompleksem starożytnych kapliczek i stup i przejdziemy przez niezwykłą kolumnadę schodów i straganów. Odwiedzimy plemienne kobiety „z długą szyją”, które tkają swoje tkaniny i ponownie będziemy obserować rybaków Intha w tradycyjnym „tańcu połowów”. To uczta dla zmysłów i marzenie fotografa.

DZIEŃ 11: Inle Lake - Loikaw

Dziś rano opuścimy piękne jezioro Inle i ruszymy lokalną drogą do Loikaw. Mamy do przejechania ok 142 km (3 - 4 godziny jazdy). Drogi w Birmie nie są łatwo przejezdne, ale to dodatkowa przygoda, ponieważ będziemy jechać wśród lokalnych społeczności. Po południu dotrzemy do hotelu, szybki prysznic dla odświeżenia, a potem idziemy do miasteczka gdzie w pierwszej kolejności odwiedzimy Kayah State Cultural Museum, aby dowiedzieć się więcej o plemionach stanu Kayah, a także o ich tradycyjnych strojach. Najciekawszą cechą wiosek plemiennych Kayah w tym regionie jest centralnie ustawiony totem, tradycji animistycznej poprzedzającej buddyzm lub chrześcijaństwo. (Uwaga: Muzeum jest zamknięte w poniedziałki i święta). Następnie odwiedzimy tradycyjny warsztat farbowania tkanin gdzie dowiemy się, jak powstają tradycyjne kolory tkanin i ubrania Kayah i w jaki sposób otrzymuje się kolor z kwiatów, liści i owoców. Na koniec dnia bęziemy podziwiać zachód słońca i panoramę Loikaw z Pagody Taung Gwe. Nocleg w Loikaw.

DZIEŃ 12: Loikaw - wieś Pan Phet (wioska Padaung)

Tradycyjnie dzień zaczniemy od wizyty na loklnym rynku, Demawso (czynny tylko pn, śr i sobota), który przyciąga plemiona z okolicy sprzedające lokalne, unikalne przedmioty, potem ruszymy w głąb regionu, na wieś, aby zobaczyć życie w lokalnych wioskach i pracę na polach uprawnych, naszym celem jest wioska Pan Phet. Większość mieszkańców Pan Phet pochodzi z plemienia Padaung, to lokalnie określane „kobiet z długą szyją”, słyną z noszenia wielu złotych obręczy na szyję, które dokładają w miarę upływu lat. Wejdziemy do lokalnego domu, w którym zostaniemy ugoszczeni gorącym napojem i lokalną przekąską. To niepowtarzalna szansa na interakcję z kobietami, rozmowę i podzielnie się słowami serdeczności. Podczas spaceru po wiosce lokalni przewodnicy przedstawią nam specjalne miejsca kultu i przyrodnicze atrakcje, które są ważne dla miejscowej spoleczności i mają wpływ na ich styl życia. Mimo że długa tradycja zakładania obręczy na szyję wygasa, większość kobiet w wieku powyżej 40 lat wciąż kultywuje ten zwyczaj. Nocleg w Loikaw.

DZIEŃ 13: Loikaw - wioska San Bwinn (wioska Padaung)

Bardzo wcześnie rano wstajemy i po śniadaniu jedziemy do wioski San Bwinn (ok. 30 minut jazdy), aby spotkać około siedem kobiet Padaung, zanim udadzą się na farmę. Wczuwając się w spokojny rytm życia wioski będziemy obserwować dziewiczą kulturę i tradycyjny styl życia około trzydziestu osób Padaung. Ubrane w bogato zdobiony strój z mosiężnymi pierścieniami na szyi, krzątają się przy swoich gospodarstwach, przygotowując strawę, doglądając zwierząt i opiekując się dziećmi. Wieczorem powrót do Loikaw. Nocleg w Loikaw.   

DZIEŃ 14: Loikaw - Yangon

Po śniadaniu, opuszczamy przyjazny Loikaw i jedziemy na loklne lotnisko skąd mamy lot krajowy do Rangunu. Po powrocie do stolicy pojedzimey na na ogromny targ Scott Market, mający swoje 75-letnie tradycje. Znajdziemy na nim piękną biżuterię, drogie kamienie, tkaniny, lokalną sztukę. W pełni doświadczymy birmańskiej atmosfery bazaru! Przejedź przez miasto i obserwuj wpływy innych kultur w regionie. Na koniec w Rangunie zobaczymy różne miejsca kultu religijnego, takie jak Katedra Mariacka, wybudowana w 1899 roku, oraz buddyjskie zabytki Sule Paya i ponad 100-letnia piękna Synagoga. W niej będziemy mieć okazję spotkać się z opiekunem Synagogi, który opowie nam o życiu żydowskie diaspory w Kraju Pagody. Na koniec odwiedzimy Little India i Chinatown, pełni wrażeń wrócimy do hotelu na relaks przed dniem wylotu.

DZIEŃ 15: Yangon - Warszawa

Po śniadaniu dzień wolny, aż do transferu na lotnisko na lot międzynarodowy.      

UWAGA: Można przedłużyć wyprawę o dodatkowy pakiet pobytu na plaży Ngpali lub Ngwesaung. Na pierwszą dolecimy samolotem na drugą dostaniemy się autobusem nocnym ok 5-6h lub prywatnym transportem. Plaże Birmy są piękne, nie zatłoczone a ocena ciepły :)

GRUPOWA
15 DNI
BIRMA
OD:

od 2900 USD

+ bilet lotniczy
INDYWIDUALNA
BIRMA
ZAPLANUJ INDYWIDUALNIE
INCENTIVE
BIRMA
NAJLEPSZE INCENTIVE NA ŚWIECIE